Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    693

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.417
Поени од реакции
1.318
Тој авион нема теорија никој да го добие. Мислам дека и забрането е технологијата за Ф-22 да се извезува. Има авиони што се споделуваат со други сојузници и вакви дијаманти кои се само и единствено само за Америка.
Еве го Американското мислење за Ф22, и тоа од пред 14 години.
.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.504
Поени од реакции
2.595
оооох, cute

не сме имале што да понудиме, затоа не тераат да смениме име, да сме албански слуги, да немаме држава....
Сите други имаат што да понудат и затоа нив не им бараат такви ствари.

Ова е истото оноа што го трубат сдсм и невладините - ние не знаеме да пливаме, а не дека они-Западот се срање оти само нас не третираат како гомна.


Значи не е до нашите стратешки партнери, не до тоа дека амбасадите ни ја водат државата 20 години во национална пропаст (преку нашите политичари), туку цело време ние сме биле проблемот оти немаме што да понудиме. Демек логичен е таквиот третман.

Не. Не постои никаква рационална причина во војната да бидеме на странана Западот. Не барај, нема да ја најдеш. Едино можеш ко ретардине да почнеш да пееш за евроинтеграциите и демократијата...
Ти си бил стварно ретардиран бе :icon_lol: :icon_lol: . Јас со сиот ум те мислев дека си нешто побистар од Ванлоциве и бачињава на темава. Можеш слободно да ме прескокаш од сега и да си продолжиш на repeat со предавствата на Груевски, шиптaрлукот или што и да беше што го повторуваш како папагал на секоја тема Калимеро :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.564
Поени од реакции
82.195
Ти си бил стварно ретардиран бе :icon_lol: :icon_lol: . Јас со сиот ум те мислев дека си нешто побистар од Ванлоциве и бачињава на темава. Можеш слободно да ме прескокаш од сега и да си продолжиш на repeat со предавствата на Груевски, шиптaрлукот или што и да беше што го повторуваш како папагал на секоја тема Калимеро :icon_lol:
Абе ја спијам на таван и имам вошки, ова не е тема за мене. Више неколку поста идеш со ад-хоминем.
Небитно е ти што си мислел за мене, ниту е важно што мислам за други теми.
Али ако сакаш, кажи ќе збориме за мене. Ќе ти раскажам све.

Објасни ми како тоа е боље што сме на страна на оние кои не ништат? Објасни како тоа Русија би била полоша за нас од ова?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.363
Поени од реакции
22.197
Објасни ми како тоа е боље што сме на страна на оние кои не ништат? Објасни како тоа Русија би била полоша за нас од ова?
Ne za nas, za nego i takvite kako nego. I ne e toa nekoja visa matematika. Ke sekni izvorceto. Ili toa ili se krajno glupi. Ti licat na krajno glupi ? :cautious:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.535
Поени од реакции
7.087
Втората работа е што шиптaрите никогаш нема да ги снајде украинското сценарио, зошто едноставно они до смрт за загубени борби не се борат. Тоа е по мене многу лесна констатација кога ќе се земе начинот на нивното делување последните 100 години. Еве да ги земеме и последните 20 години, шиптaрите секогаш кога ќе се нашле во ситуација со грбот на ѕид и скоро сигурна смрт, они или се предавале или плачеле за нехуманост или пак биле на толку наркотици што не ни знаеле каде се.
Da ama razlikata ke bide shto togash kraj zidot nema da bidi USA za da gi prifati i gali tuku strelachki vod.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
902
Поени од реакции
3.556
Ne za nas, za nego i takvite kako nego. I ne e toa nekoja visa matematika. Ke sekni izvorceto. Ili toa ili se krajno glupi. Ti licat na krajno glupi ? :cautious:
Јас цврсто стојам на второто, крајно глуп, чук глуп.
Убаво го праша да војводата, он му вика ти си ретардиран.
Тоа се ликови што не ја прифаќаат реалноста, исто како Шеки педофилот што вика дека и муж може да има менструација и да роди дете:toe:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.363
Поени од реакции
22.197
Јас цврсто стојам на второто, крајно глуп, чук глуп.
Убаво го праша да војводата, он му вика ти си ретардиран.
Тоа се ликови што не ја прифаќаат реалноста, исто како Шеки педофилот што вика дека и муж може да има менструација и да роди дете:toe:
Nemozam da se slozam so ova. Seki e pafnat, druga maka si ima toj, ne saka da se pomiri so faktot deka e slepa granka na evolucijata, deka e greska na prirodata, deka ima pogresno podredeni geni od samo gospod znae koja pricina. Mislis nego stvarno go zabole za konflikot. Edinstveno nego sto mu e bitno e koj go tolerira za poseben, ne zgresen. Isis da bea tie, za Isis ke bese i ke gi vospevase tuka. Rusija da bese raj za pederite, a ukraina da gi nistese ko stetni bubacki, oko nemase da mu trepni za niti eden ukrainec.
Razlicna kategorija na ljuge se ovie, ne gi mesaj edni so drugi.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.131
Поени од реакции
4.909
За тоа дека сегашната ситуација за нас е неподнослива и промени мора да има, да се сложувам. Али ако во брз период не развиеме каков било капацитет за да имаме со што да тргуваме со кој и да бидат новите хегемони, тогаш дури и се да се смени пак по нас се ќе остане исто. ЕУ и Америка дефинитивно не ни одговараат зошто они имаат институционална аверзија кон Македонија и не го одобруваат нејзиното постоење. И ние тука ништо нема да можеме да смениме на краток рок и заради тоа нивната пропаст за нас е бонус. Али ако немаме што да им понудиме на Русите или Кинезите не гледам што ќе се смени за нас.
Ех Боро Боро, ами со што да тргуваме овие демокративе кои се 30 години на власт се истргуваа, не остана ништо за да се тргува ;)

Епа овде се збори за некаква супериорност на руско ПВО, а најсовремен авион против кој дејстувал е МИГ-29 од пред 41 година. Исто ко тие современи западни авиони, најсовремено нешто што дејстувале е некоја верзија на S-300 во Сирија каде Израел од време на време си ги бомбардира.
Не знам колку си упатен во ПВО, но и самите Каубои признаваат дека РФ дефинитивно има нај-јака ПВО на планетата.
Но ако ти велиш поинаку, тогаш Каубоите не знаат ништо.
БПЛ (беспилотни летала) се користи за да се идентифукуваат летала од оние најмалите зујалици па до МК-9.
Разликата, покрај другите работи, е и во нивната РЕФЛЕКСНА површина па радарски системи и нишански радари најчесто овие играчките и не ги гледаат, а ако се земе во обзир дека тие БПЛ во главно летаат на мали висини дополнително се отежнува нивно рано откривање.
Како и да е Москва важи за најзаштитен град со ПВО системи (повеќеслојна со барем 4 радарски мрежи и голем број на ПВО системи).
РФ е огромна земја со 11 часовни зони и да се очекува целата територија да биде покриена со С-400 или С-550 е несериозно, најчесто се обезбедуваат стратешки објекти (аеродроми, космодроми, нуклерани централи...) и големи градови.

Овде се збори дека западот немал ништо масовно произведено 40 години, САД немал модерно оружје и дека руското ПВО е супериорно и дека Русија не користела многу С400 и С500. Им рокнаа С400, С500 не е срамежливо користење туку воопшто и дали е во фукнција. А и да е некаде околу Москва ќе е. А реалноста е дека ни западните авиони се сретнале против сериозно ПВО(С-300 на Сирија е безкорисно кога Израел ги рока со разни авиони), а ниту пак руските против некој нов авион. Најверојатно нема ни да се сретнат.
Дискусијата накрај завршува со некаков hehe обид da be da snemaa raketi, hehe gotovo do vladivostok stignaa, hehe severgjani.
Ако толку си сигурен, а и овие од НАТО дека РФ нема сили да се заштити зошто толку се чека и не ја нападне?
Од почетокот се говори дека РФ има направено пробив во хиперсоничната технологија-оружја и во таа област е супериорна во однос на било која друга земја, токму заради таа супериорност и големиот арсенал на нуклерани глави таа до ден денешен е безбедна-суверена.

Секоја полусериозна земја и нагоре политиката ја базираат на интереси овде пишуваат за лојалност. A и дека ние сме биле поважни од Грција за Русија. Прашав да не мислат за некаков панславизам нема ништо. Секој си гледа интереси и насоките ги менува врз база на тоа. Руската империја која со Британија и Франција им извојува незавинсност на Грција во битката за Наварино, каде во Одеса е формирано првото движење на грците за работење за независност од oтоманската империја, прв претседател/гувернер што го сметаат за татко на нацијата претходната улога му била министер за надворешни работи на Руската империја.
Грците каде што контролираат цел егејско море ќе биле поневажни од нас.
Историјата-минатото има голем значај за врските помеѓу државите ама тоа влијание се преценува, затоа што од секогаш односот помеѓу државите се темели врз интересите денес особено. Па така ако пред 100 и... години царска Русија имала “пријателски“ односи со Грција денес тоа не важи.
Грција како и Турција се класични долгогодишни експоненти на САД политиката во овие региони.
Грција во рамките на вазалскиот однос кон САД има дадено на САД, Британија и... дозвола да ги користат водите, копното и воздухот за да го “ограничат“ руското влијание. (меѓу другото за да се спречи приемот на Македонија во 2008 од страна на грција од Франција е склучен договор за купување на Мираѓи ии во износ од повеќе милијарди, па така Франција во Букурешт стави вето за македонија) Во Лариса е најголемата воздушна база на САДистите, се говори дека во истите рамки на САД му е дозволено да инсталира нуклерани проектили (повеќе силоси) кои ќе бидат усмерени кон Русија.
Во такви услови да се говори дека РФ балгонаклоно гледа кон Грција е смешно.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.504
Поени од реакции
2.595
Секоја полусериозна земја и нагоре политиката ја базираат на интереси овде пишуваат за лојалност. A и дека ние сме биле поважни од Грција за Русија. Прашав да не мислат за некаков панславизам нема ништо. Секој си гледа интереси и насоките ги менува врз база на тоа. Руската империја која со Британија и Франција им извојува незавинсност на Грција во битката за Наварино, каде во Одеса е формирано првото движење на грците за работење за независност од oтоманската империја, прв претседател/гувернер што го сметаат за татко на нацијата претходната улога му била министер за надворешни работи на Руската империја.
Грците каде што контролираат цел егејско море ќе биле поневажни од нас.
Мене повеќе од јасно ми е тоа, има традиции во геополитика и меѓународни односи, цели науки се развивани со различни школи на учења и слично. И тоа не е од сега, туку уште од антички времиња се пишувало на оваа тематика. Луѓе професионално се бават со овие работи, ене го Миршајмер што го ставаат тука на темава (го ставаат кога им одговара наративот нормално) има книги пишувано, говори држено. Секоја држава си ги гледа интересите нема етика, лојалност и идеализам во политика, светот функцонира така за жал.

На муабетот за Грција ај да речеме може не си во право (иако мислам дека си), дека ќе тера Русија политика на некој панславизам но пак во никој свет нема да имаме подобра позиција од Бугарија или Србија кои имаат историја со Русија, побитна местоположба (посебно Бугарија), далеку поспособна дипломатија од нашата, не бркаат руски дипломати како нашите ајвани, а и до ден денеска имаат проруски струи во политиката (како претседателот на Бугарија). Тука се надеваат дека Русите ќе ги спастреле Бугарите :icon_lol: . Не знам што да им кажам, еве ја северџан и педер сум :icon_lol:.
За шиптaрите можеби ќе ги средат, ако не насетат со време и тие, па да почнат да играат поинаку
Автоматски споено мислење:

Абе ја спијам на таван и имам вошки, ова не е тема за мене. Више неколку поста идеш со ад-хоминем.
Небитно е ти што си мислел за мене, ниту е важно што мислам за други теми.
Али ако сакаш, кажи ќе збориме за мене. Ќе ти раскажам све.

Објасни ми како тоа е боље што сме на страна на оние кои не ништат? Објасни како тоа Русија би била полоша за нас од ова?
Цело време ме напаѓаш за аргументи што не сум ги направил, straw man fallacy го викаат тоа иначе.
Ни сум пишал дека со Русија ќе ни било полошо, ни пак реков некаде дека треба да бидеме несрдечно со САД како што тврдеше во претходниот пост, цитирај ме ако најдеш пост.

Еве бев љубезен и ти одговорив, од сега те молам прескокај ме дур не се научиш да дискутираш ко човек и дур разумуваш како некоја хистерична жена.
 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Постигнување воена супериорност значи рапторите и фантомите слободно да летаат низ Руски воздушен простор за да им се овозможни на бомрардерите лесно да бомбардираат во позадина. Дали мислиш дека САД е способна ова нешто да го направи во Русија? Не збориме за инцидентно уништување на опрема, туку за масовно уништивуње на Руската ПВО структура и дозволување на Америчката авијација да бомбардира длабоко во Руска територија, не инцидентно туку збориме за редовни летови.
Зависи сценариото.
Од тоа што може да видиме низ војнава, има добра шанса да можат Американците да постигнат воздушна супериорност. Сепак тоа е потфат кој бара ангажирање на огромен број ресурси.

Треба да се има предвид дека моќните С-400 се големи емитери што веднаш можат да бидат детектирани од огромни далечини. Во ера на стелтови, се значи кој прв ќе истрела ракета.

Штом можат Русите да уништуваат ПВО на Украинците иако армијата не им е дизајнирана за такви потфати, Американците не би имале проблем со истото, имајќи на ум дека се околу Американската армија се врти на постигнување воздушна надмоќ.

Потоа зависи кој напаѓа прв, колкава територија итн.

Кое и да е сценарио, загубите на двете страни би биле огромни.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.131
Поени од реакции
4.909
Овој авион е прескап, и ако произведената бројка ги задоволува потребите што ги имаат, зошто би произведувале повеќе?
Е па тоа е, демократијата е скапа работа!
Зарем дури сега откри колку е скапа?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.852
Поени од реакции
26.451
Кое и да е сценарио, загубите на двете страни би биле огромни.
Точно, затоа бајките за ф22 се само бајки, пошто за да имаш надмоќ со еден вид на авион, мораш да го имаш во огромни бројки за да има некакво влијание на боеното поле. Русите можат да уништуваат ПВО батерии дека Украинците немаат модерни ПВО. За Американците ПВО требаше да е рапторот. Кога/ако ги снема фајтерите, Русија може слободно да си шета низ воздушниот простор. На Американците повеќе ќе им донесе победа Ф16 кој го има во 5К бројка, одколку рапторот со помалце од 200.

Генрално, фајтерите на САД нема да можат тек така да прошетаат низ Руска територија за да наметнат воздушна супериорност. Би можеле во неколку наврати, но доколку тие неколку напади не вродат со тотална победа, тогаш можат да се збогуваат со воздушната доминација засекогаш. Дури и системите попут С200 С300 букови кубови стрели панцири шилки, настрана од с400 и с500, во комбинација се опасни оружја. Во еден обид за доминација над одреден регион, Американците би губеле и по неколку стотини авиони, нели зависи со колку авиони би сакале да постигнат доминација, но сигурно не би се обиделе со десетина.
Автоматски споено мислење:

Двеста вакви авиони произведоа, одличиле дека потреба за повеќе. Колку треба да произведат за да ги задоволат твоите апетити? Илјада, десет илјади?

Овој авион е прескап, и ако произведената бројка ги задоволува потребите што ги имаат, зошто би произведувале повеќе?
200 фајтери е далеку од доволен број, на земја чија доктрина и е бркање на воздушна доминација во непријателска територија. 200 фајтери се смешка. И башка ако имаш доволен број (што во случајов би бил 2-3000) тогаш ќе ја успориш работата на фабриката, а не официјално да го напуштиш производството на еден модерен авион. Ф22 им е комплетна утка, затоа го имаат напуштено како концепт милијарди и милијарди потрошени за џабе и претежно на тендераши. Зошто на пример не го напуштија ф35 ?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Точно, затоа бајките за ф22 се само бајки, пошто за да имаш надмоќ со еден вид на авион, мораш да го имаш во огромни бројки за да има некакво влијание на боеното поле. Русите можат да уништуваат ПВО батерии дека Украинците немаат модерни ПВО. За Американците ПВО требаше да е рапторот. Кога/ако ги снема фајтерите, Русија може слободно да си шета низ воздушниот простор. На Американците повеќе ќе им донесе победа Ф16 кој го има во 5К бројка, одколку рапторот со помалце од 200.

Генрално, фајтерите на САД нема да можат тек така да прошетаат низ Руска територија за да наметнат воздушна супериорност. Би можеле во неколку наврати, но доколку тие неколку напади не вродат со тотална победа, тогаш можат да се збогуваат со воздушната доминација засекогаш. Дури и системите попут С200 С300 букови кубови стрели панцири шилки, настрана од с400 и с500, во комбинација се опасни оружја. Во еден обид за доминација над одреден регион, Американците би губеле и по неколку стотини авиони, нели зависи со колку авиони би сакале да постигнат доминација, но сигурно не би се обиделе со десетина.
Не оди тоа така.
Ф-22 и Ф-35 се многу способни авиони. И ги имаат во големи бројки, веќе 1000 произведени Ф-35ки.
Еднаш од кога ќе ја потиснат противничката ПВО, нема враќање. Тоа обично се случува брзо, неколку денови.
Опремени се со еден куп сензори, секое вклучување на радар од ПВО единица ќе значи инстантно уништување.
Целта е да не се стигне до тој степен.

Патем, нема авионите да надлетуваат над некоја територија за да ја уништат ПВО. Постојат анти-радијациски ракети стрелани од далеку, ракети со долг дострел, дронови (како Израелските Хароп), продор при низок прелет итн.
Има еден куп статии, сведоштва, видеа за потиснувањето на ПВО на Ирак 91ва и Србија 99та.

Тоа е едната страна.
Од друга ја имаш Русија, со исто така многу способна ПВО, прилично добра авијација и еден куп системи за рано предупредување. Да не зборуваме за способноста да нападнат авио-бази со балистички и крстосувачки ракети илјадници километри далеку од границата.
Затоа и пишав, зависно сценариото, кој напаѓа прв.

200 фајтери е далеку од доволен број, на земја чија доктрина и е бркање на воздушна доминација во непријателска територија. 200 фајтери се смешка. И башка ако имаш доволен број (што во случајов би бил 2-3000) тогаш ќе ја успориш работата на фабриката, а не официјално да го напуштиш производството на еден модерен авион. Ф22 им е комплетна утка, затоа го имаат напуштено како концепт милијарди и милијарди потрошени за џабе и претежно на тендераши. Зошто на пример не го напуштија ф35 ?
200 авиони немаат сериозни земји, како Британија.
Русија нема повеќе од 200 модерни авиони (су-35, су-57).
Ф-22ката бил замислен да се бори против непријател како СССР.
Немало никаква потреба да се трошат дополнителни средства во отсуство на закана. Истото важи и за Б-2.
Ф-22ката им е веројатно единствениот борбен авион што не им е извезуван. Тоа доволно зборува за тоа колку напреден е тој авион.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.535
Поени од реакции
7.087
Daj be ne zaebavajte,
Sega ce dojdi TOP Gun Mr. Maveric so F16 i f35 i ce vidat toa Zlite Rusi!
Ama maltata sitnica deka C400 e 1 Generacija pred T300 AMA C500 e 5 Generacii pred site drugi vo svetot da ne beshe tuka mozhebi utre vo Moskva ce se veeshe Americhko zname. A pa za S-550 i da ne zboruvame.
Jebiga ova rusive ne znaat koli da pravat ama Raketi pravat od gradinka pa nadalje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom