Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    693
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Не ти е јасно дека 1/3 од вкупната индустрија во САД е тнр. воено-индустријски комплекс?
Дека таа 1/3 сочинува скоро па 100милиони популација која се “храни“ од тој комплекс, се нешто не ти јасно, интересно.
Ако веќе се прави сериозен муабет на темата, воено-индустрискиот комплекс во САД не е производител, туку трошач. Не креира третина од буџетот, туку троши. Не храни 100 милиони луѓе, туку собира пари од даноци на 350 милиони, и ги фокусира во џебовите на мала елита.

Бар тоа е либералниот наратив. Неоконзервативниот е поразличен. Ама и тој не тврди дека воено-индустрискиот комплекс е производител во директна смисла на зборот. Уште помалку дека храни 100 милиони популација. Така да, не ми е јасно. Исто би сакал некоја референца, да прочитам повеќе на темава.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.597
На крај ќе иде у темана Кано кај што постира суши да му каже дека е директен потомок на Хирохито и да не и ја чепка јапанската жичка. Жичка, да, добро прочита.
Де доста за мене аман, врати се на темава.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
УСА е тука да профитира, продавајќи го своето оружје на Германија. Која ќе ја
"помага" да се одбрани од Руската агресија.
Браво бе, секоја чест, скроз ги прозре. И велиш САД ќе и продава оружје на Германија? Знаеш дека Германија е шестти најголем извозник на оружје на светот?
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Не ти е јасно дека 1/3 од вкупната индустрија во САД е тнр. воено-индустријски комплекс?
Дека таа 1/3 сочинува скоро па 100милиони популација која се “храни“ од тој комплекс, се нешто не ти јасно, интересно.
Може малку бројки да видиме. Мене ми иде дека повеќе пари прави било која ИТ компанија од големите 5 отколку цел тој воено индустриски комплекс.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.597
Ако веќе се прави сериозен муабет на темата, воено-индустрискиот комплекс во САД не е производител, туку трошач. Не креира третина од буџетот, туку троши. Не храни 100 милиони луѓе, туку собира пари од даноци на 350 милиони, и ги фокусира во џебовите на мала елита.

Бар тоа е либералниот наратив. Неоконзервативниот е поразличен. Ама и тој не тврди дека воено-индустрискиот комплекс е производител во директна смисла на зборот. Уште помалку дека храни 100 милиони популација. Така да, не ми е јасно. Исто би сакал некоја референца, да прочитам повеќе на темава.
Автоматски споено мислење:

Screenshot_2024-03-06-23-30-01-851_com.android.chrome.jpg
Автоматски споено мислење:

УСА веќе има огромен профит продавајќи гас по 4 пати поскап износ на Германија, која го добиваше багатела од Русија, а сега ќе и продава и оружје да се брани од Руски агресор, значи дупло офајдување и богатење за УСА.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 408885
Колкав е профитот за буџетот на САД од тој извоз? Ајде, да видиме бројки. Колку буџет оди во воено-индустрискиот комплекс годишно, и колку прилив иде од извоз на оружје. Извоз, не донации.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.139
Поени од реакции
4.914
Ако веќе се прави сериозен муабет на темата, воено-индустрискиот комплекс во САД не е производител, туку трошач. Не креира третина од буџетот, туку троши. Не храни 100 милиони луѓе, туку собира пари од даноци на 350 милиони, и ги фокусира во џебовите на мала елита.

Бар тоа е либералниот наратив. Неоконзервативниот е поразличен. Ама и тој не тврди дека воено-индустрискиот комплекс е производител во директна смисла на зборот. Уште помалку дека храни 100 милиони популација. Така да, не ми е јасно. Исто би сакал некоја референца, да прочитам повеќе на темава.
..као сакаш сериозен разговор на тема и веднага почуваш со ниски ударци :(

Поточно 1/3 од БДП на САД го дава военоиндустријскиот комплекс, Вестингхаус, Локид итн итн
Проценките се дека 1/3 од пучанството на САД е вработено во тој секто ако не директно тогаш членови на семејства кои се во истото


....еве графички приказ, на комичен и разбирлив јазик за оние кои знаат геополитика де, да им стане уште појасно.

...еве што еден сериозен сајт од соседството пишува за истото.


и немам време да ти барам по интернет за темата, ако имаш пријател јави му се по телефон па побарај помош.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.597
Колкав е профитот за буџетот на САД од тој извоз? Ајде, да видиме бројки. Колку буџет оди во воено-индустрискиот комплекс годишно, и колку прилив иде од извоз на оружје. Извоз, не донации.
Се морам да ти сервирам на златна тацна или и ти малце ќе допринесеш на темава. Бујрум постирај.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.287
Поени од реакции
17.020
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 408885
Автоматски споено мислење:

УСА веќе има огромен профит продавајќи гас по 4 пати поскап износ на Германија, која го добиваше багатела од Русија, а сега ќе и продава и оружје да се брани од Руски агресор, значи дупло офајдување и богатење за УСА.
Kolku ti drzi baterija mobot?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.139
Поени од реакции
4.914
Колкав е профитот за буџетот на САД од тој извоз? Ајде, да видиме бројки. Колку буџет оди во воено-индустрискиот комплекс годишно, и колку прилив иде од извоз на оружје. Извоз, не донации.
Мислиш на извозни царини, кога збориш за буџетски добивки или на нешто друго?
Инаку според методологијата, ако производителот го продаде својот производ на армијата да речеме тогаш тоа влегува во БДП.
Значи Локид произвел авион го продал тоа влегува во БДП.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.852
Поени од реакции
26.451
Тоа е, дознавме дека тендерашите го полнат буџетот. Важно е да се врти парата.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
..као сакаш сериозен разговор на тема и веднага почуваш со ниски ударци :(

Поточно 1/3 од БДП на САД го дава военоиндустријскиот комплекс, Вестингхаус, Локид итн итн
Проценките се дека 1/3 од пучанството на САД е вработено во тој секто ако не директно тогаш членови на семејства кои се во истото


....еве графички приказ, на комичен и разбирлив јазик за оние кои знаат геополитика де, да им стане уште појасно.

...еве што еден сериозен сајт од соседството пишува за истото.


и немам време да ти барам по интернет за темата, ако имаш пријател јави му се по телефон па побарај помош.
Ниедна од трите работи што ми ги прати не вика дека 1/3 од БДП дава таа индустрија. Ниту дека вработува 100 милиони луѓе. Туку напротив, го тврдат истото, дека се паразит и трошач.

Уствари, затоа Ајзенхауер им го измислува името. За да му каже на народот дека е краден. Сериозно ми прати видео што го кажува истото што го кажав јас во постот што го цитираш, за да ми покажеш дека не сум во право? На комичен и разбирлив јазик. :D
Се морам да ти сервирам на златна тацна или и ти малце ќе допринесеш на темава. Бујрум постирај.
Носи околу 40 милијарди, троши околу 2 трилиони. Годишно. Е сега, може те има збунето тоа што 40 е поголемо од 2.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.597
Тоа е, дознавме дека тендерашите го полнат буџетот. Важно е да се врти парата.
Целата војна е за УСА да профитира шо од гас шо од оружје, Германија и Украина се колатерална штета. Германија ќе е.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom