Kindle

Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
А може да ни ставиш линк или слика ? :)
http://setway.en.ec21.com/7_Inches_Ebook_Reader_with--5156516_5156439.html

ГТЦ приземје, од страната на Соравиа. Мислам дека таму ЌЕ го има.
Цената на основната верзија на Амазон Киндл падна на 79 долари... и зошто некој би купувал но-нејм инфериорен кинески производ за слични пари, не ми е јасно.
Го имаше и тогаш Kindle во TNT маркет кај нас, само не беше 79 долари, туку држеа цена од 400 евра или тука некаде, па давањето четирипати помала сума не беше занемарливо.
А сега, мене ме интересира, дали Kindle ќe го отвори било кој pdf? Оти јас имам огромен број книги дома во електронска форма и немам ни најмала намера да купувам било каква литература од Amazon.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
За ПДФ од страната на Амазон:

Files Kindle Touch Recognizes

You can purchase and wirelessly download Kindle books, newspapers, magazines and blogs from the Kindle Store as well as download and read other types of non-DRM (Digital Rights Management) text-based content on your Kindle Touch. When your Kindle Touch is connected to a computer and mounted as a USB drive, you will see the main Kindle Touch folders. Here's a list of file types recognized by Kindle Touch:
Documents: Kindle (.AZW, .AZW1). Text (.TXT), Unprotected Mobipocket (.MOBI, .PRC), .PDF
Audible:Audible (.AA, .AAX)
Music: MP3 (.MP3)

Mobipocket files must have no Digital Rights Management (DRM) protection applied to readable on your Kindle Touch. If you purchased a Mobipocket file from a Mobipocket retailer, you will not be able to open the file on your Kindle Touch.

EPUB eBooks are also not supported on Kindle Touch.

You can add any of the above file types to your Kindle Touch without using the Personal Document Service to convert those files to a compatible type. If it is not listed above, conversion would be necessary to read the file on the Kindle.
Built-in Adobe PDF Reader for Kindle (Wi-Fi)

Your Kindle Touch displays PDF documents natively with built in Adobe PDF reader allowing you to view the PDF without losing any of the original formatting. You can zoom in on PDFs by using the 5-way controller and pressing down when a + symbol appears over the magnifying icon. You can also magnify PDFs by viewing them in landscape mode.
To zoom on a PDF document:
Press and hold the image of the PDF for three seconds.
A magnifying symbol will appear over the image with a + sign.
Tap the magnifying icon to zoom in.
Tap the zoomed image again to return to the normal view.

Image-heavy PDF files are presented in landscape orientation and don't work with devices that have auto-rotation, so those will be delivered in the Kindle format.

http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_k5land_trans_usb?nodeId=200730150#usb
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
само сум видел киндл кај пријател и ми изгледа ОК (го има првиот модел).Стварно има „квалитет“ на книга.
јас имам ајпед кец и неодамна открив дека пдф од Алан Форд изгледа нереално добро - како да го имаш стрипот во рака. Е*ење!
кога спремав Security+, на него ги гледав видеата за учење и ги читав пдфовите.
за ајпед има киндл апликација - добро работи и може да се направи бели букви на црна позадина. користам...
обично читам навечер пред спиење и не се ку*чам никому. :D
пртпоставувам дека може сега кецот да се најде (по)ефтино - покрај ридер добивате и све друго... игри-мигри.
на сонце не сум читал ни обична книга, па не ми недостасува....:D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
http://setway.en.ec21.com/7_Inches_Ebook_Reader_with--5156516_5156439.html



Го имаше и тогаш Kindle во TNT маркет кај нас, само не беше 79 долари, туку држеа цена од 400 евра или тука некаде, па давањето четирипати помала сума не беше занемарливо.
А сега, мене ме интересира, дали Kindle ќe го отвори било кој pdf? Оти јас имам огромен број книги дома во електронска форма и немам ни најмала намера да купувам било каква литература од Amazon.
Разбојници секогаш ќе има, исто како што секогаш ќе има и волна за џемпери... :)

Јас мојот киндл го купив директно од Амазон. Сериозно, зошто би им плаќал маржа на дилетантите што го „дилаат„ производот кај нас?
Па не нарачувам кило кока, туку легален електронски уред кој Амазон преку УПС или Федекс ти го праќа кај тебе.
Колку и да доаѓаат поштарините и царинските давачки секако вреди да се земе во однос на но-нејм таблети со ЛЦД екран и батерии што држат 3 саати. Ако читаш многу, послушај го советот и купи си киндл или друг ебук ридер со е-инк екран. јас Киндл го одбрав пошто е дефинитивно поевтин од произведувачите како Сони и Нук... најмногу зошто Амазон има многу агресивна политика за Киндл, на хардверот (самиот читач) не гледа да направи голем профит... јасно им е дека профитот е после од купувањето книги.

Новиот софтвер на киндл, поточно оперативниот систем отвара ПДФ без проблеми. Алтернативните оперативни системи тоа го прават одамна.
Во секој случај ПДФ не е формат погоден за ебук читач, затоа што е врзан со физички фиксно определена големина на страна... што на тебе секако ти е јасно ако зумираш и скролаш лево десно за да можеш да читаш на ридерот.

.
Решението е софтвер наречен Calibre.
http://calibre-ebook.com/about

Со Calibre можеш да конвертираш од еден формат во друг, па и од ПДФ во ЕПУБ или МОБИ.
Од друга страна, девет десетини од сите наслови што сум ги побарал, успевам да ги најдам во МОБИ или ЕПУБ формат.
Да појаснам малку, текстот во овие формати не е врзан со физичка големина на страната. Големината на фонтовите, густината на буквите и редовите... тоа сам си го подесуваш како ти одговара. А кога ќе отвориш книга во овој формат текстот секогаш ја исполнува целата страница од екранот. Освен ако не почнува ново поглавје, кое нормално оди на нова страница.

Проблемот е со стриповите, тие секако се цртани на страници со фиксна величина, како А4 на пример. Да Calibre ќе ги конвертира и нив со тоа што ќе ги намали сликите за да ги собере на екран... ама со тоа за удобно читање ќе мора да се зумира и скролува, што е заморно.
Има софтвери што страните ги делат на пола ама тоа не е решение затоа што цртачита на стрипови често цртаа слики со различни големини на страницата и делењето на страната на половина ги сече сликите.

Заради ЛЦД екранот во боја, ајпад и другите уреди со ЛЦД екран се подобар избор за стрипови... ако истите се во боја!
Тука престануваат погодностите за читање, и почнуваат погодностите за играње игрички како што напиша коскар погоре... се зависи за што ви треба уредот.
--- надополнето: Dec 4, 2011 12:41 PM ---
Сосе шипинг, сосе се, колку би ме фатило?
Ме спопаливте со коментариве :)
Јас го купив пред година дена, тогаш беше накај 140$ без поштарина и царина, на крај ми испадна се на се накај 160 евра.
Генерално правило е, рачунај ги доларите како да се евра, плус/минус некои 10% и кје го добиеш крајниот трошок... зависи каков им е денот на цариниците. ;)

Најубаво е ако имаш некој да ти донесе од САД или Европа, нема ни царина ни поштарина да платиш. Јас имав кого да замолам ама бев премногу нестрплив да чекам неколку месеци... :sneaky:

Можете и да се организирате повеќе луѓе па да ви испаднат трошоците многу помали кога ќе ги поделите.

Фала на тие кои го објаснија користењето на Киндл. Јас имам едно прашањe:

Дали можеш да потцртувап ствари од книгата, и ако да после дали можеш да ги најдеш?

Ова го прашувам бидејќи на факс ни најавија дека доста од материјалот ќе биде на пдф, за да не треба да принтам миљон страни би купил вакво нешто. А викате Киндл Фајр-от не е тоа тоа ради ЛЦД-то?

До сега видов повеќе Киндли па не знам кој е најубав за читање. Тач, Тој со тастатура, Фајр. Хелп?
Тебе ти треба модел со тастатура ако сакаш да пишуваш белешки но само за да потцртуваш делови и страници можеш да поминеш и со тој новиот најефтин модел. Белешките и подцртаното потоа можеш тоа да ги синхронизираш (пренесеш) во класичен компјутер или лаптоп ако имаш потреба да работиш нешто со тоа.

Киндл фајр е со ЛЦД екран во боја, добар за стрипови и... играње игрици ;)
Ако ти е за читање книги, е-инк екран и ништо друго!
Во најмала рака текстот е многу попогоден за читање и не замара очи затоа што нема позадинско светло, одличен е за читање надвор и на сонце.
Батеријата трае од 2-3 недели до месец дена (или помалку, зависи колку читаш, екранот троши струја само кога менуваш страници).
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
http://setway.en.ec21.com/7_Inches_Ebook_Reader_with--5156516_5156439.html



Го имаше и тогаш Kindle во TNT маркет кај нас, само не беше 79 долари, туку држеа цена од 400 евра или тука некаде, па давањето четирипати помала сума не беше занемарливо.
А сега, мене ме интересира, дали Kindle ќe го отвори било кој pdf? Оти јас имам огромен број книги дома во електронска форма и немам ни најмала намера да купувам било каква литература од Amazon.
Ама когаш било тоа??? И не е еден модел, 5 модели се на Киндл. ;)
--- надополнето: Dec 4, 2011 9:07 PM ---
Иначе Kindle Fire во Бугарија е 245 евра.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Јас го купив Kindle 3 кога излезе и е најдоброто нешто во што сум вложил пари.Му препорачувам на секој да си купи баш Kindle, прво поради одличниот екран, корисничката поддршка(редовно има апдејти, добра гаранција) и Амазон маркетот е едноставно лудница, за евтини пари може да се најдат многу добри изданија(може и пиратски, нормално).
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Моментално има три главни модели на Киндл со E Ink:

Kindle Keyboard, Wi-Fi, 6" E Ink Display, со тастатура
Kindle Wi-Fi, 6" E Ink Display, без тастатура со 5 копчиња за навигација
Kindle Touch Wi-Fi, 6" E Ink Display, со тач скрин дисплеј
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ај некој ако може да израчуна колку би коштал овој од 80 долари со се shipping?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ама когаш било тоа??? И не е еден модел, 5 модели се на Киндл. ;)
Когаш било тоа? Па да видиме, јас за вакви читачи се интересирав и прашував на форумов и претходно.
Во ТНТ маркет во ГТЦ имаше изложен Kindle DX за 400 евра.
Значи во февруари годинава. Ете, и моделот ти е напишан погоре ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
DX моделот е со величина А4 формат, доста е поскап. Плус касапската такса на разбојниците... 400 евра звучи веродостојно.

А6 е доволно, таман толку големо колку стандардно paperback издание на книга.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Луѓе ако имате некој во Бугарија, Словенија итн. нека ви нарачаат тие и нека ви донесат... најисплатливо е. Или пак, ако некој има PayPal (а сеуште имаат луѓе) нарачајте така.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
На интернет имате голем избор на MOBI (kindle eкстензија) книги (пиратски). Баш најдов торент со 12.000 различни книги (и тоа не било кои, познати и нови книги има исто така)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Луѓе ако имате некој во Бугарија, Словенија итн. нека ви нарачаат тие и нека ви донесат... најисплатливо е. Или пак, ако некој има PayPal (а сеуште имаат луѓе) нарачајте така.
Во Бугарија се 250 евра.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Се убаво сте објасниле... ама Kindle-от од 79$ може да се испорача исклучиво на американски адреси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom