Влијанието на социјалните мрежи во врска или брак? * разведени и сингл жени после 35та

Дали социјалните мрежи имаат улога во еден брак или врска?

  • Да

    Гласови: 67 76,1%
  • Не

    Гласови: 21 23,9%

  • Вкупно гласачи
    88

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.834
Поени од реакции
23.364
Iskustvoto mi kazuva deka niti edno zensko tuka na forumot nema da ti stavi lajk. Dali kolegijalnost, dali gi vregja vistinata ali bitno niti edno nema da ti ja poddrzi teorijata, da reci da taka e, se slozvam. Srekja tvoja sto so postot ne navleze vo anima mundi teritorijata, pa da imase napliv od emocii ;)
Владе ова може ќе те изненади, но во живо кога ќе сум се сретнал со форумџики, што на збиранките што беа порано, што по некој трет случаен начин па после муабет сме дознале дека и двајцата имаме профил на Кајгана ми признавале дека е така. Не сакав да звучи ова како курчење или што би рекле во твој регион како да изигравам кабадаја ама после малку муабет се согласувале за многу од работите. Ама тоа во живо. Секако признанието скоро секогаш било надополнувано со "Ама јас не сум таква". Демек да, така било ама она не била од тие таквите какви што ги опишувам. И види тука парадокс. Од една страна да така е, од друга страна секоја за себе вика дека она не е таква. Епа кои се тие што се такви?

А сега и збор два за колегијалноста и за вреѓање од вистината. Секоја моја тазе девојка или новостекната другарка после малку поинтензивно дружење од еве да речеме неколку недели стекнувале во мене поголема доверба него ли другарки со кои се дружат 10, 15, 20 години. Ми кажувале што си прават меѓу себе. Си љубоморат, си завидуваат за дечковци, за физички изглед, се трачарат меѓу себе, која е отсутна во тој момент неа ја трачарат па после другата кога ќе е отсутна таа ќе биде на тапет, си прават сопки и ножеви во грб постојано. Памти ми го зборот не постои ништо поплитко на светот од женско-женско пријателство. И секогаш сум ги прашувал-Добро ако другарка ти Трајанка прави така и се понаша така зошто се дружиш со неа? И одговорот скоро секогаш бил истиот-Ако тргнеш така тогаш ќе треба без ниедна другарка да останам. Тага, јад и беда е нивниот свет да знаеш. И да, најмногу ги боли затоа што знаат дека е така, затоа што работите што ги кажувам ги кажувам од прва рака, од самите нив. Не сум ги измислил јас, не сум ги сонил на сон, не сум ги склопил оти мразам жени од Бог знае која причина. Ги кажувам оти они ми ги кажале. Се што знам за жени го знам од самите нив, од дружбите со нив. И после им останува или да ме мразат како што дебела жена мрази огледало и го криви него дека е дебела или од кога ќе им помине првиот наплив на емоции (жени се ги разбирам, емоциите се во 6-та брзина, мозокот во лер) не им преостанува друго освен да се помират и согласат дека за жал е така но сепак задржувајќи ја заблудата и илузијата што им помага полесно да спијат навечер дека "Она не е таква". Она е посебна, се издвојува од другите жени, уникат е, нема како неа друга. И тука знам и да преќутам пошто ако на жена ако со логика и објасниш и и го одземеш тој филм дека не е посебна од другите поарно земи утепај ја. Да не ја уважуваш неа како посебна и различна од другите е втората најтешка навреда што можеш да и ја нанесеш на жена.

И така Владе, не скречи трамвајска пруго, жене су превара....

 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
не е никакво промовирање на истото, туку изнесување на сопствено мислење на прашање поставено спрема мене од друг член.

немам во план никому тука да влијаам или да му менувам мислење иако самиот сум отворен моите ставови да бидат ставени во прашање и да бидам ставен во размислување за истите, но ставање на слика на диктатор и пишување коментар одоздола ,,што зборува овој" е класично ругање на нечиво мислење и воопшто ниту контрибуира во темава, ниту пак ќе ме замисли за мојот став, ниту ми го пробива мојот став, ниту било што, ако ништо друго има само негативен придонес во темава.

јас сум спремен на контрааргументи, но кога истите се изложени и за истите можеме да дебатираме, вака твојот пост одозгора воопшто не остава простор за никакво дебатирање.

сликата на диктаторот и убиец не ми ги пробива аргументите, ако ништо друго само го зацврстува мојот аргумент дека во општество каде што нема религија најчесто и нема естетика во градежништвото, што е и случајот со бруталистичкиот стил на градба во Југославија.
Тоа што Тито, или Хришчов, или Фидел биле диктатори и убијци, не го менува фактот дека изградиле општества каде растеле и се воспитувале индивидуаи со високи етички и морални вредности!
Нормално, расипани јаболка има во секоја кошница, но статистички гледано изградиле далеку поздрави општества(кои потоа пропаднале од сосема други икс причини небитни за темава).
Во сите случаи е заедничко, што ја издвоиле црквата и религиозноста како фактор за развој на човекот! И докажано функционирало!
Всушност можам да се сетам на многу повеќе негативности, отколку позитивности што кога било религијата ги имала врз човечкиот развој, во било кое време, во било кое општество…

А дали ти сакал да признаеш или не… уметноста бар кај нас и бивша југа го достигнала зенитот точно во тоа време!
Ај ќе заборавиме литература, музика, сликарство… се фана за атхитектурата како естетика.
Па брутализмот не е само одлика на социјалистичките земји, туку светски правец(мода) во архитектурата!
Мислам дека малку мешаш социјалистички тип на градба кој морал да биде ефтин, брз и прагматичен, со високо естетски бруталистички градби!
Уживај во сликиве од Бостон, Ју-Ес-Еј
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Некои постови од темава треба да се отпечатат во учебник по Етика!
…место да ги учат децата глупости, да земат да прочитаат како функционира реалниот свет.
Да нема утре плачки, ова-она…
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
723
Поени од реакции
1.723
уште едно интересно прашање на кое што претпоставувам ќе следи контроверзно, но сепак мое мислење.

според мене, проблемот е повторно во секуларизмот, т.е во одвојување на религијата од животите на луѓето како и влијанието на религијата врз животите на луѓето како и врз институциите на државата.

со самото дистанцирање на религијата и нејзиното влијание од животите на луѓето, се јавуваат двете денешни детриментални појави во општеството - профитирање на човековите импулси, корпорации на кои што примарен фокус им е профитот што е легитимно, но притоа истите не се замараат со влијанието кое што нивните одлуки кои имаат цел да го максимизираат профитот го имаат врз општеството и меѓучовечките односи, а од друга страна промискуитетот.

или да дадам пластичен пример кој секојдневно станува порелевантен - целта на вештачката интелегенција денес не е да ги замени мнозинскиот дел од работниците и да се створи нов систем во кој што луѓето нема да работаат ирелевантни работи со кои што немаат никаква контрибуција во општеството, да имаат време да се пронаоѓаат самите себеси, да работаат самите на себе и слично, туку истата се користи за полесно контролирање на популацијата, пронаоѓање на нови импулсивни pattern-и кај луѓето, максимизирање на профити без воопшто да се води сметка за долготрајното влијание на глобалната популација, намалување на платите на пазарот на трудот и слично.

резултатот на секуларизмот е евидентен во секоја сфера на општеството, од образование без духовност и етика, градежништво без естетика, максимизирачки профити без внимавање на општото добро, бракови/врски без почит, разводи од смешни причини, промискуитет, промовирање и нормализирање на сексуални девијации, сликарство кое е фрлање кофи боја на платно, музика која промовира и поттикнува негативни појави во општеството, итн, итн.

доколку морам да ти го одговорам прашањето директно - двајцата треба да се шамараат иако одговорноста делумно не е скроз кај нив (hate the game, not the player), едниот бидејќи гледа да го максимизира профитот (што е легитимно) без воопшто да води сметка за општото добро и влијанието кое што го има во општеството, а другата личност поради општо ширење на дегенеризам и евентуално станување причина за булинг на нејзините деца во иднина поради тоа што телото на ,,моделот" како и интимните делови и коштаат неколку долари за да бидат видени.
Ti ja razbiram poentata no ima golema opasnost za tvojot stav, idea, filosofija da se zalepat ekstremni idei kako zabuluvanje, zabrana na edukacija na se sho e klitoris, zabrana da vozat, secenje na klitoris kako edino reshenie da ne zrachat so seksipil za da ne go trigernat majmunot koj voedno normalno e da ebe se shto odi oti toa e negova funkcija u prirodata. A ako zemesh u predvid deka oni se reakcija na mazot togash mozebi e podobro da pocneme da gi educirame mazite da ne im frlaat pari na onlifens i da lajkaat achivmenti kako procitana kniga, nekoj kreativen skil a ne cicki. Kje vidish kako odma kje prestanat so toa.

Inaku celta na brutalizmot e da se pocuvstvuvash mal kako vo katedrala, postoi neshto pogolemo od tebe... geometrijata e znak na inteligencija, samata brutalisticka gradba e voedno i objekt i skulptura.... beton kako kamen... sovremena peshtera..

Уживај во сликиве од Бостон, Ју-Ес-Еј
Uzivav (y)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.699
Не се зло, туку најобични MILF кои би сакале да бидат wife.
Многумина, без разлика на пол, возраст, раса и нација, сакаат да имаат топол дом и да го делат со партнер, Не сите, нормално.
Проблем е што на форумов разведени жени со деца, или оние „стари моми“ како што ги викаат, се третирани како улични шугави кучиња.

Сва среќа овакви затупавени размислувања ги има само во Македонија и Блискиот Исток.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Многумина, без разлика на пол, возраст, раса и нација, сакаат да имаат топол дом и да го делат со партнер, Не сите, нормално.
Проблем е што на форумов разведени жени со деца, или оние „стари моми“ како што ги викаат, се третирани како улични шугави кучиња.

Сва среќа овакви затупавени размислувања ги има само во Македонија и Блискиот Исток.
Сва среќа, па освен тебе и друг “прошетал” малку надвор од државава…
Лежи си ти на тоа уво дека некој Ханс или Франсоа ќе ужива да ти ги зима децата од школо… и ќе ти прави романтична вечера во петок.

Ама тоа се тие “романтични идеи” што Холивуд и мас-медија ви ги продаваат на сегашниве жени!
Сами одбирате да верувате во еднорози!
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.699
Ако е така у гените и ти го носиш, несакајќи ја шириш тупавоста и по бел свет...јбг.

Ајде малку прочитај социологија, сва среќа не е генетски...


Сва среќа, па освен тебе и друг “прошетал” малку надвор од државава…
Лежи си ти на тоа уво дека некој Ханс или Франсоа ќе ужива да ти ги зима децата од школо… и ќе ти прави романтична вечера во петок.

Ама тоа се тие “романтични идеи” што Холивуд и мас-медија ви ги продаваат на сегашниве жени!
Сами одбирате да верувате во еднорози!
Види, никој не зборува за Холивудски романтични идеи, зборувам дека животот на луѓето продолжува и после разводот. И да, јас лично познавам еден куп мајки со по 3-4 деца кои нашле партнер после разводот и уживаат во романтични моменти со новиот сопруг. Не е никаква бајка, реалност е... низ светот, надвор од Македонија.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.705
Поени од реакции
8.703
Ајде малку прочитај социологија, сва среќа не е генетски...
Нека е и така, тогаш се поставува следното прашање, кои мајки ги учеа своите синови да бидат толку тупави како оние на Блиски Исток?
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.834
Поени од реакции
23.364
Зашто едноставно не издадеш книга?
1. Ме мрзи.

2. Живееме во воук времиња каде што разни феминистки, педери, сдсмовци ќе ме распнат на крст.

3. Не постои книжара што ќе ме објави од кога ќе го прочита пишаното.

4. Си го сакам раатот, не сакам да ме демнат секаде, да фрлаат клетви по мене и разни женишта и идиоти да ми се издераваат по улица.

5. Пишувањето ми е сељачко и е сведено на доловување на поента, а не на естетика па така што нема што да барам во книгоиздаваштвото.

6. Сите тотално на крај ќе ја промашат поентата и ќе мислат дека сум женомрзец и промовирам шовинизам. Исто како да кажеш дека човек што пишал дека не треба да се влегува во кафез на гладен лав е лавомрзец и промовира лавоомраза. Или дека човек што ти рекол дека треба да си земеш јакна на ладново е ладномразец и промовира глобално затоплување.

Во главно ова.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.699
Нека е и така, тогаш се поставува следното прашање, кои мајки ги учеа своите синови да бидат толку тупави како оние на Блиски Исток?
Децата на Југославија, истите тие што ѝ ебаа матер на државата. Сега нашите генерации ќе плаќаат за буквално се, вклучувајќи ја и глупавоста. Генерациска траума, јеби га. Да се надеваме дека нема да им ја пренесеме на идните поколенија.
Автоматски споено мислење:

1. Ме мрзи.

2. Живееме во воук времиња каде што разни феминистки, педери, сдсмовци ќе ме распнат на крст.

3. Не постои книжара што ќе ме објави од кога ќе го прочита пишаното.

4. Си го сакам раатот, не сакам да ме демнат секаде, да фрлаат клетви по мене и разни женишта и идиоти да ми се издераваат по улица.

5. Пишувањето ми е сељачко и е сведено на доловување на поента, а не на естетика па така што нема што да барам во книгоиздаваштвото.

6. Сите тотално на крај ќе ја промашат поентата и ќе мислат дека сум женомрзец и промовирам шовинизам. Исто како да кажеш дека човек што пишал дека не треба да се влегува во кафез на гладен лав е лавомрзец и промовира лавоомраза. Или дека човек што ти рекол дека треба да си земеш јакна на ладново е ладномразец и промовира глобално затоплување.

Во главно ова.
Јас прва ќе ти ја купам книгата. <3
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Ајде малку прочитај социологија, сва среќа не е генетски...




Види, никој не зборува за Холивудски романтични идеи, зборувам дека животот на луѓето продолжува и после разводот. И да, јас лично познавам еден куп мајки со по 3-4 деца кои нашле партнер после разводот и уживаат во романтични моменти со новиот сопруг. Не е никаква бајка, реалност е... низ светот, надвор од Македонија.
Ако работиш во центар за социјални работи, тогаш може си сретнала такви.. еден куп :rolleyes:
ваљда и сите деца од различни мажи… оти такви има со лопата да ги ринеш на Запад!
Тој грев со кого поминува “романтични моменти” не ги мине со неа од романтика, туку дека типката е се миљон социјални помоши и бенефити, па покрај децата ќе го издржава и него!
Може и он ќе и скрцка упте некое.. така и стасала таа до таму до кај што е.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.476
Поени од реакции
17.120
Ако работиш во центар за социјални работи, тогаш може си сретнала такви.. еден куп :rolleyes:
ваљда и сите деца од различни мажи… оти такви има со лопата да ги ринеш на Запад!
Тој грев со кого поминува “романтични моменти” не ги мине со неа од романтика, туку дека типката е се миљон социјални помоши и бенефити, па покрај децата ќе го издржава и него!
Може и он ќе и скрцка упте некое.. така и стасала таа до таму до кај што е.
Е сега кажа, погоре викате дека жените се користољубиви суштества, дека ќе се премажат ако партнерот изгуби работа, есеи напишавте, за одма после една страна да викате дека жените ги издржаваат мажите, одлучете се сега
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.834
Поени од реакции
23.364
Децата на Југославија, истите тие што ѝ ебаа матер на државата. Сега нашите генерации ќе плаќаат за буквално се, вклучувајќи ја и глупавоста. Генерациска траума, јеби га. Да се надеваме дека нема да им ја пренесеме на идните поколенија.
Автоматски споено мислење:


Јас прва ќе ти ја купам книгата. <3
Првата посвета ќе биде за тебе и ќе гласи вака: На жената која во 20ти имаше срце, а во 40ти памет. Мој потпис и А во кругче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom