Шо би напрајле или промениле вие да бевте Госпот Исус?

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Ќе пушти госпот одред ангели со огнени мечои за пола сат се шо емитува загадување над дозволените норми ќе сотри и готова работа.
Не знам шо уште чека....
Мислиш Џедаи?
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
479
Поени од реакции
140
Зошто да имаш стихови, кога би можело да ги нема тие особини?! Бог како сезнаен и семоќен, наместо да допушти луѓето да ги поседуваат, па накнадно да им ги забранува со стихови, можел едноставно да спречи истиве особини да постојат како дел од човекот! Слободната волја нема никаква врска како што ти тврдеше, таа е само можност да се бира, што ќе одбереш зависи од особините и мотивите што ги имаш.
Па нели библиски човекот е создаден совршен и со слободна волја, откако го направил првиот грев од овде почнува одделувањето од господ и одење во спротивен правец од тој правец што треба да оди....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Па нели библиски човекот е создаден совршен и со слободна волја, откако го направил првиот грев од овде почнува одделувањето од господ и одење во спротивен правец од тој правец што треба да оди....
Не е направен со слободна воља, можноста да сам одбира меѓу добро и зло му беше ускратена од самиот почеток.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Па нели библиски човекот е создаден совршен и со слободна волја, откако го направил првиот грев од овде почнува одделувањето од господ и одење во спротивен правец од тој правец што треба да оди....
Не ја гледаш апсурдноста во ова што си го напишал? Од една страна велиш дека човекот бил создаден совршен, потоа велиш дека направил грев.... Ако е совршен, како може да направи грев?!
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
479
Поени од реакции
140
Тоа значи дека кога немаше индустрија, луѓето живееа вечно?
ете пример луѓе кои не одеа во војни седеа во манастири цел ден се молеа немаше фабрики пиеа вода од извор се хранеа здраво.... никогаш не умреа??
Во австралија абориџани умираа пред бел човек да се појави со неговите индустрии. интересен факт е дека пред 2000 години кога немаше индустрија, просечниот животен век беше неколку пати по кус од колу денес со сето загадување.
можи госпот ја сака индустријализацијата оти му помага на луѓето да живеат подолго и подобро, замисли пред 1000 години, немаш џам дома, немаш купатило, немаш пензиско, социјално, немаш здрвствена заштита, нема продавници, ВЕРО, такси, вифи, интернет, мобилни, аптеки, МП3, струја, парно, кабловска....
Па мора на - 20 со болки во стомак да трчаш надвор на студ во полско ВЦ да се избришиш со грутка снег, не знаеш од шо ти се лоши, немаш матичен доктор, си се искапил последно пред 2 месеци ко беше потопло со вода и пепел, алиштата мрсни прани само со обична вода, лежиш во зачадена просторија со уште 6 души без прозор отворен на средина огниште кое чади тука се јади, плука, секса, прди....
Никој не сека пак така да живее, без индустриски помагала, сите бараат квадрати, ПВЦ дограма, фрижидери лаптопи клима уреди.
Чекај сеа малку,во ред е што не се согласуваш со мене само мислeње дадов ама не пробувај да го вртиш во нешто што не го кажав јас :D
Ти рече нешто за загадувањето на воздухот зошто не не предупредил господ дека ке дојде до тоа , а јас ти реков дека ние сме си криви за тоа дека има премногу фабрики , премногу автобомили и затоа се стварат тие проблеми со загаденоста во одредени места, автомобилот НЕ Е ништо лошо ама кога ке се користат пример наместо 1.000 автомобили во одреден град 10.000 е тогаш е лошо пошо ако го миниме лимитот зошто е господ овде крив за загаденоста на воздухот а не човекот ? ...
А кој рече дека смртта не трабло да биде пристуна за тие што правеле се како што треба ? Тоа ти е едноставно дел од животот т.е краен дел , што е битно дали ке биде на 100 , 80 или 67 години ? Точно е дека секој сака да се задржи овде што повеке и да ужива во благодетите во животот колку може повеке , ама на крајот пред тој момент да дојде не е ни битно колкава е бројката на годините :)
Инаку забегавме од темата , само сакав да дадам 3-4 збора коментар а до што дојдовме на крајот ,а воопшто не сум некој што сака да дебатира против некој др... само да те прашам кога веке толку контра одиш кон христијанството,која е твојата гледна точка за овој живот овде , која причина , цел итн ... ?
 
M

mar30

Гостин
Би направил дуборез на фалуси од орехово дрво и би ги раздавал по верници за здравје и благосостојба.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Би создал 2 луѓе кои ќе користат 100% од нивните мозоци, толку :D
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Немаше да проповедам, целото учење ќе го чував за себе, кога би знаел каков култ би направиле од мене, секакви. Плус да спасувам секакви злосторници во последен момент од нивниот живот при покајание е тешка задача. Така да, ќе седнам ќе медитиркам и ќе уживам во екстазата себично, нема ни да ме распнат нема ни да се мислат дека им е дозволено да убиваат и прават зло во мое име.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Една од многуте работи кои Исус ги ветил а не ги исполнил, е дека набрзо ќе се врати и ќе воспостави некакво си кралсво божје на земјата.
Тоа многупати го повторил и му рекол на луѓето пред 2000 години, но ете ги измамил.
Јас да сум Исус, би го исполнил ветеното и би дошол со анѓели, џинови, еднорози, змејови, и би напраил кралство божјо на земјата а главен град на то кралство би бил Скопје пошто веќе има инфраструктура и споменици и убај згради и палати
 
Последно уредено:

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Ја би отворил огромна дупка у небото дека ќе бидам семоќен и ангели со звучници ќе се спуштат од небото од кои излегува хардкор дубстеп музика и на сите би им кажал дека биле фегетс и дека треба сеа да веруваат у мене. А тие што не веруваат ќе ги пратам во димензија каде има само палачинки :zloo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom