Koи овластувања ги има МВР?

Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Еве кои 'овластувања' ги има меѓудругото...Само овој пат нема да можат...

Превземено-

На две тајни локации во Шуто Оризари и во Штип биле изработени повеќе десетици илјади фалсификувани лични карти, најверојатно за изборни цели, во текот на минатите избори.

Извори на „Фокус“ велат дека 30.000 лажни лични карти сѐ уште постојат и се соодветно складирани, а до нас доставија 105 примероци.

Најголемиот дел од личните карти со кои располагавме, а потоа ги предадовме во МВР, беа во парови, со ист лик, име и идентитет, но со различни адреси, што значи дека најверојатно биле издавани за да послужат за повеќекратно гласање.

Забележавме и случај на ист лик кој се наоѓа на шест лични карти, кој има три различни идентитети и матични броеви и шест различни адреси!

Нашите извори велат дека во печатењето фалсификувани лични карти била користена базата на податоци на МВР, а во тајниот проект учествувале и полициски функционери.

Скандалот ги зголемува сомневањата дека на минатите избори е направен голем изборен фалсификат и со него ќе се занимава новиот министер за внатрешни работи, а поради тоа што и во „бомбите“ се споменуваат лажни лични карти, специјалното обвинителство бездруго ќе мора да отвори истрага

Пишува
Љубиша АРСИЌ
Фокус
http://fokus.mk/fokus-express/30-000-lazhni-lichni-karti-za-pobeda-na-izbori/
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.734
Еве кои 'овластувања' ги има меѓудругото...Само овој пат нема да можат...

Превземено-

На две тајни локации во Шуто Оризари и во Штип биле изработени повеќе десетици илјади фалсификувани лични карти, најверојатно за изборни цели, во текот на минатите избори.

Извори на „Фокус“ велат дека 30.000 лажни лични карти сѐ уште постојат и се соодветно складирани, а до нас доставија 105 примероци.

Најголемиот дел од личните карти со кои располагавме, а потоа ги предадовме во МВР, беа во парови, со ист лик, име и идентитет, но со различни адреси, што значи дека најверојатно биле издавани за да послужат за повеќекратно гласање.

Забележавме и случај на ист лик кој се наоѓа на шест лични карти, кој има три различни идентитети и матични броеви и шест различни адреси!

Нашите извори велат дека во печатењето фалсификувани лични карти била користена базата на податоци на МВР, а во тајниот проект учествувале и полициски функционери.

Скандалот ги зголемува сомневањата дека на минатите избори е направен голем изборен фалсификат и со него ќе се занимава новиот министер за внатрешни работи, а поради тоа што и во „бомбите“ се споменуваат лажни лични карти, специјалното обвинителство бездруго ќе мора да отвори истрага

Пишува
Љубиша АРСИЌ
Фокус
http://fokus.mk/fokus-express/30-000-lazhni-lichni-karti-za-pobeda-na-izbori/
не е ист идентитет, туку различни идентитети на исти лица ( различни ЕМБГ) но мислам дека за идентитет треба и извод од МКР, т.е. преку министерство за правда оди тоа, не преку МВР...
... што и да е треба да се докаже, да не биде исто како со новинарската патка за фабрика за пасоши ... а дури и да има фалц документи, треба да се докаже каде се печатени....
Еве за почеток нека новиот министер на МВР ги уапси сите тие што имаат двојни документи, нели имаат доказ, 105 лични карти со слики ???
Ако и не знаат да препознаат фалц документ, контролорите на изборните места знаат слика да гледаат.. башка за да се искористат фалц документи за гласање треба и списоците на гласачи да бидат фалсификувани
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
И да имаш две лични карти со различни адреси не можеш да гласаш со двете бидејќи едната е неважечка и е избришана од избирачкиот список.
А што правиме со исселените и починатите лица кои не се избришани а сегашнава опозиција ги користеше кога добиваше избори.[DOUBLEPOST=1448119640][/DOUBLEPOST]
Еве кои 'овластувања' ги има меѓудругото...Само овој пат нема да можат...

Превземено-

На две тајни локации во Шуто Оризари и во Штип биле изработени повеќе десетици илјади фалсификувани лични карти, најверојатно за изборни цели, во текот на минатите избори.

Извори на „Фокус“ велат дека 30.000 лажни лични карти сѐ уште постојат и се соодветно складирани, а до нас доставија 105 примероци.

Најголемиот дел од личните карти со кои располагавме, а потоа ги предадовме во МВР, беа во парови, со ист лик, име и идентитет, но со различни адреси, што значи дека најверојатно биле издавани за да послужат за повеќекратно гласање.

Забележавме и случај на ист лик кој се наоѓа на шест лични карти, кој има три различни идентитети и матични броеви и шест различни адреси!

Нашите извори велат дека во печатењето фалсификувани лични карти била користена базата на податоци на МВР, а во тајниот проект учествувале и полициски функционери.

Скандалот ги зголемува сомневањата дека на минатите избори е направен голем изборен фалсификат и со него ќе се занимава новиот министер за внатрешни работи, а поради тоа што и во „бомбите“ се споменуваат лажни лични карти, специјалното обвинителство бездруго ќе мора да отвори истрага

Пишува
Љубиша АРСИЌ
Фокус
http://fokus.mk/fokus-express/30-000-lazhni-lichni-karti-za-pobeda-na-izbori/
Фокус за да привлече читатели може да пише дека отишле на сонцето
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Голема работа, само три пути може да гласа еден ист лик.
Овие сите можни закони, правила и прописи ги прекршија, па сеа за неколку дупли или трипли лични карти.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.734
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.734
http://www.glasistre.hr/vijesti/pula_istra/gradjani-sada-istarskoj-policiji-mogu-slati-i-videozapise-515154

кај нас до сега, а и се уште, за да дојде полиција треба да ја повика некој и да даде податоци.. а тој што ќе му ја крене пајак колата после со пријатели во полиција ќе бара кој го пријавил,,,иако полицијата е таа што одлучува дали ќе се крева колата...
Друго, кај нас Уставен забрани снимање со службените камери, т.е. тие смеат да се користат само за регулирање на сообраќајот, не и за казнување
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Vaka aj ako znae nekoj neka mi pomogne....Znaci imam eden komsija koj sto nelegalno prodava delovi od velosipedi I sl raboti nakratno na poveketo od komsiite voedno I mene Ni se ukradeni velosipedi, ednas veke mu dojde policija go predupredija deka treba da ima firma I go prasuvaa odkade mu se rabotite ne sakase da kazi...Posle pak pocna da si prodava.. jas. Sum sigurna deka mene mi go ukral velosipedot samo ne mozam da dokazam zasto veke mu e rasturen najverojatno.Pa sakam da go prijavam kako za nelegalno trgovija, Na divo sto vikame no ne sakam da se znae deka jas sum go prijavila...Mozno e tAkvo nesto ili moram da im ostavam podatoci?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Vaka aj ako znae nekoj neka mi pomogne....Znaci imam eden komsija koj sto nelegalno prodava delovi od velosipedi I sl raboti nakratno na poveketo od komsiite voedno I mene Ni se ukradeni velosipedi, ednas veke mu dojde policija go predupredija deka treba da ima firma I go prasuvaa odkade mu se rabotite ne sakase da kazi...Posle pak pocna da si prodava.. jas. Sum sigurna deka mene mi go ukral velosipedot samo ne mozam da dokazam zasto veke mu e rasturen najverojatno.Pa sakam da go prijavam kako za nelegalno trgovija, Na divo sto vikame no ne sakam da se znae deka jas sum go prijavila...Mozno e tAkvo nesto ili moram da im ostavam podatoci?
Според мене подобро ќе поминеш ако пријавуваш кражба, и како осомничен го наведуваш твојот комшија, а за тоа нелегално продавање мислам дека треба инспектори од општина, полицијата нема работа тука.
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
смеат ли полицајци што се во цивил да носат оружје со нив на видно место? или мора да им е скриено? прашам бидеки пред некој ден алфи запрea еден колега, чиста рутинска контрола, и ок беа луѓево немам забелешна никаква за нивната професионалност, али ми падна во очи што едниот од нив беше нареден како рамбо на појасот од пиштоли до ножеви, лисици и што уште не, a јакната закопчана и дигната над нив за цел инвентар да се гледа. :)
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
смеат ли полицајци што се во цивил да носат оружје со нив на видно место? или мора да им е скриено? прашам бидеки пред некој ден алфи запрea еден колега, чиста рутинска контрола, и ок беа луѓево немам забелешна никаква за нивната професионалност, али ми падна во очи што едниот од нив беше нареден како рамбо на појасот од пиштоли до ножеви, лисици и што уште не, a јакната закопчана и дигната над нив за цел инвентар да се гледа. :)
Дечко ти да беше мајстор нормално дека ќе носеше тесла и клешти, не те разбирам што сакаш да кажеш со тоа дека му се гледало цела опрема.
До пред некој месец имаше наредба сите вработени во мвр да носат оружје со себе 24 часа, тоа си е нивна работа како да го носат, знаат тие како.
Ај објасни ми малце што виде ти од опрема што бил нареден како рамбо, пиштол, лисици, нож, палка, друго ???
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
немам поима, не го профајлирав, прашам само дали смее така или не смее. чисто информативно ме интересира а не дека имам нешто против. бидејки од друга страна гледано, некој во ист момент се шета на другата страна на улицата, и гледа преку улица цивили наоружани до заби разговараат со друг цивил и сл. и нормално тој не е запознает дека овие мене ми се претставиле и дека се претставници на законот итн. како да реагира....? пошто замисли друга ситуација, стварно се некој разбојници и сакаат да ме ограбат или било што, и пак оној што шета на другата страна ке си помисли (доколку смеат да шетаат со оружје у јавност), абе ајде алфи се овие, не пријавувај, нема што да му се помага, се е легално и во ред итн.... иначе програмер сум и лаптопот секогаш го носам во ранец, доколку нешто тоа значи. али споредба на лаптоп и оружје не може да се прави.

али како и да е, не е ова споредба на мене и нив, туку ко што кажав, чисто информативно, како државјанин на оваа држава ме интересира нешто што се однесува на јавните служби, нај добронамерно.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Верувај нема криминиалец/разбојник што би се шетал со оружје на видно место.
Имало такви случаеви во кои се дејствувало против вработени во мвр кои не биле на должност, само затоа што некој граѓанин видел пиштол под неговото плато и пријавил. Но тое се ретки случаеви зошто повеќето вработени во мвр од ист град се знаат меѓусебе зошто цело време сорабутуваат.
А тоа што си го видел ти е најнормална работа,, и кога е на должност пиштолот треба да му е на видно и достапно место за да може побрзо да делува.
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
ок, фала на одговор, и паметно тоа да ти кажам.

е сега друга ситуација, пред некое време на патарина исто, пред мене едно тико, јас буквално позади него, и нема нема туку наеднаш од сите страни нарипаа инспектори, сигурно 5-6 души беа, еден од рачката од пиштолот го крши стаклото на сувозачот другиот векје му беше прозорот отворен (најверојатно се спремаше да плати патарина) и тој од таму го извадија ги врзаа на земја нешо дрога најдоа воа ноа најдоа и се заврши се за 5 минути, ама не ми е јасно како може така? пред тикото цивили, позади тикото цивили, а шо ке беше ако и тие у тикото имаа оружје и се распукаа? значи у дијаметар од 1-2 метара минимум 8-9 цивили а они акција си прават, и тоа ли е нормално и по закон? пошто ја реално и така и така ама жениве шо беа со мене се усраа на чисто. :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.846
ок, фала на одговор, и паметно тоа да ти кажам.

е сега друга ситуација, пред некое време на патарина исто, пред мене едно тико, јас буквално позади него, и нема нема туку наеднаш од сите страни нарипаа инспектори, сигурно 5-6 души беа, еден од рачката од пиштолот го крши стаклото на сувозачот другиот векје му беше прозорот отворен (најверојатно се спремаше да плати патарина) и тој од таму го извадија ги врзаа на земја нешо дрога најдоа воа ноа најдоа и се заврши се за 5 минути, ама не ми е јасно како може така? пред тикото цивили, позади тикото цивили, а шо ке беше ако и тие у тикото имаа оружје и се распукаа? значи у дијаметар од 1-2 метара минимум 8-9 цивили а они акција си прават, и тоа ли е нормално и по закон? пошто ја реално и така и така ама жениве шо беа со мене се усраа на чисто. :)
Ако за некој постои основано сомнение дека е сторител на тешко кривично дело, нормални се ситуациите кои ги опишуваш. Треба да биде спречен да не стори друго дело, треба да се сочуваат доказите. Се слагам, тоа се немили сцени. Зарем поубави ти делуваат сцените од бркотниците со автомобили што редовно ни ги прикажуваат на телевизија во Америка? А тие најчесто почнуваат дека не застанал, дека бил поднапиен, па се случува и минувач да настрада. Би сакал ли да се најдеш во близина на таква ситуација?
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
Абе не ми е по мило, ама по мил ми е животот мој у случај ако се распукаат отколку некој да прошверца 1 рака дрога или што и да е. Значи не сум полицаец не сум некој за такви стратегии ама ова беше после велешка патарина, па ваљда можеа 5 метри подоле да го начекаат пред да се уклучи на автопат, значи пред скршнувањето на велешко езеро и да му ставеа такви за дупење гуми. а у мегувреме штом он помине тој од патарина (кој што исто беше инспектор преправен) да ни кажеше дечки поцекјате сега тука 2 минути итн.... али пак ке кажам, само мое мислење е тоа... верувам дека и они имале прилина зошо така напарвиле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom