Work and travel USA

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ај некој нека подобјасни што е работава со тоа селф. Потребно ли е да си студент ?
Значи условите се исти , селф програмата ти е сам да си најдиш работа наместо агенцијата да ти бара. Ем поефтино ти е ем подобра работа можиш да најдиш но си одиш повеќе на свој ризик.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Почнати ли се интервјуата во амбасада?
 
Член од
23 февруари 2013
Мислења
48
Поени од реакции
4
Онака само да споделам Искуство.

Бев пред 3 години , бидејќи учев Бугарија па од таму аплицирав.
Цимерот ми најде работа како по искусен кој веќе беше претходната година таму.
Околу 400 долари ме кошташе програмата и плус 700 за Билетот.

Бев Mackinac Island , работев како басер во Pink Pony.
Плаќаја околу 7 и пол долари на сат плус бакшиш.
Бакшиш баги се земаше , околу 60-70 на смена ( 6-8-10 сати) .
Распоредот за мерак беше работиш колку сакаш кога сакаш.
Не ми требаше ич втора работа. Сместувањето не ми текнува колку беше ама околу 140 мислам неделно или за две недели. Знам дека јадењето беше 30 долари неделно , имавме кујан во ресторанот за вработените, скоро истите јадења ги имаше како и во ресторанот нешто плус минус секој ден си имаше различно плус постојано имаше да си напраш сендвичи , корнфлекс, овошје. Јадиш за мерак колку сакаш и ич не му ја мислиш. Плус сите безакохолни пијалоци беа бесплатни на работа колку сакаш.

Предобро си поминав , на островот има забава иако изгледа смирено :) сите барој работат до кај 2 сатот навечер имаше баги игра и пиење плус имаш попуст ако работиш на островот. Во слободно време можиш да си прошеташ , ептен е мал така да за 3-4 месеци имаш време се да видиш. Рај е за фотографи :) .
Езерото ладничко беше за капење , нешто како охридското почеток на јуни. Сепак Јули и Август добро беше. Но нема ништо од типот на песочни плажи итн.
Плус во слободно време можиш да одиш во некој од најблиските градчиња . Mackinac City, Petoskey, Cheboygan.

Се на се многу добро си поминав и би му препорачал на секој .
Не ви препорачвам да работите Mission Point Resort и Murray Hotel. Особено вториот многу лоши услови за работа.
Zosto ne Mission Point Resort ??
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Zosto ne Mission Point Resort ??
Па тие кој што работеа таму се жалеа дека не им даваат прекувремени сати и слично.
Значи има добри и лоши страни, сместување и кујна е една од подобрите опции на островот но работна средина не толку добро. Секако зависи и од позицијата.
Murray Hotel со сигурност не би го препорачал но за Mission Point би можело да се оди бидејки со сместувањето и храната си супер и можеш да најдиш втора работа.
 
Последно уредено:
C

cige

Гостин
Значи условите се исти , селф програмата ти е сам да си најдиш работа наместо агенцијата да ти бара. Ем поефтино ти е ем подобра работа можиш да најдиш но си одиш повеќе на свој ризик.
Селф е ако одиш со некој другар што претходната година бил на тоа место.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Decki imav nekoi obvrski dali ke moze sea da idam u nekoja od agenciite da apliciram za rabota.. I kazete house keeping dali I kaj e najbolje so moznost za vtora rabota
 
Член од
10 септември 2008
Мислења
65
Поени од реакции
23
Ако може некој од поискусните да ми каже што е најпаметно во оваа ситуација:

станува збор за Наром агенцијата, Rags, Edgartown, Massachussets. Работодавецот ги видел нашите онлајн апликации (3 другарки) и ја исконтактирал агенцијата затоа што сакал да направи интервју со нас. Интервјуто помина супер, по некое време ни кажаа од агенцијата дека не примиле и дека се чекаат договорите. Денес (10.03.2014) не исконтактираа од агенцијата и ни кажаа дека нема договор со тој работодавец и ни понудија работа како собарки за 7,25 од саат во едно изолирано селце на Cape Cod. Нормално, како студентки на филолошки со одличен англиски, ја одбивме понудата, ама сега веќе е доцна и нема многу избор (2 понуди се вртат, 2те се катастрофа).

Прашањето ми е, дали е паметно во овој случај и во овој временски период да се откажеме од оваа агенција и да бараме работа во некоја од другите, затоа што во секој случај има барем повеќе избор ако ништо друго, и дали некој е информиран дали агенцијата враќа барем дел од уплатената сума доколку се откажеме сега. 300 долари имаме уплатено досега на агенцијата, не стигнавме до амбасада.

Секој совет е добредојден.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ако може некој од поискусните да ми каже што е најпаметно во оваа ситуација:

станува збор за Наром агенцијата, Rags, Edgartown, Massachussets. Работодавецот ги видел нашите онлајн апликации (3 другарки) и ја исконтактирал агенцијата затоа што сакал да направи интервју со нас. Интервјуто помина супер, по некое време ни кажаа од агенцијата дека не примиле и дека се чекаат договорите. Денес (10.03.2014) не исконтактираа од агенцијата и ни кажаа дека нема договор со тој работодавец и ни понудија работа како собарки за 7,25 од саат во едно изолирано селце на Cape Cod. Нормално, како студентки на филолошки со одличен англиски, ја одбивме понудата, ама сега веќе е доцна и нема многу избор (2 понуди се вртат, 2те се катастрофа).

Прашањето ми е, дали е паметно во овој случај и во овој временски период да се откажеме од оваа агенција и да бараме работа во некоја од другите, затоа што во секој случај има барем повеќе избор ако ништо друго, и дали некој е информиран дали агенцијата враќа барем дел од уплатената сума доколку се откажеме сега. 300 долари имаме уплатено досега на агенцијата, не стигнавме до амбасада.

Секој совет е добредојден.
Доколку се откажите пред да одите во амбасада ги губите сите пари што сте ги дале досега во агенцијата.
Најдобро е да одите на место каде што има повеќе избор за втора работа, па и ако се лоши понудите можите да најдите втора подобра работа или пак да најдите сосем нова работа откако ќе стигните таму. Исто друго можи уште од сега да побарате на тое место што има друго и да пуштите е-маил и да прашате дали имаат слободни позиции.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Лани бев јас прв пат и бев на селф програмата. Во абасада не ни прашуваат преку која програма идеш битно е дека имаш договор така да немаш гајле. :)
А ако не е тајна , како иде тоа self arrangement (ако добро го пишав), сфаќам за што е всушност сам/а си нашол/ла работа све тоа они само да ги средат документите и на тебе останува да отидеш и сама да се снајдеш за сместување и такви работи , али како се стига до таа работа каде бараше работа , некој линк или слично ако не ти е проблем да ми пуштиш во ПП? И да , за крај уште едно прашање колку се исплати сам да си ги завршиш сите работи освен оние за документите ?
 
Член од
11 март 2014
Мислења
8
Поени од реакции
2
Што би одговориле на овие прашања во Амбасадата

What are the reasons that will make you want come back ?
How do you see yourself after 5 years ?
What you think about the Americans ?
What are your positive negative features?


и има некој што ќе оди за WEST YARMOUTH, CAPE COD, MА, на 20ти јуни ??
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
А ако не е тајна , како иде тоа self arrangement (ако добро го пишав), сфаќам за што е всушност сам/а си нашол/ла работа све тоа они само да ги средат документите и на тебе останува да отидеш и сама да се снајдеш за сместување и такви работи , али како се стига до таа работа каде бараше работа , некој линк или слично ако не ти е проблем да ми пуштиш во ПП? И да , за крај уште едно прашање колку се исплати сам да си ги завршиш сите работи освен оние за документите ?
Не можам да ти пратам ПП ни да ти влезам на профил, ваљда нешто си ограничил.
Јасно ти е дека за селф треба однапред да ти пратат договор за работа од таму за да можеш да отидеш. Ова обично е за оние кои што одат по втор пат на исто место па им праќаат договори од местата каде што работеле.
Јас лани бев прв пат ама бев на селф. Една другарка која летото пред тоа беше на тоа место беше стапила во контакт со еден работодавец и тој ни прати договори за работа. Ако познаваш некој што бил таму кај што сакаш да идеш прашај дали може да ти обезбеди договор од некое место. На друг начин не верувам дека би можел да најдеш а и мислам дека веќе е касно да бараш, не знам до кога се аплицирањата.

п.с поефтино е секако на селф ама не знам да ти кажам колку.

Знам дека не ти помогнав ништо посебно ама немам информации дали може да се `набави` договор од негде. :)
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Не можам да ти пратам ПП ни да ти влезам на профил, ваљда нешто си ограничил.
Јасно ти е дека за селф треба однапред да ти пратат договор за работа од таму за да можеш да отидеш. Ова обично е за оние кои што одат по втор пат на исто место па им праќаат договори од местата каде што работеле.
Јас лани бев прв пат ама бев на селф. Една другарка која летото пред тоа беше на тоа место беше стапила во контакт со еден работодавец и тој ни прати договори за работа. Ако познаваш некој што бил таму кај што сакаш да идеш прашај дали може да ти обезбеди договор од некое место. На друг начин не верувам дека би можел да најдеш а и мислам дека веќе е касно да бараш, не знам до кога се аплицирањата.

п.с поефтино е секако на селф ама не знам да ти кажам колку.

Знам дека не ти помогнав ништо посебно ама немам информации дали може да се `набави` договор од негде. :)
аха оок фала :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Не можам да ти пратам ПП ни да ти влезам на профил, ваљда нешто си ограничил.
Јасно ти е дека за селф треба однапред да ти пратат договор за работа од таму за да можеш да отидеш. Ова обично е за оние кои што одат по втор пат на исто место па им праќаат договори од местата каде што работеле.
Јас лани бев прв пат ама бев на селф. Една другарка која летото пред тоа беше на тоа место беше стапила во контакт со еден работодавец и тој ни прати договори за работа. Ако познаваш некој што бил таму кај што сакаш да идеш прашај дали може да ти обезбеди договор од некое место. На друг начин не верувам дека би можел да најдеш а и мислам дека веќе е касно да бараш, не знам до кога се аплицирањата.

п.с поефтино е секако на селф ама не знам да ти кажам колку.

Знам дека не ти помогнав ништо посебно ама немам информации дали може да се `набави` договор од негде. :)
аха оок фала :)
Само да надополнам дека можи и сам да си најдиш но тоа веќе требаше да ги имаш направено пред 2-3 месеци.
http://www.ciee.org/wat/job/your-own.aspx

Еве ти и линк што ќе ти помогни, но како што ти кажа Maryah.C најлесно е ако веќе си бил/а па така да ти пуштат договор и за наредна година или пак со некој пизнат кој што бил претходно.
Инаку околу 300 евра или долари е поефтино да одиш со self програма, ова ти кажувам цени од пред неколку години незнам моментално како се цените.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom