Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.884
Поени од реакции
39.345
Prilicno ednostavno, da ja naprai cenata za toa si go pravi Rusija previsoka. Toa e od sekogas nivnata taktika, kako i na site poslabi zemji vo vakvi konflikti.
Русите имаат неколку десетици илјади загуби. Овие имаат милион загуби. Како русите плаќаат у ситуацијава?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.124
Поени од реакции
11.515
Добро нешто паметно да се прочита и од куртониве.

Плаќа Русија во моментов топно, со тоа што деструкција се врши на Руски градови како Херсон или Харков.

Се е тоа Руска земја.
Барем тука на чисто сме.
Автоматски споено мислење:

Инаку како беше со коупот.

Немаат ракети, неможат па да сега има цмиздење дека демонстрација на немоќ е.

Тука когникативните функции како надвор од функција да се.
Автоматски споено мислење:


Пајак вмуда можат да погодат. Секако кај што треба.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.599
Русите имаат неколку десетици илјади загуби. Овие имаат милион загуби. Како русите плаќаат у ситуацијава?
mislam deka soodnosot e 5 milioni so 5 iljadi, ne ja ublazuvaj situacijata :(
Автоматски споено мислење:

Добро нешто паметно да се прочита и од куртониве.

Плаќа Русија во моментов топно, со тоа што деструкција се врши на Руски градови како Херсон или Харков.

Се е тоа Руска земја.
Барем тука на чисто сме.
Автоматски споено мислење:

Инаку како беше со коупот.

Немаат ракети, неможат па да сега има цмиздење дека демонстрација на немоќ е.

Тука когникативните функции како надвор од функција да се.
Автоматски споено мислење:


Пајак вмуда можат да погодат. Секако кај што треба.
Ako ne plakja niso Rusija, nemase da places za Belgorod i da se penjavis na temava. Megjutoa realnosta e deka use dolgi godini kje zivees stravuvajki nekoj dron da ne te pogodi tamu. I vo pravo si, toa se istoriski Ruski gradovi koj se nadvor od nivna kontrola sea.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.124
Поени од реакции
11.515
mislam deka soodnosot e 5 milioni so 5 iljadi, ne ja ublazuvaj situacijata :(
Автоматски споено мислење:


Ako ne plakja niso Rusija, nemase da places za Belgorod i da se penjavis na temava. Megjutoa realnosta e deka use dolgi godini kje zivees stravuvajki nekoj dron da ne te pogodi tamu. I vo pravo si, toa se istoriski Ruski gradovi koj se nadvor od nivna kontrola sea.
После се жалите кога ќе ви ебат матер на темиве.

Добро се сложивме за тоа дека Руски градови се.

Белгород беше споменувам додека тепаа цивили од заебанција твоите миленици. Нели рандом убивање. Исто и за нападот на нели стратешкиот мост во Керч.

Е сега тогаш вие хехенца си стававте немоќна Русија. За да кога дојде сметката да се плати да цмиздите овде и повикувате на хуманизам.


Сега тебе лично ќе те предупредам а и на компанија гадурии собрани.
Немојте вака со закани дрончиња ќе ме закачеле, па да сум секирал. Бидејќи во најмала рака посакувате смрт некому.

Зошто мал е светов. Посебно Македонија и посебно Скопје.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.599
После се жалите кога ќе ви ебат матер на темиве.

Добро се сложивме за тоа дека Руски градови се.

Белгород беше споменувам додека тепаа цивили од заебанција твоите миленици. Нели рандом убивање. Исто и за нападот на нели стратешкиот мост во Керч.

Е сега тогаш вие хехенца си стававте немоќна Русија. За да кога дојде сметката да се плати да цмиздите овде и повикувате на хуманизам.


Сега тебе лично ќе те предупредам а и на компанија гадурии собрани.
Немојте вака со закани дрончиња ќе ме закачеле, па да сум секирал. Бидејќи во најмала рака посакувате смрт некому.
Ja ne se povikuvam na humanizam, si me pomesal so nekoj. Normalno e ova so im se slucuva i na ednite i na drugite. Vsusnost rabotam so Ukrainci u tim, i niv im letaat dronovi sekoj den pa ne gi zalam. Sakaat da vojuvaat, mrazat rusi, ete im, toa se posledicite. Istoto vazhi i za tvoite sogragjani vo belgorod ili nz kade. Kolektivna odgovornost.

I ne ti se zakanuvam, ne go letam ja dronot pa da ti se zakanuvam. Ti ja kazuvam faktickata situacija i realnosta za naredni godini, zaso gleam te ponesla atmosverara od temata a krajot e dalecen. Pozdrav i so lesno.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.124
Поени од реакции
11.515
Ja ne se povikuvam na humanizam, si me pomesal so nekoj. Normalno e ova so im se slucuva i na ednite i na drugite. Vsusnost rabotam so Ukrainci u tim, i niv im letaat dronovi sekoj den pa ne gi zalam. Sakaat da vojuvaat, mrazat rusi, ete im, toa se posledicite. Istoto vazhi i za tvoite sogragjani vo belgorod ili nz kade. Kolektivna odgovornost.

I ne ti se zakanuvam, ne go letam ja dronot pa da ti se zakanuvam. Ti ja kazuvam faktickata situacija i realnosta za naredni godini, zaso gleam te ponesla atmosverara od temata a krajot e dalecen. Pozdrav i so lesno.

Ме боли мене кур со кого ти работиш.
Никогаш не сум замарал кој сте лично и што работите. Ама вие очогледно се замарате.
Хуманизам и ренесанса некој друг проповедаше на темава, ама ти неповикан се прозва со цитирање.


Ајде сега одјбеи. После нивото на кое се спушти за предвидување дека дронови да ме погоделе. Мислам нема смисла да тераме дискусии.

Совет. Задржи се со предвидувањата за санација на енергетските објекти во Украина.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.599
Ме боли мене кур со кого ти работиш.
Никогаш не сум замарал кој сте лично и што работите. Ама вие очогледно се замарате.
Хуманизам и ренесанса некој друг проповедаше на темава, ама ти неповикан се прозва со цитирање.


Ајде сега одјбеи. После нивото на кое се спушти за предвидување дека дронови да ме погоделе. Мислам нема смисла да тераме дискусии.
de be, ne vikam deka bas tebe kje te pogodat. Bre, ko mali deca ste. Dobro, kje bidete bezbedni i nema nikakva opasnost prema ruskite gragjani. Posrekjen si sea?
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.477
Поени од реакции
2.535
Нели корења ќе јадеа Русите, го нема шиптaрот одамна да не потсети.




Прегледај го приврзокот 413328
Ее си најде ли сликички што тебе ти оговараат? ако ти е полесно на душичката ондак ок :)
Сега релевантни се IMF, претходно кога ти пратив дата од нив што не ти се свиѓаше не беа :icon_lol:
За лечење сте сите овде :icon_lol:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
de be, ne vikam deka bas tebe kje te pogodat. Bre, ko mali deca ste. Dobro, kje bidete bezbedni i nema nikakva opasnost prema ruskite gragjani. Posrekjen si sea?
Ме занима со што толку украинците ги натерале русите скапо да платат?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.143
Ме занима со што толку украинците ги натерале русите скапо да платат?
Шеесет илјади руси што ги оставија коските во Украина малку ли се? Редовни напади на воени бази на руска територија? Воена опрема која Советскиот Сојуз ја произведувал со децении изгорена во две години? Црноморската флота што се сведе на ниво на албанска морнарица?
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
859
Поени од реакции
3.466
Сега релевантни се IMF, претходно кога ти пратив дата од нив што не ти се свиѓаше не беа :icon_lol:
За лечење сте сите овде :icon_lol:
Ете ти и од нив признание за растот на Русија, што не ти е јасно?
Ти си за лечење, клукни си нешто за смирување да го пребродиш шокот од успехот на Русија. :)
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
369
Поени од реакции
512
Шеесет илјади руси што ги оставија коските во Украина малку ли се? Редовни напади на воени бази на руска територија? Воена опрема која Советскиот Сојуз ја произведувал со децении изгорена во две години? Црноморската флота што се сведе на ниво на албанска морнарица?
135.000км2 нова територија земаа, најплодната земја во Европа, доколку си копал бавча или било што ископај кај нас имаш плодна земја до околу 70 до 100cm, ваму е до 1km долу плодна црна земја.. Една од најголемите челичари во светот им ја земаа, топ 4 или 5 во свет најголема нуклеарна централа во светот, обалата покрај азовското море исто така, како и самите пристаништа, донбас ако го гледаш популациски е најголем во Украина и еден од најбогатите со ресурси, све тоа вреди, ти зборуваш за тенк и нешто што се репродуцира за некоја година, впрочем е создадено за тоа да се користи тенкот не е за прошетка... Не ги подржувам русите што вака завршија со нивните браќа но не можеш да кажеш дека се оштетени а ништо не земаа..
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.143
135.000км2 нова територија земаа, најплодната земја во Европа, доколку си копал бавча или било што ископај кај нас имаш плодна земја до околу 70 до 100cm, ваму е до 1km долу плодна црна земја.. Една од најголемите челичари во светот им ја земаа, топ 4 или 5 во свет најголема нуклеарна централа во светот, обалата покрај азовското море исто така, како и самите пристаништа, донбас ако го гледаш популациски е најголем во Украина и еден од најбогатите со ресурси, све тоа вреди, ти зборуваш за тенк и нешто што се репродуцира за некоја година, впрочем е создадено за тоа да се користи тенкот не е за прошетка... Не ги подржувам русите што вака завршија со нивните браќа но не можеш да кажеш дека се оштетени а ништо не земаа..
Знаеш колку милиони квадратни километри е Русија? Која популација во Донбас или таа територија што ја земаа кога све тоа таму е раселено. Која челичана? Таа што што ќе ја рушат Оти е нефункционална?

Тие не влегоа во војнава да земат територија. Тоа е нус производ на тоа што не ја капитулираа Украина. И огромна цена платија за тоа што сега го имаат добиено.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
369
Поени од реакции
512
Знаеш колку милиони квадратни километри е Русија? Која популација во Донбас или таа територија што ја земаа кога све тоа таму е раселено. Која челичана? Таа што што ќе ја рушат Оти е нефункционална?

Тие не влегоа во војнава да земат територија. Тоа е нус производ на тоа што не ја капитулираа Украина. И огромна цена платија за тоа што сега го имаат добиено.
2014 - Бараа автономија и не ја добија, да не отидоа случајно да се прошетаат и да се вратат назад?
Цената се плаќа нормално од двете страни но добија доста.. Сите ние што ги имаме благодатите да живееме на оваа територија некој платил цена со живот, како мислиш ти друг да плати цена, а ти благодетите да ги користиш
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.416
Поени од реакции
29.928
Убаво ти кажа човекот не знам зошто контраш, дури и на Вики може да се види со еден поглед.
Kласична „дискусија“ со @Ne_sum_ja и/или другите што немаат допир со реалноста.
НАФО екипица: Во Авганистан лошите Руси убиле милиони Афгани.
- Но САД ја предизвикаa војната, буквално им организираа и платија муџи да прават зулуми и војна во чуствителниот нестабилен регион.
НАФО екипица: Шоидае, лошите Руси убиле милиони Афгани.

Исто се дешава сега во Украина, само со поинаков исход (барем од досега виденото). Исто и за другото. Џабе муабет дека Руската Федерација не е истата држава со Советскиот Сојуз. Џабе логика, џабе разум... Оперирани се они од сето тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom