Ancient Aliens S06E11 Macedonia ,Kokino

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Тие ние оставиле камења ,интриги и едно чудо загонетки и ние до ден денес неможеме да сфатиме зошто ,а замисли тек да ни оставеле нешто по софистицирано нема никогаш да го сфатиме не за друго не виделе колку ни фаќаат црпките :D.
нема ништо чудно, само што ние сега се чудиме како можеле, искрено мислам дека 90% од денешните современи луѓе нема да преживеат ни еден месец живод пред 1000 години, без лекови, струја, асфалт, мобилни, полиција, социјално, ВЕРО, шпорет, бојлер, тоалет папир..... мене ми се чини дека нив ванземаљците ги хранеле... не е можно сами да опстанале
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
нема ништо чудно, само што ние сега се чудиме како можеле, искрено мислам дека 90% од денешните современи луѓе нема да преживеат ни еден месец живод пред 1000 години, без лекови, струја, асфалт, мобилни, полиција, социјално, ВЕРО, шпорет, бојлер, тоалет папир..... мене ми се чини дека нив ванземаљците ги хранеле... не е можно сами да опстанале
Ама тебе тоа што ти се чини и тоа што навистина било се два различни поими :D.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Ок ако мислиш дека е манипулатор и лажго тоа си е твое, мое е да си го кажам моето мислење а тоа е дека уште со неговата прва книга тој ги предизвикува теориите на "познатите научници и големи луѓе кои придонеле многу во својата научна област".
Дали си сериозен човеку? Како го направил тоа, со идиотските шпекулации? Зашо си дозволуваш да веруваш слепо во шпекулациите на осудуван криминалец? Нели ти текнало да ги провериш неговите глупости? Неможам да те сфатам.
Ти дадов книга да прочиташ во која е тотално разбиена секоја лага на Фон Деникен од неговата прва книга, со докази. Еве ти ја бесплатно, скенирана верзија.

На пример Пума Пунку локалното население вели дека тие не ја изградиле туку дека Боговите дошле и за една ноќ ја направиле а потоа ја уништиле.
научниците пак запнале дека локалното население ја изградило (односно дека се што локалното население кажува нема благе везе и не е битно туку важно е единствено тие што ќе кажат, тоа ќе биде прифатено и врз основа на тоа тие ќе градат кариера)
И зашто ти одлучи да веруваш баш во оваа легенда? Милијарди други има низ светов. Илјадници од нив низ Македонија. Врз која основа веруваш во таа легенда пред мислењето на професионалци? Дали воопшто ги провери глупостите во епизодата за Пума Пунку?
Ај еве ѕирни го ова, некој се помачил да ги демантира сите лаги, со референци за секое врдење најдоле. Па сподели искуство.
П.С: Премногу лаги има, свари си кафенце.:coffee:
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Дали си сериозен човеку? Како го направил тоа, со идиотските шпекулации? Зашо си дозволуваш да веруваш слепо во шпекулациите на осудуван криминалец? Нели ти текнало да ги провериш неговите глупости? Неможам да те сфатам.
Ти дадов книга да прочиташ во која е тотално разбиена секоја лага на Фон Деникен од неговата прва книга, со докази. Еве ти ја бесплатно, скенирана верзија.


И зашто ти одлучи да веруваш баш во оваа легенда? Милијарди други има низ светов. Илјадници од нив низ Македонија. Врз која основа веруваш во таа легенда пред мислењето на професионалци? Дали воопшто ги провери глупостите во епизодата за Пума Пунку?
Ај еве ѕирни го ова, некој се помачил да ги демантира сите лаги, со референци за секое врдење најдоле. Па сподели искуство.
П.С: Премногу лаги има, свари си кафенце.:coffee:
http://vimeo.com/32828241
Не се обидувај да докажеш некои теории на стандардни историчари луѓе кои не смеат да ги откријат вистините .Еве ти ги како се плеткаат самите себе си ,а се ставени од историчари :facepalm:. И те молам не ги убедувај луѓево веќе со тие застарени теории за кои и ти слепо веруваш ,а немаат никаква логика .Видеото е составено од анонимен истражувач човек со логика и мозок.Погледни го документарецов чисто онака да те дематираат за све .
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
http://vimeo.com/32828241
Не се обидувај да докажеш некои теории на стандардни историчари луѓе кои не смеат да ги откријат вистините .Еве ти ги како се плеткаат самите себе си ,а се ставени од историчари :facepalm:. И те молам не ги убедувај луѓево веќе со тие застарени теории за кои и ти слепо веруваш ,а немаат никаква логика .Видеото е составено од анонимен истражувач човек со логика и мозок.Погледни го документарецов чисто онака да те дематираат за све .
Како може да ме демантира коа не ги ни спомнав пирамидите? Полека и пирамидите ќе дојдат на ред.
Кажи прво нешо за Пума Пунку ако имаш, а да не биде тоа едно од докажаните лаги од епизодата на АА.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Како може да ме демантира коа не ги ни спомнав пирамидите? Полека и пирамидите ќе дојдат на ред.
Кажи прво нешо за Пума Пунку ако имаш, а да не биде тоа едно од докажаните лаги од епизодата на АА.
Се познава дека не си го ни отворил документарецот ,во него има опишано и за пума пунку .Све за тебе е измислици лаги и ти кажав на почетокот дека си скептик не листај вакви теми не се овие работи за тебе не се инаети и не се обидувај да ги убедиш другите во твоите теории :) .(Не се лути ).
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Дали си сериозен човеку? Како го направил тоа, со идиотските шпекулации? Зашо си дозволуваш да веруваш слепо во шпекулациите на осудуван криминалец? Нели ти текнало да ги провериш неговите глупости? Неможам да те сфатам.
Ти дадов книга да прочиташ во која е тотално разбиена секоја лага на Фон Деникен од неговата прва книга, со докази. Еве ти ја бесплатно, скенирана верзија.


И зашто ти одлучи да веруваш баш во оваа легенда? Милијарди други има низ светов. Илјадници од нив низ Македонија. Врз која основа веруваш во таа легенда пред мислењето на професионалци? Дали воопшто ги провери глупостите во епизодата за Пума Пунку?
Ај еве ѕирни го ова, некој се помачил да ги демантира сите лаги, со референци за секое врдење најдоле. Па сподели искуство.
П.С: Премногу лаги има, свари си кафенце.:coffee:
Мене пак не ми е јасно зошто очајно се обидуваш да го погазиш моето мислење, јас не верувам во се што кажуваат во серијата туку едноставно го изразувам фактот дека ниту еден научник не може конкретно мене да ми даде веројатен одговор. Ти се обидуваш мене да му го направиш она што сметаш дека Фон Деникен го прави - да ми наметнуваш мислења и теории кој за мене немаат логика. Пума Пунку ја земав како пример ако толку ти смета еве ти и други примери: Derin kuyu, пештерите на Анасазите, Gobekli tepe, подземните пирамиди во Јапонија, гробницата на првиот владетел на Кина - Qin Shi Huang која наводно содржи жива и затоа сеуште неможат да влезат во неа и други што постојано успеваат да ме зачудат и изненадат. Конкретно Македонија сметам дека не е доволно истражена под Османлиските и Византиските слоеви се крие една цела античка цивилизација која науката постојано ја игнорира се со цел да не се наруши митот на грчката цивилизација. Ако толку им се восхитуваш на такви археолози кои селективно истражуваат и прибираат податоци тогаш навистина ми е жал.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Врз која основа веруваш во таа легенда пред мислењето на професионалци? Дали воопшто ги провери глупостите во епизодата за Пума Пунку?
А зошто он или било кој друг треба на тебе да ти објаснува зошто присвоил такво објаснение за Пума Пунку (или која и да е рандом мистерија)? Отчет да ти дава? Ти си кој, кралицата на Велика Британија? КГБ?

Темава е во врска со престојната сезона, и дека сега во ефект со едно местенце влегува и Македонија во прикажувањето. Темата не е "Про и Контра ставови во врската со научната валидност на материјалот прикажуван на Ancient Aliens". Ептен ја затера оф топик, и сите нас со се тебе. Масовни девијации надвор од темата на дискусија обично се припишуваат на тролови, да напомнам.

Ако сакаш да дискутираш на овој начин, отвори си засебна тема со соодветен наслов, содржина во првиот пост и правила на дискусија, па чекај доброволци. Не знам што точно се обидуваш овде да постигнеш, само иритираш луѓе беспотребно.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Се познава дека не си го ни отворил документарецот ,во него има опишано и за пума пунку
Па шо не пишеш нешо повеќе за Пума Пумку тогаш? Свесен си дека тоа го чекам од тебе веќе една недела??? Ти самиот го покрена прашањето и ИЗБЕГА ОД НЕГО?

Ти дадов примери за десетици докажани лаги за Пума Пумку. Кажи нешто што ќе ја оспори валидноста на она што ти го приложив?
На форум се наоѓаш. Знаеш која е целта на форумот? Хинт: Не е за лајк да си мавате истомисленици.
Све за тебе е измислици лаги и ти кажав на почетокот дека си скептик не листај вакви теми не се овие работи за тебе не се инаети
Се е измислица и лага, додека не се докаже спротивното. Можеш ли да го сториш тоа? Или ќе продолжиш со вакви малоумни постови?
и не се обидувај да ги убедиш другите во твоите теории :) .(Не се лути ).
Не убедувам никого, оставам материјали кои се убедливи сами по себе, за тој што е доволно храбар да ги прочита. Ти за жал не си, ти си само уште еден заслепен верник.
Не се лутам, жал ми паѓа коа читам вакво нешто, и за мене и за тебе. Жал ми е што делам земја, воздух, форум... со тебе. Најжално е што сам кажа дека се сметаш за човек за "отворен ум" а не си подготвен да дадеш контра аргументи во прилог на твоето мислење, на еден е*ан форум.
Мене пак не ми е јасно зошто очајно се обидуваш да го погазиш моето мислење, јас не верувам во се што кажуваат во серијата туку едноставно го изразувам фактот дека ниту еден научник не може конкретно мене да ми даде веројатен одговор.
Кога ќе напишеш нешто, прочитај го пак и размисли дали е ок, пред да стиснеш "Испрати мислење".
Јас само ти давам контра аргументи на твоето мислење. На кој начин е тоа "газење на мислење"?Те молам објасни ми.
Дали си свесен дека на форум се наоѓаш? Не е возможно да се согласуваат сите со тебе бе друже. Тоа е поентата, треба да си подготвен да смениш мислење доколку е толку очигледно дека е погрешно. Јас не ти се заканив, ниту пак те навредив. Нели?

Како може бе другар, толку да се навредуваш од спротиставено мислење, на еден онлајн форум?

Ти се обидуваш мене да му го направиш она што сметаш дека Фон Деникен го прави - да ми наметнуваш мислења и теории кој за мене немаат логика.
Погрешен впечаток си добил. Фон Деникен не наметнува никого ништо. Дали он те натерал тебе да ја читаш неговата книга? НЕ, ти си решил сам.
Размисли што точно значи за тебе "наметнување мислење". Не си дете од 6 години па да можам да ти наметнам нешто.

Јас ти давам контра аргументи на твоите аргументи. Ти тука имаш три опции:
1. Ќе дадеш контра аргументи.
2. Ќе смениш мислење доколку те убедиле во спротивното.
3. Ќе ги игнорираш и ќе продолжиш со слепата верба.

Ти свесно продолжуваш со третата опција.
Затоа не се жали дека ти наметнувам нешто, тука признај си прво сам на себе, дека го немаш тој "отворен ум" кој мислиш дека го имаш. Да го имаше или ќе сфатеше дека си грешка, или ќе го бранеше твојот став.
Пума Пунку ја земав како пример ако толку ти смета еве ти и други примери: Derin kuyu, пештерите на Анасазите, Gobekli tepe, подземните пирамиди во Јапонија, гробницата на првиот владетел на Кина - Qin Shi Huang која наводно содржи жива и затоа сеуште неможат да влезат во неа и други што постојано успеваат да ме зачудат и изненадат. Конкретно Македонија сметам дека не е доволно истражена под Османлиските и Византиските слоеви се крие една цела античка цивилизација која науката постојано ја игнорира се со цел да не се наруши митот на грчката цивилизација. Ако толку им се восхитуваш на такви археолози кои селективно истражуваат и прибираат податоци тогаш навистина ми е жал.
Друже, зашто воопшто да збориме за други мистерии кога не си подготвен да дебатираш или да смениш мислење. Ти слепо веруваш во тие мистерии и никој неможе да ти го промени тоа мислење. Твојата единствена цел на форумов е јакнење на твојата верба на два начина:
1. Лајкнување со другите кои имаат исто мислење.
2. Прифаќање на нови мистерии како универзална вистина.

Најжално е што не си свесен дека овој начин на размислување те израмнува со најголемите верници фундаменталисти. Али ок, секој по својот пат. Ако ова ти донело среќа во животот, цепај исто.

А зошто он или било кој друг треба на тебе да ти објаснува зошто присвоил такво објаснение за Пума Пунку (или која и да е рандом мистерија)? Отчет да ти дава? Ти си кој, кралицата на Велика Британија? КГБ?
Затоа што е на форум! Знаеш, место каде има луѓе што не делат исто мислење со него?
Што е со вас бе луѓе? What the actual fuck се дешава, twilight zone?

Еден нормален против аргумент не кажа цела недела. Еден. Е-Д-Е-Н.
А најтажно е што он самиот го покрена прашањето за Пума Пумку.
Ако незнае нека каже незнам. Нека не се крие како добриот слободоумен човек кој се бори против злобните научници. А всушност е најголемиот верник на форумов после Мики1 од подфорум "религија".

Темава е во врска со престојната сезона, и дека сега во ефект со едно местенце влегува и Македонија во прикажувањето. Темата не е "Про и Контра ставови во врската со научната валидност на материјалот прикажуван на Ancient Aliens". Ептен ја затера оф топик, и сите нас со се тебе. Масовни девијации надвор од темата на дискусија обично се припишуваат на тролови, да напомнам. Ако сакаш да дискутираш на овој начин, отвори си засебна тема со соодветен наслов, содржина во првиот пост и правила на дискусија, па чекај доброволци.
Што ќе смени префрлањето на постовите во официјалната тема на серијата? Ке можеш да си одбраниш мислењето дека мапата Пири Реис е нешо wow? Ке можеш да ги побиеш аргументите на професорот од Висконсин? Ќе смениш мислење доколку не си во право? ОЧИГЛЕДНО НЕ.

И дома кај тебе на ѕид да беше дискусијава, се ќе беше исто. Друг е проблемот, не трпиш контра аргументи.

Тогаш кој е тролот во случајов? Запрашај се.

Не знам што точно се обидуваш овде да постигнеш, само иритираш луѓе беспотребно.
Се обидувам да постигнам она што е нормално на секој форум, дискусија за нечие мислење. Ако тоа некого иритира тогаш очигледно не сфаќа што е поентата на форумот.

КАКО воопшто може да те иритира тебе тоа што некој си професор тотално го бутнал митот за Пири Реис картата??? КАКО?
Нели го приметуваш проблемот во горново прашање?
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Па шо не пишеш нешо повеќе за Пума Пумку тогаш? Свесен си дека тоа го чекам од тебе веќе една недела??? Ти самиот го покрена прашањето и ИЗБЕГА ОД НЕГО?

Ти дадов примери за десетици докажани лаги за Пума Пумку. Кажи нешто што ќе ја оспори валидноста на она што ти го приложив?
На форум се наоѓаш. Знаеш која е целта на форумот? Хинт: Не е за лајк да си мавате истомисленици.

Се е измислица и лага, додека не се докаже спротивното. Можеш ли да го сториш тоа? Или ќе продолжиш со вакви малоумни постови?

Не убедувам никого, оставам материјали кои се убедливи сами по себе, за тој што е доволно храбар да ги прочита. Ти за жал не си, ти си само уште еден заслепен верник.
Не се лутам, жал ми паѓа коа читам вакво нешто, и за мене и за тебе. Жал ми е што делам земја, воздух, форум... со тебе. Најжално е што сам кажа дека се сметаш за човек за "отворен ум" а не си подготвен да дадеш контра аргументи во прилог на твоето мислење, на еден е*ан форум.

Кога ќе напишеш нешто, прочитај го пак и размисли дали е ок, пред да стиснеш "Испрати мислење".
Јас само ти давам контра аргументи на твоето мислење. На кој начин е тоа "газење на мислење"?Те молам објасни ми.
Дали си свесен дека на форум се наоѓаш? Не е возможно да се согласуваат сите со тебе бе друже. Тоа е поентата, треба да си подготвен да смениш мислење доколку е толку очигледно дека е погрешно. Јас не ти се заканив, ниту пак те навредив. Нели?

Како може бе другар, толку да се навредуваш од спротиставено мислење, на еден онлајн форум?


Погрешен впечаток си добил. Фон Деникен не наметнува никого ништо. Дали он те натерал тебе да ја читаш неговата книга? НЕ, ти си решил сам.
Размисли што точно значи за тебе "наметнување мислење". Не си дете од 6 години па да можам да ти наметнам нешто.

Јас ти давам контра аргументи на твоите аргументи. Ти тука имаш три опции:
1. Ќе дадеш контра аргументи.
2. Ќе смениш мислење доколку те убедиле во спротивното.
3. Ќе ги игнорираш и ќе продолжиш со слепата верба.

Ти свесно продолжуваш со третата опција.
Затоа не се жали дека ти наметнувам нешто, тука признај си прво сам на себе, дека го немаш тој "отворен ум" кој мислиш дека го имаш. Да го имаше или ќе сфатеше дека си грешка, или ќе го бранеше твојот став.

Друже, зашто воопшто да збориме за други мистерии кога не си подготвен да дебатираш или да смениш мислење. Ти слепо веруваш во тие мистерии и никој неможе да ти го промени тоа мислење. Твојата единствена цел на форумов е јакнење на твојата верба на два начина:
1. Лајкнување со другите кои имаат исто мислење.
2. Прифаќање на нови мистерии како универзална вистина.

Најжално е што не си свесен дека овој начин на размислување те израмнува со најголемите верници фундаменталисти. Али ок, секој по својот пат. Ако ова ти донело среќа во животот, цепај исто.


Затоа што е на форум! Знаеш, место каде има луѓе што не делат исто мислење со него?
Што е со вас бе луѓе? What the actual fuck се дешава, twilight zone?

Еден нормален против аргумент не кажа цела недела. Еден. Е-Д-Е-Н.
А најтажно е што он самиот го покрена прашањето за Пума Пумку.
Ако незнае нека каже незнам. Нека не се крие како добриот слободоумен човек кој се бори против злобните научници. А всушност е најголемиот верник на форумов после Мики1 од подфорум "религија".


Што ќе смени префрлањето на постовите во официјалната тема на серијата? Ке можеш да си одбраниш мислењето дека мапата Пири Реис е нешо wow? Ке можеш да ги побиеш аргументите на професорот од Висконсин? Ќе смениш мислење доколку не си во право? ОЧИГЛЕДНО НЕ.

И дома кај тебе на ѕид да беше дискусијава, се ќе беше исто. Друг е проблемот, не трпиш контра аргументи.

Тогаш кој е тролот во случајов? Запрашај се.


Се обидувам да постигнам она што е нормално на секој форум, дискусија за нечие мислење. Ако тоа некого иритира тогаш очигледно не сфаќа што е поентата на форумот.

КАКО воопшто може да те иритира тебе тоа што некој си професор тотално го бутнал митот за Пири Реис картата??? КАКО?
Нели го приметуваш проблемот во горново прашање?
Види вака човеку не способен за разумна дискусија, сите фрустрации што ги имаш кон самиот себе можеш да си ги изразиш пред огледало по сабајле фино лепо застани и убаво изнавикај се па после тоа дојди на форумов и ќе праиме муабет. Јас стварно не сакам да се расправам со тебе пошто очигледно тебе концептот дискусија ти е непознат поим и изгледа овој отров што се обидуваш да ми го исфрлиш токму мене си го мислел и си се замарал подолго време. Значи како што можеш да прочиташ во мојот пост (очигледно ти читаш селективно) јас ти пишав - "Ок, тоа си е твое мислење" што значи дека го почитувам твоето мислење иако не се согласувам со него. Повторно тапацираш со Пума Пунку, ете ако толку си запнал еве ти зошто ја земав како пример:
1. Градба која се состои од повеќе камења кои се тешки повеќе тони
2. Се наоѓа на предел каде што нема дрва (теоријата дека ги тркалале камењата не важи)
3. Камењата се исечени и обработени со алатки кои сеуште не се познати
4. Во близина на Пума Пунку се наоѓа и еден ѕид на кој стојат изработени лицата на сите раси што живееле и живеат на планетава, плус уште една не позната раса
5. Ако тоа не ти е доволно, после изградбата на овој објект нешто го уништило истиот и до ден денес точната форма на објектот со сигурност не е утврдена
Линковите што ми ги остави не стигнав да ги погледнам, ќе ги разгледам па ќе ти го пишам моето мислење и се надевам дека ќе се обидеш барем да го прифатиш и нема да ме нарекуваш апсолутен верник во апсолутни не вистини
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Затоа што е на форум! Знаеш, место каде има луѓе што не делат исто мислење со него?
Што е со вас бе луѓе? What the actual fuck се дешава, twilight zone?
Нормално е да не делиме исти мислења, не е во ред да понижуваш, баш бидејќи ова е форум, а не фејсбук или твитер. Или тој дел од форумскиот декорум го заборави? Па и таму има граници и правила на однесување, не па тука.

Еден нормален против аргумент не кажа цела недела. Еден. Е-Д-Е-Н.
А најтажно е што он самиот го покрена прашањето за Пума Пумку.
Ако незнае нека каже незнам. Нека не се крие како добриот слободоумен човек кој се бори против злобните научници. А всушност е најголемиот верник на форумов после Мики1 од подфорум "религија".
Што има врска религијата со сето ова? Имаш верски фанатици кои мислат дека светот е 6000 години стар, а имаш и тврдокорни само-декларирани атеисти кои тврдат сме еволуирале од морски мајмуни. Спектарот на смешни и неверојатни форми на светоглед и резонирање на работите не се лимитирани на луѓето кои практикуваат некоја вера. Истите тие атеисти пред некој ден читав повторно ја реинкарнирале идејата за кравите како виновни за глобалното затоплување, озонски дупки итн. преку нивни прдежи. Ова со Пума Пунку е Кеплеров закон во споредба со цврстината и логиката на некои други теории кои произлегуваат од луѓе кои би требало да ги сметаш како "колеги" по убедување.

Што ќе смени префрлањето на постовите во официјалната тема на серијата? Ке можеш да си одбраниш мислењето дека мапата Пири Реис е нешо wow? Ке можеш да ги побиеш аргументите на професорот од Висконсин? Ќе смениш мислење доколку не си во право? ОЧИГЛЕДНО НЕ.
Предложив соодветна тема зошто оваа не е соодветна, не затоа што сакам да си го одбранам мислењето. И не е една мапа.

И дома кај тебе на ѕид да беше дискусијава, се ќе беше исто. Друг е проблемот, не трпиш контра аргументи.
Не трпам претерана ароганција и величење на Его. Во ред е ако си скептик, не мораш да се поставуваш понижувачки кн другите со ставовите. Од ова овде изгледа дека не знаеш да водиш нормална дискусија, сакаш другиот да се осеќа како глупак, лесно се нервираш и фрустрираш - не баш идеална комбинација за дискутант.
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Дали си сериозен човеку? Како го направил тоа, со идиотските шпекулации? Зашо си дозволуваш да веруваш слепо во шпекулациите на осудуван криминалец? Нели ти текнало да ги провериш неговите глупости? Неможам да те сфатам.
Ти дадов книга да прочиташ во која е тотално разбиена секоја лага на Фон Деникен од неговата прва книга, со докази. Еве ти ја бесплатно, скенирана верзија.


И зашто ти одлучи да веруваш баш во оваа легенда? Милијарди други има низ светов. Илјадници од нив низ Македонија. Врз која основа веруваш во таа легенда пред мислењето на професионалци? Дали воопшто ги провери глупостите во епизодата за Пума Пунку?
Ај еве ѕирни го ова, некој се помачил да ги демантира сите лаги, со референци за секое врдење најдоле. Па сподели искуство.
П.С: Премногу лаги има, свари си кафенце.:coffee:
Ги погледнав линковите и што се однесува на книгата и на писателот што одлучил да гради кариера на името на Фон Деникен и Карл Саган не планирам да го читам. Другиот линк можеби би имал некаква логика ако тој што го пишувал не е толку контрадикторен. Јас не велам дека верувам во се од Ancient aliens но ме фрустрира и нервира фактот што археолозите и другите научници "не се импресионирани" од Пума Пунку а сеуште се чудат како се нашле сумерски останки на оваа локација? Мислам дека ова место заслужува повеќе внимание.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Види вака човеку не способен за разумна дискусија, сите фрустрации што ги имаш кон самиот себе можеш да си ги изразиш пред огледало по сабајле фино лепо застани и убаво изнавикај се па после тоа дојди на форумов и ќе праиме муабет.
Јас стварно не сакам да се расправам со тебе пошто очигледно тебе концептот дискусија ти е непознат поим и изгледа овој отров што се обидуваш да ми го исфрлиш токму мене си го мислел и си се замарал подолго време.
Цитирај ми една реченица каде си приметил моја фрустрација/навреда/шоидае.
За да знам што мислиш под фрустрација, пошо сфатив до сега дека знаеш да лупнеш некој силен збор кој не знаеш што значи.
- Прво спомна "газење на мое мислење". Ти објаснив што тоа значи и колку само смешно звучиш кога ја користиш таа фраза.
- Потоа спомна "наметнување на мислење". Повторно ти објаснив дека смешно е ја користиш таа фраза доколку имаш наполнето повеќе од 6 годинки.

Затоа те молам објасни убаво каде си ја видел мојата фрустрација. Да те потсетам дека фрустрација на еден онлајн форум обично се манифестира со бес, навреди или пцовки.
Цитирај точно каде си ја приметил мојата фрустрација за да знам точно што те нервира. Вака стварно појма немам.
Значи како што можеш да прочиташ во мојот пост (очигледно ти читаш селективно) јас ти пишав - "Ок, тоа си е твое мислење" што значи дека го почитувам твоето мислење иако не се согласувам со него.
Па тоа пробувам цело време бе друже. Очекувам да ми кажеш зашто не се согласуваш. Е ТОА Е ДИСКУСИЈА КОЈА ТИ НЕ ЈА ПРАВИШ. Јас ти кажав зашо не се согласувам со Фон Деникен и зашто мислам дека е пун со лаги и манипулација. Цела книга ти понудив за Фон Деникен со извадени сите ноторни лаги кои ги кажал во негова прва книга.
Да знаеше ти што е тоа дискусијa, или ќе пробаше да ги одбраниш тие негови лаги, или ќе се согласеше дека неговата прва книга е булшит.
За да биде ова дискусија ти МОРАШЕ да избереш една од тие опција. Нормално, можеш и да ја напуштиш темата т.е. дискусијата.

Сфаќаш сеа зашто е смешна/иронична/глупава твојата реченица "тебе концептот дискусија ти е непознат поим" ?

Повторно тапацираш со Пума Пунку, ете ако толку си запнал еве ти зошто ја земав како пример:
Прво, не тапацирам јас, пошо јас не ја покренав оваа дискусија.
Второ, никој не те тера да учествуваш во дискусија. Можеш да ја напуштиш.

1. Градба која се состои од повеќе камења кои се тешки повеќе тони
2. Се наоѓа на предел каде што нема дрва (теоријата дека ги тркалале камењата не важи)
3. Камењата се исечени и обработени со алатки кои сеуште не се познати.
4. Во близина на Пума Пунку се наоѓа и еден ѕид на кој стојат изработени лицата на сите раси што живееле и живеат на планетава, плус уште една не позната раса
5. Ако тоа не ти е доволно, после изградбата на овој објект нешто го уништило истиот и до ден денес точната форма на објектот со сигурност не е утврдена
Линковите што ми ги остави не стигнав да ги погледнам, ќе ги разгледам па ќе ти го пишам моето мислење и се надевам дека ќе се обидеш барем да го прифатиш и нема да ме нарекуваш апсолутен верник во апсолутни не вистини
1. Незнам зашто е ова чудно?
Еве ти средновечен човек кој сам дига блокови тешки повеќе тона.
Еве и слично видео.
Сеа замисли илјадници помлади и поспремни мажи што можат да направат заедно? Зашо ги сметаш луѓево од Пума Пумку (пред 1700 години од прилика) за дебили/идиоти/ретардирани? Не сме ништо генетски/биолошки попаметни од нив. Само технологијата и времето ја прави разликата.

2. Абе и кај пирамидите немало дрва, па тоа не ги спречило Еѓипќаните да увезуваат. Конкретно кај Пума Пумку денес има дрва на околу 10км од местото. 10км се ништо за луѓе кои сакале да направат нешто толку значајно за нив.

3. Типична лага и манипулација за да изгледа нивното тврдење по убедливо.
Прво, камењата не се "granite and diorite" ко шо тврдат на епизодата туку "red sandstone and Andesite", тип на камења значително полесни за обработка.
Второ, тоа значи дека би биле лесни за изработка со алатки познати во тоа време.
Трето, најтешкиот камен блок НЕ Е 800 тона ко што лажат на епизодата, тука 130 тона. Не е мала разлика така?
Четврто, праиме муабет за технологија и луѓе пред 1500-1700 години. А не пред 15 000 години како што лажат на епизодата.
Референци од тврдењава во линкот шо ти го дадов.

4. Како можеш воопшто да веруваш во тоа? Ние сами не ги знаеме сите раси/цивилизации кои постоеле, од кај ќе знаеме дали ги има баш сите на тој ѕид... Некои од фаците не се ни распознаваат. Каде е црната раса? Има милион расни поделби, на која поточно мислеле вонземјаните што ги праеле/помагале да се направат ?
И после се чудиш кога ја спомнувам религијата, па едноставно не постои друг пример за ваква неоснована, силна, слепа верба во нешто кое пркоси на било каква логика.
Покрај логиката, и самиот факт што во епизодата има огромен број на лаги за други работи ме тера да заклучам дека и ова тврдење е ништо друго освен неоснована лага.
5. Добро. И како од тука да стигнам до тврдењето "мора нешто вонземско да го уништило" ?
Милион работи има кои би можеле да се случат. Зашто да претпоставам дека е најневеројатниот настан, место да речеме, јак земјотрес? Не ми е јасно како се стига од "ненадејно брзо уништување" до "вонземјани мора да се замешани" ?

Целата епизода за Пума Пумку се базира на намерни лаги и манипулации наменети за луѓе кои ќе ги прифатат истите лаги за факти без да ги проверат. Всушност сите шпекулации на Фон Деникен за кои сум слушнал се на ист начин правени.

И незнам зашто мислиш дека јас не го прифаќам твоето мислење за Пума Пумку? Го прифаќам ама мислам дека е тотално погрешно. Цело време се обидувам да ти го докажам тоа. Тоа е и поентата на дискусијата.

Ги погледнав линковите и што се однесува на книгата и на писателот што одлучил да гради кариера на името на Фон Деникен и Карл Саган не планирам да го читам. Другиот линк можеби би имал некаква логика ако тој што го пишувал не е толку контрадикторен.
Не мора да ја прочиташ, само треба да знаеш дека цела книга е базирана на цитати од книгата на Фон Деникен, и посочување на докажани научни факти кои се спротивни од она што го тврди Фон Деникен. Не ми е ни битно кој е авторот, научните факти се битниот дел, пошо можеш директно да ја провериш нивната точност од повеќе извори.[/quote]

Јас не велам дека верувам во се од Ancient aliens но ме фрустрира и нервира фактот што археолозите и другите научници "не се импресионирани" од Пума Пунку а сеуште се чудат како се нашле сумерски останки на оваа локација? Мислам дека ова место заслужува повеќе внимание.
Јас те разбирам точно што сакаш да кажаш. Научниците ти изгледаат неимпресионирани бидејќи многу од работите кои се кажани за Пума Пумку се лага. Значи имало дрва во релативна близина, камењата не биле тешки за обработка, алати имале тогашните луѓе, едноставно не постои причина поради која би замешувале вонземјани во приказнава.
Се што гледаме во Пума Пумку може да се направи со таа нивна примитивна технологија. Да, би било екстремно тешко и да, многу време би требало, али не е невозможно. Тогаш зашто би им требале вонземјани?
Лагите кои се измислени од Фон Деникен и другарите, се со цел да се оправда потребата од вонземјани, као на пример со камењата, демек толку биле тврди што единствено со дијаманти можеле да се сечат. Или дека комплексот е стар 15 000+ години... ДОКАЖАНИ ЛАГИ.

Кога ги увидуваш овие намерни лаги сфаќаш дека немале никаква потреба од вонземјани луѓево. Ова не важи само за Пума Пумку тука за повеќето "теории" на Фон Деникен. Намерни лаги (95%) помешани со мал број на сеуште не целосно јасни работи (5%, ко сумерскиот дијалект во Јужна Америка) со цел да се оправда потребата од вонземјани.

Нормално е да не делиме исти мислења, не е во ред да понижуваш, баш бидејќи ова е форум, а не фејсбук или твитер. Или тој дел од форумскиот декорум го заборави? Па и таму има граници и правила на однесување, не па тука.
Каде е понижувањето? Цитирај каде гледаш понижување за да знам каде точно сум те навредил.
Осеќам дека мешаш мислење со особа. Односно дека нападот против твоето мислење го сметаш за напад врз тебе како личност.
Јас на секој начин ќе пробам да го демантирам твоето мислење затоа што сметам дека е неточно. Ако тоа ти го сметаш за понижување тогаш правиш голема грешка која ти оневозможува да имаш нормална дискусија со луѓе кои не се согласуваат со тебе.
Ова е претпоставка нормално, ако не е точна, цитирај ме каде сум те понижил тебе.
Што има врска религијата со сето ова? Имаш верски фанатици кои мислат дека светот е 6000 години стар, а имаш и тврдокорни само-декларирани атеисти кои тврдат сме еволуирале од морски мајмуни. Спектарот на смешни и неверојатни форми на светоглед и резонирање на работите не се лимитирани на луѓето кои практикуваат некоја вера.
Абе друже, ја пратиш ли дискусијава од почеток? Другарчето што те лајкнува цело време @khz777 ја вмеша религијата.
Они не докажуваат ништо ,само даваат теории за кој луѓето што се религиски определени несакаат да ги сватат некои работи или луѓе со ограничени сфаќања како на пример ти :).
Сфаќаш сеа шо има врска религијата? Типот е атеист и за него се останато е со "ограничени сфаќања". Јас иако сум исто атеист не се согласувам со таа изјава. Така и почна дискусијата, па ти се замеша потоа во одбрана.

Истите тие атеисти пред некој ден читав повторно ја реинкарнирале идејата за кравите како виновни за глобалното затоплување, озонски дупки итн. преку нивни прдежи.
Атеисти можат да бидат различен тип на луѓе. Атеист може да биде неписмен, фашист, нобеловец, идиот, кретен, генијалец... Единствено во што се согласуваат сите е "непостоењето на бог".
И @khz777 би се согласил со мене, ваљда. :)

Ова со Пума Пунку е Кеплеров закон во споредба со цврстината и логиката на некои други теории кои произлегуваат од луѓе кои би требало да ги сметаш како "колеги" по убедување.
Тешко. Пума Пумку е целосно истражена тема и нема место во неа за лудите "теории" на Фон Деникен.
Предложив соодветна тема зошто оваа не е соодветна, не затоа што сакам да си го одбранам мислењето. И не е една мапа.
Не гледам потреба за посебна тема, ако сака модератор да спојува/префрла/менува ОК. Ако не, од нула не ми се почнува.
Не трпам претерана ароганција и величење на Его. Во ред е ако си скептик, не мораш да се поставуваш понижувачки кн другите со ставовите. Од ова овде изгледа дека не знаеш да водиш нормална дискусија, сакаш другиот да се осеќа како глупак, лесно се нервираш и фрустрираш - не баш идеална комбинација за дискутант.
Негација на твое мислење НЕ Е величање на его. Ниту пак ароганција. Твоето мислење не е точно според мене. Како е оваа моја изјава арогантна? Дај објасни те молам?
Еве уште една: твоите тврдења за Пири Реис се базираат на лаги т.е. не се точни.
ОВА НЕ Е АРОГАНЦИЈА ИЛИ ВЕЛИЧАЊЕ НА ЕГО.
Го почитувам твоето мислење, ама мислам дека апсолутно не е точно.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
А бе Ancient Aliens e забавна програма, а вие сте фатиле да дискутирате ко за нешто сериозно :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom