Што претставува крстот и зашто Христијаните го обожаваат?

Статус
Затворена за нови мислења.

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
Soul-of-Space, еднаш те карав за вакви постови... што, го следиш kralot и го подржуваш во неговата налудничава идеја да се тегави за христијанските симболи? А и другите муслимани, salambo и остала муслиманска групација...

Твоите слатки зборови паѓаат во вода со вакви твои дела и прашања кои имаат за цел да го поткопуваат христијанството:
Доказ дека не го цениш христијанинот ниту неговата вера а толку ти пукаше по сите како не се цени соговорникот ниту верата ниту ништо кај другиот!
ПОЧНИ ОД СЕБЕ СИ, муслиманину!

Ако ти се лутиш и си навреден што некој ти го црта Мухамед и зборува не знам што за него и твојата религија, а Мухамед за тебе е само пророк, ЗАМИСЛИ КАКО ИМ Е НА ХРИСТИЈАНИТЕ кога им го навредува еден муслиман БОГОТ Христос!
Ти не гледај од мене ;)

Твојот став и учењето на твојата религија во врска на Христос е небитно во однос на Христијаните и нивната религија.
Се гледа само дека не го цените туѓото верување и ритуали!

Биди малку, како да кажам... ако може без подлости и ниски удари, ми се гнасиш така... Ајде, се надевам ќе заборавиш на темава и нема да отекуваш и да се негираш самиот себе си!

П.С. ДА ПОТСЕТИМЕ: МУСЛИМАН ПРАША ЗА КРСТОТ ВО ХРИСТИЈАНСТВОТО! ДОБИ ОДГОВОР? ДОБИ!!! ШТО Е СЕГА ТЕГАВЕЊЕТО? НЕ ВИ СЕ ДОПАЃА? НЕТОЧНО Е? ШТО? НЕ БИДЕТЕ ДЕЦА БРЕ!
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Dali krstot e napraven po izbor na Isus sto ima vakva simbolika ?
Не и нема никаква врска со библијата оти во тоа време римјаните тие се многубожци и на осуденици(криминалци) практикувале ваков начин како што е крстот да го осудат на смрт само што разликата е што осудениците ги врзувале рацете и нозете па потоа римјаните со копје го прободе додека за Исус беше поинаков случај на рацете и нозете ги кове со клинци.
или како што е на пример во франција тие го користат гилотина така и римјаните крстот.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Јас повеќе ви се восхитувам, поточно тебе и членот kralot бидејќи можеби сте првите муслимани што ги среќавам што имаат нешто против христијанството и неговото славење.
Нели е срамота да изразуваш такво непочитување кон друга религија?
Со инка човек да ви става дека крстот е симбол на христијанството што означува покајување и проштевање не разбирате.
Mnogu mi e milo Darling sto sme bile prvi koi si gi sretnala vakvi nikakvi. Se nadevam deka poveke nema da imate prilika da sretnete. Ova e Forum,razmenuvame mislenja... jas vo sekoj slucaj,Darling,go pocituvam toa,vie povtorno veruvajte si vo toa i terajte si ja tradiijata,nisto protiv nemam,sakas veruvaj mi sakas ne.
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 00:07 ---
Не и нема никаква врска со библијата оти во тоа време римјаните тие се многубожци и на осуденици(криминалци) практикувале ваков начин како што е крстот да го осудат на смрт само што разликата е што осудениците ги врзувале рацете и нозете па потоа римјаните со копје го прободе додека за Исус беше поинаков случај на рацете и нозете ги кове со клинци.
или како што е на пример во франција тие го користат гилотина така и римјаните крстот.
Ova go znaev.
Prasav bidejki prethodno spomnaa deka ima nekoja simbolika krstot,povrzanost so brojot tri so coveckata anatomija itn. pa mi dojde kako da bil po izbor na hristijanite bidejki ima takvo znacenje i simbolika.
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 00:18 ---
Soul-of-Space, еднаш те карав за вакви постови... што, го следиш kralot и го подржуваш во неговата налудничава идеја да се тегави за христијанските симболи? А и другите муслимани, salambo и остала муслиманска групација...

Твоите слатки зборови паѓаат во вода со вакви твои дела и прашања кои имаат за цел да го поткопуваат христијанството:
Доказ дека не го цениш христијанинот ниту неговата вера а толку ти пукаше по сите како не се цени соговорникот ниту верата ниту ништо кај другиот!
ПОЧНИ ОД СЕБЕ СИ, муслиманину!

Ако ти се лутиш и си навреден што некој ти го црта Мухамед и зборува не знам што за него и твојата религија, а Мухамед за тебе е само пророк, ЗАМИСЛИ КАКО ИМ Е НА ХРИСТИЈАНИТЕ кога им го навредува еден муслиман БОГОТ Христос!
Ти не гледај од мене ;)

Твојот став и учењето на твојата религија во врска на Христос е небитно во однос на Христијаните и нивната религија.
Се гледа само дека не го цените туѓото верување и ритуали!

Биди малку, како да кажам... ако може без подлости и ниски удари, ми се гнасиш така... Ајде, се надевам ќе заборавиш на темава и нема да отекуваш и да се негираш самиот себе си!

П.С. ДА ПОТСЕТИМЕ: МУСЛИМАН ПРАША ЗА КРСТОТ ВО ХРИСТИЈАНСТВОТО! ДОБИ ОДГОВОР? ДОБИ!!! ШТО Е СЕГА ТЕГАВЕЊЕТО? НЕ ВИ СЕ ДОПАЃА? НЕТОЧНО Е? ШТО? НЕ БИДЕТЕ ДЕЦА БРЕ!
Pocituvan Heptagram. Jas go sledam Kur'anot i patot na Muhammed s.a.w.s. ne sledam ni salambo ni kral nitu pak tie mene me sledat a i ne bi ni trebalo.

Mojata misla ne e znak na nepocituvanje. Ova e dijalog... jas,ako e za toa,do denes na forumot sladok zbor ne sum slusnal,sto bi trebalo da znaci deka nitu ateizmot nitu hristijanstvoto nitu judizmot cenat bilo sto sem nivnoto.

Dalje. Ova e vtora tema vo izminative dve godini otvorena od musliman kon hristijanite. Taka li brzo vi se zgadi ? Pa sto da kazeme nie,dali voopsto vi raboti vam svesta i realnosta pa ne znaete sto se slucuva po forumov ?
Dali sakate da kazete deka nie Muslimanite nemame pravo da postavime prasanja oti so toa pokazuvame netolerancija prema hristijanstvoto ? Neli e ova malku oholo od vas ?

Koga veke se otvori temata,ete,mi se nametna prasanje; Zosto navistina Hristijanite go sakaat predmetot na koj bil raspnat i izmacuvan nivniot spasitel ? Konkreten odgovor ne vidov,se izvinuvam ako nekoj se izmacil pa sum go preskoknal.

ZA BOLDOT.
Dovolno e toa sto ne veruvate i ne go sledite Muhammed s.a.w.s,ima sekoj sloboda da prasa za nejasnotiite vo nasata religija. Odavno se postavuvale prasanja okolu godinite na Aisa ama za toa nikoj ne se pobunil i kolku i da prasuvate i kolku da vi bide odgovoreno imate pravo da pisuvate. Nemate pravo da go pravite ona sto nitu nie imame pravo. Navredite se razliciti do 70 godini Hepta,prijatele moj.
Mene zadovolstvo mi e da me prasa nekoj za Islamot,za Dzihadot,za povekezenstvoto i na toa da odgovoram. Jas ne se plasam od postavuvanje prasanja nitu pak se bunam za toa. Nemam ni potreba. I mislam deka imam pravo da si mu postavam na nekoj hristijanin prasanje koe mene ne mi e jasno vo vrska so nivnata religija.
I pokraj toa sto pretrpuvame golemi navredi i pokraj toa sto imam milioni prasanja,ete dve postaviv (poglednete se vie),pa ete,ne tolerancija pokazav iako nikogo ne navrediv i ne poniziv.

Sekako,pocituvajtesi go vie i ponataka krstot,slavetesi go,ako sakate obozavajtesi go,,, nemam jas nisto so toa,ama da znam zosto i kako,mislam imam pravo da prasam,ako se plasite pak od prasanja,togas i toa ke go pocituvam.

Vie pravete karikaturi,vie postavuvajte nekulturni prasanja,vregajte,napagajte,provocirajte,omalozuvajte.... nie ke molcime.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950

Крстовидните објекти вообичаено се користат во окултизмот со цел да ги претстават четирите физички елементи. Одтука секоја "рака" е обоена да претставува еден елемент: жолта, сина, црна и црвена да ги претставуваат воздухот, водата, земјата и огнот. Овие бои исто така се повторуваат на долниот дел од крстот. Белата на горниот дел од кракот долу, го претставува духот, петтиот елемент.

Крстот, исто така, може да претставува дуализам, две сили кој иако одат во конфликтни насоки се обединуваат во централната точка. Унијата на роза и крст исто така е генеративен симбол, унија на машкиот и на женскиот принцип.

Исто така, пропорциите на крстот се состојат од шест квадрати: еден за секоја "рака", екстра еден за пониската рака, и за центарот. А крстот од шест квадрати може да се склопи во коцка.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
Не мора да се оправдуваш или да ми ги оправдуваш исламските напади кон христијанството...
Видов и од тебе и од другите тука, гледам насекаде...
Слатки твои зборови во иднина, за почитување на нечие верување и симболи, почитување на соговорникот, дома во маало ќе си ги кажуваш, тука не ми раскажувај бајки...

И немој на мене за Аллах и Мухамед... одамна го поминав тоа... не мислам да прашувам овде на форум за ислам... има во мојот град и суфии и џамија... така да ти си ми најмалку достоен за да ми одговориш на моите прашања после разгледувањето на твоите размисли по форумов....

Ви одговорија христијаните, не мора да се правите глупи и дека не сте разбрале... Муабетот е што не ви чини одговорот... ако не ти чини одговорот од тука, марш до некој манастир и ќе ти одговорат подобро и поубаво, секако нели...

Затоа ваши исламски одговори на прашања поставени за христијаните, е глупо, навредливо и бедно! И само покажува колку не ја почитувате туѓата вера...

Ајде, оди сега таму, раскажувај како Мухамед е најдоброто нешто што чекорело по земјата и како Аллах е единствен... :LOL:

Барем еднаш да признаете дека не го почитувате христијанскиот бог ниту нивните симболи... а се гледа од секаде дека е така. И ти потоа зборуваш за лаги и за пропаганда...
Абе бегај таму :)

П.С. Дури јас застанав зад христијанството бреј... муслиман ако не го обедини цел свет против него, кој!!! Ц ц ц ...
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 01:07 ---
Прашањето и темата е за христијанскиот симбол, нема потреба од вакви додавања на значењата за симболот на крстот...
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Крстот за Исус претставува истото што и пушките претставуваат за Џ.Ф.К.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Немам провокаторска намера, само сакам да сватам зашто христијаните го прават тоа, некако ми е чудно и несватливо.

Знам дека ќе бидам погрешно сваќан како и што започна еве темата.

Со Почит!!
Не можеш да сфатиш, исто како што на христијаните им е несфатливно да си ги сечат пенисите.
Што е крстот ти објаснија, исто ти објаснија што им значи.

Погрешно е да отвориш тема со прашање до христијаните и искрено да сакаш одговор, а истовремено да кажуваш дека исламот се бори против паганските обичаи.

Ако гледаме наназад, онака објективно и искрено, исламот во огромна мера превзема од христијанството, а христијанството од доминантните верувања пред него.

А со почит, јас те советувам што помалку да се трудиш да ги сфаќаш обичаите и традициите, има многу христијани што не знаат што им значи крстот, и многу муслимани кои единствено муслиманско во нив е сецнатиот пенис од страна на ,,бербер,,.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Pa so samoto baknuvanje na krstot,so samoto pocituvanje na krstot pokazuvate ljubov prema ona sto spasitelot go izmacuvalo. Toa ti e kako da zemam kamsik i da baknuvam oti so nego bil izudiran Bilal Habesija a jas Bilal go sakam premnogu. Zosto kruna od trnje ne stavate vrz glavite za nekoj praznik ? I so toa bil izmacuvan isus. Ili boli ? Prasanjeto e jasno;
KAKO SAKATE NESTO STO GO IZMACUVALO ISUS,AKO TOLKU ISUS GO SAKATE ?

MIKI vcera da umrev nemase da doznaam deka i pravoslavnite hristijani se ispovedaat i nim gi razresuva svestenikot. Blaze si vam,ne e ni cudno sto tolku greski pravite bidejki tolku ednostavno bilo. Oce,prosti. Ajde,odi,prosteno e.
1,види скапаницо да ти објаснам и тебе и на тој што ја отвори темава ( морам со навреди пошто со добар збор вие правите муслимани не се разбирате)
нас попот не ни ги опростува грешките туку се моли за нас ако ние одиме да побараме прошка од бог во црква
2, тој што ја отвори темава јасна му е намерата да ја навредува христијанската религија ( тоа одма го заклучивме и нека не се правда)
3, на крстот исус е распнат, на крстот исус се молеше за нас да ни биде опростено, на крстот исус му прости на еден неченик и му сошува местп во рајот кој исто беше распнат на другиот крст.Крстот е прошка тоа исус не научи Дури и кога беше во најголема болка и кога беше распнат на тој крст исус опростуваше А што е полу месечината?
4, доста веке се измачувате со нашата религија, зар толку вашата не ве исполнува па мора да се замарате со нашата или пак сами себе си се убедувате дека ја имате најдобрата религија? секако дека не секој си го сака своето
5, круна од трње не ставаме на глава зошто нема потреба ете исус ја издржаа таа болка за нас за да не мора ние тоа да го правиме. Кај вас се камшикуваат крвишта се праат ама што да прајме кога мухамед не се пожртвувал за вас туку вас ве жртвувал да војувате за него , од тамо не е ни чудо што уште сакате да колете ама ај терајте си го вашето
И ЗА КРАЈ ИЛИ ПОСТАВЕТЕ ПРАШАЊЕ КОЕ ДОЛИКУВА ЗА ДА ДОБИЕТЕ ОДГОВОР ИЛИ ИЧ НЕ ПРАШУВАЈТЕ ПОШТО САМО ЗНАЕТЕ ДА НАВРАДУВАТЕ ПА ПОСЛЕ КОА СЕ ВРАКА МИЛО ЗА ДРАГО КУКАТЕ
--- надополнето: Jan 22, 2013 3:24 AM ---
Kakva paralela.Vi se voshituvam. Samo ke se pojavite.
--- надополнето: Jan 21, 2013 7:00 PM ---

Sekako,plitkost. Krvta mu ja piete,teloto mu go jadete,spravata na koja go izmacuvale ja slavite....
plitkost i toa kakva.
ПЛИТОК Е ТВОЈОТ МОЗОК СЕКТО
Vie sepak,bi trebalo da se potrudite da objasnite koga nekoj vi postavuva prasanje,kako sto i sami zahtevate. Sto bi rekol ti koga jas na tvoeto prasanje bi ti rekol: "Plitok si,ne razbiras"
Koga ke go dadete objasnuvanjeto,potoa plitkosta se ocenuva na lugeto.
--- надополнето: Jan 22, 2013 3:27 AM ---
Soul-of-Space, е

П.С. ДА ПОТСЕТИМЕ: МУСЛИМАН ПРАША ЗА КРСТОТ ВО ХРИСТИЈАНСТВОТО! ДОБИ ОДГОВОР? ДОБИ!!! ШТО Е СЕГА ТЕГАВЕЊЕТО? НЕ ВИ СЕ ДОПАЃА? НЕТОЧНО Е? ШТО? НЕ БИДЕТЕ ДЕЦА БРЕ!
нив не им е потребен одговор за крстот туку бараат причина сами себе да си докашат дека христијанството не е религија за во секој случај да се осигураат дека исламот е па да заспијат раат пошто гледам според постовиве ова го прават зш не се многу сигурни во нивната религија
--- надополнето: Jan 22, 2013 3:35 AM ---
KAKO JA SAKATE MESECINATA I ZVEZDATA KOGA MUHAMET NIKOGAS NE BIL NA MESECINATA????
морам на ваше ниво да дискутирам, се праите глупи зорле.
и јас тоа сакам да знам
и што е со клешењето во џамија и со боси нозе
што е значењето на тоа некој да ти го гледа задникот од позади
морам по нивно да играм пошто со сила будали се праат
и да пак да прашам зошто сами себе се камшихуваати другите ги камшикуваат - садисти? мазохисти?
кој знае и тие незнаат
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
zasto tolkava omraza ne mi e jasno....do tolku ste izmanipulirani da ubiete vo imeto na vasiot Bog...i ne ne sum ateist naprotiv veruvam vo Bog...ali ne vo crkvata i popovite...
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
zasto tolkava omraza ne mi e jasno....do tolku ste izmanipulirani da ubiete vo imeto na vasiot Bog...i ne ne sum ateist naprotiv veruvam vo Bog...ali ne vo crkvata i popovite...
na kogo se odnesuva ova?
negledam nekoj vo hristijanstvo da ubiva vo ime na bog
za raslika od drugava strana sto sekojdnevno se raznesuvaat
ustvari koa ke podrazmislam tie ne se raznesuvaat za bog tuku za "devicite"
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
na kogo se odnesuva ova?
negledam nekoj vo hristijanstvo da ubiva vo ime na bog
za raslika od drugava strana sto sekojdnevno se raznesuvaat
ustvari koa ke podrazmislam tie ne se raznesuvaat za bog tuku za "devicite"
za dvete strani zboram...sto se isprani mozoci..zhalno kako ucat za ljubov i mir...a spremni se da si izvadat oci...krstonosnite vojni mal primer li se?? vatikan so zlato do tavan mal primer li e?za jihadot nema potreba da spomnam....ne stigaat do Bog stigaat samo da im gi napunat dzebovite na obicni smrtnici...
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
za dvete strani zboram...sto se isprani mozoci..zhalno kako ucat za ljubov i mir...a spremni se da si izvadat oci...krstonosnite vojni mal primer li se?? vatikan so zlato do tavan mal primer li e?za jihadot nema potreba da spomnam....ne stigaat do Bog stigaat samo da im gi napunat dzebovite na obicni smrtnici...
krstonosnite vojni bea 13 vek sea sme 21 a islamot e seuste vi 13 ili 15 ako se smeta po nivni godini
ovde ne zboruvame za pop i crkva tuku za krst i hristijanstvo ako ne ja procita cela tema da ti kazam
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
problemot e toa sto nivniot kuran e plagijat kopija na biblijata izlezen e 300-400 g posle biblijata a od stariot zavet poveke iljadi voglavno filozofskite misli se isti ali plasejki se deka plagijatsvoto lesno bi bilo otkrieno plagijatorot prvo nesto so naprail go napisal naopaku od desno na levo ,e pa zosto muslimanite ne citaat naopaku kako so im e napisana cela kniga ,ustae tuka se gleda nivnata perveznost oti ne ja sledat religijata oti citate od levo na desno kakvi vernici ste vie alah vi dal nasoka od desno na levo a vie ojte protiv nego citate od levo na desno ili vi napsal levicarot koj go pisel kuranot deka samoo taa kniga ke e odnopaku druga ne smee taka da se pisuva nitu da se cita a, toa vi obrazlozenieto?????/???????/??/
osobeno e kopirano od stariot zavet kako da kazam ima mnogu slicnosti megu mojsej i muhamed bare taka jas mislam edniot od giza prebegnal vo yudeja drugiot od meka vo medina i edniot i drugiot so niv nosele ucenici sledbenici drugoto e fantazija na pisatelot neli koj e pokreativen ke napravi podobra slika koja ke bide pobliska na narodot,inaku denesnive muslimani voopsto ne znaat ni da go protolkuvaat kuranot eden odza tolkuva vaka drugi odza tolkuva taka ,kaj nas se znae ima teoloski fakultet so unificirani filozofski tolkuvanja i standardni objasnuvanja ,kaj nas pop se stanuva so zavrsen teoloski fakultet ,aj neka kazat kako se stanuva odza ,pola selo kaj mene odzi se odat 6 meseci na kurs da naucat kako se pogrebuva kako se pravi mevlud i sunet i da i naucat molitvite i zavisi kaj koj ucitel ke se padni
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Не можеш да сфатиш, исто како што на христијаните им е несфатливно да си ги сечат пенисите.
Што е крстот ти објаснија, исто ти објаснија што им значи.

Погрешно е да отвориш тема со прашање до христијаните и искрено да сакаш одговор, а истовремено да кажуваш дека исламот се бори против паганските обичаи.

Ако гледаме наназад, онака објективно и искрено, исламот во огромна мера превзема од христијанството, а христијанството од доминантните верувања пред него.

А со почит, јас те советувам што помалку да се трудиш да ги сфаќаш обичаите и традициите, има многу христијани што не знаат што им значи крстот, и многу муслимани кои единствено муслиманско во нив е сецнатиот пенис од страна на ,,бербер,,.

Зарем Иса а.с. (Исус) не бил обрежен?? зарем денес не постои операција на возрасни луѓе во која се обрежуваат поради компликации и инфекции поради необрежаноста?? ние го правиме тоа од медицински поткрепен аспект, затоа што е за наше здравствено добро, ти најверојатно не го познаваш добро ниту животот на Иса А.С. па што можеш да речеш нешто против обрежувањет.

А такви кои само на име се Муслимани или Христијани постоеле од секогаш и засекогаш ќе си постојат се до судниот ден!!

Туа е несватливото всушност што го сватив од оваа тема, обичаите, традициите и новите работи кои одпосле некако станале дел на Христијанството.
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 12:01 ---
1,види скапаницо да ти објаснам и тебе и на тој што ја отвори темава ( морам со навреди пошто со добар збор вие правите муслимани не се разбирате)
нас попот не ни ги опростува грешките туку се моли за нас ако ние одиме да побараме прошка од бог во црква
Најпрво фала на добриот и коректен однос.

Ист таа фала и за објаснувањето, кратко и јасно кажано мора да признам, значи попот се моли во ваше име за вашите грешки, тука беше недоразбирањето, бидејќи кај нас секој сам си се моли за себе и никој не може за него, туку само тој самиот. Сепак Благодарам.
2, тој што ја отвори темава јасна му е намерата да ја навредува христијанската религија ( тоа одма го заклучивме и нека не се правда)
Немам протреба да се правдам, темата ОД КАДЕ ДОАЌА ИНСЛАМОТ, КОЈ Е МУХАММЕД? има 60 страни, колкава пропаганда против Исламот тогаш е таа тема??
3, на крстот исус е распнат, на крстот исус се молеше за нас да ни биде опростено, на крстот исус му прости на еден неченик и му сошува местп во рајот кој исто беше распнат на другиот крст.Крстот е прошка тоа исус не научи Дури и кога беше во најголема болка и кога беше распнат на тој крст исус опростуваше А што е полу месечината?
Но Исус не рече обожавајте го, почитувајте го или оддавајте му почит, и тука ти благодарам со помош на темава, иако мислите дека ја отворив за омраза мн научив, научив дека тоа го прават Христијаните после Римјаните, за да ја променат симболиката на Крстот, а потоа нашле и голем број на симболики кои крстот го поврзуваат со битието и сваќањата за Бог и светото Тријство. Благодарам и за ова.
4, доста веке се измачувате со нашата религија, зар толку вашата не ве исполнува па мора да се замарате со нашата или пак сами себе си се убедувате дека ја имате најдобрата религија? секако дека не секој си го сака своето
Ако не бев убеден дека не е моето правото, немаше да го следам и правам, а сигурен сум и така треба да биде, дека и ти си убеден дека твојата религија е правата па ја следиш, нели? тоа е природата на човекот и зависи од неговите сваќања, а дека ние се мачиме за да докажиме нешто, не е точно, нашата намера е да дискутираме и да си ги објаснуваме некои работи едни на други, како што вие поставувате прашања а ние одговараме, на безброј теми на форумов, нели?
5, круна од трње не ставаме на глава зошто нема потреба ете исус ја издржаа таа болка за нас за да не мора ние тоа да го правиме. Кај вас се камшикуваат крвишта се праат ама што да прајме кога мухамед не се пожртвувал за вас туку вас ве жртвувал да војувате за него , од тамо не е ни чудо што уште сакате да колете ама ај терајте си го вашето
Ова ти е навреда каква што ние никогаш не сме ви припишале, но сепак фала!

Мухаммед нам ни го трасира патот до правдата, љубовта, меѓусебното разбирање, Мухаммед никаде никогаш не заповедал да се жртвуваме во ничие име, малце научи и за џихадот и за се, па ќе ти стане јасно што всушност тоа претставува, а камшикувањево ти е ново од твојата глава, на Муслиман му е строго забрането да се самоизмачува, како што е строго забрането и самоубиството, тој што го прави тоа не е Муслиман вели Мухаммед, но кога ќе те дигнат у ваздух американците и кога ќе речат по сите медиуми дека се саморазнел, нормално цел Немуслимански свет ќе верува во тоа и ќе создава омраза и одбивност во себе према Муслиманите.
И ЗА КРАЈ ИЛИ ПОСТАВЕТЕ ПРАШАЊЕ КОЕ ДОЛИКУВА ЗА ДА ДОБИЕТЕ ОДГОВОР ИЛИ ИЧ НЕ ПРАШУВАЈТЕ ПОШТО САМО ЗНАЕТЕ ДА НАВРАДУВАТЕ ПА ПОСЛЕ КОА СЕ ВРАКА МИЛО ЗА ДРАГО КУКАТЕ
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 04:24 ---

--- надополнето: 22 јануари 2013 во 04:27 ---
не е ова навреда, желба за да научиме некои работи за религијата на оние кои што се мнозинство во нашата држава, има ли нешто лошо во тоа??


нив не им е потребен одговор за крстот туку бараат причина сами себе да си докашат дека христијанството не е религија за во секој случај да се осигураат дека исламот е па да заспијат раат пошто гледам според постовиве ова го прават зш не се многу сигурни во нивната религија
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 04:35 ---
Ова веќе ти го кажав погоре, нема потреба да се повторувам.

и јас тоа сакам да знам
и што е со клешењето во џамија и со боси нозе
што е значењето на тоа некој да ти го гледа задникот од позади
морам по нивно да играм пошто со сила будали се праат
и да пак да прашам зошто сами себе се камшихуваати другите ги камшикуваат - садисти? мазохисти?
кој знае и тие незнаат
Како што вие се молите во црква така ние се молиме во џамија, ако те интересира повеќе за нашиот начин на молење, отвори тема ќе дебатираме детално.

Исламскиот закон Шеријатот како казна за сторените дела ги камшикува оние кои му наштетиле на другите, како прво за да се казнат за нивната грешка, како второ за да се спречат повторувања, односно другите да гледаат што ги снаоѓа оние кои го направиле па да не се осудуваат на такво дело. Само камшикување во Исламот не постои!!

Садистите и Мазохистите немоѓат да имаат никаква врска со Исламот!!
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 12:11 ---
problemot e toa sto nivniot kuran e plagijat kopija na biblijata izlezen e 300-400 g posle biblijata a od stariot zavet poveke iljadi voglavno filozofskite misli se isti ali plasejki se deka plagijatsvoto lesno bi bilo otkrieno plagijatorot prvo nesto so naprail go napisal naopaku od desno na levo ,e pa zosto muslimanite ne citaat naopaku kako so im e napisana cela kniga ,ustae tuka se gleda nivnata perveznost oti ne ja sledat religijata oti citate od levo na desno kakvi vernici ste vie alah vi dal nasoka od desno na levo a vie ojte protiv nego citate od levo na desno ili vi napsal levicarot koj go pisel kuranot deka samoo taa kniga ke e odnopaku druga ne smee taka da se pisuva nitu da se cita a, toa vi obrazlozenieto?????/???????/??/
osobeno e kopirano od stariot zavet kako da kazam ima mnogu slicnosti megu mojsej i muhamed bare taka jas mislam edniot od giza prebegnal vo yudeja drugiot od meka vo medina i edniot i drugiot so niv nosele ucenici sledbenici drugoto e fantazija na pisatelot neli koj e pokreativen ke napravi podobra slika koja ke bide pobliska na narodot,inaku denesnive muslimani voopsto ne znaat ni da go protolkuvaat kuranot eden odza tolkuva vaka drugi odza tolkuva taka ,kaj nas se znae ima teoloski fakultet so unificirani filozofski tolkuvanja i standardni objasnuvanja ,kaj nas pop se stanuva so zavrsen teoloski fakultet ,aj neka kazat kako se stanuva odza ,pola selo kaj mene odzi se odat 6 meseci na kurs da naucat kako se pogrebuva kako se pravi mevlud i sunet i da i naucat molitvite i zavisi kaj koj ucitel ke se padni
ХЕХЕХЕХЕЕХЕХ Сите книги е секоја една работа напишана на Арапски јазик е пошувана така, е сега дали е од десно на лево или е од лево на десно однаопаку или од налице е прашање кое тешко дека моѓе да се одговори, секој си има свое убедување.

Ти не можеш да разбереш, Исламот верува и во Иса а.с. (Исус) и во Муса а.с.(Мојсие) и има почит кон нив, но ти тоа не можеш да го сватиш, бидејќи медиумската пропаганда против Исламот ви ги пере мозоците и за вас секој Муслиман е Терорист!!
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 12:12 ---
Acid што не ја затвориш сеа оваа тема која има за цел провокација кон христијаните, од страна на 3-4 лоботомирани муслиманчиња.
Фала на финиот Израс!

А зашто оваа да ја затвори а сите теми против Исламот да ги остави отворени?? или да тера поуспешно вашата пропаганда??

и уште еднаш фала за љубезниот израз!
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 12:14 ---
Крстот за Исус претставува истото што и пушките претставуваат за Џ.Ф.К.
Кога ќе ти дојдат домати да те тепаат како што американците се отидени кај нив, ти немој да се браниш!! оти ќе бидеш терорист!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom