Што мислите за прашањата од типот: “Зошто немаш дечко/девојка?“

Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Тие што го поставуваат прашањето најчесто се со намера да те буцнат и повредат ако си осетлив човек. Лично мене тоа прашање ме нервира и секад гледам да го избегнам зошто не сакам да им полагам рачуни на луѓето за мојот приватен живот без разлика колку сум близок со нив. Мојот живот е мој и тоа дали сум сингл е моја работа. Можеби сум во тајна врска и несакам никој да знае (тајните врски траат подолго затоа што колку помалку луѓе знаат дека си у врска толку врската ќе ти трае подолго :) ). Ете зошто сум „сингл“.
Ееее да во право си мене на пример ми викаат од дома "иди бе синко женска фати",па други:"Женска имаш?" а јас вака сум по повлечен во друштво кое не го знам подобро...мислам ме сфаќате што зборам :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Затоа што редовен секс не е доволна причина да имаш обврска некаква кон некого.
Па нормално! Зошто кога можеш да бидеш промискуитетен? Нели?
 
Член од
11 јули 2012
Мислења
137
Поени од реакции
74
одвратно е :mad:
--- надополнето: 24 јули 2012 во 04:28 ---
одвратно е :mad:
--- надополнето: 24 јули 2012 во 04:29 ---
одвратнооо еее
 
Член од
3 ноември 2013
Мислења
78
Поени од реакции
126
Ааа грешка извини не прочитав одговорив како што ми дојде само.
Ме нервира дефинитивно прашањето - Неам дечко зошо нејкам да имам, или можда имам али нејќам да ти кажам и сеа шо?! :icon_mrgr:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ај што не го читате првото мислење, туку не ги читате ни последните два поста.
Ајде сега првиот пост од почеток, пошто овие мислења ќе ви бидат избришани.
Еееееј прв пост да не се прочита, само од памет да се пишувало, страшно...

Мојот одговор е ...
А и, не знам.. Некако, се навикнав.. :(
СЕРИОЗНО? КАО СЕРИОЗНО НЕ ГО ПРОЧИТА ДУРИ НИ ПОСТОТ НАД ТЕБЕ???
 
Последно уредено:

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
СЕРИОЗНО? КАО СЕРИОЗНО НЕ ГО ПРОЧИТА ДУРИ НИ ПОСТОТ НАД ТЕБЕ???
Штом одговарам, значи не сметам дека треба да биде "као сериозно" забрането.
Иако понекогаш може да предизвика да се чувствувате непријатно бидејќи сепак се работи за нешто што е лично и за некои од нас подразбира многу повеќе од обичен избор на соодветна личност.
Ако сакаш бриши.. Твоја си е темата.
 
Последно уредено:

Angel4eeee

Ke vi kazam po nekolku godini :D
Член од
7 март 2014
Мислења
38
Поени од реакции
14
Искрено сега де4ко немам,а и не би сакала во овој период од животоот кој ми е полн со обврски.За да опстане љубовта треба внимание а јас истото не сум подготвена да го дадам и затоа.Коа ке се средам тогаш.Има време.:pipi:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
A оти немаш дечко?

Искрено сега де4ко немам,а и не би сакала во овој период од животоот кој ми е полн со обврски.За да опстане љубовта треба внимание а јас истото не сум подготвена да го дадам и затоа.Коа ке се средам тогаш.Има време.:pipi:
Прочитав една статија, и комплетно се согласувам со неа. Мислам реално што е со прашањево? Мене искрено многу ме иритира и до ден денес никако да сфатам што е поентата на истото. Што треба да се одговори: Не сакам, што ќе ми, не се замарам и сл.? Крај краева причините за тоа се посебни кај секој и според мене е приватно прашање.

Убаво рекоа во статијата: Зарем луѓето што се сами прашуваат а зошто ти имаш дечко/девојка?

Вие каков став имате?
Ве иритира ли прашањево или не?
Мене лично ми е непријатно, не знам што да одговорам никогаш.
И ме интересира која е причината за прашањево... да се најде човек во муабет или?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
На секое запознавање со нови личности си кажуваш име, место на живеење и потоа нормално ти следи ова прашање. :D
Македнски менталитет ниту те познаваат, па за да им кажуваш за интимниот живот.

Смешно ми беше ова прашање па го искористував за да ја испитам простоќата и некултурата кај некои што повеќе се интересираат за туѓите животи отколку за нивниот.
На сите одговарав дека немам. Ако и одговарав со да ќе се распрашува која е и што е, а вака кратко и јасно.
А кога ќе ме прашаа е зошто бе немаш? Пааа барам некоја богата. :P
Потоа следуваа прашањата и зафркавањата од типот "ја сакаш оваа? таман е за тебе богата и една на мајка e."
Па на секоја наредна средба ми даваа предлози. :facepalm:
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Мене највише ми се крева коса и превртувам очи од слични прашања најчесто сељачко удварање, за да дознае дали си зафатена или не: А зашто овака убава девојка а сама без дечко? И уште некои продужуваат додаваат: А што е проблемот ? Премногу бираш или ? :facepalm::facepalm:
Кога ќе чујам ова........... незнам дали вреди било што да му се каже даље...

А до оние љубопитни што сакаат да знаат све, па и тоа зашто немаш дечко, најчесто им викам кој рече да неам? И никад не кажувам тачно ако нејкам да знаат,нема да знаат дали иам неам...Моја работа...
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Мене највише ми се крева коса и превртувам очи од слични прашања најчесто сељачко удварање, за да дознае дали си зафатена или не: А зашто овака убава девојка а сама без дечко? И уште некои продужуваат додаваат: А што е проблемот ? Премногу бираш или ? :facepalm::facepalm:
Кога ќе чујам ова........... незнам дали вреди било што да му се каже даље...

А до оние љубопитни што сакаат да знаат све, па и тоа зашто немаш дечко, најчесто им викам кој рече да неам? И никад не кажувам тачно ако нејкам да знаат,нема да знаат дали иам неам...Моја работа...
а ти ли си на сликата?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.034
Поени од реакции
14.975
Најчесто го поставуваат роднини со кои се гледате од Ѓурѓовден на Митровден.
На времето велеле: Пу-пу машала, колку си пораснал. Сега прашањето мутирало.

Одговор: Не се нашла соодветна девојка.
Сепак тоа е индивидуално право на избор. Подобро сам отколку во лошо друштво т.е. подобро сам отколку некоја што не ја сакам.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Најчесто го поставуваат роднини со кои се гледате од Ѓурѓовден на Митровден.
На времето велеле: Пу-пу машала, колку си пораснал. Сега прашањето мутирало.

Одговор: Не се нашла соодветна девојка.
Сепак тоа е индивидуално право на избор. Подобро сам отколку во лошо друштво т.е. подобро сам отколку некоја што не ја сакам.
download (2).jpg
Купи си ваква маица и више нема да те замараат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom