WordPress

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Дали некој знае каде грешам или што е проблемот?
Сакам данаправам импорт на WP база но ми ја јавува оваа грешка

Фала
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Имаш дадено permissions на јузерот ?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
име на датабаза/јузер ти е исто од каде што направи бекап ? ако не , пробај направи ги исти, ако сепак има проблем, можда е оштетена датабазата, ми се случило при симнување од фајрфокс да се оштети датабазата, пробај преку фтп да ја симнеш, ако и така не сака, пробај пак направи бекап и пробај се одново, незнам шо друго да ти препорачам иако мислам дека имаш многу од ова пробано...
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Имам неколку noob-ски прашања. Почнав скоро да работам во WP но заглавив. Работам на ecommerce сајт и ја користам bazar темата. Е сега што треба да направам за да на почетната страна наместо блог постови да ми ги дава последните додадени продукти? Исто и имам уште едно прашање. Имам искреирано хедер мени со категории на продукти. Како може да ги додавам продуктите во тие категории?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Имам неколку noob-ски прашања. Почнав скоро да работам во WP но заглавив. Работам на ecommerce сајт и ја користам bazar темата. Е сега што треба да направам за да на почетната страна наместо блог постови да ми ги дава последните додадени продукти? Исто и имам уште едно прашање. Имам искреирано хедер мени со категории на продукти. Како може да ги додавам продуктите во тие категории?
Settings - reading. Тука имаш да одбереш најнови статии или статична страна. За второто прашање незнам на што точно мислиш, немам работено со eccomerce теми и незнам дали има башка мени самата тема, ако нема тогаш можеш да направиш посебна страна за секој продукт, и да додаеш линк во менито преку apperiance - menu.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Settings - reading. Тука имаш да одбереш најнови статии или статична страна. За второто прашање незнам на што точно мислиш, немам работено со eccomerce теми и незнам дали има башка мени самата тема, ако нема тогаш можеш да направиш посебна страна за секој продукт, и да додаеш линк во менито преку apperiance - menu.
Моја грешка, многу нејасно го поставив. Имам категории на продукти. На хедер менито имам копче посебно за секоја категорија продукти. Е сега прашањето ми е дали треба да се искреира посебна страна како што тоа се прави кога кодирам во хтмл и после само си ја линкуваш на соодветнито "кошче" или има друг начин. Не можам да разберам дали бирањето на категорија на самиот продукт игра улога во тоа или е исклучиво за пребарување?

Едит. Се снајдов. Се креира страна па после со перманентни линкови смо линкуваш и додаваш продукти :)
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Ми треба мала помош...конечно го суредив сајтчето и сете функционалности на него освен една работа. Имам проблем со прикажувањето на продуктите на страната. Сегашново прикаживање ми е продукт под продукт односно само во вертикала...а хоризонтално е само еден продукт. Користам Bazar тема. Знае некој начин како да го средам ова?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Ми треба мала помош...конечно го суредив сајтчето и сете функционалности на него освен една работа. Имам проблем со прикажувањето на продуктите на страната. Сегашново прикаживање ми е продукт под продукт односно само во вертикала...а хоризонтално е само еден продукт. Користам Bazar тема. Знае некој начин како да го средам ова?
Ако нема темата таква опција, тогаш мораш сам. Ако незнаеш css најди некој шо знае, или пастирај тука код од цсс-от за страната па може ќе се најде некој шо ќе ти помогне.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Ако нема темата таква опција, тогаш мораш сам. Ако незнаеш css најди некој шо знае, или пастирај тука код од цсс-от за страната па може ќе се најде некој шо ќе ти помогне.
Знам CSS мислев да не има некое решение со плагини...
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Многу е полесно и побрзо со css, ако го знаеш добро. Плагините џабе ќе ти успорат сајтот за нешо вака просто.
Ќе видам веќер ќе седнам да средам па ќе пишам што ќе направам. Фала за советите!
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ми треба мала помош...конечно го суредив сајтчето и сете функционалности на него освен една работа. Имам проблем со прикажувањето на продуктите на страната. Сегашново прикаживање ми е продукт под продукт односно само во вертикала...а хоризонтално е само еден продукт. Користам Bazar тема. Знае некој начин како да го средам ова?
Нема grid view опција?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Може некој да ми каже како на page-от Home кога ќе кликнам да ме враќа на основната страна, односно на landing page, оти сега кога кликам нa Home ме носи во самиот page.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom