Што претставува крстот и зашто Христијаните го обожаваат?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Krstot e simbol na stradanje a na grob na hristijanin se stava kako znak deka ke voskresne da mu sudi, no koga gledam koj sve ne nosi krst kako lance mi se zgadi toj simbol.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не среќо моја!! само ќе укажам на грешките за да сам ја увиди вистината!!
Види да ти објаснам, овие другите се многу фини со тебе. Ти си полуписмен игнорант кој верува дека Месечината ја скршиле на две, и потоа ја залепиле со лепило. Како ти можеш да спасиш некого, жити леб?

:(
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Krstot e simbol na stradanje a na grob na hristijanin se stava kako znak deka ke voskresne da mu sudi, no koga gledam koj sve ne nosi krst kako lance mi se zgadi toj simbol.
па не баш... затоа што раните - „млади“ христијани ретко го употребувале во меѓусебно препознавање.. суштината на распетието доаѓа многу подоцна.. - закаснува цели 3 века.... сметајќи од појавата на христијанството нели....

Еве кои симболи се користеле на почетокот, со оглед да раните христијани немале сеуште претстава за физичкиот лик на Исус и на „творецот - отецот“..

рибата и сидрото..




Подоцна се појавува ROTAS квадратот и анаграмот на почетната буква од „презимето“ на Исус - Христос напишани на старогрчки..








Овој квадрат се наѕидувал на портата пред секоја куќа каде што живееле христијани.. ВО суштина, оваа коцка била анаграм на препознавање преку кој на латински била испишана почетната молитва на христијаните - „Pater Nostrum“ - Отецот наш, а буквите што преостанувале биле латинска транскрипција од грчите Алфа (почетната буква) и Омега (последната), што означувало - „Почеток и крај“...

Оттука, со оглед да анаграмот Pater Nostrum го испишувале во форма на крст, со оглед да клучот за откривање на анаграмот бил зборот TENET испишан на самата плоча (види во центарот на плочата), во форма на крст, како знак за препознавање бил воведен и овој Крст:

,

на кој е испишано на старогрчки презимето на Исус - Христос, буквите Кси и Ро... па оттука и Христос - што на старогрчки значи - „помазениот“ и секако тука повторно се јавуваат буквите Алфа и Омега- почеток и крај..

Првите 200 - 300 години христијанство не го познаваат распетието како симбол на Христовото „измачување“ и „страдање“ на крстот, така да до Царот Константин, воопшто и не се замарале нешто многу околу симболиката и прикажувањето на страдањето... Првите 200 години Исус е прикажан или во форма на пиктограми и букви (како овие погоре), со оглед да не знаеле како изгледал (питање дали знаеле дали постоел), за подоцна да го претставуваат сликовито на фрески, најчесто како младо русокосо момче со виткана коса или хермафродит (женствена божествена верзија) - најчесто дериват на богот Аполон и Дионис.. смислата за страданието доаѓа многу подоцна...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не среќо моја!! само ќе укажам на грешките за да сам ја увиди вистината!!
Оф леле тој грешки ќе наоѓал, за да виделе вистината. Пријателе, дворот од пред куќа се почнува да се чисти. Најди ја ти прво вистината, после на другите кажувај вистини. Во меѓувреме терај си гои својот сопствен избран пат, остави другите да си тераат својот. Нема ти што да им “отвараш“ очи.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Зарем Иса а.с. (Исус) не бил обрежен?? зарем денес не постои операција на возрасни луѓе во која се обрежуваат поради компликации и инфекции поради необрежаноста?? ние го правиме тоа од медицински поткрепен аспект, затоа што е за наше здравствено добро, ти најверојатно не го познаваш добро ниту животот на Иса А.С. па што можеш да речеш нешто против обрежувањет.

А ете, мене несфатливо ми е како успеа да не ми ја доловиш поентата.
Сосема небитни беа пенисите во мојот пост, така што.. џабе е да ти објаснувам понатаму, не ти оди.
 
W

Werther

Гостин
Знаеш што ми е чудно ?

Чудно ми е ти како стана во последно време вака слаткоречив,мил на зборови.А пред некој месец единствено што можеше од тебе да се прочита беа навредите.

Тоа што ти мислиш дека ако се лигавиш,одеднаш членовите ќе имаат добар однос со тебе,се лажеш.

Твоето лицемерие од авион се познава. И фаќај фитиљ веќе,ти објасниа што е крст.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
Тука грешиш, Курбанот е токму тука за да им пркоси на паганските обичаи, тие обичаи велат да им се принесува жртва на боговите, а Муслиманите како доказ дека нема фајде никој друг освен човекот от тоа месо и да ја докаже својата добронамерност, искреност и хуманост месото го делат на сиромашни!!

би сакал некој кој повеќе се разбира од темата да одговори.

На форумот се направени безброј теми против Исламот, толку ли ве уплаши една тема??
mene licno ne me plasi temata, a ne me nitu interesira, gledaj si go kuranot, uci si go, pocituvaj si go i ne se zamaraj so toadali nesto drugo e ispravno ili ne e , kako sto nikoj tebe ne se obiduva da te ubedi,taka i ti ostavi gi drugite na mira
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
И НИЕ ИМ ГИ ЗАТВОРИВМЕ ОЧИТЕ НИВНИ, СРЦАТА НИВНИ ГИ ЗАПЕЧАТИВМЕ, ПРЕД НИВНИТЕ ОЧИ ПОСТАВИВМЕ ЗАВЕСА И КОЛЛУ ДА ГИ ПОВИКУВАШ И ДА МУ УКАЖУВАШ НА ВИСТИНАТА ТИЕ НЕМА ДА ВЕРУВААТ!!!

Колку мудро кажано!!
Си ибало мајката, помудро не може да биде:P
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
Немам провокаторска намера, само сакам да сватам зашто христијаните го прават тоа, некако ми е чудно и несватливо.

Знам дека ќе бидам погрешно сваќан како и што започна еве темата.

Со Почит!!
a navistina li munamed bil pedofil , peder , i imal odnosi so magarinja, sto znaes na temata, sto pisuva za toa vo svetite knigi ????, bas me interesira
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 18:40 ---
Gurdjieff... eve za sto ti zboruvav ;)
Ke go ostavam uste malku da misli i ponataka deka ne hrani so omraza a da ne primetuva deka taa hrana go otrula veke.
koga veke zborime za omraza i truenje od nea, poglednete gi videata
www.advance.hr/vijesti/snazna-eksplozija-pogodila-sveuciliste-u-aleppu-vise-mrtvih-i-ranjenih/
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ние сме над сето ова... шах најдобро се игра кога ги гледаш фигурите одозгора, и не си дел од „таблата“! ;)
Ova kazi im go na tie koi ne ve razbrale do sega sto pravite. Od nasa strana desifrirani ste odavna uste...

Uste koga gi gonevte site Bozji pratenici od prviot do posledniot.

Vaka,ke te ostavam da si gi pokazes rogovite.

Ostavi ti sto ne veruvame deka Isus e Bog,barem ne go smetame kako tebe za kopile i ne ja vregjame negovata cesna majka i ne ja narekuvame bludnica.

Mojot Bog e i tvoj Bog. Ogranicenosta tvoja pravi bogovi za razni narodi. Ne e ni cudo.... Eden narod sto se smeta za poseben i odbran narod,narod koj misli deka ima pravo nad drug narod,narod koj misli deka e povreden od drug narod,narod koj veruva deka se ostanato se GOI osven narodot negov,takov narod za covek so svest ne e tesko da go oseti.

Narod koj ubival Bozji pratenici ? Kakov "bog" bi imal takov narod ? Narod koj zivee na tuga steta ? Kakov narod bi mozel da bide toj ? Narod koj zivee na racun na tugi krvoprolevanja ? Sto narod bi mozel toj narod da bide ?

Narod koj veruva deka Bog ne e bog na svetovite tuku Bog na izrael,kakov narod toj moze da bide ?

Narod koj ne veruva vo nebesko kralstvo,nitu vo dzennetot tuku vo carstvoto na izrael.... koj kamata megjusebno zabranuva a blagoslovuva na drugi ?

Neznam od kade hrabrost so takvo minato da se pojavis i za pravda da zboruvas.
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 19:07 ---
a navistina li munamed bil pedofil , peder , i imal odnosi so magarinja, sto znaes na temata, sto pisuva za toa vo svetite knigi ????, bas me interesira
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 18:40 ---

koga veke zborime za omraza i truenje od nea, poglednete gi videata
www.advance.hr/vijesti/snazna-eksplozija-pogodila-sveuciliste-u-aleppu-vise-mrtvih-i-ranjenih/
Sto razbiras ti od omraza,ke se potreses samiot sebesi da si svesen za toa sto go pisuvas.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кога веќе тоа се својства на Исус, зашто да се обожава крстот а да речеме не само тој самиот?
.
Пак и пак: не се обожува крстот, туку се почитува, а се обожува Бог.
Она кое не го напишав, е следното: крстот го нарекуваме и „...знак Божји...„, кој ќе се појави преку небото и ќе го најави второто Христово доаѓање и Судот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.159
Ако на одговорот имам да поставам подпрашање неможе ли??

Поставив која е разликата помеѓу ОД и НА не добив одговор.

Граматичката разлика ја знам, од е кога светоста излегува од самиот крст, а На е кога светоста е на Самиот крст, но која е разликата од религиозен, во моментов христијански аспект, прашањето ми е тоа, едноставно и јасно, барем така мислам.
Доколку навистина некој од вас сака да ја бара Вистината за Крстот, во што сите длабоко се сомневаме, ќе треба да ја барате и внатре, но и надвор од егзотерната црква и официјалните христијански догми.
Доколку ве интересира вистината сервирана на тацна, за широка употреба, тогаш доволни ви се одговорите на христијанските форумски апологети.
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 19:36 ---
Ova kazi im go na tie koi ne ve razbrale do sega sto pravite. Od nasa strana desifrirani ste odavna uste...

Uste koga gi gonevte site Bozji pratenici od prviot do posledniot.

Vaka,ke te ostavam da si gi pokazes rogovite.

Ostavi ti sto ne veruvame deka Isus e Bog,barem ne go smetame kako tebe za kopile i ne ja vregjame negovata cesna majka i ne ja narekuvame bludnica.

Mojot Bog e i tvoj Bog. Ogranicenosta tvoja pravi bogovi za razni narodi. Ne e ni cudo.... Eden narod sto se smeta za poseben i odbran narod,narod koj misli deka ima pravo nad drug narod,narod koj misli deka e povreden od drug narod,narod koj veruva deka se ostanato se GOI osven narodot negov,takov narod za covek so svest ne e tesko da go oseti.

Narod koj ubival Bozji pratenici ? Kakov "bog" bi imal takov narod ? Narod koj zivee na tuga steta ? Kakov narod bi mozel da bide toj ? Narod koj zivee na racun na tugi krvoprolevanja ? Sto narod bi mozel toj narod da bide ?

Narod koj veruva deka Bog ne e bog na svetovite tuku Bog na izrael,kakov narod toj moze da bide ?

Narod koj ne veruva vo nebesko kralstvo,nitu vo dzennetot tuku vo carstvoto na izrael.... koj kamata megjusebno zabranuva a blagoslovuva na drugi ?

Neznam od kade hrabrost so takvo minato da se pojavis i za pravda da zboruvas.
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 19:07 ---

Sto razbiras ti od omraza,ke se potreses samiot sebesi da si svesen za toa sto go pisuvas.
Ти ли бре сфаќаш нешто?

Па не е он јудејец бре, ало, толку ли не сфаќаш?

Не е Евреј!

Кабалата го надминува јудаизмот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.670
Поени од реакции
11.710
:facepalm:

А да одиш да мразиш христијани? Хм? Подобро се снаоѓаш во тоа :)
Темата е за крстото и христијаните...

Ти како да ми забега, ми те понесе муабетот :)
Добар си? Се изнервира и оп си покажа лицето...

Не туку ми забегувај, читај што ти пишуваат христијаните и молчи и мисли и разбери.
Знаеме дека не ти се допаѓа христијанството ама што да правиш, ќе трпиш...
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 20:22 ---
Кој бре не е?
Не го лажи, тие од мојот народ ги убиваат сите вистински верници за да се крени Цион врз сите!!!

Оф омраза муслиманска што ли ќе правиме со нејзе... Другите се толерантни и разбираат разновидност... овие... ЈОК!

ГО нема Рим ниту пак лавови... ниту пак распнувања... штета. Како ли сега „мојот народ“ ќе создава туѓи маченици. Нека се креваат во воздух самите... :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom