Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Што би се плашеле германците од русите кога ги обединија, се откажаа од Источна Германија. Северен Тек 2 е огромна руско-германска инвестиција, што би се замарале да инвестираат у "бунар"?
Путин после оваа заебанција не ни се замара со Европа затоа што нема резон, газдите се у САД негде.
Е сега, како идеологија Хитлеровиот нацизам преживеал и моментално цел Западен свет е инфициран од таа чума. За тоа не спорам.

jas da sum svaba bi se plasel od od istoriskoto poznavanje na putin... :anco:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.340
Поени од реакции
21.838
i koj e realniot izbor?

paralelni svetovi SE U PRASANJE megu nie sto sakame promena na komunjarsko sponskata vlada i vie sto mislite deka levica ili nekoja druga opcija ke go donese toa. se dur ne sfatite deka glas za niv e isto kako glas za dui tesko odenje napred. kazano e i od vmro i od komunjarite deka oni nema da se del od vlada u niedna kombinacija ali toa e toa paralelni svetovi megu realen narod i budali...
Kano ti argumentiras od ocaj. Ja kako konzervativec ili desno orientiram ne gledam DPMNE da gi zastapuva tie interesi i politiki. Na poleto, kade e najpotrebno, nacionalnite prasanja, DPMNE celosno potfrli (ako sum dobronameren vo argumentacijata) odnosno e soucesnik (ako sum realen). Po koj osnov, ziti sve, pokraj poslednite 30 godini ja da glasam za DPMNE? Argumentot e deka SDS so uste polosi? Da sekako, ama razlikata e mala, pomala od sto mislime. Od druga strana ja imas uste opcijata Levica. Makso i drugi sarlatani ne zemam predvid, i toa e izborot. Izbor 1: Da prodolzime kako predhodno (DPMNE ili SDS) ili opcija 2: Da ja zgolemime mokjta na Levica vo naredniot parlamentaren sostav i da vidime kolku se dosjni na toa sto kazuvale do sega. Zboruvame za toa Levica od 2 da dobie ete 10 pratenici i da bide relevanten faktor i koga treba da se pravi vlada. Daleku sme Levica da prezeme vlast. Kancerite DPMNE i SDS se tolku metastazirani sto treba mnogu vreme da se iskorni taa bolest. Ako ne za drugo: treba nekoj da se kontrira so DUI a od toa sto gledam jajca za toa pokaza samo edna partija.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.867
Kano ti argumentiras od ocaj. Ja kako konzervativec ili desno orientiram ne gledam DPMNE da gi zastapuva tie interesi i politiki. Na poleto, kade e najpotrebno, nacionalnite prasanja, DPMNE celosno potfrli (ako sum dobronameren vo argumentacijata) odnosno e soucesnik (ako sum realen). Po koj osnov, ziti sve, pokraj poslednite 30 godini ja da glasam za DPMNE? Argumentot e deka SDS so uste polosi? Da sekako, ama razlikata e mala, pomala od sto mislime. Od druga strana ja imas uste opcijata Levica. Makso i drugi sarlatani ne zemam predvid, i toa e izborot. Izbor 1: Da prodolzime kako predhodno (DPMNE ili SDS) ili opcija 2: Da ja zgolemime mokjta na Levica vo naredniot parlamentaren sostav i da vidime kolku se dosjni na toa sto kazuvale do sega. Zboruvame za toa Levica od 2 da dobie ete 10 pratenici i da bide relevanten faktor i koga treba da se pravi vlada. Daleku sme Levica da prezeme vlast. Kancerite DPMNE i SDS se tolku metastazirani sto treba mnogu vreme da se iskorni taa bolest. Ako ne za drugo: treba nekoj da se kontrira so DUI a od toa sto gledam jajca za toa pokaza samo edna partija.
Интересен и пред се ретко рационален поглед на работите, овде на форумот.
:bravobe:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.718
Поени од реакции
8.756
Kano ti argumentiras od ocaj. Ja kako konzervativec ili desno orientiram ne gledam DPMNE da gi zastapuva tie interesi i politiki. Na poleto, kade e najpotrebno, nacionalnite prasanja, DPMNE celosno potfrli (ako sum dobronameren vo argumentacijata) odnosno e soucesnik (ako sum realen). Po koj osnov, ziti sve, pokraj poslednite 30 godini ja da glasam za DPMNE? Argumentot e deka SDS so uste polosi? Da sekako, ama razlikata e mala, pomala od sto mislime. Od druga strana ja imas uste opcijata Levica. Makso i drugi sarlatani ne zemam predvid, i toa e izborot. Izbor 1: Da prodolzime kako predhodno (DPMNE ili SDS) ili opcija 2: Da ja zgolemime mokjta na Levica vo naredniot parlamentaren sostav i da vidime kolku se dosjni na toa sto kazuvale do sega. Zboruvame za toa Levica od 2 da dobie ete 10 pratenici i da bide relevanten faktor i koga treba da se pravi vlada. Daleku sme Levica da prezeme vlast. Kancerite DPMNE i SDS se tolku metastazirani sto treba mnogu vreme da se iskorni taa bolest. Ako ne za drugo: treba nekoj da se kontrira so DUI a od toa sto gledam jajca za toa pokaza samo edna partija.
Левица може само да послужи у насоката ВМРО да не победи убедливо а со тоа да направи влада која ќе ги штити македонските интереси. Ќе почекаме малку и живи били па видели, како и за се друго.
Со гласовите на Левица+ВМРО една партија би имала преку 61 пратеник....посебно на избори ќе имаат заедно помалку од 61.
У оваа математика уствари се крие самата суштинска причина за постоење на таа партија...све е математика.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.026
Поени од реакции
4.593
Не е решението во партии, кај нас други процеси се прават.
Кој знае англиски нека го погледне видеово и ќе види многу примери што ни прават на нас 30 години.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.867
Левица може само да послужи у насоката ВМРО да не победи убедливо а со тоа да направи влада која ќе ги штити македонските интереси. Ќе почекаме малку и живи били па видели, како и за се друго.
Со гласовите на Левица+ВМРО една партија би имала преку 61 пратеник....посебно на избори ќе имаат заедно помалку од 61.
У оваа математика уствари се крие самата суштинска причина за постоење на таа партија...све е математика.
Како ДПсНЕ ќе ги “штити македонските интереси“ , како до сега или нешто ќе менува?

Како тоа Лефица му смета на ДПсНЕ во заштита на македонските национални интереси?

Зошто ДПсНЕ попрво би правело влада со балисти отколку со Лефица зарем е тоа заштита на МК интересите?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.756
Поени од реакции
8.312
Повеќе од пола од тие што се партиски послушници што ти ги збориш се од времето на СДС, комуњари кои земаа партиска книшка од ВМРО и си продолжија да си работат....баш од тие и Груевски не успеа да формира влада и после тоа изгуби на локални. Тоа е голем кикс на ВМРО од тоа време, нешто што се гледаше од авион...ја лично го имам приметено уште тогаш.

Пара буши, 80 милиони од Грција за да помине шарената револуција и тоа легално поминати пари....колку имало кешарица можеме да замислиме....кај се тука Сорос и компанија. Луѓе по 1000 денари зимаа да мачкаат со фарби и да урлаат како нездрави. Милиони потрошени за да створат некоја нереална слика за случувањата тука и за да не натераат да прифатиме капитулација.
Сега да бидеме искрени, дали првичното влегување на Грците во Македонија не почнува под раководство на Љупчи и ДПМНЕ? Стопанска, Цементара, Жито Лукс, Окта, Веро, концесии за рударство. ДПНЕ беа првите кои дозволија Грчко влијание да влезе во Македонија. Љупчо до ден денска се фали дека он воспоставил најдобри односи со Грција и биле пријатели.

Втората работа, ДПМНЕ беа првите кои шуруваа со шиптaрите околу бирањето на Претседател. Таа нивна илузија дека они одлучуваат кој ќе биде претседател во Македонија е од тоа време.

Трета работа Влатко Ѓорчев, Антонио Милошовски, Марјан еве сега и повратниците Љубе и компанија не се од вчера од СДС, од стартот се во таа партија. Па не може целата вина да се префри на "дојденците".

Ако гледаш вака на назад, владата на Љупчо и нејзиното доаѓање на власт = на доаѓањето и владеењето на Заев. Истите иницијални лаги, истиот начин на владеење, истите резултати.

За делот дека Груевски го симнаа внатрешни структури повеќе одколку надворешни исто така се сложувам. Али финтата е што тие внатрешни структури сега владеат со партијата, а некој се дел од неа од самиот почеток.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.867
За делот дека Груевски го симнаа внатрешни структури повеќе одколку надворешни исто така се сложувам.
Со вакво нешто може некој да се сложи само ако се вратил во Македонија пред некој ден.
Ако грчки министер, Претседателот Иванов... говорат дека за рушење на власта и во функција на државен удар се внесени стотици милони долари/евра, како тоа внатрешни структури биле пресудни одколу надворешните во операцијата?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.718
Поени од реакции
8.756
Како ДПсНЕ ќе ги “штити македонските интереси“ , како до сега или нешто ќе менува?

Како тоа Лефица му смета на ДПсНЕ во заштита на македонските национални интереси?

Зошто ДПсНЕ попрво би правело влада со балисти отколку со Лефица зарем е тоа заштита на МК интересите?
Како ќе ги заштити ќе видиме здравје ако победи, иначе објаснив која е математиката со самиот систем на гласање поврзана.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Kano ti argumentiras od ocaj. Ja kako konzervativec ili desno orientiram ne gledam DPMNE da gi zastapuva tie interesi i politiki. Na poleto, kade e najpotrebno, nacionalnite prasanja, DPMNE celosno potfrli (ako sum dobronameren vo argumentacijata) odnosno e soucesnik (ako sum realen). Po koj osnov, ziti sve, pokraj poslednite 30 godini ja da glasam za DPMNE? Argumentot e deka SDS so uste polosi? Da sekako, ama razlikata e mala, pomala od sto mislime. Od druga strana ja imas uste opcijata Levica. Makso i drugi sarlatani ne zemam predvid, i toa e izborot. Izbor 1: Da prodolzime kako predhodno (DPMNE ili SDS) ili opcija 2: Da ja zgolemime mokjta na Levica vo naredniot parlamentaren sostav i da vidime kolku se dosjni na toa sto kazuvale do sega. Zboruvame za toa Levica od 2 da dobie ete 10 pratenici i da bide relevanten faktor i koga treba da se pravi vlada. Daleku sme Levica da prezeme vlast. Kancerite DPMNE i SDS se tolku metastazirani sto treba mnogu vreme da se iskorni taa bolest. Ako ne za drugo: treba nekoj da se kontrira so DUI a od toa sto gledam jajca za toa pokaza samo edna partija.
ne. jas sum razumen i go komentiram izborot sto e na masa... vie ste ebivetrovci sto ziveete u zemjata na cudata i mislite kaj i da e dime ili nekoj drug ke ja opravi drzavata. nema. ja unistivte dovolno. priklucete se na relanata situacija ili prifatete deka ste del od problemot na nivo na sipacite. oni bar se borat za svojata kauza vie svesno ja unistuvate.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.718
Поени од реакции
8.756
Сега да бидеме искрени, дали првичното влегување на Грците во Македонија не почнува под раководство на Љупчи и ДПМНЕ? Стопанска, Цементара, Жито Лукс, Окта, Веро, концесии за рударство. ДПНЕ беа првите кои дозволија Грчко влијание да влезе во Македонија. Љупчо до ден денска се фали дека он воспоставил најдобри односи со Грција и биле пријатели.

Втората работа, ДПМНЕ беа првите кои шуруваа со шиптaрите околу бирањето на Претседател. Таа нивна илузија дека они одлучуваат кој ќе биде претседател во Македонија е од тоа време.

Трета работа Влатко Ѓорчев, Антонио Милошовски, Марјан еве сега и повратниците Љубе и компанија не се од вчера од СДС, од стартот се во таа партија. Па не може целата вина да се префри на "дојденците".

Ако гледаш вака на назад, владата на Љупчо и нејзиното доаѓање на власт = на доаѓањето и владеењето на Заев. Истите иницијални лаги, истиот начин на владеење, истите резултати.

За делот дека Груевски го симнаа внатрешни структури повеќе одколку надворешни исто така се сложувам. Али финтата е што тие внатрешни структури сега владеат со партијата, а некој се дел од неа од самиот почеток.
Далеку од тоа дека некој бил цвеќе за мирисање, правени се и компромиси и штетни ствари....капацитетот бил тој. Наш најголем хендикеп е што луѓето што беа спремни највеќе да понудат на македонците ги сменивме и донесовме циган од Струмица да не избрише како народ, и нас и цела дијаспора.
Цело време се вергла како две зла биле СДС и ВМРО и како не било убаво од двете зла да се бира...не, не е така. Времето го покажа ова и све што сум пишал у задњи неколку години на форумов.
Имаш избор помеѓу мерцедес и фичо и треба да бидеш паметен да возиш мерцедес.....ма да може сањаш за Панамера.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.037
Поени од реакции
4.221
Далеку е од вистината ова дека ВМРО е под директно влијание на Германија...уствари Германија не е суверена држава од 1945 и никад нема ни да биде. А од 1990 негде обединета Германија е под тотална контрола на јенките. Така да нема тука никакви конфликти на интереси, постои волја само на хегемонот, нема Германија никакво влијание.
Ако некој проба да не однесе по некој пат на сувереност беше Груевски, проба да намали влијание на ММФ и Светска Банка, им отвори врата на кинезите и русите, требаше гасовод да се поминува тука, не ги ебеше 2% за некоја промена на име и идентитет.
Не е баш вака како што велиш...

Германија била „прилично„ независна држава, небитно што историски не е на ниво‘то од другите колонијални европски држави и сили (Британија, Шпанија, Франција...). Германија е под американско влијание уште од времето од чичето со „брчичите„, а по ВСВ, Германија е под трајна окупација од САД, документирано....

Стратегијата од Германија кон Балканов, особено кон земјите со словенско население, е зачната најмалку уште во XIX век, како нивна намера за ширење на своето влијание кон исток, во што спаѓаат и намерите од нацистите за ширење и поробување на се‘ што е словенско.

Особено Руско.

Денес пак, ДПНЕ не го ни крие своето поданишто кон Германија и кон своите идеолошки блиски структури во Германија.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.718
Поени од реакции
8.756
Денес пак, ДПНЕ не го ни крие своето поданишто кон Германија и кон своите идеолошки блиски структури во Германија.
Затоа у Диво Насеље терористите имаа униформи мејд ин џермани...тоа е тој настан што практично ги симна од власт, ај погоди кај ги криеле панцирите и со кого биле у комуникација...
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.756
Поени од реакции
8.312
Со вакво нешто може некој да се сложи само ако се вратил во Македонија пред некој ден.
Ако грчки министер, Претседателот Иванов... говорат дека за рушење на власта и во функција на државен удар се внесени стотици милони долари/евра, како тоа внатрешни структури биле пресудни одколу надворешните во операцијата?
Надворешните структури го симнаа преку внатрешни структури ми беше поентата. Да беше ДПНЕ внатрешно стабилна и да имаа расчистено со лица како Антонио, Тодоров, Коцевски, Мијалков и останата компанија која гзот им беше оналкав за крадење но и уште поважно да им се упикуваат на комуњарите дека имаа коплекс на инфериорност, надворешните сили ќе немаа агол за пристап освен да организираат Мајдан како во Украина.

СДС се премногу никакви и неспособни за што било да се организира преку нив. Ќе имавме слична ситуација како во Србија што е сега. Што е далеку подобра варијанта зошто јас истото го викав во 2014-16 што го викам и сега, "Не се менуваат крадци со одродени предавници". Тоа е најлошата можна смена.

Да беа само лопови во моментов ДПНЕ, искрено ќе ми беше гајле, може и ќе пишував подобро ДПНЕ наместо СДС па во иднина ќе видиме. Али во моментов ДПНЕ е под комплетна контрола на прото - Северџани и се што ќе се направи е рокада на едни одродени преданици со други. А тие бајки како они се нешто многу поспособни умреа со Груевски, целата таа машинерија е отидена. Ако очекувате дека Тимчо, Николовски, Јанушот и Мицко на чело ќе изградат нешто слично се лажете. Во најголем дел дека нивните способности се веќе видени на локално ниво и резултатот е никаков, освен на градоначалникот во Кисела Вода кој многу брзо го "смирија" кога почна да му расте популарноста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom