WordPress

Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Ако може мала помош, имам сајтче wordpress, не знам точно од кога, бидејќи од домашна ип адреса не ми се појавува проблемот, но случајно го отворив од друг сервер и пренасочува кон друга страница ....еве слика конкретно за што станува збор, ги контактирав од хостинг компанијата велат вметнато е негде во скриптата да пренасочува, не се надлежни они да го решат проблемот...ако имате некоа идеја, или ако има некој што знае да го реши проблемот, ќе платам колку е потребно, нека ме контактира.

 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Ако може мала помош, имам сајтче wordpress, не знам точно од кога, бидејќи од домашна ип адреса не ми се појавува проблемот, но случајно го отворив од друг сервер и пренасочува кон друга страница ....еве слика конкретно за што станува збор, ги контактирав од хостинг компанијата велат вметнато е негде во скриптата да пренасочува, не се надлежни они да го решат проблемот...ако имате некоа идеја, или ако има некој што знае да го реши проблемот, ќе платам колку е потребно, нека ме контактира.

Го среди проблемот? На кој хостинг си и прати ми ја адресата на приватна ако не си средил. :)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
На најновава верзија image caption не работи при align. Ако ја центрирам сликата (пр.лево) е океј. Ако додадам наслов по дифолт си доаѓа right и насловот не е во рамка. Чаре?
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
На најновава верзија image caption не работи при align. Ако ја центрирам сликата (пр.лево) е океј. Ако додадам наслов по дифолт си доаѓа right и насловот не е во рамка. Чаре?
Ако можеш прикачи принт скрин и од двата случаи, кога е во ред и кога не е, неможам добро да те разберам вака.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Некој да се разбирам „мало поче“ во MySQL?

Сајтот е WordPress, хостиран на JustHost и последно време често паѓа. Еднаш во 2-3 дена по 20 мин. ама претходно (1 година) скоро и да нема паднато освен кога JustHost прават нешто. Не ќе да е од преоптовареност, најмногу по 300-500 посети одеднаш има ама ретко. А кога паѓа, не е оптоварен од посетители. Чепкав по плагините, активирав, деактивирав, никаква промена не осетив.

Во случајов, правев муабет на LiveChat со JustHost и ми рекоа дека не било до нив, туку да си ги проверам лог фајловите во mysql_slow_queries. Има таму доста фајлови ама не знам што е како е зашто е, не сум чепкал SQL претходно.

Некоја помош?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Ако можеш прикачи принт скрин и од двата случаи, кога е во ред и кога не е, неможам добро да те разберам вака.
Еве како изгледа во напис кога е објавено:
1.png

А еве во позадина:
2.png


Значи кога го пишувам постот си ја дава сликата центрирана како што сакам со наслов, а кога ја објавувам не е центрирана и нема наслов сликата.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
На најновава верзија image caption не работи при align. Ако ја центрирам сликата (пр.лево) е океј. Ако додадам наслов по дифолт си доаѓа right и насловот не е во рамка. Чаре?
Може се дешава ова поради тоа што уште не е конечна верзијата, па им се дешаваат багови. Мислам дека е RC 1
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Читав нешто демек се пореметило нешто со последниов апдејт на wp. Башка не верувам дека ќе чекаат толку време за да средат, ќе пуштеа нова верзија ваљда. Башка што темплејтов ми е купен и на support дечкото ми вика change the image position as you want through margin & padding. Не е ваљда сериозен.
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Читав нешто демек се пореметило нешто со последниов апдејт на wp. Башка не верувам дека ќе чекаат толку време за да средат, ќе пуштеа нова верзија ваљда. Башка што темплејтов ми е купен и на support дечкото ми вика change the image position as you want through margin & padding. Не е ваљда сериозен.
Овие од support тешко дека некогаш ќе одговорат како што треба... Има шанси да е до новата верзија на Вордпрес, ако ова ти се случува после update-от (или се случуваше и претходно?), ако е тоа ќе го средат со наредниот update, како што кажаа погоре. А додека да го средат, пробај да го измениш ХТМЛ кодот на сликата со caption, можеби ќе ти успее. Експериментирај со овој дел од кодот:
HTML:
[caption id="attachment_285" align="alignleft" width="214"]
. Ако не успее, импровизирај со болд фонтови или со мали Headlines (3,4,5) под или над сликата и чекај да пуштат нов update. Друго чаре не гледам.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Овие од support тешко дека некогаш ќе одговорат како што треба... Има шанси да е до новата верзија на Вордпрес, ако ова ти се случува после update-от (или се случуваше и претходно?), ако е тоа ќе го средат со наредниот update, како што кажаа погоре. А додека да го средат, пробај да го измениш ХТМЛ кодот на сликата со caption, можеби ќе ти успее. Експериментирај со овој дел од кодот:
HTML:
[caption id="attachment_285" align="alignleft" width="214"]
. Ако не успее, импровизирај со болд фонтови или со мали Headlines (3,4,5) под или над сликата и чекај да пуштат нов update. Друго чаре не гледам.
Па после апдејтот е, од тогаш се изгубија сите captions на сликите, во сите постови. Фала на помошта.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Па после апдејтот е, од тогаш се изгубија сите captions на сликите, во сите постови. Фала на помошта.
[caption] тагот во едиторот всушност се претвара во хтмл како:
<figure>слика <figcaption>текст </figcaption></figure>

Ако си имал пред тоа некој цсс стил за овие тагови, тогаш единствена причина за проблем би било ако промениле име на класа или ID на овие тагови во новата верзија... Па сега твојот цсс од темата не ги таргетира овие тагови.
Ама не ми се верува дека би го направиле тоа.... нема логика.
Стај го тука цсс кодот за овие тагови од твојата тема да го разгледаме.
 
Последно уредено:
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Или подобро стави линк од страница каде може да се види проблемот, па може и некој конкретен совет ќе падне :)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
[caption] тагот во едиторот всушност во се претвара во хтмл како:
<figure>слика <figcaption>текст </figcaption></figure>

Ако си имал пред тоа некој цсс стил за овие тагови, тогаш единствена причина за проблем би било ако промениле име на класа или ID на овие тагови во новата верзија... Па сега твојот цсс од темата не ги таргетира овие тагови.
Ама не ми се верува дека би го направиле тоа.... нема логика.
Стај го тука цсс кодот за овие тагови од твојата тема да го разгледаме.
Код:
.aligncenter
div.aligncenter {
display: block;
margin-left: auto;
margin-right: auto;
}

.wp-caption {
border: 1px solid #ddd;
text-align: center;
background-color: #f3f3f3;
padding-top: 4px;
margin: 10px;
-moz-border-radius: 3px;
-khtml-border-radius: 3px;
-webkit-border-radius: 3px;
border-radius: 3px;
}

.wp-caption img {
margin: 0;
padding: 0;
border: 0 none;
}

.wp-caption p.wp-caption-text {
font-size: 11px;
line-height: 17px;
padding: 0 4px 5px;
margin: 0;
}

p img {
padding: 0;
max-width: 100%;
}
img.centered {
display: block;
margin-left: auto;
margin-right: auto;
}

img.alignright {
padding: 4px;
margin: 0 0 2px 7px;
display: inline;
}

img.alignleft {
padding: 4px;
margin: 0 7px 2px 0;
display: inline;
}

.alignright {
float: right;
}

.alignleft {
float: left
}
[DOUBLEPOST=1409741476][/DOUBLEPOST]Локално го работам, неможам да дадам линк. Се работи за темата Kings Club. Од корисничка поддршка 4 пати ме игнорираа за ова на крај ми пишаа fix it with margin & padding. Шо е ненормална работа, за нивна грешка.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Код:
.aligncenter
div.aligncenter {
display: block;
margin-left: auto;
margin-right: auto;
}

.wp-caption {
border: 1px solid #ddd;
text-align: center;
background-color: #f3f3f3;
padding-top: 4px;
margin: 10px;
-moz-border-radius: 3px;
-khtml-border-radius: 3px;
-webkit-border-radius: 3px;
border-radius: 3px;
}

.wp-caption img {
margin: 0;
padding: 0;
border: 0 none;
}

.wp-caption p.wp-caption-text {
font-size: 11px;
line-height: 17px;
padding: 0 4px 5px;
margin: 0;
}

p img {
padding: 0;
max-width: 100%;
}
img.centered {
display: block;
margin-left: auto;
margin-right: auto;
}

img.alignright {
padding: 4px;
margin: 0 0 2px 7px;
display: inline;
}

img.alignleft {
padding: 4px;
margin: 0 7px 2px 0;
display: inline;
}

.alignright {
float: right;
}

.alignleft {
float: left
}
[DOUBLEPOST=1409741476][/DOUBLEPOST]Локално го работам, неможам да дадам линк. Се работи за темата Kings Club. Од корисничка поддршка 4 пати ме игнорираа за ова на крај ми пишаа fix it with margin & padding. Шо е ненормална работа, за нивна грешка.

Колку што разбрав, сакаш да ја центрираш сликата со caption? Доколку избереш align center од едиторот во wordpress, во хтмл-от се додава класа .aligncenter на <figure> тагот....
Проблемот во овој случај е во твојот CSS:
Код:
.aligncenter
div.aligncenter { ... }
Да не имаш заборавено запирка помеѓу .aligncenter и div.aligncenter? Пошо на овој начин, овој цсс селектор бара таг со класа .aligncenter во кој се наоѓа DIV со истата класа.... Ова не го таргетира figure.aligncenter...
Стај запирка помегу нив и пробај пак.
Код:
.aligncenter, div.aligncenter { ... }
Пошо е тешко вака на слепо, ако не успее ова, види го source-от на објавениот пост/страна и копирај го и хтмл-от кој ти се генерира со [caption] за да видиме точно кои класи ги содржи.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom