Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Што мислиш ти вака, со кого ќе водевме војна ако продолжевме да ги толчиме УЧК? :icon_lol:
Добра поента.

Што мислиш со кого ќе водеа војна Украина ако продолжеа да ги толчат Русите во Донбас ????

Уствари касно поставено прашање....
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.328
Поени од реакции
6.850
Чекај сеа. На вас ви е криво што Украинците се борат наместо да потпишеа договор кај што во суштина капитулираат.

Тоа ваљда значи дека сте среќни ние што потпишавме рамковен договор наместо да ја тераме до крај работата.
Украинците имаа со Минск 1 и 2 одлични договори, ако се земе во предвид дека другата страна е Русија. Кога такви договори прекршија, каде буквално цела територија, освен Крим, ќе им останеше нечепната, Доњецк и Луганск со ниво на автономија, руски јазик на исто ниво со украинскиот во местата каде што се руси мнозинство. Сопредбите со Албанците кај нас се тотално погрешни, од причина што, прво украинците и русите во Украина се толку фамилијарно измешани едни со други, што кај нас не е случај, живеат заедно, не одвоено, си го разбираат и зборуваат јазикот. Е сега од кога почна војната и првиот понуден мировен договор, па ској нареден понуден, ќе биде на штета на Украина и може да се смета ко капитулација. Прво Русија нема да прифати ништо помалку од областите кои нели ги анексираа, Доњецк, Луганск, Запорожје, Херсон, иако немаат под контрола голем дел од овие територии. Нема да прифати затоа што изгуби доста војници, опрема, техника, пари на војнава, така да се помалку од ова и нормално тие 5 основни точки кои ги кажаа на почеток е пораз и нејзина капитулација. За такво нешто да се деси треба Украина да ја натера на фронт доле, а за такво нешто Украина нема сила.
Од друга страна и Русија е далеку од остварување на овие нејзини целни за сега. Во моментов делува дека Русија нема на терен во Украина доволно сила за некои силни офанзиви, освојување целосно бар на овие 4 области кои ги анексираа, во некој брз период, да речеме од неколку месеци, или другата опција би била дека не се решаваат за такви офанзиви, зошто би имале многу поголеми загуби од моменталниве. Така да во моментов се чини дека и едната и другата страна, бар како стојат работите во моментов, не би ја натерале другата на договор кој би се сметал за пораз или капитуалција.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Глупердо, темата ја отворија овие на запад кога започнаа хибридна војна против Русија со непочитување на договори, затоа сме сега на ова дереџе. Ако еден ден дојде до тоа цела вина е на идиотиве што мислеа дека Русите нафта пијат.
Терористу, кепецот Путин ја почна целава војна со окупација на Крим и дел од Донбас во 2014, за среќа уште малку му остана на тој психопат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Еве го одприлика што ќе биде резултатот на тоа непотпишување на договорот во Истанбул. Тие мемињата што му ги ставиле, нема баш да го сменат фактот што ги чека Украинците.

 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.179
Поени од реакции
937
Терористу, кепецот Путин ја почна целава војна со окупација на Крим и дел од Донбас во 2014, за среќа уште малку му остана на тој психопат.
The C.I.A.'s partnership in Ukraine can be traced back to two phone calls on the night of Feb. 24, 2014, eight years to the day before Russia's full-scale invasion. Millions of Ukrainians had just overrun the country's pro-Kremlin government and the president, Viktor Yanukovych, and his spy chiefs had fled to Russia.

Извор: https://www.nytimes.com/2024/02/25/world/europe/cia-ukraine-intelligence-russia-war.html#:~:text=The C.I.A.'s partnership in,chiefs had fled to Russia.

Треба да ти преведам или писмен си?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.190
Поени од реакции
16.549
Терористу, кепецот Путин ја почна целава војна со окупација на Крим и дел од Донбас во 2014, за среќа уште малку му остана на тој психопат.
Da, posto Putin e Gadafi i Rusija e Libija, pa posle nego, ke ja razorat Rusija na nivo na nicija zemja. Ili Putin stana edno sabajle, i si kaza ke ja napadne Ukraina. Djabe duvate vo taa frula, imperijalni sili ne proektiraat politika od denes za utre, nitu po zelba na eden lider / Pretsedatel.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
The C.I.A.'s partnership in Ukraine can be traced back to two phone calls on the night of Feb. 24, 2014, eight years to the day before Russia's full-scale invasion. Millions of Ukrainians had just overrun the country's pro-Kremlin government and the president, Viktor Yanukovych, and his spy chiefs had fled to Russia.

Извор: https://www.nytimes.com/2024/02/25/world/europe/cia-ukraine-intelligence-russia-war.html#:~:text=The C.I.A.'s partnership in,chiefs had fled to Russia.

Треба да ти преведам или писмен си?
Јанукович беше соборен пошто дојде на власт со ветување дека ќе ја доближи Украина до ЕУ а после под притисок на Русија се откажа од потпишување на договор за пристап до ЕУ.

А сега ти одговори ми со кое право Русија се меша во суверена држава а потоа окупира територија признаена во 1991?
Автоматски споено мислење:

Da, posto Putin e Gadafi i Rusija e Libija, pa posle nego, ke ja razorat Rusija na nivo na nicija zemja. Ili Putin stana edno sabajle, i si kaza ke ja napadne Ukraina. Djabe duvate vo taa frula, imperijalni sili ne proektiraat politika od denes za utre, nitu po zelba na eden lider / Pretsedatel.
Русија не е никаква империјална сила туку помојка.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Јанукович беше соборен пошто дојде на власт со ветување дека ќе ја доближи Украина до ЕУ а после под притисок на Русија се откажа од потпишување на договор за пристап до ЕУ.

А сега ти одговори ми со кое право Русија се меша во суверена држава а потоа окупира територија признаена во 1991?
Автоматски споено мислење:



Русија не е никаква империјална сила туку помојка.
Точно така, нема никакво право. Можеш слободно да го тужиш во Хаг. А можеш и да плачеш ако сакаш, на некој му помага.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.179
Поени од реакции
937
А сега ти одговори ми со кое право Русија се меша во суверена држава а потоа окупира територија признаена во 1991?
Со истото право што го користи Америка за Косово.

Русија не е никаква империјална сила туку помојка.
Оти тогаш се плаши Европа да пушти војска таму?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.254
Поени од реакции
11.802
Ау екипцава деновиве активно.

Браво браво :icon_mrgr:

После Авдеевка се реактивираа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.957
Поени од реакции
80.721
Што мислиш ти вака, со кого ќе водевме војна ако продолжевме да ги толчиме УЧК? :icon_lol:
со Авиано

затоа сега сме на страната на Русија

Ау екипцава деновиве активно.

Браво браво :icon_mrgr:

После Авдеевка се реактивираа.
и кожни гаќи да облечлат џабе им е

секако останува фактот дека се на страната на оној кој дома ги ебе у гз
али не можам за тоа да судам, различни луѓе различни ствари си сакаат
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.582
Поени од реакции
20.376
Стфарно еј.
Да навиваш за некога што ни гу сјеба државу за навек, е стфарно треба да си мрднат.
Ај и да не навивате,ама да мислите дека Русија неможе да гу порази Украину, што била дел од Советски Сојуз и ву ги знае сфи базе и слаби тачке што се вика, не мрднат,него измрдан од памет треба да си.
На Русију ву одговара овј начин на војување,очигледно.
Толко ли сте слепи за цел тј западан наратив што га води сфет у курац?

@Ne_sum_ja ти брат ми личиш на разумно човече,ама у овуј тему стфарно како да не си ти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom