Што претставува крстот и зашто Христијаните го обожаваат?

Статус
Затворена за нови мислења.

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
Heptagram,
da ne trcam niz forumot da gi baram postarite tvoi komentari i barem ti ne otvaraj mi ja ustata. Mnogu,kako sto i sam gledas,MOLCAT pred vistinata,tebe te cuvam za podrugi vreminja,seuste se drzis sega za sega na ubavo i kulturno nivo.
Ako mislis deka ne te znam koj si,si se zafrknal.
Na meckata ranata i zacelila,ama zborovite od stopanot ne gi zaboravila.
Сите знаат кој сум и што сум и каков сум и зошто сум! Не мора да се силиш дека знаеш нешто поеќе од другите :)
Твојата вистина чувај си ја за своите деца (ако и тие ја следат, се зависи од пропагандите, а помалку од истражувањето денес, за жал). И јас не сум културен, ти само изгледа не разбираш како те навредувам тебе и твојата религија. МОжеби ќе треба да почнеш да бараш како да ме најдеш и да маваш по мене со камења бидејќи сигурно твојот пророк е многу навреден...
Само мојот пророк нема проблем со навредите и зафркавањето на негова сметка :D Вашите се некои лутковци...

Јас не се кријам во овча кожа за да не покажам што и како мислам за било што... немам потреба од тоа за разлика од тебе...
Види го kralot, работи против тебе... едно зборуваше, за неговата добронамерно прашвање... а всушност плаче за да си ги кажи маките на исламот... да ни каже како Аллах за мене е сонце... Аллах за мене е грд и црн бог. Исто како и другите старо-еонски. Како не разбирате дека не секој ќе биде муслиман. Некои бараат поеќе!

Ме иритираат лицемери кои сакаат смрт за сите што не се ко нив, што се провокатори бесцелно, религиозни што сечие друго верување е ерес, навреда за нивниот бог... а се лигават како се е љубов: под еден услов: да си од нивниот табор!

Ќе ве претопиме и вас во Луѓе... полека... кроце... :)


Значи муслимани (kralot, Soul-of-Space и остали), ви одговорија што е за христијаните крстот,зошто како... што сакате поеќе? Ќе ги разубедувате или ќе им покажувате како не им е во ред верата???? :drk:Мухамед што би рекол на ова? Повеќе молитви преку ден отколку расправии за нечија вера. Па не може Аллах во секој дом да биде добредојден... да бидеме реални... некои го претпочитаат Исус, некои Бахус... ;)
Абе гледајте си патот море... Девици нема да добиете вака! Не се силете!

И доста со темава! Досадна стана!
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Сите знаат кој сум и што сум и каков сум и зошто сум! Не мора да се силиш дека знаеш нешто поеќе од другите :)
Твојата вистина чувај си ја за своите деца (ако и тие ја следат, се зависи од пропагандите, а помалку од истражувањето денес, за жал). И јас не сум културен, ти само изгледа не разбираш како те навредувам тебе и твојата религија. МОжеби ќе треба да почнеш да бараш како да ме најдеш и да маваш по мене со камења бидејќи сигурно твојот пророк е многу навреден...
Само мојот пророк нема проблем со навредите и зафркавањето на негова сметка :D Вашите се некои лутковци...

Јас не се кријам во овча кожа за да не покажам што и како мислам за било што... немам потреба од тоа за разлика од тебе...

Ме иритираат лицемери кои сакаат смрт за сите што не се ко нив, што се провокатори бесцелно, религиозни што сечие друго верување е ерес, навреда за нивниот бог... а се лигават како се е љубов: под еден услов: да си од нивниот табор!

Ќе ве претопиме и вас во Луѓе... полека... кроце... :)


Значи муслимани, ви одговорија што е за христијаните крстот,зошто како... што сакате поеќе? Ќе ги разубедувате или ќе им покажувате како не им е во ред верата???? :drk:
Абе гледајте си патот море... Девици нема да добиете вака! Не се силете!

И доста со темава! Досадна стана!
Gurdjieff... eve za sto ti zboruvav ;)
Ke go ostavam uste malku da misli i ponataka deka ne hrani so omraza a da ne primetuva deka taa hrana go otrula veke.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
Gurdjieff... eve za sto ti zboruvav ;)
Ke go ostavam uste malku da misli i ponataka deka ne hrani so omraza a da ne primetuva deka taa hrana go otrula veke.
Јас единствено ве хранам со Вистина! А тоа што вашиот систем ја преработува во омраза бидејќи некој е различен од вас...
БАРАЈТЕ ГО ПРОБЛЕМОТ ВО ВАШИТЕ РАЗБИРАЊА!
Се додека не прифатите дека Исус за христијаните е БОГ, и не заборавите дека Коранот греши кога разговарате со христијанин, и обратно... ќе се мразите и ќе исчезнувате!

Не барајте го виновникот кај другите, кај мене... јас сум ваше огледало :) Грозна слика нели :)

Нека има Милост мојот Бог од чиј здив и Смртта и Боговите треперат врз вас кои не го поднесувате другиот и му проповедате ваши вистини наместо да си ги чувате за вас :)
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Сите знаат кој сум и што сум и каков сум и зошто сум! Не мора да се силиш дека знаеш нешто поеќе од другите :)
Твојата вистина чувај си ја за своите деца (ако и тие ја следат, се зависи од пропагандите, а помалку од истражувањето денес, за жал). И јас не сум културен, ти само изгледа не разбираш како те навредувам тебе и твојата религија. МОжеби ќе треба да почнеш да бараш како да ме најдеш и да маваш по мене со камења бидејќи сигурно твојот пророк е многу навреден...
Само мојот пророк нема проблем со навредите и зафркавањето на негова сметка :D Вашите се некои лутковци...

Јас не се кријам во овча кожа за да не покажам што и како мислам за било што... немам потреба од тоа за разлика од тебе...
Види го kralot, работи против тебе... едно зборуваше, за неговата добронамерно прашвање... а всушност плаче за да си ги кажи маките на исламот... да ни каже како Аллах за мене е сонце... Аллах за мене е грд и црн бог. Исто како и другите старо-еонски. Како не разбирате дека не секој ќе биде муслиман. Некои бараат поеќе!

Ме иритираат лицемери кои сакаат смрт за сите што не се ко нив, што се провокатори бесцелно, религиозни што сечие друго верување е ерес, навреда за нивниот бог... а се лигават како се е љубов: под еден услов: да си од нивниот табор!

Ќе ве претопиме и вас во Луѓе... полека... кроце... :)


Значи муслимани (kralot, Soul-of-Space и остали), ви одговорија што е за христијаните крстот,зошто како... што сакате поеќе? Ќе ги разубедувате или ќе им покажувате како не им е во ред верата???? :drk:Мухамед што би рекол на ова? Повеќе молитви преку ден отколку расправии за нечија вера. Па не може Аллах во секој дом да биде добредојден... да бидеме реални... некои го претпочитаат Исус, некои Бахус... ;)
Абе гледајте си патот море... Девици нема да добиете вака! Не се силете!

И доста со темава! Досадна стана!
Како што се добиваше одговор (недоволен) на едно прашање се поставуваше друго кое немаше одговор, се надевам некој ќе се наврати наназад и ќе ни одговори на пропуштеното.
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 15:51 ---
Јас единствено ве хранам со Вистина! А тоа што вашиот систем ја преработува во омраза бидејќи некој е различен од вас...
БАРАЈТЕ ГО ПРОБЛЕМОТ ВО ВАШИТЕ РАЗБИРАЊА!
Се додека не прифатите дека Исус за христијаните е БОГ, и не заборавите дека Коранот греши кога разговарате со христијанин, и обратно... ќе се мразите и ќе исчезнувате!

Не барајте го виновникот кај другите, кај мене... јас сум ваше огледало :) Грозна слика нели :)

Нека има Милост мојот Бог од чиј здив и Смртта и Боговите треперат врз вас кои не го поднесувате другиот и му проповедате ваши вистини наместо да си ги чувате за вас :)
Ако гледаш како еден слеп човек оди кон бездна, би го предупредил ли за да го сопреш за да не падне??

Ако не го направиш тоа, нели си соучесник во неговото убиство??
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Јас единствено ве хранам со Вистина! А тоа што вашиот систем ја преработува во омраза бидејќи некој е различен од вас...
БАРАЈТЕ ГО ПРОБЛЕМОТ ВО ВАШИТЕ РАЗБИРАЊА!
Се додека не прифатите дека Исус за христијаните е БОГ, и не заборавите дека Коранот греши кога разговарате со христијанин, и обратно... ќе се мразите и ќе исчезнувате!

Не барајте го виновникот кај другите, кај мене... јас сум ваше огледало :) Грозна слика нели :)

Нека има Милост мојот Бог од чиј здив и Смртта и Боговите треперат врз вас кои не го поднесувате другиот и му проповедате ваши вистини наместо да си ги чувате за вас :)
A kade ste vie tuka ? Treba li vie da go prifatite Isus makar za Bozji pratenik namesto Kopil ? Ke ja prifatite marija za Cesna zena namesto Bludnica ? Fitnata vasa megju nas ke prestane li nekogas ?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ако гледаш како еден слеп човек оди кон бездна, би го предупредил ли за да го сопреш за да не падне??

Ако не го направиш тоа, нели си соучесник во неговото убиство??
И ти ли ќе спасуваш некого, црна несреќо?

:facepalm:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
Момче, да прашам јас: ти како муслиман, слеп го нарекуваш некој што верува во Исус Христос дека е БОГ? :vozbud:
Нели беше добронамерно прашано, да ти се објасни што не разбираш.
Откако ти се одговори, ти пак не разбираш и си вртиш водата како Исус е ова или она, според твојата вера и твојата вистина.
Не ги навредувај христијаните... немаш потреба твојата вистина да ја наметнуваш врз други кои ја пронашле својата!

Абе реков јас муслиманите се опасна работа... :pos:

Ти бидејќи си незадоволен од одговорот или не го разбираш или ти е испран умот дека само твојот бог е најдобар... ќе судиш кој е слеп кој не? Де бре момче, соземи се.
Мојот бог постојано го победува во шах твојот бог.
Само ти не сакаш да ја видиш вистината... да ти подадам рака да те спасам сакаш?
Кој простачки муабет... ќе спасува муслиман светот со вистина... пф :)
Де ајде дојди спаси ме мене :)
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 15:59 ---
Ние сме над сето ова... шах најдобро се игра кога ги гледаш фигурите одозгора, и не си дел од „таблата“! ;)
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Момче, да прашам јас: ти како муслиман, слеп го нарекуваш некој што верува во Исус Христос дека е БОГ? :vozbud:
Нели беше добронамерно прашано, да ти се објасни што не разбираш.
Откако ти се одговори, ти пак не разбираш и си вртиш водата како Исус е ова или она, според твојата вера и твојата вистина.
Не ги навредувај христијаните... немаш потреба твојата вистина да ја наметнуваш врз други кои ја пронашле својата!

Абе реков јас муслиманите се опасна работа... :pos:

Ти бидејќи си незадоволен од одговорот или не го разбираш или ти е испран умот дека само твојот бог е најдобар... ќе судиш кој е слеп кој не? Де бре момче, соземи се.
Мојот бог постојано го победува во шах твојот бог.
Само ти не сакаш да ја видиш вистината... да ти подадам рака да те спасам сакаш?
Кој простачки муабет... ќе спасува муслиман светот со вистина... пф :)
Де ајде дојди спаси ме мене :)
Не ме разбираш, Можеби и јас сум слеп, па јас ќе го објаснам моето, според мене гледање, според друг слепило, ти ќе го направиш истото со своето слепило или гледање, христијаните со своето и така ќе имаме поголем видик и ќе стануваме се поостровидни, разбираш?

Па ти ќе го увидиш моето, јас твоето, тој неговото и така натаму, па ќе се поснаваме подобро ако не повеќе.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
АЈДЕ ДА ТИ ОТВОРАМ ОЧИТЕ!
ТЕМАТА ЈА ЗАПОЧНА ТИ СО ПРАШАЊЕ ЗА ТОА ШТО Е КРСТОТ КАЈ ХРИСТИЈАНИТЕ. АВТОМАТСКИ ТЕМАТА Е ЗА ХРИСТИЈАНСТВОТО И ТИ МОЖЕ ДА ДОБИЕШ САМО ОДГОВОР; ДА СИ ЗАДОВОЛЕН ИЛИ НЕ ОД НЕГО И ДА УЖИВАШ. АКО ПОЧНЕШ ДА СЕ ТЕГАВИШ И ДА ПРОПОВЕДАШ, ШИРИШ ОМРАЗА СО ТОА ШТО НЕ ГО ПРИФАЌАШ ОДГОВОРОТ ШТО Е КРСТОТ ОД ХРИСТИЈАНИ!

ТВОЈАТА ВИСТИНА НА НЕКОЈА МУСЛИМАНСКА ТЕМА!
ДАЛИ РАЗБИРАШ?
ОДГОВОРИ СО ДА ИЛ НЕ! ИЛИ МОЛЧИ ЗАСЕКОГАШ!

И да,поостровидни станавте... се мразите и го презирате другиот со сето срце.
СО кој ум ти зборуваш за крстот дека е ова или она,а не она што ти го кажува христијанинот кон кој ти упати прашање бидејќи и самиот рече дека не го разбираш тоа?
СО кој ум вие муслиманите велите дека Исус не е БОГ ами е само пратеник како вашиот Мухамед?

КОЛКУ ПАТИ ДА ВИ КАЖАМ ДЕКА ТОА Е НАВРЕДА ЗА ХРИСТИЈАНИТЕ?

А одозгора велите дека вие толкууу многу братски се љубите и почитувате со другите религии...

ТАКВИ ЛАГИ,СО ПРИЈАТЕЛИТЕ! Или се менувајте или не зборувајте лаги бре луѓе. Ако нешто не го почитувате, кажете си, та возрасни сме, 21 век... што се криете?


Ама така ви чини нели... сонца. Ајде, продолжете со вашата мисија за ширење „вистини алахови“ и ширете омраза и чудете се каде грешите...

И пак и пак и пак:

Момче, да прашам јас: ти како муслиман, слеп го нарекуваш некој што верува во Исус Христос дека е БОГ? :vozbud:
Нели беше добронамерно прашано, да ти се објасни што не разбираш.
Откако ти се одговори, ти пак не разбираш и си вртиш водата како Исус е ова или она, според твојата вера и твојата вистина.
Не ги навредувај христијаните... немаш потреба твојата вистина да ја наметнуваш врз други кои ја пронашле својата!

Абе реков јас муслиманите се опасна работа... :pos:
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
АЈДЕ ДА ТИ ОТВОРАМ ОЧИТЕ!
ТЕМАТА ЈА ЗАПОЧНА ТИ СО ПРАШАЊЕ ЗА ТОА ШТО Е КРСТОТ КАЈ ХРИСТИЈАНИТЕ. АВТОМАТСКИ ТЕМАТА Е ЗА ХРИСТИЈАНСТВОТО И ТИ МОЖЕ ДА ДОБИЕШ САМО ОДГОВОР; ДА СИ ЗАДОВОЛЕН ИЛИ НЕ ОД НЕГО И ДА УЖИВАШ. АКО ПОЧНЕШ ДА СЕ ТЕГАВИШ И ДА ПРОПОВЕДАШ, ШИРИШ ОМРАЗА СО ТОА ШТО НЕ ГО ПРИФАЌАШ ОДГОВОРОТ ШТО Е КРСТОТ ОД ХРИСТИЈАНИ!

ТВОЈАТА ВИСТИНА НА НЕКОЈА МУСЛИМАНСКА ТЕМА!
ДАЛИ РАЗБИРАШ?
ОДГОВОРИ СО ДА ИЛ НЕ! ИЛИ МОЛЧИ ЗАСЕКОГАШ!

И да,поостровидни станавте... се мразите и го презирате другиот со сето срце.
СО кој ум ти зборуваш за крстот дека е ова или она,а не она што ти го кажува христијанинот кон кој ти упати прашање бидејќи и самиот рече дека не го разбираш тоа?
СО кој ум вие муслиманите велите дека Исус не е БОГ ами е само пратеник како вашиот Мухамед?

КОЛКУ ПАТИ ДА ВИ КАЖАМ ДЕКА ТОА Е НАВРЕДА ЗА ХРИСТИЈАНИТЕ?

А одозгора велите дека вие толкууу многу братски се љубите и почитувате со другите религии...

ТАКВИ ЛАГИ,СО ПРИЈАТЕЛИТЕ! Или се менувајте или не зборувајте лаги бре луѓе. Ако нешто не го почитувате, кажете си, та возрасни сме, 21 век... што се криете?


Ама така ви чини нели... сонца. Ајде, продолжете со вашата мисија за ширење „вистини алахови“ и ширете омраза и чудете се каде грешите...

И пак и пак и пак:

Момче, да прашам јас: ти како муслиман, слеп го нарекуваш некој што верува во Исус Христос дека е БОГ? :vozbud:
Нели беше добронамерно прашано, да ти се објасни што не разбираш.
Откако ти се одговори, ти пак не разбираш и си вртиш водата како Исус е ова или она, според твојата вера и твојата вистина.
Не ги навредувај христијаните... немаш потреба твојата вистина да ја наметнуваш врз други кои ја пронашле својата!

Абе реков јас муслиманите се опасна работа... :pos:
Ако на одговорот имам да поставам подпрашање неможе ли??

Поставив која е разликата помеѓу ОД и НА не добив одговор.

Граматичката разлика ја знам, од е кога светоста излегува од самиот крст, а На е кога светоста е на Самиот крст, но која е разликата од религиозен, во моментов христијански аспект, прашањето ми е тоа, едноставно и јасно, барем така мислам.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
Ако не си добил одговор, почекај ќе добиеш ако им е волја да ти одговорат.
ТИ не си повикан да даваш одговори. Муслиман си. Молчи кога е во прашање за христијански симболи, бидејќи рече дека секако не ги разбираш. :)
Нели... гледаш што убаво се разбравме... Сега и Исус и Аллах се среќни богови. :vozbud:
 
Член од
9 октомври 2009
Мислења
199
Поени од реакции
98
ОД би значело дека сите наброени характеристики на Христа му припаѓаат на Крстот.
НА значи дека кога Христос беше НА Крстот ги докажа и покажа наброените характеристики.
Повеќе нема што да се дискутира. Се надевам следното прашање нема да биди зошто и „на“ и „од“ се предлози, а не именки.
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
ОД би значело дека сите наброени характеристики на Христа му припаѓаат на Крстот.
НА значи дека кога Христос беше НА Крстот ги докажа и покажа наброените характеристики.
Повеќе нема што да се дискутира. Се надевам следното прашање нема да биди зошто и „на“ и „од“ се предлози, а не именки.
Хехехе, нема толку да навлезам сепак.

Но ќе продолжам со прашање, со кое ќе ја продолжиме дискусијата, целиот ритам на дискусијата го менуваат некои испади кои не тераат на неетичко однесување.

Кога веќе тоа се својства на Исус, зашто да се обожава крстот а да речеме не само тој самиот?

значи не прашувам за да провоцирам некого, бидејќи доколку само исус се слави за мое сваќање е неприфатливо, значи само го прашувам она што ме интересира, што ми е нејасно и сакам да добијам одговор како би ми се разјаснило, за да имам една комплетна слика за крстот и неговото значење.

СО Почит.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom