Koи овластувања ги има МВР?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.181
Поени од реакции
34.395
И добро Маестре, што според тебе би била вистинската одлука?

Сигурно не малтертирањето од страна на твојата колешка. Типично лечење фрустрации беше тоа. Гуска. Исто ко исфрустрираните тетки по шалтери. Никаков речник, никакво однесување, ко да сме и фрлиле бомба во двор се однесуваше, а не ко да летнал фудбалот таму...

Кога веќе немате поставено ограда, може барем да не пушти да го земеме фудбалот кој ќе летне таму еднаш во 40 минути. И онака само дреме на столчето со 0.2% мозочна активност.

Ама еве, според пропис, и „законски” и етички (морален, човечки...) - како требаше да реагира таа, а како ние? Според тебе.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
А бе убаво пишува кај Беверли на паркингот МВР У ПМ! хехе. А бе има некој ок цајкани ама повеќето се понашаат. Ги поштував најмногу 2001 година! Ама да знаете дека сега тие најмногу што се понашаат не ни биле 2001 некаде туку си седеле дома. Како и да е да скратам, цајканите треба далеку покултурен однос да имаат, а луѓето да почнат да ги пријавуваат сите непријатности!
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Acid напиша:
И добро Маестре, што според тебе би била вистинската одлука?

Сигурно не малтертирањето од страна на твојата колешка. Типично лечење фрустрации беше тоа. Гуска. Исто ко исфрустрираните тетки по шалтери. Никаков речник, никакво однесување, ко да сме и фрлиле бомба во двор се однесуваше, а не ко да летнал фудбалот таму...

Кога веќе немате поставено ограда, може барем да не пушти да го земеме фудбалот кој ќе летне таму еднаш во 40 минути. И онака само дреме на столчето со 0.2% мозочна активност.

Ама еве, според пропис, и „законски” и етички (морален, човечки...) - како требаше да реагира таа, а како ние? Според тебе.
Abe vidi sega, taa ne treba da bide nekulturna a vie da pazite da ne vi letne topkata, a ne tamu sutirate kako da ste na livada

SLaCk напиша:
А бе убаво пишува кај Беверли на паркингот МВР У ПМ! хехе. А бе има некој ок цајкани ама повеќето се понашаат. Ги поштував најмногу 2001 година! Ама да знаете дека сега тие најмногу што се понашаат не ни биле 2001 некаде туку си седеле дома. Како и да е да скратам, цајканите треба далеку покултурен однос да имаат, а луѓето да почнат да ги пријавуваат сите непријатности!
Abe 2001 site ne pocituvaa, i ne poddrzuvaa ama od kaficite, a sega po noviot ,,zavet'' :) ce ispadneme i krivi sto sme bile tamu po ratistana, dodusa i na rabota ni go turija, tie sto se krieja posle toa dobija podobri mesta a na nas ni go dadoa podolgoto
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
И што има врска ова со темата? Мислам на 2001?

Децата играле, нормално дека внимавале, ама фудбалот летнал, ама дебелата им се испонашала! :)

Решението за и волкот да биде сит, и фудбалите на број? Требале да ја почитуваат заради тоа во 2001? И да не играат фудбал? И тоа на игралиште во училиште?
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Ne be poentata mi bese za toa 2001, togas site ja sakaa policijata, dobro osven UCK, a otkako pomina oblakot ne bese isto, ja onaka proceduralno da mu odgovoram na covekot
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
A поентата за топката?

Секој сака секого кога е добар, без разлика дали е 2001 или 2006.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe ne e isto, slusaj go covek sto osetil, eeeeeeeeee togas od daleku te vikaa na kafe, pa dojdi sedni, kako e a sk jok be brat, dodusa i togas koristea drugi na tug grb, ednite u planina a drugite niz centaro se pravele borci
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.181
Поени од реакции
34.395
Маестре, да не глобализираме и генерализираме.

Ако човекот е копук - копук си е. Во овој случај - гуска.

Ако е добар и вреди, ќе го почитувам без разлика дали е 903-та, 2001-ва или 2006-та.

Појасно ти е сега? Не мешај баби и жаби. Ти се молим те.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Пред некое време на училиште предавање ни држеше заменик народниот правобранител на РМ. Ни објасни дека било каков конфликт со било која државна институција се решава со поднесување на претставка до јавниот правобранител. Додека пак според законот, доколку полицаец ве претресува, ви го ограничува движењето, ви одзема предмети, не смее тоа да го прави без налог. Доколку тоа сака да го направи без налог потребно е да се легитимира пред да побара легитимација од вас, а пак пази ова СЕТО ТОА Е ТАКА ДОКОЛКУ НЕ ПОСТОИ ОСНОВАНО СОМНЕВАЊЕ ДЕКА ЛИЦЕТО Е ОПАСНО ИЛИ МОЖИ ДА ИЗБЕГА. Значи со други зборови полицаецот доволно е да речи јас имав сомневање дека лицето е вооружано или дека таа топка е полна со ТНТ и е фрлена намерно или таа топка е да ми го одземи вниманието за да биде станицата нападната и бла бла бла бла ... Значи џабе ти е све, легитимација можи да бараш ама можи и по нос да добијаш.(се разбира полицаецот ке се посомнева дека на пример ти носиш пиштол и сакаш да убиеш некого(сомневањето не мора да биде точно))
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Aj cicko policaec da vi objasni nesto. Prvo sto ve ucat u policisko skolo e da se somnevate vo sekogo. Ne treba da imas verba vo nisto. Kolku i da si suguren u nesto, sepak treba da imas eden del somnevanje. Nikogas ne treba da se opustas. Ova barem go ucele policajcite so skolo, a ne onie so kurs, zosto neka mi i zvinat ama za 3, 6 ili ne znam vise kolku meseci ne mozes da naucus mnogu. Policaec koga ce vi pobara L.K. treba da si dadete a ne da se pravite fraeri. Ne ispadnal toj od keif na ulica pa aj sega ce bara LK bezveze. Pa i ova policaecot da se legitimira. Mislam u redu e da da se informieas koj te kaznuva, ama koga tie fraerite ce ti pobaraat broj na legitimacija, aman be vise pa sto ce pravite so brojot, pa pitanje dali u stanica i mi go imaat brojot.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
dungeon master напиша:
Aj cicko policaec da vi objasni nesto. Prvo sto ve ucat u policisko skolo e da se somnevate vo sekogo. Ne treba da imas verba vo nisto. Kolku i da si suguren u nesto, sepak treba da imas eden del somnevanje. Nikogas ne treba da se opustas. Ova barem go ucele policajcite so skolo, a ne onie so kurs, zosto neka mi i zvinat ama za 3, 6 ili ne znam vise kolku meseci ne mozes da naucus mnogu. Policaec koga ce vi pobara L.K. treba da si dadete a ne da se pravite fraeri. Ne ispadnal toj od keif na ulica pa aj sega ce bara LK bezveze. Pa i ova policaecot da se legitimira. Mislam u redu e da da se informieas koj te kaznuva, ama koga tie fraerite ce ti pobaraat broj na legitimacija, aman be vise pa sto ce pravite so brojot, pa pitanje dali u stanica i mi go imaat brojot.
Ти го имаат сигурно зашто тој е само твој број и ти стои во твоето досие.
А за твојата должност дека треба да се легитимираш на барање на граѓаните, не мора да дискутираш, си знаеш ти добро, па нели си со школо:wink:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe kolku gi imaat tie brojki jas znam najvise. Tie gi ima negde ama koj kolku vodi evidencija, toa e druga rabota. A i tie znackite sto gi davaa na pocetokot sto se zakacuvaat na uniformata, sto imaat broj vise ne gi davaat.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
dungeon master напиша:
Abe kolku gi imaat tie brojki jas znam najvise. Tie gi ima negde ama koj kolku vodi evidencija, toa e druga rabota. A i tie znackite sto gi davaa na pocetokot sto se zakacuvaat na uniformata, sto imaat broj vise ne gi davaat.
Ај јас тврдам дека во секое време ви ги знаат броевите. А онака чисто информативно:

Ако не ти e значката, како ке ми се легитимираш, кога јас тоа од тебе ке го побарам, а по службена должност си должен на мое барање да се легитимираш?

Не викај дека не мораш да се легитимираш, оти не е така.

П.С. Оние значките да, делумно си во право, некои не ги носат, но што правиме со службената легитимација, онаа како паричник од црна кожа (скај) шо е и што нон-стоп ја носиш во тебе? Да те потсетам: Кога ке ја отвориш, таму на едната страна стои значката со бројот, а на другата легитимацијата со слика на ОСЛ (овластеното службено лице) и име презиме и такви работи.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Acid напиша:
Си игравме фудбал пред некој ден во игралиштето кај Корчагин, топката ни летна во дворот на сообраќајната полиција (несакајќи нормално, затоа што речиси и да нема ограда...). Женава си ја зема топката, си ја стави во куќарката и почна да ни се раздерава. Убаво се поставивме, ама нема шанса бе - она е закон. Не ни ја даваше.
I nas na fizicko koga ke ni letne tamu topkata nekoi od cajkanite se catalat i nekat da ni ja vratat,ili se zakanuvaat deka sledniot pat ke ni ja zemat i slicno.Ednas teraa edna drugarka sto uci so mene da napravi 5 skleka za da ni ja dadat.Namesto ova treba da napravat nesto so vistinskite kriminalci.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Полиција, понекогаш ме смеат поради квалитетот на мозоци кои го има вработено МВР.
Чест на исклучоците.

Чичко Цаец (данџнмастер), да не повторувам, ти кажа чиче Струмикс убаво. На твое место би подвиткал опавчето и веднаш во библиотека, да читнам нешто. Ама не сум на твое место, нели.

Плус, стајте бе ограда, аман, тлку ли е тешко, а?
Ја сне знам каде е случкава, не сум бил таму, ама ако тврдат дека има нонегзистента ограда, стајте нова мајку му.
Игралиште во училишен двор е, не е улица, приватен двор или слични. Срамота е да се дерња и да не дава топка ако нема соодветна ограда. Ебаго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom