Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
28 август 2013
Мислења
4.188
Поени од реакции
12.750
Цел ден зш?
Имај милост спрема батеријата. Нема нешто што не е вклучено :)
Автоматски споено мислење:

Целата војна е за УСА да профитира шо од гас шо од оружје, Германија и Украина се колатерална штета. Германија ќе е.....
Да те поканам у кафана да идиме на некоја ракија?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Ниедна од трите работи што ми ги прати не вика дека 1/3 од БДП дава таа индустрија. Ниту дека вработува 100 милиони луѓе. Туку напротив, го тврдат истото, дека се паразит и трошач.
Не си во право, нема врска кој што рекол, не си во право.
Војска, полиција и еден голем дел од администрација се паразити, било кој индустријски погон што произведува столица, атомска бомба, тенк, ел. компоненти или експлозив не е паразит туку производител!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.218
Поени од реакции
25.979
Не си во право, нема врска кој што рекол, не си во право.
Војска, полиција и еден голем дел од администрација се паразити, било кој индустријски погон што произведува столица, атомска бомба, тенк, ел. компоненти или експлозив не е паразит туку производител!
Ако цената за производство на тој тенк е 500.000 долари, а буџетот на САД ја субвенционира компанијата што го произведува со 4 милиони долари по парче, и на крај го донира во Украина, за да има потреба да се произведе нов, тогаш во право си, не е паразит, туку е вирус.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.434
Поени од реакции
2.421
Screenshot_2024-03-06-23-48-02-476_com.android.chrome.jpg
Ајде малку час по англиски јазик, rose значи порасна. А не ружа цвеќето
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Ниедна од трите работи што ми ги прати не вика дека 1/3 од БДП дава таа индустрија. Ниту дека вработува 100 милиони луѓе. Туку напротив, го тврдат истото, дека се паразит и трошач.

Уствари, затоа Ајзенхауер им го измислува името. За да му каже на народот дека е краден. Сериозно ми прати видео што го кажува истото што го кажав јас во постот што го цитираш, за да ми покажеш дека не сум во право? На комичен и разбирлив јазик. :D

Носи околу 40 милијарди, троши околу 2 трилиони. Годишно. Е сега, може те има збунето тоа што 40 е поголемо од 2.
Технички си во право, ама истовремено си и грешка. Ти гледаш само еден аспект на тој комплекс.
Делот што го испушташ, е дека ради тој комплекс, америчката армија е таква каква што е, и директно самата УСА како политички субјект!

Да, тие ќе лапнат 2 трилиони, ама ради нив УСА го држи светот под чизма, и може да си штанца, не два туку 20 трилиони без око да им трепне!

Нормално, вишокот (или инфлацијата ако ти е полесно), ќе се разводни насекаде, бидејќи баш доларот е примарно платежно средство и валута од “доверба”.
Да не разглабаме зошто е валута од доверба…
Јасно ти е!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.218
Поени од реакции
25.979
Технички си во право, ама истовремено си и грешка. Ти гледаш само еден аспект на тој комплекс.
Делот што го испушташ, е дека ради тој комплекс, америчката армија е таква каква што е, и директно самата УСА како политички субјект!

Да, тие ќе лапнат 2 трилиони, ама ради нив УСА го држи светот под чизма, и може да си штанца, не два туку 20 трилиони без око да им трепне!

Нормално, вишокот (или инфлацијата ако ти е полесно), ќе се разводни насекаде, бидејќи баш доларот е примарно платежно средство и валута од “доверба”.
Да не разглабаме зошто е валута од доверба…
Јасно ти е!
Тоа е веќе неоконзервативниот наратив. Тие викаат точно е дека троши, ама нивната чизма ни дозволува другите индустрии да продуцираат, и затоа треба уште повеќе пари да фрламе таму.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Google наспроти цел воено индустриско тендерашки комплекс од вкупниот приход извозот му е 139 милирди во 2021, извезува информации, трошокот на државата, нула.

1709766080890.png

 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.434
Поени од реакции
2.421
Ако цената за производство на тој тенк е 500.000 долари, а буџетот на САД ја субвенционира компанијата што го произведува со 4 милиони долари по парче, и на крај го донира во Украина, за да има потреба да се произведе нов, тогаш во право си, не е паразит, туку е вирус.
Не си озбилен на темава кога измислуваш цифри и лажни приказни си филмуваш. Направи анализа поткрепена со факти. Линкови, статистика, било шо. Немаш докази па ај ќе си лупеташ измишљотини.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.218
Поени од реакции
25.979
Не си озбилен на темава кога измислуваш цифри и лажни приказни си филмуваш. Направи анализа поткрепена со факти. Линкови, статистика, било шо. Немаш докази па ај ќе си лупеташ измишљотини.
Таков сум, измишљотини кажувам. Не сум доволно бистар за донираното оружје кон Украина да го сметам за извоз, јебига. Настрана муабетот колку проценти од тој извоз завршуваат во буџет.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.434
Поени од реакции
2.421
Таков сум, измишљотини кажувам. Не сум доволно бистар за донираното оружје кон Украина да го сметам за извоз, јебига. Настрана муабетот колку проценти од тој извоз завршуваат во буџет.
УСА ги снабдуваше и Иран со донирано оружје а сега поново и Израел. Што мислиш дали за добри цели? Хуманитарни пред се.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Технички си во право, ама истовремено си и грешка. Ти гледаш само еден аспект на тој комплекс.
Делот што го испушташ, е дека ради тој комплекс, америчката армија е таква каква што е, и директно самата УСА како политички субјект!

Да, тие ќе лапнат 2 трилиони, ама ради нив УСА го држи светот под чизма, и може да си штанца, не два туку 20 трилиони без око да им трепне!

Нормално, вишокот (или инфлацијата ако ти е полесно), ќе се разводни насекаде, бидејќи баш доларот е примарно платежно средство и валута од “доверба”.
Да не разглабаме зошто е валута од доверба…
Јасно ти е!
Па очигледно е дека има граница тоа. Имаше многу добра емисија (не ми текиња на што ја гледав), што можело едно семејство да си дозволи во САД, со еден вработен во 50-ти и 60-ти, а што може сега со двајца вработени од кои едниот на две работни места. Очигледно е дека не се тие штанцања баш без око да им трепне.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.434
Поени од реакции
2.421
Кога го снабдуваше Иран, во 50тите?
Историјата се повторува. Америка под знамето на демократијата и добрите намери, подарува донира оружје за масовна деструкција на сите заратени држави, се додека истите не се срамнат со земја. Листата е долга.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.218
Поени од реакции
25.979
Историјата се повторува. Америка под знамето на демократијата и добрите намери, подарува донира оружје за масовна деструкција на сите заратени држави, се додека истите не се срамнат со земја. Листата е долга.
Па нели извезуваше, од каде сега донира?
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.434
Поени од реакции
2.421
Па нели извезуваше, од каде сега донира?
На почетокот мал дел донира, секогаш дава пробна вожња пред да ти го продаде возилото, добар маркетингшки трик, од секогаш биле први за рекламирање и стварање добри реклами да ти продадат шити продукт.
Во секој случај фашистите ќе го јадат, следователно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom