UEFA Champions League - Season 2023/24

Кој ќе освои?


  • Вкупно гласачи
    67
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 март 2018
Мислења
16.123
Поени од реакции
18.098
Ако го успориш видеото од Санклер, ко што прави ВАР при пенали, ќе видиш дека буткањето е додека топката иде према тој што шутира, у моментот кога пуца Хенрикс и голманот немаат контакт веќе.
Ова е то вчера шо го објаснуваа во Чирингито еден саат, буквално контактот е секундарен и трае додека топката оди накај Хенрикс, никако не влијае тој контакт над Лунин, да му сметаше да одбрани ќе разберам, кутриот не ни знаеше дека има некој зад него.
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.450
Поени од реакции
2.293
Ова е то вчера шо го објаснуваа во Чирингито еден саат, буквално контактот е секундарен и трае додека топката оди накај Хенрикс, никако не влијае тој контакт над Лунин, да му сметаше да одбрани ќе разберам, кутриот не ни знаеше дека има некој зад него.
Чирингито. :icon_lol:
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.631
Поени од реакции
30.318
Ова е то вчера шо го објаснуваа во Чирингито еден саат, буквално контактот е секундарен и трае додека топката оди накај Хенрикс, никако не влијае тој контакт над Лунин, да му сметаше да одбрани ќе разберам, кутриот не ни знаеше дека има некој зад него.
А ти еден саат гледаше дали голот е регуларен или не, ех тие трауми...демек тие у вар собата не знаат правила.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.800
Поени од реакции
44.299
Овде не мислеше така
Самиот Крос вика голот е чист :kafence: ама ај Анри ќе го послушаме
Bukvalno e spomnato toa vo mojot post samo tolku si procitala, sea pretstavuvas onaka kako sto ti odgovara na mnogu glup nacin so stavena STATICNA slika, a kazano e od mene, Turam bega od golmanot, ne go butka, ti mi stavas staticna slika i vikas abe isto e ama ne mislese vaka tuka :facepalm: , stavi video i vidi dali golmanot na Roma e butnat, kako sto e butnat golmanot na Real, ili Turam bega stranicno kako sto trebase i ovoj da pravi tuka.

Samo Turam e napagac, ima instikt valjda za vakvi raboti i znaese sto pravi, za da ne si go aktivira ofsajdot, ovoj e igrac od obrana, ide bukvalno nakaj golmanot.

I me boli kur sto vika Kros, ti najosnovnite pravila vo fudbalot ne gi znaes, sto e bitno Kros sto vika koga tuka spored pravila, golot e opravdano ponisten, golmanot e butnat od igrac vo ofsajd = aktiviranje na ofsajdot. Na kraj kraeva, butkanje na golman, abe kakvo saka neka e, pod difolt e faul, ama prilicno sum ubeden deka i ova ne go znaese.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.683
Поени од реакции
43.593
И јас се сложувам дека фаул да досудеа никој немаше да се буни, бидејќи има елементи за тоа.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.800
Поени од реакции
44.299
Ако го успориш видеото од Санклер, ко што прави ВАР при пенали, ќе видиш дека буткањето е додека топката иде према тој што шутира, у моментот кога пуца Хенрикс и голманот немаат контакт веќе.
Sto e bitno ako ne e vo momentot na sutot, koga pred sutot e izmesten od pozicijata na koja bese ne po negova volja, butnat bese malce ponapred i vednas potoa sledese sut, sto znaci ne bil pozicioniran na pravo mesto ne po negova vina.
Biraj, ili ofsajd ili faul, i za dvete ima osnova, dzabe se kritikuva ovaa odluka, Real e trn u oko sezonava pogotovo radi par sudiski neregularnosti valjda vo La Liga, ne gi znam site, ama ovde nema nisto takvo.

Primer ona so Benzema i Donaruma realni da bideme e dnoto, vo pravo e Stekot, edna od posramnite odluki otkako VAR e voveden, ovde sve e by the book jebiga, zgresi toj od Lajpcig sto idese u guzva i uz put imase kontakt so golmanot. Da bese ovoj Lunin nekoe ligle od golman ke dajvnese dopolnitelno, ke glumese.
 
Член од
14 август 2022
Мислења
1.286
Поени од реакции
1.528
Еве нека биде фаул од офсајд, за да не се буни никој.
Ама не беше.
За мене дури не и ни фаул, минимален контакт беше кој не му сметаше на Лунин да реагира.
Офсајд не е никако пошто контактот се случи пред да шутне играчот на Лајпциг, кога шутна веќе Хенрикс не влијаеше на играта.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.800
Поени од реакции
44.299
Ама не беше.
За мене дури не и ни фаул, минимален контакт беше кој не му сметаше на Лунин да реагира.
Офсајд не е никако пошто контактот се сличи пред да шутне играчот на Лајпциг, кога шутна веќе Хенрикс не влијаеше на играта.
Kako be ne mu smetase da reagira, a zasto go ignoriras faktot deka go izgubi prvicnoto pozicioniranje pred sutot, radi kontaktot?

Pa pozicioniranjeto na eden golman pred sut e edna od najbitnite raboti za nego, osnova stvar e dobroto pozicioniranje za golmanite. Tuka ovoj bese izmesten od negovata pozicija ne zasto on taka sakase, zasto bese butnat, a ova de-pozicioniranje se sluci vo moment pred da sutne igracot na Lajpcig. I ne zaboravaj, mikroskopski kontakti so golman se svirat ko faul, zastiteni se vo svoj prostor koj nikoj drug na terenot.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.123
Поени од реакции
18.098
Bukvalno e spomnato toa vo mojot post samo tolku si procitala, sea pretstavuvas onaka kako sto ti odgovara na mnogu glup nacin so stavena STATICNA slika, a kazano e od mene, Turam bega od golmanot, ne go butka, ti mi stavas staticna slika i vikas abe isto e ama ne mislese vaka tuka :facepalm: , stavi video i vidi dali golmanot na Roma e butnat, kako sto e butnat golmanot na Real, ili Turam bega stranicno kako sto trebase i ovoj da pravi tuka.

Samo Turam e napagac, ima instikt valjda za vakvi raboti i znaese sto pravi, za da ne si go aktivira ofsajdot, ovoj e igrac od obrana, ide bukvalno nakaj golmanot.

I me boli kur sto vika Kros, ti najosnovnite pravila vo fudbalot ne gi znaes, sto e bitno Kros sto vika koga tuka spored pravila, golot e opravdano ponisten, golmanot e butnat od igrac vo ofsajd = aktiviranje na ofsajdot. Na kraj kraeva, butkanje na golman, abe kakvo saka neka e, pod difolt e faul, ama prilicno sum ubeden deka i ova ne go znaese.
Буквално и играчот на Лајпциг бега од голманот ама толку си приметил, го допира со раката и кога шутира Хенрикс тој нема никаков контакт со Лунин.
Ти изгледа не ги знаеш правилата, правилото вели дека иако има физички контакт, ако нема влијание врз играта голот не треба да биди поништен, разликувам од БУТКАЊЕ и обичен физички контакт
Автоматски споено мислење:

Вие прво договорете се дали беше фаул или офсајд и после ќе прајме муабет
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.618
Поени од реакции
59.813
Епа како е офсајд пред да ја шутне тој топката?
За фаул у напад има минимални шанси да е точно. И со офсајдов истотака е минимално и ствар на убедување.
Доста сомнителна ситуација и никако не е чист офсајд ова.
Да беше обратно немаше да го поништат сигурен сум.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.123
Поени од реакции
18.098
Абе каков фаул во напад, какви турканици имало во шеснаесетникот па не биле судени, буквално го почеша за грб Лунин, не знам шо е толку тешко да се признае, секоја чест на поедини членови, ама има одредени ликови тука кои буквално да му речат од клубот дека сега надвор е ноќе тие ќе излезат да проверат, небаре Перез ги има праено
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.372
Поени од реакции
3.163
Буквално и играчот на Лајпциг бега од голманот ама толку си приметил, го допира со раката и кога шутира Хенрикс тој нема никаков контакт со Лунин.
Ти изгледа не ги знаеш правилата, правилото вели дека иако има физички контакт, ако нема влијание врз играта голот не треба да биди поништен, разликувам од БУТКАЊЕ и обичен физички контакт
Автоматски споено мислење:

Вие прво договорете се дали беше фаул или офсајд и после ќе прајме муабет
истото го кажал и Крос
„Мислам дека голот на Лајпциг не смееше да биде поништен. Мислам дека судиите досудија офсајд затоа што противничкиот фудбалер малку го турка нашиот голман. Но, Лунин никако немаше да стигне до топката и сметам дека затоа голот требаше да важи. Не може да се аргументира оваа позиција на поинаков начин“, изјави Крос.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.123
Поени од реакции
18.098
истото го кажал и Крос
„Мислам дека голот на Лајпциг не смееше да биде поништен. Мислам дека судиите досудија офсајд затоа што противничкиот фудбалер малку го турка нашиот голман. Но, Лунин никако немаше да стигне до топката и сметам дека затоа голот требаше да важи. Не може да се аргументира оваа позиција на поинаков начин“, изјави Крос.
Крај на дискусија, гаси нетот.
Еве видео од поубав агол, изгубил позиционирање, буквално се движи Лунин како секој голман кога некој играч нафрла топка во шеснаесетникот, не губи позиција по е турнат од играчот, барем да паднеше поуверливо ќе беше, тој не ни се бунеше кога дадоа гол, за после да дава изјави дека бил турнат, образ ѓон. Затоа Крос е господин во фудбалот
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.618
Поени од реакции
59.813
А и после туркањето, Лунин плус уште еден чекор напраи а топката веќе беше скоро на главата на Шешко.
Голманот после боксувањето тотално испадна од акцијата и немаше допирна точка со шансата. Убаво вика Крос.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom