Serie A 2017/2018

Koj ќе биде шампион оваа сезона


  • Вкупно гласачи
    261
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 јануари 2013
Мислења
251
Поени од реакции
240
Да ви ги бараме постовите после натпреварот со Реал за правилно досудена одлука па да видиме за плачковци ?

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Најди го мојот пост каде што честитав и признав дека е чист пенал.

Колку си лузер што се радува на канта титули добиени со помош на судии, од јувентус до јувентус?

http://www.espn.com/soccer/blog/name/93/post/1839946/headline

Текстот датира од 2012 година, додадете си уште 2 финалиња кои ги изгубивте како магариња и тоа во период кога Англиските тимови не постоеа на фудбалската мапа и епскиот срам од оваа година во 1/4 финале :kuracc:
Не можеш да бидеш лузер ако освојуваш и си меѓу најдобрите екипи во Европа.

Единица мерка за лузер? 1 навивач на Интер, 2 навивачи, итн...
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.271
Поени од реакции
41.824
@JUVE_Ultras wow u madrid bile i go posetile bernabe, pa bernabe e eden od uslovno receno istoriski spomenicii na toj grad kade igra najdobriot klub na 20tiot vek so legendaren muzej so sve, ko sto u barsa koga ides uvek odis i na nou kamp, 99% od turistite toa go pravat, neznam sto ti e toa cudno, nikade ne pisuva deka ona ili on ili bilo koj blizok do niv e hardkor navivac na real.
U madrid da ides, i da ne go posetis bernabe ili utakmica na real a da si mozel, ko dzabe da si bil, uvek e del toa od turistickite turi sto se pravat tamu.

poentata mi bese poveke od jasna, italija e u prasanje, ne smeat da si dozvoluvaat vakvi bedni i smesni propusti, neznam so koj pamet orsato go angazirale koga se glea deka brat mu e izgoren juventas, se slikal i so alegri na random lokacija na skijanje, ednostavno moraa drug sudija da angaziraat za da ako nisto drugo, izbrisat bilo kakva osnova za takvi teorii za zagovor.
Na krajot sudese orsato, gi osteti inter, izleguvaat vakvi sliki, i pak se forsiraat muabeti za mestenki ...

Za oliver sto da ti kazam, cist penal svirna be kakvi neutralni fanovi pa 90%od neutralcite toa go zborea otkako izlegoa site videa i sliki, tocno e deka bufon ne trebase crven da dobie ama bufon go udri zasto bese butnat, oliver toa ne moze da go vidi bez var pa nego go sankcionirase, ne smees da imas takov kontakt so sudija e sea sto bufon bese butnat toa samo nie sto gledavme na tv bevme vo situacija da go vidime.
Inace ako imase VAR, tuka mozese da ima i 2 crveni za juve, zasto i benatija go zasluzi, i kosta zasto go butna bufon u oliver, toa i mu repliciraa na anjeli koj barase var ko da nema utre, deka i da se gledase snimkata, penalot samo ke bese potvrden
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.759
crveniot na vesino bese cist, premnogu emotivno reagiraa poveketo na toa, cist bese a i golem del od nas toa i go priznaa uste i vcera dur traese utakmicata, odnosno na poluvreme, ne znam zasto generalizirate deka site tvrdevme deka toa e presedan koga toa ne bese slucaj. Ama veke ako se drzese do toj kriterium orsato, morase vtor zolt na pjanic da dade i toa e toa, baska sto inter veke bea so igrac pomalku, ne deka toa ke bese kompenzacija nekoja, pravilna odluka ke bese da svirnese vtor zolt ali toa e ...
Denes izlagaat sliki od brat mu, vatren navivac na juve so 100 sliki kako slavi tituli, slikan so igraci, alegri i slicno, smesta smenil prezime na fejsbuk ali go nacekale, ne znam kako e mozno da delegiraat vaka sudii i ne proveruvaat vakvi stvari, treba celosno neutralni sudii da stavaat za vakvi natprevari, sekoj sto ima bilo kakva vrska so eden od timovite treba da bide recnat.
Брат Орсато суди 12 години, има судено еден тон дерби мечеви на Јувентус, има носено одлуки на штета на Јувентус, немој ти се молам излегле слики за брат му :LOL:

Демек од вчера е судија и вчера му текна за брат му да суди.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.271
Поени од реакции
41.824
Брат Орсато суди 12 години, има судено еден тон дерби мечеви на Јувентус, има носено одлуки на штета на Јувентус, немој ти се молам излегле слики за брат му :LOL:

Демек од вчера е судија и вчера му текна за брат му да суди.
ja iskreno vcera prv pat doznavam, ali cim sudel toa dovolno govori za toa kakva e fudbalska italija, ne e ni cudno sto tonat na site mozni polinja i dozivuvaat blamovi i na nacionalno nivo.
ne mi e jasno kako moze da im e tolku tesko da stavat nekoj na utakmica ssto nema apsolutno nikakva dopirna tocka so dvata tima.
Tolku e ednostavno.
Rekov ponazad, ne rekov nikade deka Orsato e navivac na juventus, ama treba u edna vakva zemja sve da se neutralizira od toj aspekt
 
C

Castiel

Гостин
Најди го мојот пост каде што честитав и признав дека е чист пенал.



Не можеш да бидеш лузер ако освојуваш и си меѓу најдобрите екипи во Европа.

Единица мерка за лузер? 1 навивач на Интер, 2 навивачи, итн...
Ама ти не посочи индивидуално кој е плачко генерално зема навивачи. И ја исто ти давам генерално пример.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Немаше жут за Пјанич види го овој како лошо пробува да изнуди, реално судење победи подобриот
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.759
ja iskreno vcera prv pat doznavam, ali cim sudel toa dovolno govori za toa kakva e fudbalska italija, ne e ni cudno sto tonat na site mozni polinja i dozivuvaat blamovi i na nacionalno nivo.
ne mi e jasno kako moze da im e tolku tesko da stavat nekoj na utakmica ssto nema apsolutno nikakva dopirna tocka so dvata tima.
Tolku e ednostavno.
Rekov ponazad, ne rekov nikade deka Orsato e navivac na juventus, ama treba u edna vakva zemja sve da se neutralizira od toj aspekt
Човек Орсато не свири меч меѓу Интер и Јувентус првпат. Баш сега видов ги има судено сите појаки утакмици на Јуве (против Интер, Милан, Рома, Фиорентина, Наполи, Лацио, Торино).

Ова што излегло баш после мечот вчера (оти пред тоа нигде го немаше?) е жива глупост. Сто посто ти гарантирам дека на некој рандом судија од Серија А жена му/сестра му/брат му/родителите или кој сакаш кажи од блиска фамилија е навивач на Милан/Интер/Јувентус и ги суди без мака тие мечеви. Не може тоа да биде никаков критериум за делегација.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.271
Поени од реакции
41.824
Човек Орсато не свири меч меѓу Интер и Јувентус првпат. Баш сега видов ги има судено сите појаки утакмици на Јуве (против Интер, Милан, Рома, Фиорентина, Наполи, Лацио, Торино).

Ова што излегло баш после мечот вчера (оти пред тоа нигде го немаше?) е жива глупост. Сто посто ти гарантирам дека на некој рандом судија од Серија А жена му/сестра му/брат му/родителите или кој сакаш кажи од блиска фамилија е навивач на Милан/Интер/Јувентус и ги суди без мака тие мечеви. Не може тоа да биде никаков критериум за делегација.
Зашто да не би можело, во ситуација кога влогот е голем, да се тргнат сите сомнежи за некакви теории, тоа ми е целата поента. На крајот факт е дека Орсато ја усра, на штета на Интер а и Наполи, во корист на Јуве, и сеа се билда таа основа за заговори со фотографии од брат му и Алегри, какко слави титула на јуве, како се слика на трибини, под автобус и слично.
Може и те како да е основа за делегирање, зашто ти реков, ова е земја на мафија, корупција, и таквото прљаво работење беше и е влезено во сите сфери у тоа општество и фудбалот не е исклучок, и баш поради тоа можеше да се постави судија кој нема апсолутно никаква допирна точка со еден од овие 2 тима.

Вака самите себе пак си прават проблем, нарочито ради ужасното судење вчерашно на орсато кое беше критикувано дури и од тутоспорт, буквално сите медиуми во земјата му дадоа катастрофална оценка за тоа како судел, баш сеа ги гледам оценките, критика од сите трпи.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.759
Зашто да не би можело, во ситуација кога влогот е голем, да се тргнат сите сомнежи за некакви теории, тоа ми е целата поента. На крајот факт е дека Орсато ја усра, на штета на Интер а и Наполи, во корист на Јуве, и сеа се билда таа основа за заговори со фотографии од брат му и Алегри, какко слави титула на јуве, како се слика на трибини, под автобус и слично.
Може и те како да е основа за делегирање, зашто ти реков, ова е земја на мафија, корупција, и таквото прљаво работење беше и е влезено во сите сфери у тоа општество и фудбалот не е исклучок, и баш поради тоа можеше да се постави судија кој нема апсолутно никаква допирна точка со еден од овие 2 тима.

Вака самите себе пак си прават проблем, нарочито ради ужасното судење вчерашно на орсато кое беше критикувано дури и од тутоспорт, буквално сите медиуми во земјата му дадоа катастрофална оценка за тоа како судел, баш сеа ги гледам оценките, критика од сите трпи.
Судењето на Орсато може колку сака да биде лошо, нека му дадат нула ако треба, нека олади малку некој викенд ама тоа нема никаква ебена врска со тоа за кој и што навивал брат му. Јувентус, Милан и Интер имаат вкупно можеби 30тина милиони навивачи во Италија, апсурд е да се помисли дека луѓето од фамилиите на судиите не може да навиваат за некој од нив. Уште поголем апсурд е дека тоа може да се контролира со делегирањето.

Фактот што Орсато досега судел 15+ мечеви на Јувентус од 2008 натука кажува дека ова е само ради настаните вчера актуелизирано. Никаква пречка до вчера не му било да суди на Јувентус, баш вчера му се погодило да греши за тимот на брат му да победи. Живи глупости.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.271
Поени од реакции
41.824
Судењето на Орсато може колку сака да биде лошо, нека му дадат нула ако треба, нека олади малку некој викенд ама тоа нема никаква ебена врска со тоа за кој и што навивал брат му. Јувентус, Милан и Интер имаат вкупно можеби 30тина милиони навивачи во Италија, апсурд е да се помисли дека луѓето од фамилиите на судиите не може да навиваат за некој од нив. Уште поголем апсурд е дека тоа може да се контролира со делегирањето.

Фактот што Орсато досега судел 15+ мечеви на Јувентус од 2008 натука кажува дека ова е само ради настаните вчера актуелизирано. Никаква пречка до вчера не му било да суди на Јувентус, баш вчера му се погодило да греши за тимот на брат му да победи. Живи глупости.
да де, баш вчера, баш у ситуација кога јуве ако не победи може да го изгуби првото место, и баш случајно ете се погодило ...
Колку од тие натпревари што ги судел Орсато на јуве, биле со значење ко вчерашниот ... претпоставувам 0. Судел јуве сасуоло пример, 200 - 0 тепале, не можеш бре да ми едначиш таков дуел со она од вчера, неспоредливо е било што, што судел он до сеа а играле јуве, и вчерашниот дуел, каде ете случајно се погодило да згреши, и случајно се погодило баш таа грешка да е на штета на клубот против кој јуве игра.

Такви случајности на времето знаеме како резултираа.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.759
да де, баш вчера, баш у ситуација кога јуве ако не победи може да го изгуби првото место, и баш случајно ете се погодило ...
Колку од тие натпревари што ги судел Орсато на јуве, биле со значење ко вчерашниот ... претпоставувам 0. Судел јуве сасуоло пример, 200 - 0 тепале, не можеш бре да ми едначиш таков дуел со она од вчера, неспоредливо е било што, што судел он до сеа а играле јуве, и вчерашниот дуел, каде ете случајно се погодило да згреши, и случајно се погодило баш таа грешка да е на штета на клубот против кој јуве игра.

Такви случајности на времето знаеме како резултираа.
Ти реков ги има судено сите дерби мечеви на Јувентус, прочитај погоре убаво да не се цитирам. Судел со многу големо значење против Наполи повеќепати последниве сезони и против сите други.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.271
Поени од реакции
41.824
Ти реков ги има судено сите дерби мечеви на Јувентус, прочитај погоре убаво да не се цитирам. Судел со многу големо значење против Наполи повеќепати последниве сезони и против сите други.
Ми споредуваш меч од сезона, каде јуве имале поголема предност, со меч каде јуве ако киксне а наполи ако победи, на 3-4 кола до крај на сезона јуве ке се втори, и ми викаш дека исто значење имале мечевите ...
Не, немале, дерби у октомври или декември кога јуве има 10 бода предност, пример давам, и кога битката за титула е уште у некоја си прва фаза, нема иста тежина со овој дел од сезоната, каде кикс може да значи и збогување со титулата.
Најди ми меч што имал подеднакво значење за јуве ко овој вчерашниот, каде судел орсато, али ја не памтам дека воопшто и јуве изиграле таков натпревар изминативе години во овој дел од годината, обично веќе у Април се знаеше кој ќе е првак.
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
Ти реков ги има судено сите дерби мечеви на Јувентус, прочитај погоре убаво да не се цитирам. Судел со многу големо значење против Наполи повеќепати последниве сезони и против сите други.
Сам се копаш вземја, каков исход имале мечевите против Наполи?

:vrtioci:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.220
Поени од реакции
108.028
Ама погледни го значењето на мечот вчера. :)
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.208
Поени од реакции
8.012
Ми споредуваш меч од сезона, каде јуве имале поголема предност, со меч каде јуве ако киксне а наполи ако победи, на 3-4 кола до крај на сезона јуве ке се втори, и ми викаш дека исто значење имале мечевите ...
Не, немале, дерби у октомври или декември кога јуве има 10 бода предност, пример давам, и кога битката за титула е уште у некоја си прва фаза, нема иста тежина со овој дел од сезоната, каде кикс може да значи и збогување со титулата.
Најди ми меч што имал подеднакво значење за јуве ко овој вчерашниот, каде судел орсато, али ја не памтам дека воопшто и јуве изиграле таков натпревар изминативе години во овој дел од годината, обично веќе у Април се знаеше кој ќе е првак.
За болдираното,
Ама како, ама зошто...? Ама нели 6 години местат? Како тоа се знаело уште во Април дека ќе се шампиони? Зарем до толку се местело па 2 месеци пред крај на сезона да се шампиони?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom