Најефтин супермаркет

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.534
Поени од реакции
7.085
Сто е ова хемикалија
Nishto podobro i nishto polosho od toa Tomy kesichkata od 150ml shto za zhal ja plajchate 165 denari
I ako sakash prevod
Maslo od Repa 80% , Zholchka od Jajce 8% , ocetna kiselina, shejker,sol, senf,limonska kiselina,Antioxidanc ,
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.691
Поени од реакции
8.149
Ne moze da sporeduvate ceni vo Kam I Stokomak od edna strana, so drugite marketi... Sosema razlicen koncept na rabota se (sto e mnogu dolga I siroka prikazna) I zatoa ima takvi razliki na cena...
Primer, denes gledav flaer od Vero. Pasta za zabi Akvafres, redovna cena 210+, na akcija 180+.... Istata pasta vo Kiper I Kam okulu 90 denari
Интересно е да се објасни зошто и покрај овие очигледни разлики, некои луѓе продолжуваат да купуваат во Веро и Тинекс?

Изборот го има и во ефтините маркети, така да не би требало тоа да е пресудното.
 

Boksy be

Jolie
Член од
6 октомври 2022
Мислења
77
Поени од реакции
67
Во маркетите на Кит Го често имаат акција на производите, во кам и во Стокомак е многу многу поскапо! Ние преку 10 години пазариме во Кит Го маркет! Додека постоеше Мој маркет цело време од таму пазаревме!
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
765
Поени од реакции
937
Nishto podobro i nishto polosho od toa Tomy kesichkata od 150ml shto za zhal ja plajchate 165 denari
I ako sakash prevod
Maslo od Repa 80% , Zholchka od Jajce 8% , ocetna kiselina, shejker,sol, senf,limonska kiselina,Antioxidanc ,
Pa napraj sam ako moras vekje da jades majonez, 2 minuti e bukvalno... Vaka samo se truete so kojznae sto...
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.576
Поени од реакции
5.845
Интересно е да се објасни зошто и покрај овие очигледни разлики, некои луѓе продолжуваат да купуваат во Веро и Тинекс?

Изборот го има и во ефтините маркети, така да не би требало тоа да е пресудното.
Pricini ima, I zasto isti artikli se poskapi (dolga prikazna), I zasto nekoi luge kupuvaat iako se poskapi...

Vo Vero, primer, imas mnogu pogolem prostor, pokomotno dvizenje, pogolema ponuda (Kam, Stokomak.. sega skoro pocnaa so svezo meso, sveza riba, razni cross selling artikli kako tekstil, igracki, alati nesto sitno),... ponatamu mnogu pogolem izbor na brendovi, Vero imas I po 10-tina brendovi od ist artikal, Kam, Stokomak ima najcesto 2 ili nekad 1 brend artikal.... Ponatamu izbor na poveke marketingski "zvucni" brendovi, dodeka hard diskontite odat mnogu so "private lebel" brendovi... Ponatamu, poveke personal, poveke kasi rabotat, pobrza usluga, I sl...

Kolku seto ova im znaci na kupuvacite, druga prikazna...
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
765
Поени од реакции
937
I shto sakash sega da dokazhish?
Ili polesno ce ti beshe da pratev slika od Thomi 500ml za 3,12€ ??

500ml za 200den a vo mk 150ml za 165 denari
Ne se raspravaj za dzabe, nikoj ne vika deka vo DE ne e poeftino, ama treba da sporeduvas isto so isto ako sakas da pokazes nesto...

Vaka ko da dadam cena za eurokrem tabla 100g 20 denara vo MK i da recam eee vo Svajcarija Laderach čokolada 100g e 10CHF lale kolku e skapo...
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.484
Интересно е да се објасни зошто и покрај овие очигледни разлики, некои луѓе продолжуваат да купуваат во Веро и Тинекс?

Изборот го има и во ефтините маркети, така да не би требало тоа да е пресудното.
Еве ќе ти кажам јас пример зошто од Веро го купувам шампонот што го користам, а истиот во Кам е 100 денари поефтин.

Со тој од Кам ставам цела рака шампон и ништо, ни сапуница, ни нешто се дешава, пола шампон на две миења, зошто ми треба пола шише за да ја измијам косата. И ми трае колку, да не бидеме буквалисти дека два пати се бањам во пола месец, ама за две недели немам.

Со тој од Веро ставам една капка и косата обилни сапуници, тело дури мијам со неа, едвај да ја исплакнеш. И многу многу подолго време терам со него.

Не знам која е финтата, зошто, како, што, ама ете една причина зошто јас производ купувам од Веро, а во Кам ми е 100 денари поефтин.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.704
Поени од реакции
40.793
Еве ќе ти кажам јас пример зошто од Веро го купувам шампонот што го користам, а истиот во Кам е 100 денари поефтин.

Со тој од Кам ставам цела рака шампон и ништо, ни сапуница, ни нешто се дешава, пола шампон на две миења, зошто ми треба пола шише за да ја измијам косата. И ми трае колку, да не бидеме буквалисти дека два пати се бањам во пола месец, ама за две недели немам.

Со тој од Веро ставам една капка и косата обилни сапуници, тело дури мијам со неа, едвај да ја исплакнеш. И многу многу подолго време терам со него.

Не знам која е финтата, зошто, како, што, ама ете една причина зошто јас производ купувам од Веро, а во Кам ми е 100 денари поефтин.
јас еве купувам пена за бричење нивеа од тинекс за 150 да речеме и ме тера еден месец два. Од кам купувам Лалин едно џамбо паковање ме тера пола година за поефтино. Све си има предности и слабости, некогаш не значи дека ако плаќаш поскапо добиваш многу.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2012
Мислења
197
Поени од реакции
157
^^
Разликата е во тоа што КАМ за разлика од сите други поголеми маркети,кога бараат понуда ти одредуваат по која цена ќе биде шампонот.Пример ти викат бараме шампон таков и таков и по таа цена за ние да го продаваме по таа и таа цена.Ова го зборувам од прва рака тоа го бараа од мене во браншата во која работам.Кај другите маркети ти даваш понуда на која има малопродажна цена и минимален попуст/рабат кој им доаѓа како маржа на некој начин.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.484
јас еве купувам пена за бричење нивеа од тинекс за 150 да речеме и ме тера еден месец два. Од кам купувам Лалин едно џамбо паковање ме тера пола година за поефтино. Све си има предности и слабости, некогаш не значи дека ако плаќаш поскапо добиваш многу.
Да точно, само дека членот рече зошто некој би купувал нешто од пример Веро ако е на друго место 200 денари поефтино. И сакав да му кажам јас лично зошто купувам поскап производ во веро што во кам мн ми е поефтин. Ама не чини. И ме кошта многу поскапо на годишно ниво.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.576
Поени од реакции
5.845
^^
Разликата е во тоа што КАМ за разлика од сите други поголеми маркети,кога бараат понуда ти одредуваат по која цена ќе биде шампонот.Пример ти викат бараме шампон таков и таков и по таа цена за ние да го продаваме по таа и таа цена.Ова го зборувам од прва рака тоа го бараа од мене во браншата во која работам.Кај другите маркети ти даваш понуда на која има малопродажна цена и минимален попуст/рабат кој им доаѓа како маржа на некој начин.
Zasto e toa taka, e mnogu ednostavno...

Standardnite marketi imaat 10-15 razlicni samponi I niv ne gi interesira cenata. Ako se prodava, OK... a ako ne, ke bides delestiran (otkako prethodno ke si platis I vlez za ulistuvanje, I marketing za flaeri I se...)
Od druga strana, hard diskontite, bez razlika dali Kam, Kiper ili Stokomak imaat druga strategija na rabota I tie ne mozat da postavat artikal za koj znaat deka nema da se prodava. Zatoa e I uslovot sto ti go dale za odreden kvalitet I cena. Ako mozes da postignes, OK, a ako ne, togas ke si baraat od nekoj drug (sto ili ke se soglasi na pomala marza, ili ima pomali proizvodni trosoci)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom