Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.937
Поени од реакции
4.090
Преспанскиот договор беше незаконски донесен и за тоа има докази полно кои може да и` се покажат на меѓународната заедница. Не си правете Бајрам со паметот.
Да, „Преспанскиот...„ е незаконски, а ако се вратиме само пар години пред договорот, ќе видиме дека дури и власта која го потпиша, самата е „незаконски„ дојдена на власт, без реална победа на избори, туку со принудно „склепана„ постизборна коалиција.

Кај „меѓународната...„ сигурно постојат барем пар здравоумни, кои точно знаат зашто „нашата земјата„ потпишува штетни договори, дека истите се правно „сумљиви„ и дека може да бидат поништени.

И што од таа можност во реланоста?...

ДПНЕ ќе го врати името?...

Па истата таа „меѓународна...„ ни дододава се‘ нови и нови предуслови, затоа што „нашата земјата„ е таа која сака влез во ОТАН и во ЕУ, а „меѓународната...„ веќе ни кажа дека не сака постоење на држава (последично-и народ) кој/а се именува како „Македонија„.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.609
Поени од реакции
3.918
Романтичарски левичари уште мислат дека Русија и Кина при некаква промена на светскиот поредок би ја одбрале нашата страна наспроти Грција, Бугарија па и Албанија. Неверојатно.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.305
Поени од реакции
36.755
Е да си ми жив и здрав. Промената на името под исти услови беше побарана и од Груевски. Тие приказни за промена на името под подобри услови нс друг да му ги кажуваш. Грците само под тие услови го прифатија договорот за промена на името. Без промена на историјата не им вредеше промената на името. И од тој договор не беа задоволни и затоа Сириза изгуби на наредните избори.
Од како Груевски почна да гради споменици, правеше ДНК тестови во Швајцарија и докажуваше дека сме најблиску до античките Македонци, и ете испадна дека сме и што? Светот застана и им рече на Грците како не ви е срам да крадете историја? Не, застанаа на страната на Грците, го набркаа Груевски и го донесоа гомното од Муртино да потпише све што ќе му биде кажано. Имаше расправа само за надворешна употреба, да се замени референцата ФИРОМ и што да се кориси на нејзино место. Затоа беа предлозите, Горна, Нова Северна, заграда Скопје и слично. Никогаш не се збореше за идентитет, за промена на устав, за коси црти и све останато што прифати Заев.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.749
Од како Груевски почна да гради споменици, правеше ДНК тестови во Швајцарија и докажуваше дека сме најблиску до античките Македонци, и ете испадна дека сме и што? Светот застана и им рече на Грците како не ви е срам да крадете историја? Не, застанаа на страната на Грците, го набркаа Груевски и го донесоа гомното од Муртино да потпише све што ќе му биде кажано. Имаше расправа само за надворешна употреба, да се замени референцата ФИРОМ и што да се кориси на нејзино место. Затоа беа предлозите, Горна, Нова Северна, заграда Скопје и слично. Никогаш не се збореше за идентитет, за промена на устав, за коси црти и све останато што прифати Заев.
Ne vi go donese nikoj Zoki, sami si go glasavte, sami revolucui krevavte, rezimi rusevte i taka :toe:
Автоматски споено мислење:

i toa so vikas, dopis u ON i reseno... koj go vrti nimec, amerite, nato, eu, grcite... dopisot u ON moze i so gulab pismonosec da go pratime ili licno dime ke ide da im izrecitira tamu pa ako ne im se sviga i mikrofon ke skrsi
Pa koj gi eba, nie na svetot ke mu se objasnuvame, kako sakame ke si se vikame. Jas da sum ko Apasiev ne im ni kazvam vo OON, sami neka sfatat ko ke ne mu se odzvivame povekje na severdjani ;)
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Од како Груевски почна да гради споменици, правеше ДНК тестови во Швајцарија и докажуваше дека сме најблиску до античките Македонци, и ете испадна дека сме и што? Светот застана и им рече на Грците како не ви е срам да крадете историја? Не, застанаа на страната на Грците, го набркаа Груевски и го донесоа гомното од Муртино да потпише све што ќе му биде кажано. Имаше расправа само за надворешна употреба, да се замени референцата ФИРОМ и што да се кориси на нејзино место. Затоа беа предлозите, Горна, Нова Северна, заграда Скопје и слично. Никогаш не се збореше за идентитет, за промена на устав, за коси црти и све останато што прифати Заев.
Не е точно. Истиот пакет под исти услови, откажување од античкото минато и Александар Македонски му беше понудено на Груевски уште во 2008 како услов за прием во НАТО и тоа со посредство на Фрчковски. Останатите приказни дека Груевски ја расипал работата со спомениците од Скопје 2014 е беден наратив на Мицко кој демек можел тоа подобро да го испреговара како што се досега успеа да испреговара, во своја лична корист се разбира.
Автоматски споено мислење:

работата е да немаш повеќе црпевци, а тоа што прошло и што некој заебал не се оправа.
Со таков став секогаш ќе се најде нов Црпе што ќе не напика во уште поголеми гомна.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Ne vi go donese nikoj Zoki, sami si go glasavte, sami revolucui krevavte, rezimi rusevte i taka :toe:
Автоматски споено мислење:


Pa koj gi eba, nie na svetot ke mu se objasnuvame, kako sakame ke si se vikame. Jas da sum ko Apasiev ne im ni kazvam vo OON, sami neka sfatat ko ke ne mu se odzvivame povekje na severdjani ;)
najbolje da gi zaebeme nie niv. da im zatvorime granici pa da ne moze u ohrid na odmor da idat i da popravaat zabi u bt i strumica... koga ne zaebaa da ne moze da se leci mirko u paris sto ima jorgo da pravi zabi u makedonijata na dime.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.361
Романтичарски левичари уште мислат дека Русија и Кина при некаква промена на светскиот поредок би ја одбрале нашата страна наспроти Грција, Бугарија па и Албанија. Неверојатно.
Можеби нема.
Не знаеме.

Она што го знаеме со сигурност е дека Западот овие 20+ години беше на страна на Бугарите, Грците и пред се Албанците, во конфликтите кои ги имавме со нив. Сто посто сме сигурни дека Западот не е на наша страна, а за Кина и Русија ќе видиме.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Можеби нема.
Не знаеме.

Она што го знаеме со сигурност е дека Западот овие 20+ години беше на страна на Бугарите, Грците и пред се Албанците, во конфликтите кои ги имавме со нив. Сто посто сме сигурни дека Западот не е на наша страна, а за Кина и Русија ќе видиме.
sto ke vidime?

dosta vodis i ti inat, zar seriozno mislis kina ke ne poddrzi pred grcija?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.361
sto ke vidime?

dosta vodis i ti inat, zar seriozno mislis kina ke ne poddrzi pred grcija?
Моментално сме под САД и ЕУ.

Не знам како ќе биде под Кина или Русија. Можеби и они ќе речат - ајде вие једини у свет помилувајте воени злосторства, ставете знаме на туѓа држава на ваши јарболи, смените име, немојте на знаме и грб да ставате национален симбол и бидете им аргати на Албанците, дајте им на мажите да влагаат у женски вецеа, сечите им куровите и цицките на децата, стаите овде да ви живеат алакеда и кунтакинте. Можда све ова и Русија и Кина ќе го бараат од нас. Не знам. Ќе видиме.

Она што знам е дека све тоа и многу повеќе Западот ни го натури овие 20+ години.


Пак ќе кажам - јас никогаш не сум бил за Русија и секогаш, цел живот сум бил за Америка. Логиката ме натера да сменам страна. Утре можда ако Мицко испуши нетијазнам колку курови (за што го бива) и Западот ќе почне да не третира како другите народи т.е. да не бара од нас уникатно бизарни ствари. Тогаш може пак ќе бидам за Западот.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.748
Поени од реакции
8.245
Бреј ова ботовиве од ДПНЕ значи што било кажи им мува не ги лази, спомни им го Преспански и како рој оси се собираат. До последна капка крв ќе се борат да го одбранат.

Не ми се верува каква мизерија од луѓе, им рекоа од партија Груевски е лош, се откажаа од него, им рекоа Максим е добар, пот и крв оставија да го промовираат, сега им рекоа Преспански не може да се менува, во војна ќе одат али Преспански не го даваат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Моментално сме под САД и ЕУ.

Не знам како ќе биде под Кина или Русија. Можеби и они ќе речат - ајде вие једини у свет помилувајте воени злосторства, ставете знаме на туѓа држава на ваши јарболи, смените име, немојте на знаме и грб да ставате национален симбол и бидете им аргати на Албанците, дајте им на мажите да влагаат у женски вецеа, сечите им куровите и цицките на децата, стаите овде да ви живеат алакеда и кунтакинте. Можда све ова и Русија и Кина ќе го бараат од нас. Не знам. Ќе видиме.

Она што знам е дека све тоа и многу повеќе Западот ни го натури овие 20+ години.
zapadot nie si go odbravme.

zborevme za kina. dovolno znaes sto imaat oni u grcija i kolku im znaci za nivniot belt and road proekt. ako na toa dodades deka kina sekogas se vodi pred se so ekonomijata vo fokus prilicno jasno e kade oni ke stojat.
Автоматски споено мислење:

Бреј ова ботовиве од ДПНЕ значи што било кажи им мува не ги лази, спомни им го Преспански и како рој оси се собираат. До последна капка крв ќе се борат да го одбранат.
nikoj ne go brani prespanski nego realno zborime sto treba za da se smeni toa a toa levica i nikoj vo mkd go nema.

jas bi ve strelal vas kurtonite sto pomognavte zoki poki da ni go nacuka toa sranje. i togas i sega ocigledno ne razbirate kako funkcionira svetot.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.937
Поени од реакции
4.090
zapadot nie si go odbravme.
Кои се тие „ние„?...

„Ние„ не бевме/беа прашани референдумски дали сакаме во ОТАН, во ЕУ, во САД, со Кина, со Русија...

Некои чичиња од тие „ние„ аплицираа за влез на Македонија во ЕУ и ОТАН.

Тоа не значи дека сите „ние„ го сакаме истото...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Кои се тие „ние„?...

„Ние„ не бевме/беа прашани референдумски дали сакаме во ОТАН, во ЕУ, во САД, со Кина, со Русија...

Некои чичиња од тие „ние„ аплицираа за влез на Македонија во ЕУ и ОТАН.

Тоа не значи дека сите „ние„ го сакаме истото...
zapadot go odbra narodot i partiite use od 90tite.

nato e druga prikazna ama za nas edno bez drugoto nemoze.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.937
Поени од реакции
4.090
zapadot go odbra narodot i partiite use od 90tite.

nato e druga prikazna ama za nas edno bez drugoto nemoze.
Ајде потсети ме кога народот, не партиите, го одбра Западот.

Можам да разберам дека дел од Македонците го претпочитаат да дури и се отселуваат на запад, не во Кина, а партиите се само мал дел од истиот тој народ, не се целиот народ.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.748
Поени од реакции
8.245
nikoj ne go brani prespanski nego realno zborime sto treba za da se smeni toa a toa levica i nikoj vo mkd go nema.

jas bi ve strelal vas kurtonite sto pomognavte zoki poki da ni go nacuka toa sranje. i togas i sega ocigledno ne razbirate kako funkcionira svetot.
Кристијан Мицковски и раководството на ДПНЕ јавно кажаа дека Груевски соработувал со Заев и ДУИ за свои интереси и притоа нанесувајќи и штета на партијата и државата. Имаа и УСБиња покажано како доказ.

Друга работа е што во моментов ДПНЕ се обединија со сите анти-Груевски политичари, новинари и бизнисмени од 2016 до кои можеа да се докопаат:
  1. Љубе Бошковски
  2. Стојанче Ангелов
  3. Павле Трајанов
  4. Еленовски
  5. Бунтур
  6. Анѓушев
  7. Геровски
  8. Бранко
  9. Максо
Дури и лудата Јоци им е на платен список, кај и да е очекувам и Борјан, Биљана Секуловска и Колозова да ги соберат.

Па ако сакаш да одиш да стрелаш некој оди стрелај го цело ДПНЕ првин зошто они се шарените од 2016.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom