Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.112
Поени од реакции
10.868
Океј супер, значи пак се сведува на тоа што го викам ја дека тука сериозно никој не верува дека некаква добивка би имале ние од Руска победа во војнава, одговорите на моето прашање се сведени на реваншизам кон САД, некаков си романтизам кон Русија, неоснована надеж за подобри времиња или со други зборови гладна кокошка просо сонува. Кого и да прашам на темава на кој основ ви е базирано мислењето дека за нас би било подобро ако Русија победи, одговорите се сведуваат на истото, за кого треба да се има симпатии, неосновани субјективни бајки и реваншизам. А за симпатиите му кажав и на Берик ако сакате и икони од Путин чувајте си по дома, никој не ви брани ништо, само кога се брани став за политика симпатиите по дома чувајте си ги.
Со победа на Русија Нато губи влијание во Еу во Балканот а со тоа орките немаат грб и автоматски се оставени на немилост и доволно е да не продолжувам понатаму
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.486
Поени од реакции
2.560
Со победа на Русија Нато губи влијание во Еу во Балканот а со тоа орките немаат грб и автоматски се оставени на немилост и доволно е да не продолжувам понатаму
На кој основ НАТО го губи влијанието тука? Дај продолжи понатаму баш ме интересира какво ви е разумувањето? САД ќе се уплаши и ќе се повлечи од регионов, има некакви индикации за ова?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.499
Поени од реакции
40.428
На кој основ НАТО го губи влијанието тука? Дај продолжи понатаму баш ме интересира какво ви е разумувањето? САД ќе се уплаши и ќе се повлечи од регионов, има некакви индикации за ова?
Еве јас да те прашам зошто туркањето на светот кон ww3 е исправно според вас ботовиве?
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.870
Поени од реакции
23.712
Океј супер, значи пак се сведува на тоа што го викам ја дека тука сериозно никој не верува дека некаква добивка би имале ние од Руска победа во војнава, одговорите на моето прашање се сведени на реваншизам кон САД, некаков си романтизам кон Русија, неоснована надеж за подобри времиња или со други зборови гладна кокошка просо сонува. Кого и да прашам на темава на кој основ ви е базирано мислењето дека за нас би било подобро ако Русија победи, одговорите се сведуваат на истото, за кого треба да се има симпатии, неосновани субјективни бајки и реваншизам. А за симпатиите му кажав и на Берик ако сакате и икони од Путин чувајте си по дома, никој не ви брани ништо, само кога се брани став за политика симпатиите по дома чувајте си ги.
И во политиката исто како и во економијата подобро е кога има конкуренција отколку кога една фирма држи монопол.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.804
На малите немоќни држави уставот им го гарантира меѓународното право и ОН моментално барем на хартија уште. Колективниот Запад се бори овој поредок да биде заменет со поредок заснован на правила додека цел трет свет со Русија и Кина на чело се за поредок заснован на закон....тоа е целата заебанција, сувереност vs NWO.
Сите ние не само како македонци туку како луѓе од оваа планета треба да се бориме за сувереност и независност, за слобода.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.472
Поени од реакции
47.409
Добро те праша курајберот на што ги основате муабетиве, јас сто пати сум прашал, и одговорите биле како мало претепано дете "САД не тепаше па сега ние сме за Русија" помножено по 10. Очекував дека барем ти ќе објасниш на што ги темелиш ставовите и дека нема да се сведат на правење бајрам со умот како што прават мнозина тука на темава.
Не се сомневам јас дека територијава им е пикирана, и дека кога би можеле би ја запоседнале. Прашањето повеќе ми е околу тоа кој им/ни гарантира подобар исход од овој . Мене во таа хипотетичка ситуација, поверојатно сценарио ми е да сме дадени како награда на поозбилните руски сојузници од типот на Србија/Бугарија него да ја живееме идилата што сами си ја создадовме.
Да не биде " платила баба грош да се фати на орото, после пет за да се пушти " :D
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.486
Поени од реакции
2.560
И во политиката исто како и во економијата подобро е кога има конкуренција отколку кога една фирма држи монопол.
И тоа како не е исто, ако има три маркети место еден цената на продуктите може да е поевтина за потрошувачите, ако има 3 светски сили наместо 1 во регионот има поголем маневар и опции за една држава, ама и има поголема веројатност за нестабилност и војни, за ова еден тон примери има во историјата
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.870
Поени од реакции
23.712
И тоа како не е исто, ако има три маркети место еден цената на продуктите може да е поевтина за потрошувачите, ако има 3 светски сили наместо 1 во регионот има поголем маневар и опции за една држава, ама и има поголема веројатност за нестабилност и војни, за ова еден тон примери има во историјата
Да ако сме јас и ти двајца шиптaри од Македонија и го правиме муабетот. А пошто не сме и банката-монопол не ебе со камати петоструко појако него ли другите задолжени кај неа да посакуваш статус кво е скоро мазаохизам. Исто како во турско да си каур и да кажеш ќути Турција што е моќна ако не беше ќе беше нестабилно тука.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.486
Поени од реакции
2.560
Да ако сме јас и ти двајца шиптaри од Македонија и го правиме муабетот. А пошто не сме и банката-монопол не ебе со камати петоструко појако него ли другите задолжени кај неа да посакуваш статус кво е скоро мазаохизам. Исто како во турско да си каур и да кажеш ќути Турција што е моќна ако не беше ќе беше нестабилно тука.
Дај образложи еве како ние би биле во подобра ситуација хипотетички пошто никој не сака да ми објасни. Ја кажав дека немам преференца, може сум песимист и сметам дека и кој и да дојде тука, било Кина или Русија ни имаме местоположба да бидеме избрани пред нашите непријатели и соседи ни пак имаме политички капацитет да изиграме како што треба, како што може да се види до сега.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.768
Поени од реакции
8.380
Со победа на Русија Нато губи влијание во Еу во Балканот а со тоа орките немаат грб и автоматски се оставени на немилост и доволно е да не продолжувам понатаму
Не би рекол дека шиптaрите би биле оставени толку многу на милост и немилост зошто имаат доста карти за играње, а они ако со нешто немаат проблем тоа е да менуваат страни. Таа поморската база за подморници им ја изградиле Русите, ја дале на Кинезите, сега е Америчка а утре кој плати највеќе тој ќе ја добие. Имаат они имаа доста работи со кои што можат да купат добра воља, една од најважните можеби е таа што нивните олигарси немаат никаков проблем да фрлаат пари за национални цели ( за разлика од нашите на пример). А Русите секако не се алергични на пари. Да тука Косово е можеби клучниот проблем, али и тука мислам дека има доста простор за договор, зошто не гледам од српска страна некоја фанатичност за реваншизам. ѓ

Да пораз на ЕУ и НАТО комплетно е во полза на Македонија зошто они се главните фактори кои ја разнебитуваат државата во моментот, али сепак ако во блиска иднина и ние самите не воспоставиме некакви контакти и не создадеме нешто со што би можеле да тргуваме, каква било гео-политичка промена не би имала никаков ефект на нашиот проблем. Се што ќе се случи е "Запознај го новиот господар, ист е како стариот господар, барем што не засега нас".

И може уште одма да се види, колкава полза има пораз на ЕУ и Америка уште во моментов, само што се зафатени со Украина и целото внимание им е насочено натаму, веќе го почна процесот на распаѓање на СДС и ДПНЕ, како и целата нивната пропагандна машинерија овдека.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
А Русите секако не се алергични на пари.
Чекај малку говориме за Руска федерација или за руски граѓани?
Ова е на исто рамниште како Такерот, имаш пари си одиш у тоа Москва и си купуваш руска држава, да не си ги помешал државите случајно!?
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.092
Поени од реакции
1.474
porazot na EU i Nato znaci "kaput" na Makedonija, no vie nemate tolku pamet da go sfatite toa. Amerika e najgomelata garancija na ova drzava, da beshe Rusija vo mesto na Amerika, vie odamna ke bevte Srbija i Bugaria.

vo ovoj moment, Kosovo e veke drzava, vo najlosh moment so vlianjeto na Rusia vo Evropa, severniot del na Kosovo, pi mu pripagal na Srbija. Makedonija se deli na 3 della, i zhivotot ke prodolzhuva sekoj na svoj teritor.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.529
Поени од реакции
23.034
porazot na EU i Nato znaci "kaput" na Makedonija, no vie nemate tolku pamet da go sfatite toa. Amerika e najgomelata garancija na ova drzava, da beshe Rusija vo mesto na Amerika, vie odamna ke bevte Srbija i Bugaria.

vo ovoj moment, Kosovo e veke drzava, vo najlosh moment so vlianjeto na Rusia vo Evropa, severniot del na Kosovo, pi mu pripagal na Srbija. Makedonija se deli na 3 della, i zhivotot ke prodolzhuva sekoj na svoj teritor.
vo najloso scenario ti mesto tigar nikot u foka ke go smenis i ke plivas za italija. zaboravete balkan bilo koj vas komsija da se prasa nesamo sto ne ve saka za komsii pa makar i na nekakov tiranski vilaet da ve srozat nego ne ve saka ni za zivi...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
На малите немоќни држави уставот им го гарантира меѓународното право и ОН моментално барем на хартија уште. Колективниот Запад се бори овој поредок да биде заменет со поредок заснован на правила додека цел трет свет со Русија и Кина на чело се за поредок заснован на закон....тоа е целата заебанција, сувереност vs NWO.
Сите ние не само како македонци туку како луѓе од оваа планета треба да се бориме за сувереност и независност, за слобода.
Ако може да дополнам.

Суверенизам или NWO е погрешна односно наметната дилема, за да не се сетат....
Процесот на глобализација продолжува без обзир на тоа кој каква приказна/наратив си тера.
Тој процес на глобализација прд се е детерминиран со развојот на производните односи илити развојот на техносферата.
Проблемите настануваат кога тој процес некој сака да го контролира, да поставува услови и диктира, тогаш доаѓа до нерамнотежа која преку игри и... се доаѓа до нова рамнотежа.

...сакав да речам дека погрешно е да се поедноставуваат работите дека едни се за суверена национална политика а други се за NWO затоа што се работи за политика под диктат на центри на моќ NWO или WEF - читај империјализам во прикриена форма.
Се работи за судир на две цивилизации.

Едната цивилизација се бори за традиционални односи, односи темени врз законите на природата и урамнотежен развој на сите светски чинители, значи не како до сега 10% од вкупното население да троши 90% од светските ресурси туку тоа да биде рамномерно - читај поинаков вредносен систем.

Другата цивилизација која е доминантна во последните 2-3 века сака да ја задржи својата позиција, како би рекол Борељ “рајска градина“ , која својот развој го должи пред се на крвничка експлоатација на колониите и во ресусрси но и во човечки потенцијал и другите полусуверени држави, смета дека го надрснала природниот поредок и промовира трансхуманизам итн итн итн

...ако се согледа комплексноста, тогаш погрешно е да се генарилизира затоа што повеќето нема да слушнат за вистинските причини за судирот меѓу цивилизациите.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
.
Како да нема навивање кога Американците 2001 пред нос ни ги извадија качаците со нивни автобуси од Арачиново ,ни го наметнаа рамнковниот договор и Бадинтер.Дали си свесен дека работите ќе беа скрос поинакви ако не се десеше тоа?Остај то , секоја македонска партија која ќе добие најмногу гласови има ултиматум да коалицира со поранешните терористи.За која демократија и несубјективни анализи правиме муабет?Не направија вазали на ксоварите и екс-терористите.Како не ви е јасно зошто народот е гневен?
I sea, resivte vo znak na revolt prema zapadot da ja ebete temata, i site mozni ostanati povrzani so geopolitika? Cestitki, sea ste kvit. Mali deca li ste, ne mi e jasno. Na ruskite telegram kanali ima poasalna diskusija od tuka, a lugjeto se vo aktivna vojna.
Автоматски споено мислење:

porazot na EU i Nato znaci "kaput" na Makedonija, no vie nemate tolku pamet da go sfatite toa. Amerika e najgomelata garancija na ova drzava, da beshe Rusija vo mesto na Amerika, vie odamna ke bevte Srbija i Bugaria.

vo ovoj moment, Kosovo e veke drzava, vo najlosh moment so vlianjeto na Rusia vo Evropa, severniot del na Kosovo, pi mu pripagal na Srbija. Makedonija se deli na 3 della, i zhivotot ke prodolzhuva sekoj na svoj teritor.
Za nas i ne e loso toa scenario vo sporedba so ova sea. So Srbite i Bugarite poubavo kje ziveeme nego so vas. E za vas, matematikata e druga. Se smeni li garancijata, kje plivate vo jadranot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom