Serie A 2016/2017

Кој ќе го освои Скудетото?


  • Вкупно гласачи
    170
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

KajzerS

Учителот од Кукуш
Член од
18 февруари 2015
Мислења
91
Поени од реакции
129
Ајде бе ќе правиме муабет, ќе почекаме до крај на сезона, лани даде 19 гола во Италија од кои 3/4 против мртви тимови на 34 натпревари. Јас сум ти рекол и Балотели за полусезона на 13 натпревари даде 12 гола па еве го сега каде е.
Даде 2 против Рома, 3 против Лацио,даде со Интер,даде со Милан,Фиорентина,Торино...
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Ќе видиме, Дибала треба оваа сезона да го покаже својот раскош и да даде над 20 гола инаку душата ќе ви ја извадам и на вас и на копукот Џонтра, без она коњот кој ви ора во средина може да стартувате климаво како лани пред да ме банираат...

Инаку кој е коефициентот Бонучи и Игуаин да се истепаат на натпревар пред слободен? :D
Добро бе брат, јас разбирам и тролање и заебанции, ама ти не ја знаеш добро мерката изгледа. Ајде кажи ми што толку ти менува бројот на голови кој ќе го постигне не само Дибала, туку било кој играч? Демек ако даде 15-16 гола е слаб, или не е доволно, а ако даде 20+ голови, уау одличен е!!?

Како прво Дибала не е класичен напаѓач за само бројката на голови да му ја мериме (не треба и на класичните напаѓачи ама ајде), бидејќи во неговата игра има нешто многу повеќе од голови. А за тоа да го увидеш мора да ги гледаш натпреварите, вака од друг никако нема да прифатиш работа која очигледно не ни сакаш да ја прифатиш.

Една работа е точна, тоа е дека Дибала не може да ги крене нозете во вис и да си каже "го достигнав врвот ме боли таквото", ама не може од него засега повеќе да се бара, дечкото можеби и е најголем виновник во позитивна смисла на зборот во тоа што лани ја обрнавме целосно сезоната. А и статистички ако гледаме, асистенции колку само нареди, над 10 сигурно. Друга работа ако ја гледаме и структурата на головите, ќе видиш дека лани реши/отвори резултат од 0-0 на 1-0, пет или шест меча и тоа стриктно со индивидуални потези.

Пак ќе повторам, се океј и тролање и заебанции ама да го оспоруваш детево нема апсолутно никаква логика!

Едит: @Castiel во врска со Гризман забораваш една многу битна работа, а тоа е желбата на играчот. Какви шанси има Гризман да сака во Јуве да дојде?
 
D

Darko_ufo

Гостин
Добро бе брат, јас разбирам и тролање и заебанции, ама ти не ја знаеш добро мерката изгледа. Ајде кажи ми што толку ти менува бројот на голови кој ќе го постигне не само Дибала, туку било кој играч? Демек ако даде 15-16 гола е слаб, или не е доволно, а ако даде 20+ голови, уау одличен е!!?

Како прво Дибала не е класичен напаѓач за само бројката на голови да му ја мериме (не треба и на класичните напаѓачи ама ајде), бидејќи во неговата игра има нешто многу повеќе од голови. А за тоа да го увидеш мора да ги гледаш натпреварите, вака од друг никако нема да прифатиш работа која очигледно не ни сакаш да ја прифатиш.

Една работа е точна, тоа е дека Дибала не може да ги крене нозете во вис и да си каже "го достигнав врвот ме боли таквото", ама не може од него засега повеќе да се бара, дечкото можеби и е најголем виновник во позитивна смисла на зборот во тоа што лани ја обрнавме целосно сезоната. А и статистички ако гледаме, асистенции колку само нареди, над 10 сигурно. Друга работа ако ја гледаме и структурата на головите, ќе видиш дека лани реши/отвори резултат од 0-0 на 1-0, пет или шест меча и тоа стриктно со индивидуални потези.

Пак ќе повторам, се океј и тролање и заебанции ама да го оспоруваш детево нема апсолутно никаква логика!
Па нека се покаже и оваа сезона, сеа за сеа сум резервиран и Пато ''газеше'' во Милан две сезони по ред па се изгуби. Полека малку нека изигра врвна сезона, нека се покаже добро во ЛШ па ќе правиме муабет и ќе признаам дека сум згрешил. Зашто не зборам ништо за Погба?
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Па нека се покаже и оваа сезона, сеа за сеа сум резервиран и Пато ''газеше'' во Милан две сезони по ред па се изгуби. Полека малку нека изигра врвна сезона, нека се покаже добро во ЛШ па ќе правиме муабет и ќе признаам дека сум згрешил. Зашто не зборам ништо за Погба?
Проблемот е што параметрите ти се утнати. Според тебе мора над 20 гола да постигне, не знам што бараш со ваков критериум. Друго не знам, ама јас добивам впечаток дека според тебе досега нема изиграно добро, што е комплетно погрешно. А, Пато ти е случај кој пропадна поради повреди, иначе талентот на дечкото никогаш не беше доведен во прашање.
 
C

Castiel

Гостин
Едит: @Castiel во врска со Гризман забораваш една многу битна работа, а тоа е желбата на играчот. Какви шанси има Гризман да сака во Јуве да дојде?
Зашто да нејќе? Да речеш од Атлетико да иде во Тотенхем или некој таков тим да речеш би нејќел али во јуве?Нема причина зашто не би дошол. Не знам зашто барем не пробаа веќе коа се спремни да лупнат таква сума на играч. Игуаин е одличен напаѓач ама ептен се губи во битни наптревари и лани ги кошташе Наполи скудето со глупата сузпензија.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Зашто да нејќе? Да речеш од Атлетико да иде во Тотенхем или некој таков тим да речеш би нејќел али во јуве?Нема причина зашто не би дошол. Не знам зашто барем не пробаа веќе коа се спремни да лупнат таква сума на играч. Игуаин е одличен напаѓач ама ептен се губи во битни наптревари и лани ги кошташе Наполи скудето со глупата сузпензија.
А зашто да сака? Што Јувентус му нуди повеќе од Атлетико Мадрид моментално?
 
C

Castiel

Гостин
А зашто да сака? Што Јувентус му нуди повеќе од Атлетико Мадрид моментално?
Повеќе престиж и титули што може да ги освои. А верувам дека може и повеќе пари да му понуди. Не сфаќајте погрешно не викам дека сигурно би дошол ама со оглед на сумата која ја плаќаат Јуве за Игуаин можеа бар да пробаат со оглед натоа што Гризман има откупна клаузула. Кога Бака дојде од Севиља тим што 3 години по ред си освојува ЛЕ во евен ваков мизерен Милан што освен купот ако му се погодат пак коцките нема што друго да освои во наредни 10 години зашто да не би и Гризман од Атлетико во јуве.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Повеќе престиж и титули што може да ги освои. А верувам дека може и повеќе пари да му понуди. Не сфаќајте погрешно не викам дека сигурно би дошол ама со оглед на сумата која ја плаќаат Јуве за Игуаин можеа бар да пробаат со оглед натоа што Гризман има откупна клаузула. Кога Бака дојде од Севиља тим што 3 години по ред си освојува ЛЕ во евен ваков мизерен Милан што освен купот ако му се погодат пак коцките нема што друго да освои во наредни 10 години зашто да не би и Гризман од Атлетико во јуве.
Гризман не сака во Реал и Барса да оди што се поголеми,посилни и финансиски далеку пред Атлетико не пак Јувентус ...за титули секако дека можи да му понуди ама за престиж нема грешка..Атлетико е екипа што игра 2 финалиња на ЛШ во 3 сезони и не е ништо подолу од Јувентус..еве и ланската сезона ви докажаа дека се пред Јувентус во Европа и вие пак со истото мислење..па луѓето Баерн и Барса ги елиминираа..покажете малце респект
 
C

Castiel

Гостин
Гризман не сака во Реал и Барса да оди што се поголеми,посилни и финансиски далеку пред Атлетико не пак Јувентус ...за титули секако дека можи да му понуди ама за престиж нема грешка..Атлетико е екипа што игра 2 финалиња на ЛШ во 3 сезони и не е ништо подолу од Јувентус..еве и ланската сезона ви докажаа дека се пред Јувентус во Европа и вие пак со истото мислење..па луѓето Баерн и Барса ги елиминираа..покажете малце респект
Извини ти праеше муабет со него па знаеш дека нејќе да иде таму. Не го побарале затоа не отишол. Сигурно е попрестижно да играш за Атлетико него ли за Јуве. Сфаќам дека ги сакаш Шпанците ама врати се малку во реалноста.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.426
Поени од реакции
3.680
Ќе искешираш и ќе ти ебе матер и на престиж и на се, едни од најдобрите играчи веќе се во Кина, тука ми зборат за престиж мислиш се работи за Малдини, Занети, Тоти, или незнам кој друг, верен на својот клуб.. он да ти бил Гризман кој најверојатно следната година ќе летне за 80-90М сигурно. Нема веќе такви играчи кои си гледаат престиж и верност према клубот, денеска си играат парите. Кој неможе да се купи со пари, ќе се купи со повеќе пари.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Извини ти праеше муабет со него па знаеш дека нејќе да иде таму. Не го побарале затоа не отишол. Сигурно е попрестижно да играш за Атлетико него ли за Јуве. Сфаќам дека ги сакаш Шпанците ама врати се малку во реалноста.
Па моментално е попрестижно..Атлетико игра во поквалитетна лига против мега јаки противници,со одличен тренер,екипа во подем,финансиски стабилен клуб кој сега ќе игра на нов стадион,клуб што му гарантира успех во ЛШ(како што напоменав претходно 2 финалиња имаат во последните години)..А Јувентус не гледам што би му понудил повеќе од Атлетико..апсолутно ништо..не дека Јувенту е слаб ама не е ниво погоре од Атлетико во никој случај..ниту играчки,ниту квантитативно а ниту финансиски....освен титули во Италија можеби бидејќи конкуренцијата во Сериа А е боза ама ионака нема да биди сметан за којзнае каков успех моментално да освоиш Скудето наспроти Примера.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.316
Игуаин е 28, 29 ќе полни декември
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.651
Многу замарате, сакал да оди - не сакал да оди, ефтин бил - скап бил... важно го земавме. Сега гледајте вашите тимови да се опорават дека не иде вака само со еден тим во лигата :P
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
94 милиони за Игуана :shook:
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Игуаин ги има најубавите фудбалски години 28 и полно искуство тоа што му фалеше на Дибала минатата година кога доаѓаше Лигата на Шампионите ,Мората само заради тоа искуство и играше решавачка улога во неколку утакмици во ЛШ .
Ибрахимович врвот на својата кариера го достигна на 34 години кога постигна 38 голови само во лигата .
Главна работа што Јувентус го бира токму Игуаин е тоа што го масакрира директно Наполи кој покажа заби во борба за титулата и тоа што ке можи да плати оваа годиа 47 милиона па 47 другата ......кој и да биде друг играч да речеме го спомнувате Гризман не ми се верува дека ке се задоволат Атлетико за плакање на рати .
Игуин се вади оваа година од 30 м Мората и 25-30 Заза .
Се спомнува голема распродажба во средината Переира ,Стураро(кј е солиден) Лемина (надежен) Погба ...остануваат сигурни повредениот Маркисио (некој прогнози велат дека ке остсусвува дури до Јануари) и Кедира кој е склон на повреди .Значи средниот ред треба да се внимава ,сепак тој донесе 5 титули по ред заедно со одличната одбрана ......
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom