Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Луѓе шо е проблемот со инстаграм на Самсунг Галакси не ги објавува сликите, бавно лоадира, наеднаш се исклучва сам инстаграмот.. Сто пати го избришав и го преинсталирав и пак нешто не е во ред.. Гуглав ми излезе дека инстаграм имал некои проблеми кај андроидот на самсунг, ама си велам да не ми е до телефонот.. чаре некое :facepalm:
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Дали и како може апликациите кои ги симнувам да се симнат директно на мемориска картичка, а не на телефон?
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Имам таблет N7 v2 и имам проблем со ротирање на екранот. Кога ќе го ставам да биде 'auto rotate' не се ротира. Ако направам рестарт, работи првите 2-3 минути... после пак не сака да се ротира. Го бутирав во сејф мод, таму си работи најнормално. Значи софтверски е. Која апликација би можела да прави таков проблем??
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Не мора да значи софтерски може и хардверски на пример жироскоп ?


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Не мора да значи софтерски може и хардверски на пример жироскоп ?


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
А нели во таа ситуација не би функционирало воопшто? Значи мене ротацијата ми работи првите неколку минути после боот, и после тоа престанува да функционира.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
А нели во таа ситуација не би функционирало воопшто? Значи мене ротацијата ми работи првите неколку минути после боот, и после тоа престанува да функционира.
Па и такви ситуации постои хардверски проблем на пример батарија полнет до 100-ка и по неколку минути наеднаш до пола или камерата го вклучиш и нормално се гледа низ објективот и по неколку секунди станува матен,шарен и слично.
Како и да е да се надеваме во твојот случај е софтверски туку дали ви е на СТОК или сменет РОМ ?


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Тогаш не би знаел што може да е софтверски проблем ? А дали проба хард-ресет да направиш па потоа би требало да среди ,најпрвин бекап да направиш .


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Знае ли некој како да декодирам LG L40 II од ВИП е земен а сакам да го користам на ОНЕ мрежата. Фала
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Тогаш не би знаел што може да е софтверски проблем ? А дали проба хард-ресет да направиш па потоа би требало да среди ,најпрвин бекап да направиш .


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
Откога го уклучив во сејф мод после тоа на рестарт ми се избришаа сите виџети. Не дека имав многу, само еверноут и accuweather. Еверноут пак си го ставив и сега ротацијата работи најнормално. Не пробав да го ставам пак accuweather ама ќе да е до тоа проблемот.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.869
Поени од реакции
39.290
дали мемориската картичка игра улога во брзината на телефонот? Отварање апликации, мултитаскинг?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
дали мемориската картичка игра улога во брзината на телефонот? Отварање апликации, мултитаскинг?
Не, освен во игри.
Ако датата од играта е префрлена на мемориска карта, а мемориската карта е спора (class 4) можно е играта да лагира.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.869
Поени од реакции
39.290
Не, освен во игри.
Ако датата од играта е префрлена на мемориска карта, а мемориската карта е спора (class 4) можно е играта да лагира.
работава е што имам 2 гига картица со едно 300 мб слободно место и основни апликации како месенџер или фб, скајп лагираат, за алкател 995 се работи. Пред да ја сменам картицата која ми цркна се беше ок нормално.
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
Пред неколку дена ми стигна мемориска картичка 64ГБ од ибеј класа 10 (иначе во HTC M8 е ставена) и нормално одма ја форматирав за секој случај. Е сега ми се појави еден проблем :( дел од фајловите (најголем дел слики) сто ми се ставени преку компјутер се во ред а некои што сум ги сликал со телефонот неможам да ги отворам никако. Дали некој знае како можам да си ги вратам??? Еве како ми ги покажува 18a5e2738d0f93b91637d94a155ff3c0ea7df49f6c810c793afd38165591c42b.jpg
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Изгледа нешто ви фали како кодек фајл ,apk вид формат за слики туку дали андроидот ви е на сток или друг ROM ???
И пиши СЕ точно како се случи ? А старата картичка ви е нормално функционира ? А ако имаш старата картичка и ви функционира нормално тогаш направи Beckup директно од телефонот преку HTC Drive (beckup) па потоа стави новата картичка и врати ја назад обратна насока зашто понекогаш се случува сликите што се во картичката и е вметнато apk.codec во старата картичка мене ми се случено на HTC Desire HD одамна беше.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom