Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Момци, некој да не знае начин како можам да пишувам код во Article Layout освен во табела ?
Да разјаснам малце... значи имам содржина... пишувам некој си текст и сеа покрај текстот сакам да додадам и код (не да го кодирам текстот, туку да „презентирам“ код... нешто како bb style)... како и дали е можно тоа да се изведе освен во табела ?
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Благодарам на помошта иако се снајдов веќе... инаќе ова ми заврши работа.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Момци, постои ли некој плагин од типот „докажи дека си човек“ за делот „Контакт“ ?
Нели треба да се внесе име, меил, предмет и порака... е сеа јас сакам да додадам и нешто од типот „докажи дека си човек“, па ако има некој плагин арно, ако не да зеам рачно да го испрограмирам тоа делче :toe:
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Можеш со reCaptcha :)
За Wordpress нормално има plug-in а за џумката незнам... ако нема можеш и сам да вградиш.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Момци, постои ли некој плагин од типот „докажи дека си човек“ за делот „Контакт“ ?
Нели треба да се внесе име, меил, предмет и порака... е сеа јас сакам да додадам и нешто од типот „докажи дека си човек“, па ако има некој плагин арно, ако не да зеам рачно да го испрограмирам тоа делче :toe:
Имаш многу компоненти за правење ФОРМА, можеш да си направиш сам контакт форма со тоа „докажи дека си човек“
Можеш со reCaptcha :)
За Wordpress нормално има plug-in а за џумката незнам... ако нема можеш и сам да вградиш.
за плугините на вордпрес, џумла има цели компоненти и дај доста го дрви
 
Член од
2 август 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Имам домен, веб сервер и веб сајт во joomla. Никако не можам да го хостирам. ке сака ли некој, што знае да ми објасни, како да го направам тоа? Благодарам.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Имам домен, веб сервер и веб сајт во joomla. Никако не можам да го хостирам. ке сака ли некој, што знае да ми објасни, како да го направам тоа? Благодарам.
Ќе ти објасниме, зашто да не :) само малце си нејасен... сакаш да кажеш дека си направил сајт во Joomla на домашен сервер и сега сакаш да го префрлиш на хостингот, сакаш да ја хостираш и инсталираш Joomla-та на хостингот или пак нешто сосем трето ?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
За да го префрлиш целиот сајт како што ти е на домашен сервер, најпрвин на домашниот сервер оди во phpmyadmin, селектирај ја базата која ја користиш за Joomla-та, оди во „Export“ делот, штиклирај го Add DROP TABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNCTION, намести да биде „zipped“ формат и направи експорт на десктоп... после тоа сите фајлови од Joomla-та исто како што ти се на домашениот сервер така префрлиги на хостингот во html_public фолдерот и потоа оди во phpmyadmin на хостингот, креирај база за Joomla-та и јузер на кој ќе му ги доделиш сите привилегии за новокреираната база. Одкако ќе го направиш и тоа, исто така во phpmyadmin на хостингот селектирај ја базата која си ја креирал, оди во делот „Import“ и импортирај ја експортираната база (онаа што ја експортираше од домашниот сервер)... После тоа едитирај го само configuration.php фајлот соодветно со новите податоци и би требало све да е во ред...
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
55
Поени од реакции
1
Дечки ми треба малку помош од вас

пред некој ден инсталирав Џумла и сеа имам малку проблеми со неа, многу ми е компицирано ракувањето, али ај тоа не е роблем ке научам, ама се што ке едитирам нема резултат, пример ја избришав таа default анкета што ја имаат, си направив моја стиснав на publish ама никаде ја нема, се што гледам е она Welcome to the Frontpage и оној почетен изглед бел со плаво на кој има милион објаснувања... нешто ми вика дека ова не е мојот сајт туку некаков глуп туторијал...

знае некој што е работата?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
133
Поени од реакции
9
Помош за joomla детално

Видов дека има повеќе теми за Joomla ама ме интересира друго како оди инсталацијата на ова дали треба на Hosting најпрвин да се клај и дали можи темплејтите за Joomla да се едитираат на пример со Frontpage ???
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Немора да се стави на хостинг... инсталирај:

  • Apache
  • MySQL
  • PHP
  • phpMyAdmin

или WAML или XTAMP (за Windows) или LAMP (за Linux)... Во phpMyAdmin креирај база и јузер со сите привилегии, инстлаирај џумла и вози... A темплејтите можеш да ги едитираш со што сакаш, макар и тоа да е Notepad :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom