Lyoness

S

silmarillion

Гостин
Абе другар те прашав неколку прашања претходно ти викаш секој има право на свој резон, што понатака да дебатирам за да ми кажеш дека имаш право на свој резон? Ја на темава дали ке бидам или не е најмалце битно, пристапот кон непознатото што го имаш е малтене рурален а делуваш на паметен дечко.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Абе другар те прашав неколку прашања претходно ти викаш секој има право на свој резон, што понатака да дебатирам за да ми кажеш дека имаш право на свој резон? Ја на темава дали ке бидам или не е најмалце битно, пристапот кон непознатото што го имаш е малтене рурален а делуваш на паметен дечко.
Сега сакаш за мене да дискутираш, или на конкретнава тема ?

Повели отвори си посебна тема за мене и дискутирај колку сакаш, за разлика од тебе, има други како @Кеплер кој пред малку објави коментар на темава во пост #150 поврзан со самата тема, кои сакаат да дискутираат он-топик, за разлика од твојата оф-топик дискусија фокусирана на мене, наместо на темава. Еве го неговиот коментар, на кој си добредојден да реплицираш држејќи се до темава, а со мене занимавај се во посебна тема.

http://forum.kajgana.com/threads/lyoness.64720/page-10#post-7738170

Од ова имаат есап само тие што започнаа први и што ги држат предавањаат кај нас (Зоки Витанов, Игор Климпер и компанија) и тие над нив кои што се на врвот на пирамидата (Iwan J. Ackermann, Max Meienberg, Uwe Proch, Eric Worre,....).
Јас лично пробав со чудово уште пред две години, картиците се перење на пари буквално, 1 евро (барем толку беа тогаш) по човек, јас имав 30тина луѓе директно под мене, а гледам дека има финта и ги губам во последно време, т.е може друг повторно да ги презачлени под него и толку од среќата, љубовта и другарството во овој бизнис.
Да бидам реален едвај ги извадов парите за картиците во период од две години, луѓето што ги имам се од пониска класа и не пазарат многу, плус со тие купоните од веро дупат работа уште повеќе.
Тие што се побогати, па не ги боли таквото за да им се вратат 10-30 денари на 1000ка и не го употребуваат, така да со ова може само да си во минус во овој момент.
Имам пријатели што се закопаа со фирми и со инвестиции демек за тие единиците и купување на единици во стеблото, но тоа е уште поголема магла....
 
S

silmarillion

Гостин
И што од постот на Кеплер? Треба да веруваме сите дека некојси двајца што ги набројал ја нашле целата средна класа во државата а за него останале богатите и сиромашните?:)))) Се читате колку е смешно? Ако во нешто не те бива најлесно е прстот према другиот.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
И што од постот на Кеплер? Треба да веруваме сите дека некојси двајца што ги набројал ја нашле целата средна класа во државата а за него останале богатите и сиромашните?:)))) Се читате колку е смешно? Ако во нешто не те бива најлесно е прстот према другиот.
Повели коментирај на постот #150 на @Кеплер и држи се до темата, или во спротивно најди си друга занимација.
 
S

silmarillion

Гостин
Ко што гледам единствениот член што не збори по темава си ти :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Ко што гледам единствениот член што не збори по темава си ти :)
Јас само реплицирав на твоето прашање за тоа која е разликата во било која фирма, па по логика на нештата, очигледно ти си тој кој не се држи до темата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
И што од постот на Кеплер? Треба да веруваме сите дека некојси двајца што ги набројал ја нашле целата средна класа во државата а за него останале богатите и сиромашните?:)))) Се читате колку е смешно? Ако во нешто не те бива најлесно е прстот према другиот.
Напротив, се фалиш дека ја разбираш целата пирамида на Лајонес и подоцна Лајконет, но изгледа не баш.
Тие ги имаат како индиректни членови под нив, т.е почетокот го направиле тие, ако ти си зачленил да речеме на старт 100 директни, сите тие што ќе направат уште по 10-20-50-1000 тебе ти се индиректни и се така до трето колено, од останатите пра пра пра внуци имаш пак на другите начини заработка.
Со првите два начини, т.е cashback i shoping поени од диретни и индирекни имаш поситни пари, поголемите пари „демек“ доаѓаат од останатите начини на заработка, единиците во стеблото и бла бла.
 
S

silmarillion

Гостин
Кој го напраил почетокот бе Кеплер?:)) јас иам ID број пред овие двајцава што ги наброја па не правам никакви пари пошто не ме интересира таков бизнис. Кажи една работа што ја имаш прифатено во општите услови и договори што не е ти е остварена? А дека е тешко тешко е, ама ќе си признаеш ко јас дека не те бива за ваков бизнис а не да набројуваш некојси дека они лапале највише. И мене да ме бивало за продажба и убедување ќе сум бил појак од овие шо ги наброја кои патем се далеку од успешни во овој бизнис.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Кој го напраил почетокот бе Кеплер?:)) јас иам ID број пред овие двајцава што ги наброја па не правам никакви пари пошто не ме интересира таков бизнис. Кажи една работа што ја имаш прифатено во општите услови и договори што не е ти е остварена? А дека е тешко тешко е, ама ќе си признаеш ко јас дека не те бива за ваков бизнис а не да набројуваш некојси дека они лапале највише. И мене да ме бивало за продажба и убедување ќе сум бил појак од овие шо ги наброја кои патем се далеку од успешни во овој бизнис.
Ми се оствари мене тоа што требаше, т.е си ги вратив парите што ги вложив, нажалост сум во минус со времето што го поарчив за тие предавањата и читање по интернет и циганчењето пред луѓето за да ги внесам, а другарот што закопа 1200 евра во оваа работа уште си чека да му се закачат единици и да си ги врати парињата.
Ова ти ала секта, со тој што ме внесе во оваа работа веќе не седнувам ни на кафе од што ми е досаден со муабетите, секој муабет му е околу ова и нудење на картици и лажење со прикаските.

Па да му ебам матер, со попустите што се нудат си во минус, а не во плус, Веро ти е за 5-10 % поскапо од Стокомак и КАМ, па и без кешбек и слични приказни ќе заштедам 50 денари ако влезам во нив. Истото е со поголемиот дел од маркети, фирми, ресторани, пицерии....
 
S

silmarillion

Гостин
Легитимно ти е мислењето дека ти било губење време и тоа се почитува исто и тоа дека не ти се свиѓа компензацискиот план. И тоа никој неможе да ти го оспори. Од друга овие двајцава пример што ги кажа ќе ти кажат дека не им било губење време. За нив па можда форумов им е губење време и тоа би било исто легитимно. Али тоа е сеа ко да земеме да збориме низ луѓе дека кајгама форум е превара тешка, треба да напишам 1000 мислења за да ми кажат дека сум ЅВЕР или незнам кој статус беше :) Мислам ме разбираш што ми е поентата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Легитимно ти е мислењето дека ти било губење време и тоа се почитува исто и тоа дека не ти се свиѓа компензацискиот план. И тоа никој неможе да ти го оспори. Од друга овие двајцава пример што ги кажа ќе ти кажат дека не им било губење време. За нив па можда форумов им е губење време и тоа би било исто легитимно. Али тоа е сеа ко да земеме да збориме низ луѓе дека кајгама форум е превара тешка, треба да напишам 1000 мислења за да ми кажат дека сум ЅВЕР или незнам кој статус беше :) Мислам ме разбираш што ми е поентата.
Поентата е дека треба да вложуваш и тука, како и во секој бизнис, поентата е дека треба да нудиш како циган чорапи на шутка за да привлечеш некој човек. Како основно занимање во никој случај, ако немаш други примања, треба да имаш и голем круг на луѓе, а најдобро луѓе кои зависат и сакаат да ти направат лице, па и газец ќе дадат, а не да пазарат за ти да печалиш.
 
S

silmarillion

Гостин
Формата е таква каква што е. Иако не секој ја гледа на тој начин па од тука доаѓа и степенот на успех. Меѓутоа ако твоите цели не си ги остварил, нема логика да ја ругаш платформата дека е крива. Впрочем ти и си го остварил тоа што си го зацртал. Требало време нерви пари ама се остварило.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
за колку време ги стекна тие 400 referrals? и премалку е заработка месечно на толку referrals.

премногу време и пари треба да вложиш за 60.000 referrals да имаш. и само по 30ден месечно од човек да зимаш е премалку.
не вреде поединец сега да почнува со ова да се замара.


пирамидална шема, тие на врвот што ги имаат сите други под нив земаат пари, тие најдоле што се трудат да најдат нови корисници трошките ги собираат.
За 6 месеци. Ако вложиш труд да се замараш и да им објаснуваш на луѓево каква е добивката околу бизнисов на подолг период можи доста да се профитира.

Замисли да имаш 1000 под тебе. За 5-10 години кога картицава ќе можиш да им ја покажиш на секој можен продавач, ќе зараборуваш многу.
 
C

cige

Гостин
Поентата е дека треба да вложуваш и тука, како и во секој бизнис, поентата е дека треба да нудиш како циган чорапи на шутка за да привлечеш некој човек. Како основно занимање во никој случај, ако немаш други примања, треба да имаш и голем круг на луѓе, а најдобро луѓе кои зависат и сакаат да ти направат лице, па и газец ќе дадат, а не да пазарат за ти да печалиш.
Доволно е картичката да ја поделиш на 10-15 луѓе. Па од нив ќе се рашири на 40, па 100, па 200......
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
За 5-10 години кога картицава ќе можиш да им ја покажиш на секој можен продавач, ќе зараборуваш многу.
Од пред 5 години муабетов го слушам, исто како бумот со Мастеркард...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom