WordPress

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Може некој да ми каже како на page-от Home кога ќе кликнам да ме враќа на основната страна, односно на landing page, оти сега кога кликам нa Home ме носи во самиот page.
Оди во Menus, најди го Home, отвори го и во URL внеси го линкот до страната и готова работа :)
Edit: Ако Home ти е како page, избриши го page-от од менито и внеси Custom Link со URL до страната.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Итно
Кој има поголемо искуство од wordpress и активни сајтови за покажување ми треба сега
детали во порака[DOUBLEPOST=1401706904][/DOUBLEPOST]Само еден детал јавно $300 - $400 за две недели ако добиеме заеднички проект ($900 вкупно сосе данок и одбитоци од скрилл) значи давам пола[DOUBLEPOST=1401709765][/DOUBLEPOST]Се откажувам пошто незнам дали воопшто бара кодирање или само псд, а јас до псд сум 100% сигурна после незнам дали ќе го изведам. А вас ве нема.
Мада кога ќе размислам еднаш пред 5 години за 400 евра се справив со флеш (макромедиа флеш, ти се молим те) една книга се вртеше па од 3 вртења праев 8, и ситници на кило, свети Петар по пижами го видов :) И комбиниран беше со html, css ајде тоа ама книгата ја сонвам кога се пријавувам за нешто вака :)
 
Последно уредено:
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Итно
Кој има поголемо искуство од wordpress и активни сајтови за покажување ми треба сега
детали во порака[DOUBLEPOST=1401706904][/DOUBLEPOST]Само еден детал јавно $300 - $400 за две недели ако добиеме заеднички проект ($900 вкупно сосе данок и одбитоци од скрилл) значи давам пола[DOUBLEPOST=1401709765][/DOUBLEPOST]Се откажувам пошто незнам дали воопшто бара кодирање или само псд, а јас до псд сум 100% сигурна после незнам дали ќе го изведам. А вас ве нема.
Мада кога ќе размислам еднаш пред 5 години за 400 евра се справив со флеш (макромедиа флеш, ти се молим те) една книга се вртеше па од 3 вртења праев 8, и ситници на кило, свети Петар по пижами го видов :) И комбиниран беше со html, css ајде тоа ама книгата ја сонвам кога се пријавувам за нешто вака :)
Ај прати ми по пп детаљи и понуда за кодирање. Јас не кодирам, имам дечки за тоа :)
И кажи за до кога ти треба да биде готово.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
9
Здраво дечки , барам некој плагин во стилот пазарување на интернет но продуктот што ке го избере купувачот да не оди во shoping cart туку да излегува некој pop-up и директно да ги внесува податоците и тие во админ панелот да се складираат (се разбира да е во wordpress фамилијата)


се извинувам што ке поставам линк администраторите ке ми опростат се надевам, откога ке ми помогне некој може слободно да го избришат линкот (фала однапред)

погледнете овде http://kupinakit.mk/
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Дечки имам проблем со енкодинг на geocraft темата. Секогаш кога пишував нешто на кирилица ми дава прашалници. Може ова да се среди?
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Кој фонт го користиш? Веројатно фонтот нема МК поддршка
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Дечки имам проблем со енкодинг на geocraft темата. Секогаш кога пишував нешто на кирилица ми дава прашалници. Може ова да се среди?
Треба да ја конвертираш датабазата во UTF-8. Дали ти го прави ова само кога пишуваш артикли (постови) или пак и кога пробуваш да го смениш името на страната на кирилица? Доколку и името испаѓа прашалници тогаш 100% е овој проблем. Ако испаѓа асално кирилица, тогаш можно е енкодингот да ти е зезнат, ама колку што знам тогаш испаѓаат разни букви - не само прашалници.

Како и да е, еве ти плагин за да го средиш проблемот:
https://wordpress.org/plugins/utf-8-db-converter/screenshots/
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Треба да ја конвертираш датабазата во UTF-8. Дали ти го прави ова само кога пишуваш артикли (постови) или пак и кога пробуваш да го смениш името на страната на кирилица? Доколку и името испаѓа прашалници тогаш 100% е овој проблем. Ако испаѓа асално кирилица, тогаш можно е енкодингот да ти е зезнат, ама колку што знам тогаш испаѓаат разни букви - не само прашалници.

Како и да е, еве ти плагин за да го средиш проблемот:
https://wordpress.org/plugins/utf-8-db-converter/screenshots/
Името си е ок…мениата си се ок. Е сега кога едитирам било што друг е со прашалници. Конкретно правев промени во login формата. Било што да сменам таму, наместо букви имам прашалници. Сега ќе проверам со плагинов дали ќе има резултат. Фала за советот!
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Името си е ок…мениата си се ок. Е сега кога едитирам било што друг е со прашалници. Конкретно правев промени во login формата. Било што да сменам таму, наместо букви имам прашалници. Сега ќе проверам со плагинов дали ќе има резултат. Фала за советот!
Notepad++ save as UTF8 и во обичен текст едитор можиш



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Завршив работа со plugin-от од @Nemorosus фала ви на помошта.[DOUBLEPOST=1405169334][/DOUBLEPOST]Извинете за пост под пост ама не ми дава да го едитирам претходниот. Преведував тема и сето тоа го завршив со Poedit. Е сега за да го импортирам преведениот .po фајл мора да користам плагини? WPML гледам дека се плаќа. Има ли друг начин да го прикачам фајлот или има и друг бесплатен начин?
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Завршив работа со plugin-от од @Nemorosus фала ви на помошта.[DOUBLEPOST=1405169334][/DOUBLEPOST]Извинете за пост под пост ама не ми дава да го едитирам претходниот. Преведував тема и сето тоа го завршив со Poedit. Е сега за да го импортирам преведениот .po фајл мора да користам плагини? WPML гледам дека се плаќа. Има ли друг начин да го прикачам фајлот или има и друг бесплатен начин?
Ако темата поддржува .po фајлови, тогаш само прикачи ги преку FTP каде што се наоѓаат и другите. Потоа мораш во config на Wordpress да го смениш исто така јазикот, за темата да ти биде преведена, иначе ништо. Значи ако сакаш на македонски тоа ќе ти биде mk_MK.po и тоа другото фајлче, и во конфигурацијата истото ќе го наместиш. Ѕирни на Google за преведување на Wordpress. :)
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Ако темата поддржува .po фајлови, тогаш само прикачи ги преку FTP каде што се наоѓаат и другите. Потоа мораш во config на Wordpress да го смениш исто така јазикот, за темата да ти биде преведена, иначе ништо. Значи ако сакаш на македонски тоа ќе ти биде mk_MK.po и тоа другото фајлче, и во конфигурацијата истото ќе го наместиш. Ѕирни на Google за преведување на Wordpress. :)
А постоечките .po и .mo да ги оставам или да ги избришам?
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Остави ги, нема потреба да ги бришеш затоа што се премногу мали. :)
Па да...кога ќе размислам малку и глупаво прашање поставив зошто нели преку wp-config избирам mk_MK да се дифлотни...така да тие ќе ги чита. Фала за помошта!

едит. Си работи како подмачкано :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Дечки, имам дипломска за WordPress. Пуштете некој линк ако ви се наоѓа за било што, некое корисно инфо, општи работи, начин на градење на еден сајт преку WordPress, било што што мислите дека е корисно.
Имам и семинарска правено за истата тема, околу 17 страни ми е, ова треба да е барем 2-3 пати пообемно. Имам и цел сајт изработено.

Не дека нема сам да барам, ама ако имате некаде зачувано линкче зашто да не :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom