Koи овластувања ги има МВР?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Бидејќи сајтот на МВР и одделот за прашања и одговори тотално е заебан и нема шанса да добиеш одговор - ќе се потрудам тука.

Сакам да знам кои овластувања ги има МВР и до кај може да те "шупчат"? Дали смее например некоја некоја полицајка да ти го "конфискува" фудбалот во маало, само за да си го направи поинтересен денот и побрзо да и помине смената? Знам дека звучи „)(’&)!*&’ ама ептен ме накурчи односот на една полицајка пред некој ден...

Си игравме фудбал пред некој ден во игралиштето кај Корчагин, топката ни летна во дворот на сообраќајната полиција (несакајќи нормално, затоа што речиси и да нема ограда...). Женава си ја зема топката, си ја стави во куќарката и почна да ни се раздерава. Убаво се поставивме, ама нема шанса бе - она е закон. Не ни ја даваше.

Мораше да се собереме 12 души, да се расчуе нејзиното цркање до главната зграда, да се ипокара со секого, ни се закани дека ќе ни земе податоци (смеам јас неа да и земам податоци?)... Требаше да се соберат уште 7-8 постари полицајци за конечно да ја убедат да ни ја врати топката. Смешки. Знае дека не е во право и дека немаме лоша намера, ама ЕГО бе не е заебанција!

Каде да спортуваме? Подобро е да пиеме и да се дрогираме? Џанкерчињана и пијанине во парк никој не ги дира! Па ние не сме некои наркомани што влегле да прават проблеми. Не сме фрлиле бомба ебате, ТОПКА ЕЈ - ТОПКА!
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
абе они праат работи шо не смеат да ги прават. како на пример ти можеш да и побараш да ти се легитимира а ако не сака тогаш и ти не треба да и даваш легитимација. не смеат да ти викаат да дуваш ко си пешак не смее да те приведе ако си пијан и пешак освен ако не правиш нереди. не смее да те тегне и да ти се заканува
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Si ima fino lepo pisan zakon,samo u posledno vreme se pomalce se pridrzuvaat do nego.Vo zakonot za prekrsoci protiv JRM(javen red i mir)stoi deka sekoj sto na javno mesto se oddava na pijanstvo ke bide kaznet so paricna kazna ili kazna zatvor vo zavisnost od storeniot prekrsok.Samo kaj nas ima pregolem zamav zemeno toa a nemozes da go kaznuvas sekoj vtor na ulica.Pred se nivoto na kultura ne ni e na nekoe zavidno nivo.Spored mene,sekoj treba da si trgne od doma prvo,od domasno vospituvanje,od pravila na odnesuvanje vnatre vo domot,pa posle da barame site taka da se odnesuvaat i na javni mesta.Fakt e deka kaznite se preblagi,sudstvoto presporo.Skoro se e korumpirano...
I ispagja muabetov-u selo bez kucinja,volcite slava praat!
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Acid напиша:
Си игравме фудбал пред некој ден во игралиштето кај Корчагин, топката ни летна во дворот на сообраќајната полиција (несакајќи нормално, затоа што речиси и да нема ограда...).
______________________________________________

Каде да спортуваме? Подобро е да пиеме и да се дрогираме? Џанкерчињана и пијанине во парк никој не ги дира! Па ние не сме некои наркомани што влегле да прават проблеми. Не сме фрлиле бомба ебате, ТОПКА ЕЈ - ТОПКА!
Тоа првото морав да го цитирам, многу смешно звучи :)

Државата е единствена институција која има право на (принуда со) примена на физичка сила и сл. методи.. ама ова е злоупотребување на тоа право, односно кршење на принципите на правна држава. Како кај црнците она police brutality.. беда и мизерија.

А за парк не зезај со такви генерализации. И што ако некој пие или се дрогира? Не прави ништо лошо.. подобро кажи оние сељачиштана по кафани што се тепаат, или ако збориш за парк, оние квази рекетари или убици.. ама типци шо седат, пијат/евентуално дрогираат (каков термин - ја знам само дека пушиме ганџа ако е тоа дрога, и тоа не у парк зашто го јадеме од мурија?!) немаат врска со crime :D

А за полицијата еве ти и личен пример - исто у парк, пред две години, тогаш уште копиљ малолетен бев, и за едно мочано Ricco (јееееее, тогаш на тоа се јачавме) не дуздиса 10 души.. а тие денови имаше фрки по Чаир, пукање нешо се сеќавам, и другар ми вика „ние сме поголем проблем за државата од тие што пукаат по град?“ и јаде тука преваспитна (чушка не шамар :) ) и коментар: „сеа ќе јадете пријава за седење после 12“ - а тоа 23.20. И не држеа до три забајле кај сепарињата, жив резил, и добија emergency call и не баталија.. стоки!

/me playz Rage Against The Machine - Fuck The Police
/me playz Public Enemy - Fuck The Police
/me playz NWA - Fuck The Police
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Ти Офчар излегуваш во парк? Случајно сум поминал неколку пати навечер и ситуацијата е крај. Копиљаци вриштат, се пијанат со ефтин бамбус, флаши од вино фрчат... една го р'сна шишето до мене и ќе ја раздигав на клоци. А ние игравме фудбал и ќе си го окркавме. Него не ми беше тоа муабетот...

Што требаше да направиме? Ни побара податоци, ама кога и побаравме и ние неа - се премисли. Баталете, навистина е смешен примеров, ама факт е дека иако полицијата е служба на граѓаните се почесто ги пречекорува овластувањата.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Код:
ама факт е дека иако полицијата е служба на граѓаните се почесто ги пречекорува овластувањата.
Druze mozda e toa taka zatoa sto i na policijata i se uskrateni mnogu prava?
A site baraat policijata da im gi sreduva problemite.Najgolema grska spored mene se napravi so stancanje na instant policajci.Sobiranje lugje od planina i oblekuvanje u uniformi ne gi pravi policajci.Realno kazano,ima primeri na neprofesionalnost,no me nervira sto site gi gledate samo losite raboti.Za toa kolku ubistva,razbojnistva,kolku dela resila policijata nikoj zbor nema da kaze ama sekogas ke se najde nekoj da se zali zosto ne mu go dale fudbalot i normalno,policijata necini.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
@ Mad Maxx
Друже, ти реков дека е смешен и банален примерот, ама битна беше поентата... Полицијата вреди и тоа како. Премалку ја цениме. Жалам што некои испрани мозоци бранителите ги заменија со деликвенти и што ти ја знам таму.

@ topic
Јас разбирам строгост (која и тоа како е потребна), ама нека биде тоа спрема тие што заслужиле - не спрема некој што шутнал фудбал кај што не треба...
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Moze bila u crveno koleskata:))samo ne go zemaj toa ko primer.
Ako ima nekoj potreba od pomos pri tumacenje na policiski raboti:)slobodno neka se obrati:)
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Би го цитирал ТОшо К-15:

Пу бе со средно.. шо убаво ни беше порано.. со осмо :D :D :D

Ејсид, не излегувам сега толку често во парк баш ради некои си копиљаци, ама нив ги има само за викенд. Пред да дое модата „Мењам автобус и фаќам такси и се дотерувам“ за у парк беше каде каде пдообре - мање селски фаци, мање дебилности, све остаено на романтизам и филозофија..
 
Член од
15 февруари 2005
Мислења
69
Поени од реакции
2
Во најголем број сличаи пропадниците на МВР се во право кога вршат интервенција. Но, сепак се тоа луѓе и сепак постои можност и тие да претераат.

Дококлу сметате дека сте во таква ситуација слободно вклучете ги мобилните да снимаат звук, видео клипче или со нив правете слики.
Дококлу ви е доволно од малтретирање па не сакаде другиот ден снименото да го носите во МВР доволно е истото да го испратите на емаилот на МВР. Може анонимно а може и да се представите.

Сакам да ви кажам и ова: Никој нема право да ви го одземе мобилниот а ако тоа се случи имате право да му го одземете односно да си го вратите назад, веднаш. Притоа не смеете да направите поголема закана од она што на вас ви се заканувала. На пример:Тешко или лесно телесно да повредите некого за да му го одземете вашиот мобилен кога било доволно само да му го дрпнете од рака.

Секогаш кога МВР одзема некаков предмет од граѓанин (мобилен, топка, било што) мора да издаде писмена потврда за одземениот предмет и тоа веднаш.

А сега уште само ова: Бидете добри и примерни со тоа што нема да им нанусувате штета на другите и себе си зошто во спротивно ни МВР не може да не спаси.........Господ не гледа.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Ете, баш за тоа зборев. Со кое право ни го зема фудбалот? Фудбалот е платен 50-тина евра, а другарицава буквално изврши кражба - само затоа што и беше досадно на чуварската смена.

"Мејлот на МВР"... не би рекол.
Сајтот им е целосно забатален. Имаат (дури) и дел за прашања од граѓаните и одговори. Еднаш прашав нешто во врска со компјутерскиот криминал во Македонија, но сеуште немам добиено одговор.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Еднаш прашав нешто во врска со компјутерскиот криминал во Македонија, но сеуште немам добиено одговор.
Доби одговор,ама не беше тоа што требаше да биде за жал :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Луди макс, ти како запознаен со работиве да те прашам нешто... Денес фатив едно лоповче како краде Кока-кола (1л).

Уште кога стоеше пред продавница мајка ми го позна зошто и предтоа има правено проблеми. Излегов надвор ко демек да запалам цигарче и да го гледам што ќе прави... Додека една муштерика плаќаше, овој го отвори фрижидерот - си ја зема, ја стави во палтото гадно (пази, палто на +30), после зема 2 мастики и ги плати. Тргна да си оди и му се развикавме. После (нормално) се правдаше дека ќе ја плател, се вадеше нешто, д`ткаше...
На крај остави 50 денари и си отиде.

Што треба да се прави со вакви лоповчиња? Да се вика полиција? Ќе го кркаат по закон или не? Треба да го исшутирам на лице место или да викам полиција?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom