Game of Thrones

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Гејм оф Тронс (колку и да ја усраа) заедно со Сопранови се двете (чеда на ХБО) кои се на скроз различно ниво од сите останати серии што се појавиле досеа. Сите останати врвни серии спаѓаат во друга категорија. Вкусови, невкусови, субјективно, објективно, тоа е друго, ова е факт. :toe:
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.656
Поени од реакции
1.540
Гејм оф Тронс (колку и да ја усраа) заедно со Сопранови се двете (чеда на ХБО) кои се на скроз различно ниво од сите останати серии што се појавиле досеа. Сите останати врвни серии спаѓаат во друга категорија. Вкусови, невкусови, субјективно, објективно, тоа е друго, ова е факт. :toe:
The wire i Deadwood podobri bar po mene (subjektivnost).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.372
Поени од реакции
79.221
Брижит Бардо?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.656
Поени од реакции
1.540
Брижит Бардо?
Брејкинг Бад? Но да не одиме оф топик, кој ќе гледа вечерва во живо од 3? Исто така продолжува и Џон Оливер вечерва после паузата од неколку недели исто така нова епизода од Балерс.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Spoiler alert.

Ауф еј, епизодава се чинеше онака бавна, мислиш само без врска муабети, али уствари преполна беше со дејствија и настани. Доказ дека не треба да посветиш саат време на епизода исполнета со битки за да има турбулентни ствари.

Starks reunited конечно, ваљда следната епизода и Арја ќе дојде. Искрено не знам зашто толку хејт према Санса, според мене израсна у многу квалитетен и цврст лик, иако на почетокот и ја ич не ја сакав. Оваа сезона е мноооогу поразлична од порано, потсеќа на девојка со вистински northern стил, ме потсеќа на кралицата Мери I од Шкотска.

Можда ќе има критики пошто не одвоија време за битките, али мислам дека вака е боље и добра одлука напраија пошто реално не беа некои драматични ствари што мораше у детал да ги видиме. Нема еднострано плескање, стварно имаме завојувани страни за кои не може да се знае кој ќе победи, иако Серси и Ланистерците засеа газат.

Мнг ми се свиѓаше втората сцена меѓу Џон и Дени. Првата коа се упознаа не беше нешто впечатлива, малце беше awkward и cringy, али после коа беа сами беше интересно да се види контрастот меѓу двајцата, овој со ебано крзно од волк на него, оваа у кралска наметка, различен стил на изразување зборови и емоции. Се чинеше како да ако се допрат, не искри, ко експлозија да ќе се десеше. Мнг добро изведена сцена.

И крајот, Олена ко што проба да му влезе у мозок на Џејми, и мислам дека успеа. Џејми сеа знае со сигурност дека Тирион немал врска со смртта на Џофри и ова веројатно ќе е првиот момент кај што доаѓа до судир меѓу Серси и Џејми. Пошто ете више тројца сојузници на Дени им ги сјебаа, веројатно единствениот начин да пукне цврстината на Ланистерците е од внатре, па ваљда кон тоа се движи серијата.

Многу, многу добра епизода, дефинитивно меѓу најдобрите од цела серија според мене.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Педерчево Јурон се надевам бавно ќе умира, заедно со таа лудачата Серси. Какви педерски ликови.
Џејми мислам дека се заеба јако шо ја однесе цела армија со него.

Иначе да, ако некој не знаел да повториме дека Таргариенов е born to rule.
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Мислам дека и ова е доста добар контраст.
Збориме за нешто што се случи пред 3 сезони, искрено и бев подзаборавил дека Олена го отру. На самиот Џофри бев подзаборавил :pos: Јебозовен лик беше и он, добро е да се спомне и тоа. Добра глума во секој случај, Церсеи вс Дорн, исто така, јака сцена, се надевам дека нема да ја дадат да гледа како умира (too painful to watch..) и таман си мислам ете ти толку злоба и после иде ова ваљда да не омекне.. Церсеи и она има преживеано многу.

Добро е шо ете на пример Олена.. си мислев, па нели претходната епизода беше кај Дани, нели можеа таму да останат? Не ни пратам кој знае колку али изгледа тоа било нешто као договор за соработка. Добро е шо ете она призна дека го уби Џофри, покажува дека имало мн дешавки во Вестерос додека Дани не беше таму, неможе туку-така да ги направи пепел сите.


Дани исто така што да се каже.. нема да стигне толку лесно до тоа што го посакува изгледа. Иако the dragon stopper е малце shit. Мислев дека ќе има нешто поинвентивно. Moжеби кипинг ит симпл ис киј.

"You didn't even know they were here. Give him something by giving him nothing" - Wise Words

Старкови се конечно на некоја добра линија. Санса, ауч.
Арја да си се врати ајде.. =)

Се надевам дека стварно ќе испадне нешто од фан-теоријата дека Јон/Дани/Тирион = Таргеријан, Вака е мн монотоно за сега. Мислам не монотоно.. туку веќе картите се скроз отворени. Таргеријан/Ланистер/Старк/Андед

Со оглед на тоа дека сезонава има "само" 7 епизоди како што е тргнало не очекувам ништо помалце од секоја следна :vozbud:
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.472
Поени од реакции
20.646
Јака епизода, ми се допадна.

Инаку планот на Тирион беше катастрофа уште на почетокот, сеа се усра у целост. Само иам проблем со Унсулид и Еурон. Унсулид испловија заедно со Јарна и компанија каде што вториве беа пресечени од Еурон кој пак ги однесе кај Серсеи на парада и исплови до Кастели Рок и да стигне на време да ги фати неподготвени позади грб. Спид хак то е тоа.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Јака епизода, ми се допадна.

Инаку планот на Тирион беше катастрофа уште на почетокот, сеа се усра у целост. Само иам проблем со Унсулид и Еурон. Унсулид испловија заедно со Јарна и компанија каде што вториве беа пресечени од Еурон кој пак ги однесе кај Серсеи на парада и исплови до Кастели Рок и да стигне на време да ги фати неподготвени позади грб. Спид хак то е тоа.
Може само еден брод со Еурон дошол назад а другите заминале за кастели рок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom