Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.807
Поени од реакции
5.470
A toa sto Izrael kupuva od Srbija oruzje na primer, znaci deka Izraelcite nemaat oruzje, ili imaat pomalku od Srbite?
Nitu pak jas rekov deka Rusite imaat pomalku od Severnokorejcite..Rekov samo deka zemja so pretendira da bidi `svetski policaec` ne smee da si dozvoli da zavisi od druga zemja OSOBENO za oruzje...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Тоа ти се ограничени и кратковиди мозоци. Битно краткорочно се исфилмаа дека доаѓаат Рамбо и Џејмс Бонд и русиве сами ќе се предадат.
Ја заборавија историјата дека Русија и рускиот народ после две светски војни (официјално ако не ги земеме наполеоновите војни и тевтонските крстоносни походи) каде што истотака беа потценети на крај излегоа како победници.
Zaso ne gi zemas krstonosnite pohodi? Nema smisla da ne se zemat i tie.
Inaku ne znam dali nekoj ti kazal, ama toa so se slucilo vo 2 svetska ne e bozja zapoved i ako bese bitna istorijata sea kje se plasevme od Mongolija a ne Rusija ili Amerika.
Автоматски споено мислење:

се откажавте пошто вашите губат на секој фронт. :kafence:
Tuka ima dva tri normalni clena od proruskava ekipica i drugo sve e so posebni potrebi. Zatoa i pisuvam samo koa kje ima interesen nastan Zarem mislis deka treba da debatiram so likot so pcuese majki i sestri zaso sme gi navredile rusite zrtvi.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.153
Поени од реакции
25.149
Zaso ne gi zemas krstonosnite pohodi? Nema smisla da ne se zemat i tie.
Inaku ne znam dali nekoj ti kazal, ama toa so se slucilo vo 2 svetska ne e bozja zapoved i ako bese bitna istorijata sea kje se plasevme od Mongolija a ne Rusija ili Amerika.
Па ги земав. Ги пишав погоре. Си чул за Александар Невски ?

За вториот дел навистина не знам што да ти кажам. Јас ти давам 4 примера каде што организирана алијанса тргнува дирекно на Русија, ја потценува и губи на крај. Ти ми даваш неповрзан пример каде што потпаѓаат 1000 држави и народи од цела Азија и пола Европа а Киевските Руси се само еден од многуте.
Башка историските одлики и прилики се сосема различни.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Па ги земав. Ги пишав погоре. Си чул за Александар Невски ?

За вториот дел навистина не знам што да ти кажам. Јас ти давам 4 примера каде што организирана алијанса тргнува дирекно на Русија, ја потценува и губи на крај. Ти ми даваш неповрзан пример каде што потпаѓаат 1000 држави и народи од цела Азија и пола Европа а Киевските Руси се само еден од многуте.
Башка историските одлики и прилики се сосема различни.
Zasto nepovrzan, ima isto znacenje za momentalnata sostojba kako site tvoi primeri.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.333
Поени од реакции
4.930
Јас ти давам 4 примера каде што организирана алијанса тргнува дирекно на Русија, ја потценува и губи на крај.
Има и примери каде што е обратно.
Кримската војна.
Руско-Јапонската војна.
Војната со Полска 21ва.
Војната со Финска.

Потценувањето е лоша работа и за двете страни.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.257
Поени од реакции
8.885
Па ги разликувам. Следам кои веруваат во научни докази, кои држави фрлаат луѓе во затвор ако изразат незадоволство со диктаторот на власт. Затоа сум против Русија и останата фашистичка багра низ светот.
Tрудо во кои спаѓа? Во Анти-запад или про-запад?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.006
Поени од реакции
22.329
Има и примери каде што е обратно.
Кримската војна.
Руско-Јапонската војна.
Војната со Полска 21ва.
Војната со Финска.

Потценувањето е лоша работа и за двете страни.
Финска ги изгуби двете војни со СССР.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.333
Поени од реакции
4.930
Финска ги изгуби двете војни со СССР.
Моја, ама и твоја грешка. :)
Едната војна ја изгуби, другата (Winter War) е неодлучно кој победил.
Целите на Русите тогаш не се исполнети (освојување на Финска), но имаат добиено територија, додуша погранична. Огромни загуби, мотив плус на Хитлер за напад на СССР.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.006
Поени од реакции
22.329
Моја, ама и твоја грешка. :)
Едната војна ја изгуби, другата (Winter War) е неодлучно кој победил.
Целите на Русите тогаш не се исполнети (освојување на Финска), но имаат добиено територија, додуша погранична. Огромни загуби, мотив плус на Хитлер за напад на СССР.
Како е неодлучно, па Финците отидоа во Москва и потпишаа таму некои листови во кои даваат 10% од Финска засекогаш да биде под СССР, Виборг - својот втор најголем град во тоа време, 12% од населението или 400.000 Финци биле преселени од загубените територии во Финска.

Ова е митови и легенди дека сакале цела Финска да ја освојат, сакале територија за бафер над Ленинград и воглавно тука биле преговарањата. Почнала војната, мислеле дека имале шанси да ја освојат цела Финска па као нова влада а-у спремале но по 3 месеци завршила војната со ниту една отстапка од страна на СССР но со отстапки на Финска.

Па и во ВСВ СССР изгубил повеќе луѓе од Германија, никој нормален не вели дека поради тоа Советите ја изгубиле војната.

 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.333
Поени од реакции
4.930
Како е неодлучно, па Финците отидоа во Москва и потпишаа таму некои листови во кои даваат 10% од Финска засекогаш да биде под СССР, Виборг - својот втор најголем град во тоа време, 12% од населението или 400.000 Финци биле преселени од загубените територии во Финска.

Ова е митови и легенди дека сакале цела Финска да ја освојат, сакале територија за бафер над Ленинград и воглавно тука биле преговарањата. Почнала војната, мислеле дека имале шанси да ја освојат цела Финска па као нова влада а-у спремале но по 3 месеци завршила војната со ниту една отстапка од страна на СССР но со отстапки на Финска.

Па и во ВСВ СССР изгубил повеќе луѓе од Германија, никој нормален не вели дека поради тоа Советите ја изгубиле војната.

Аха, да, познати се тие ултиматуми за почнување на војна.
Сакале погранична територија. :ROFLMAO:
Ја сакале цела Финска.

Огромните загуби придонесуваат за прекинувањето на војната.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.006
Поени од реакции
22.329
Аха, да, познати се тие ултиматуми за почнување на војна.
Сакале погранична територија. :ROFLMAO:
Ја сакале цела Финска.

Огромните загуби придонесуваат за прекинувањето на војната.
Да така е, огромните загуби на финската армија. 20% од војската им била капут и без муниција и опрема, Советите по 2 месеци конечно ја пробиле Манерхеим линијата а самиот Претседател на Финска Калио има кажано "нека е проклета мојата рака која е принудена да го потпише ова."

Али не, Финците всушност победиле, Симо лично убил 1.000.000 Руси итн итн. :rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom