Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Нормално дека знаеме :)

Тоа што тебе ти јавува е примерот од инсталација на Џумла, што треба да направиш ти....

Пред се треба малку да се подрасчепкаш во административниот панел...

Анкетата не ти ја дава пошо во компонентс - поолс не си ја публикувал или си ја публикувал никаде (none) ако си 1.5 а си :) за да не ти ги дава тие глупите туториали појди во АРТИКЛИ и кликни му ДЕЛЕТЕ, тоа што ти го пиши велкм ..... појди во МЕНИЈА - МАЈН МЕНИ и направи си свои менија но пред се и првенствено треба да имаш секции и категории

Ајде почни од некаде па кога ќе заглавиш кажи :)
 
Член од
7 јули 2009
Мислења
37
Поени од реакции
0
Како да инсталирам Јоомла

Ајде ако може помош од поискусните да ми кажат како да инсталирам јоомла дали прво треба да се хостира или како објаснете подетално ако сакате итно е !!!
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
55
Поени од реакции
1
Избришав се што ми рече и отворив нови секции и категории, и после го избришав и оноа Main Menu и изгледа дека таму ја направив глупоста, гледај што ми излага сега кога ке ја отворам страната

------------------------------------

404 - Component not found
You may not be able to visit this page because of:

  1. an out-of-date bookmark/favourite
  2. a search engine that has an out-of-date listing for this site
  3. a mistyped address
  4. you have no access to this page
  5. The requested resource was not found.
  6. An error has occurred while processing your request.
Please try one of the following pages:


If difficulties persist, please contact the System Administrator of this site.
Component not found



--------------------------

али фала за помошта :wink: и ме интересира што треба да направам за кога ке објавам статија нова, да излезе на главна страна но не цела, сакам да биде со мала сликичка која кога ке ја стиснеш ке те одведе до целата статија

извини ако гњавам али ми треба ова :wink:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Друже, ова со ерор 404 незнам до што би можело да биде, али мислам дека е поради тоа што го имаш избришано „Main Menu“ каде што всушност се наоѓа „Front Page“ насловната страна... креирај ново мени и стави му една опција која „Menu Item Type“ ќе биде „Front Page Blog Layout“ и стави тоа мени да ти биде „Default“ и мислам дека ќе биде океј после тоа (еве сликовито)... а тоа за прашањето вака... кога ќе креираш нов артикл, доле имаш неколку опции. Е сеа на тоа „Image“ опцијата додај слика и кога ќе ја додаваш сликата во визардот за додавање слика намести „Align“ да ти биде „Left“, потоа започни и пишување на статијата и сеа кога ќе завршиш со текстот кој сакаш да биде прикажан само на насловната притисни на „Read More“ (најдоле се наоѓа опцијата) и продолжи со пишување на статијата. Е сега, на насловна ќе биде прикажано сликата со текстот кој се наоѓа пред „Read More“ линијата, а кога ќе кликне посетителот на „Read More“ ќе му биде прикажана целосната статија. И не заборавај опцијата „Front Page“ да ти биде наместена на „Yes“ за да биде прикажана статијата на насловната.

Ако нешто не ти е јасно, прашај и ќе ја наредиме :)
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
55
Поени од реакции
1
Еј фала ти немаш поим колку ми помогна, ме интересира само уште една работа

нели сега кога го објавив ова се појавува на front page, али на цела страна е, дали можам да направам некој ред пример по две артикли да бидат една до друга и така надоле да се редат?

и како да го заменам ова сегашно лого со мое

фала уште еднаш:wink:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Вака... ќе одиш во менито (тоа што го имаш означено под „Default“) и најверојатно го имаш ставено да биде „Front Page Blog Layout“... е сеа од десна страна треба да има слегнувачко мени „Parameters (Basic)“ со четири опции за подесување... во тој дел сетираш колку артикли да ти бидат прикажани, дали да се едно под друго, дали едно до друго и слично... е сеа одкако ќе го подесиш тој дел за да има повеќе артикли креираш нови артикли и ги ставаш на насловна (за да ставиш артикл на насловна... кога ќе го креираш артиклот селектирај го „Yes“ кај „Front Page“).

Значи за колку и како да ти бидат прикажани артиклите на насловна се мести во менито „Parameters (Basic)“... прочачкај низ опциите, направи неколку експерименти и мислам дека ќе се снајдеш :) само имај во предвид дека треба да имаш повеќе од 1 артикл на „Front Page“ :)
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
55
Поени од реакции
1
Го решив тоа и најдов начин како да сменам лого, отидов у фолдерот каде што ми стои инсталацијата и ја заменив таа слика со моја која има исто име па си се намести...

дали има опција за коментари да се остава на секој артикл посебно?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Имаш компоненти и плагини за такви работи... зависи какви поточно ти требаат.
Ѕирни го овој систем за коментари мислам дека е еден од најдобрите (ако не и најдобар).
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
55
Поени од реакции
1
Што не пробав да направам за да не прашувам повторно тука после моите низа прашања, но не успеав сам :toe:

имам проблем со мениата што треба да стојат од левата страна, ги избришав постоечките за да си направам нови но сега што и да направам не ми успева, ни едно не се појави во табелата која веќе не ни постои :nesum:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Во „Menus“ креирај ново мени, потоа оди во „Extentions > Module Manager“ и тука треба да ти го има новокреираното мени со „Enabled = NO (црвен икс)“, ти промени го во „YES (зелено штиклирано)“ и би требало да се појави менито на сајтот :toe:

П.С. Само не заборавај да му ја одредиш позицијата каде да се наоѓа менито.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Зошто неможам да користам HTML во Секциите, категориите и постовите кога ги креирам... избирам HTML од едиторот, го ставам кодот и пак нема ништо... ?

A*1*T*E*A*M напиша:
Зошто неможам да користам HTML во Секциите, категориите и постовите кога ги креирам... избирам HTML од едиторот, го ставам кодот и пак нема ништо... ?
Се снајдов за iframe...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom