Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
8.887
Не постои племе со поголема шизофренија од овие. Слават празник покрај човек кој си ја вратил верата која му била наметната.
Да е само тоа шизофреното кај нив.
Замисли ти при толку џамии и оџа што ти вика во соба и не те остава да спиеш, ти идеш повторно и повторно да ги гласаш оние што учествуваат во бизнисот со казина, лотарии и продавници за брзи кредити, иако коцкањето и лихвата се строго забранети во исламот.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.371
Поени од реакции
3.544
Абе може сте грди, ама новиве генерации ви се разубавуваат. Во фирма примаме почетници, и после тестовите, онака, скроз по мерит, имаше над 20% Албанци помеѓу кандидатите што поминаа. Ни Бадинтер, ни квоти, ни бутур. Е сега, може ти нема да ми веруваш, ама мене ептен ми е мило за тоа.
Vrati se za edno tri meseci i pisi impresii otkako ke porabotish so nekoj.

Shiptаritе imaat 0% trpenie za reshavanje problemi, 0% logicka intuicija i najtragicno od se, nesposobnost za precizna komunikacija zaradi jazicniot hendikep.

Ako se rasteni so albanski jazik kako prv jazik od start imaat teskotii da osmisluvaat apstraktni koncepti i da rezoniraat so inzinersko nivo na preciznost, posto samiot jazik ima prilicno oskuden fond na zborovi, najgolemiot del od koi najcesto pozajmeni od turci i sloveni i vo vrska so sekojdnevni koncepti od realniot zivot.

Shiptаritе nemaat poeti, nemaat pisateli, no isto taka nemaat ni matematicari, filozofi, umetnici..
 
A

Ali Pasha

Гостин
Ako se rasteni so albanski jazik kako prv jazik od start imaat teskotii da osmisluvaat apstraktni koncepti i da rezoniraat so inzinersko nivo na preciznost, posto samiot jazik ima prilicno oskuden fond na zborovi, najgolemiot del od koi najcesto pozajmeni od turci i sloveni i vo vrska so sekojdnevni koncepti od realniot zivot.
Зборува човек кој се служи со 26 согласки. Абе 100 пати благодарност до србите и бугарите, оти ќе требаше да лаеш , од што немаш доволен фонд на зборови!!!
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.281
Поени од реакции
37.052
Еве да речеме можеби и не им давала. Ама верувам дека во Швајцарија на пример никој не те ебава кој си што си туку ако те бива те бива. А таму сте 0.3% со факултет. Знам дека дека цело Косово е тука кај каури кога треба мисловен труд, доктори, архитекти, инжинери и слично. Сигурен сум дека сте дифецитарни со интелект пошто сум имал доволно интеракција со вас, а и многу други луѓе со кои сум разговарал. Сите истото го викаат. Еве за мене да ти кажам. Ми иделе на работи со торби кеш во евра на работа. Му викаш не смеам да примам девизи, не смеам да примам над 5000 евра во денарска противвредност во готовина. Мораш да одиш во банка и да ги платиш со ПП10 уплатница на сметка на нашата фирма. Ме гледале како теле во шарена врата. Неброено пати директорот ме замолувал да ве земам под рака и да ве носам во првата банка и да ви ја пополнувам уплатницата во интерес на бизнисот да не трпи. Само со шиптaри ова. Елементарно сте прости и нискоинтелигетни. И во најразвиените земји каде се селите Швицарска, Немачка, Енглеска, Италија каде се ви е овозможено, цело образование.

Боли тоа знам. Многу полесно е каурот да е крив и ве спречувал. Многу потешко е да кажеш-Да, како народ сме прости и нискоинтелигетни. Не се образуваме. Немаме когнитивен капацитет за едукација. Дали е генетско или не, не знам, ама тоа е заклучкот. Еве ние да речеме дека сме ве спречувале. Што е изгворот за Швајцарија, Италија, Германија, Англија? Што е со најдолниот криминал секаде каде што ве има? Во ебан Еквадор ве има во црна хроника. Која српска служба е крива за тоа.

Полесно е другиот филм. Вистината е друга Африм. Вистината е следна. Нискоинтелигентни сте, немате капацитет за образование, одозгора на тога сте педомухамеданци најдолната и најсрамната религија основана од педофил, плљачкаш, силувач на жени и сериски убиец. Еден од најдолните створења во човековата историја ви е вас религиски идол. Следејќи ги негвоите примери и вие сте истото цивилизациско дно. Уживање во најдолни и најгадни работи како борби на кучиња, возење манијакално и ставање во ризик на сопствени и туѓи животи, вандализирање на јавен инвентар, дивјаштво и тепање на послаби од вас, сексуално манијаштво над жени посебно каурки во автобуси на улици и слично, третирање на сопствените жени како стока за расплод замотана во мушама, простаклук, нехигиена, планови за градење како во Бејрут и нула естетика како најбенигното од сите проблеми. Кажи ми што од ова не е точно. ? Еве и да сум фашист, грд, дебел, ќелав, најникаков на цел свет еве нека сум, просто е прашањето-Што од ова не е точно? И ако каурот тука е крив, зошто сте истите и во најцивилизираните средини каде што на чело не стојат Срби, Славомакедонци или што ти ја знам?

Боли нели? Лапни ја плавата пилула и каурот е крив, системот е крив, Путин е крив. Сите сте криви само вие не сте криви за ништо. Е затоа си ти шиптaр, а не Албанец Африме мој. Џабе не носиш кече, џабе викаш дека си атеист, џабе не ебеш кози. Во суштина, длабоко во себе со самиот факт што избегнуваш секаква одговорност си шиптaр. Се ова ми е јасно. Единствената работа кај тебе што не ми е јасна е дали си свесен за ова ама мора да го тераш филмот и да ги браниш своите, или не си свесен и веруваш во се ова што го пишуваш. И затоа ќе останете на тоа дно. Се што ќе фатите ќе запустите и ќе се удавите во своите гомна. Буквално. Од тоа своеволие ќе ви горат автобуси, болници, ваши доктори од небрежност ќе убиваат ваши луѓе, зградите ќе ви се рушат, канализациите запушуваат, голфовите во чаир ќе летив на кров од брза вожња, краткиот мозок ќе вади пиштол и пука за било каква расправија во своите... Ќе се уништите сами себе. Што и да земете од каурот, и цел Балкан да го поседувате ќе го направите Мавританија. Нема спас за вас. Паразитот умира со пациентот. Вашата судбина ќе биде да сте раштракани по Европа и светот полнејќи ги затворите, канализациите и скелињата. Тоа е максимумот што ќе го придонесете за светот и по што светот ќе ве памти.

Свесен си за ова нели? Или не си? Знам дека те боли. Боли зошто тоа е реалноста. Боли затоа што за ова немаш контраргумент. Освен на лична основа да ми кажеш дека сум фашист. Немаш контратежа, контрааргумент за ова ама истовремено сакаш и да не те боли. Ете кажи ни дека сме фашисти и решен проблем. Тоа ќе спречи да сте во црна хроника секој ден низ цела Европа и Еквадор како најдолното во цивилизацијата.
Тоа е Африм, уживај си во меурот...
... поедини млади од албанска националност во дисперизраните факултети сакаат да учат и да научат, но нема кој да им пренесат знаење, затоа што самите професори од албанска националност се со купени дипломи, титули наредени, ама со нула знаење и тотално неспособност нешто да пренесат без никаква контрола некој да следи како тоа предаваат, образовен надзор нула, а и македонските студенти кои не можат да се пробијат во редовните скопски факултети, во дисперзираните факултети завршуваат експресно и со одличен просек,
... а да се чита напамет од учебник не ја бидува на предавањата, е сега, кога се нудиш да се испроба со некоја генерација ама со македонски професор за да се види разлика на истите тие студенти но со македонски професор, ти велат „ај седи мирна, не ни треба паметни студенти“, тоа е машинерија за гласање и треба да биде зависна, несигурна во своето знаење кое е незнаење, впрочем сите градови од провинција каде по општините, институциите се албанци поставени со разни титули и дипломи од дисперзираните факултети, истите услугите и реализирањето на програмите ги земаат од скопските македонски фирми.

...слободно може да се проверат сите градови каде во сите општини на пример имаат архитекти кои треба да се грижат за урбанистичкиот план на градот или локалната Управа за јавни приходи или други локални државни институции сите буквално сите имаат ангажирано луѓе од фирми од Скопје и истото им го работаат Македонци, која е смисла на албанскит дипломиран архитект во дисперзираните факултети на албански јазик кој појма нема од урбанизам, да ја искористи дипломата на работното место за што зема плата во општината каде е главен архитект на градот, а друг (Македонец) му го изработува урбанистичкиот план на општината за кој тој треба тој да го изработи?
 
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
837
Абе баклава некој ви даде од браќава? Да знам дали и моиве јајца да им ги дадам за Велигден.
 
A

Ali Pasha

Гостин
Абе баклава некој ви даде од браќава? Да знам дали и моиве јајца да им ги дадам за Велигден.
Јас им однесов на моите колеги македонци. А ти, сигурно ни јајца немаш, па да им го кажеш тоа што го мислиш на лице, а не криејќи се по лицето на храбриот Питу Гули.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.281
Поени од реакции
37.052
Засега околу 30 македонци и останати православци ми честитаа Бајрам, некои и на албански.
Не верувам дека се лицемерни.
... лицемерни се ако тоа јавно го прават, видете не’ ние сме за соживот,
лично јавно по социјални мрежи на ниеден не честитав, оти глупо ми е таков начин, ама лично на вибер или телефонски на сите што ги познавам, тоа е моја почит лично без публика, а не видете ме ќе се лигавам на социјални мрежи,
а зошто?
затоа што нема репроцитет, ќе прашам зошто се понижуваат да напишат „со лесно денес ви почнува постот“ за Рамазански пост кога не ти возвраќа „и на тебе постот со лесно“за Велигденски пост, а се пости во исто време?! нели е понижувачки и си ја потценуваш сопствената вера во интерес за нешто или за некој што не те цени и не ти возвраќа на ист начин?
 
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
837
Јас им однесов на моите колеги македонци. А ти, сигурно ни јајца немаш, па да им го кажеш тоа што го мислиш на лице, а не криејќи се по лицето на храбриот Питу Гули.
Не извини али паша ти имаш муда ви го ебам племето покварено. Никад не сте сакале соживот ниту некојпа сака со вас.
Ве депортираат од други држави како кучиња, племе едно неандарталско.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.339
Поени од реакции
5.570
Зборува човек кој се служи со 26 согласки. Абе 100 пати благодарност до србите и бугарите, оти ќе требаше да лаеш , од што немаш доволен фонд на зборови!!!
Јазикот наш, односно јазикот на нашите предци се слуша во секоја црква од Битола до Владивосток.
Старословенскиот јазик за своја основа ги зема дијалектите околу Солун, а тоа го прави најсличен на денешниот македонски и бугарски јазик.

Затоа престани да лупеташ глупости за работи кои врска од живот немаш.
 
A

Ali Pasha

Гостин
Јазикот наш, односно јазикот на нашите предци се слуша во секоја црква од Битола до Владивосток.
Старословенскиот јазик за своја основа ги зема дијалектите околу Солун, а тоа го прави најсличен на денешниот македонски и бугарски јазик.

Затоа престани да лупеташ глупости за работи кои врска од живот немаш.
Нема ништо лошо да се раѓаат нови народи (или пак да умират народи). Зошто преку сила сакаш да бидеш стар народ. Ништо не те менува. Треба да бидеш горд македонец, иако од 45та ви почнува историјата. Ништо чудно за 150 година да се раѓа нов народ, косоварите!
Автоматски споено мислење:

Не извини али паша ти имаш муда ви го ебам племето покварено. Никад не сте сакале соживот ниту некојпа сака со вас.
Ве депортираат од други држави како кучиња, племе едно неандарталско.
Како бе ќе ебеш , без муда :pos:
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.873
Поени од реакции
7.129
Нема ништо лошо да се раѓаат нови народи (или пак да умират народи). Зошто преку сила сакаш да бидеш стар народ. Ништо не те менува. Треба да бидеш горд македонец, иако од 45та ви почнува историјата. Ништо чудно за 150 година да се раѓа нов народ, косоварите!
Штета што прадедо ми бил партизан пред 1945 и се чувствувал како горд Македонец. Требало да почека до 1945 за да може на раат да се декларира како Македонец. :kuracc:
 
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
837
Штета што прадедо ми бил партизан пред 1945 и се чувствувал како горд Македонец. Требало да почека до 1945 за да може на раат да се декларира како Македонец. :kuracc:
на овој инцестов ли ке му се објаснуваш? прадедоми ги има плескано гомната албански од зајас. глеј ги сега како глумат фактор само пошто америка сака доминација на балканот. Си дадоа они гол со пета кога влеговме во Нато.
 
A

Ali Pasha

Гостин
Штета што прадедо ми бил партизан пред 1945 и се чувствувал како горд Македонец. Требало да почека до 1945 за да може на раат да се декларира како Македонец. :kuracc:
Почетоците на националните чуства датираат уште од раните години на 19 век, ама со Титова Југославија ви се круниса и оформувањето како народ, и како што реков, сите ние тоа треба да го почитуваме.
Автоматски споено мислење:

бтв, за тој другиот важи ...прадедовците ви ги стрелаа, или ,... како беше тој вицот :D
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.339
Поени од реакции
5.570
Нема ништо лошо да се раѓаат нови народи (или пак да умират народи). Зошто преку сила сакаш да бидеш стар народ. Ништо не те менува. Треба да бидеш горд македонец, иако од 45та ви почнува историјата. Ништо чудно за 150 година да се раѓа нов народ, косоварите!
И сега што ако историјата навидум ни почнувала од 45, јас сега тука треба нешто да се најдам како божем навреден ли?
Види да ти кажам дали јас животот ќе го поминам како Македонец, Србин, Бугарин мене тоа не ми менува нешто многу многу...ние онака сме скоро идентичен народ со нив (особено со тие последните), ама тебе и тоа како ќе ти влијае.

Јас на твое место не би бил толку самоуверен со зборовиве што ги користиш....денеска сме милион ипол утре ќе сме 6-8 милиони.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom