Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување
Член од
25 август 2008
Мислења
34
Поени од реакции
0
Имам еден проблем со џумлата, сакам менито да го напишам со македонска подршка но ми излегува ?????. Знае ли некој што е проблемот?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
joomla flash modul help

zdravo drustvo, mi treba pomos.Instalirav flash modul i na primer stavam nekoja flash animacija ili sl. e sea sekoga mi ostava kako blea ramka od stranite ne mi se prosiruva do kraj animacijata ili nekoja slika ako stavam na primer vo nkoj dr modul.ova se odnesuva na site moduli koi gi instaliram.so da napravam ili ako moze da ja smenam bojata na backround-ot.ako moze nekoj da mi pomogne.pozz
 

Attachments

Lipski

FORZA JUVE
Член од
5 ноември 2008
Мислења
95
Поени од реакции
13
Здраво момци. Правам една веб страничка и сакам да направам форум па разгледав дека треба да се инсталира некој модул fireboard ама неможам да најдам такво нешто па ако има некој правено форум во Joomla да ми помогне како можам да направам форум и на кој начин би било наједноставно.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Здраво момци. Правам една веб страничка и сакам да направам форум па разгледав дека треба да се инсталира некој модул fireboard ама неможам да најдам такво нешто па ако има некој правено форум во Joomla да ми помогне како можам да направам форум и на кој начин би било наједноставно.
Кликни тука и одбери си кој ти треба :)

Иначе еве ти го и FireBoard. :)
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
Е и јас имам мал проблем со Joomla. Како да направам да ми подржува македонски фонд...пишам кирилица и ми покажува ????..
 

Lipski

FORZA JUVE
Член од
5 ноември 2008
Мислења
95
Поени од реакции
13
Е и јас имам мал проблем со Joomla. Како да направам да ми подржува македонски фонд...пишам кирилица и ми покажува ????..
Е сега незнам дали Џумлата зависи од подешавките на мак поддршка како што зависат некои програми кои имаат мак фонт... паа пробај провери во Control Panel->Regional and Language Options , тука одма треба да ти биде FYRO Macedonian и горе на табчето Advanced пак истото FYRO Macedonian. Незнам дали е до ова ама пробај :smir:
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
Е сега незнам дали Џумлата зависи од подешавките на мак поддршка како што зависат некои програми кои имаат мак фонт... паа пробај провери во Control Panel->Regional and Language Options , тука одма треба да ти биде FYRO Macedonian и горе на табчето Advanced пак истото FYRO Macedonian. Незнам дали е до ова ама пробај :smir:

Не зависи...така ми е како што кажа..Друг некој за помош??
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Не зависи...така ми е како што кажа..Друг некој за помош??
Не сум сигурен, али пробај смени collation на базата на потатоци во utf8_unicode_ci и пробај пак.

Е сега друга ствар, ако смениш collation на базата мислам дека ќе треба одново да ги внесуваш податоците.
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
408
Поени од реакции
15
Како да инсталирам Forever ACE 2 на јомла ја има цеката верзија на Forever ACE 2 и пробувава ама несо неми оди гледав на нивниот сајт тоа објаснување несо ама слабо ај помагајте
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Како да инсталирам Forever ACE 2 на јомла ја има цеката верзија на Forever ACE 2 и пробувава ама несо неми оди гледав на нивниот сајт тоа објаснување несо ама слабо ај помагајте
Ако темплејтот ти е од темплејт клубот на авторите ондак кажи што е тоа што несака... Ти ги дава CSS стиловите измешани, ти јавува PHP грешка, фалат делови... или нешто сосем друго ?

Исто така види која верзија на џумла ја користиш и дали темплејтот е за истата верзија на џумла (можда користиш џумла 1.5 а темплејтот е за 1.0 Only)...

А, ако си го симнал темплејтот од варез страни ондак ништо чудно да е „пореметен“ самиот темплејт и тешко дека ќе успееш да го вратиш во „нормала“, а башка и хостинзите не дозволуваат пиратерија на нивните хостинзи.
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
Не сум сигурен, али пробај смени collation на базата на потатоци во utf8_unicode_ci и пробај пак.

Е сега друга ствар, ако смениш collation на базата мислам дека ќе треба одново да ги внесуваш податоците.

Направив колатион на датабазата utf8_unicode_ci и направив колатион на сите табели во датабазата utf8_unicode_ci и пак истото... Помош??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom