Шо би напрајле или промениле вие да бевте Госпот Исус?

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
За почеток: Господ != Исус

Инаку, се убо, се изначитав, само едно нешто ми фали за да ја доловам комплетната слика ако ти, Лет3, би бил Бог. Која песна ќе ти свири кога ќе се враќаш горе на небото, овие со харфите, трубите и ред други инструменти што ќе ѕрнкаат? Не мора од поглед на што музика имало тогаш, еве од сето музичко творештво минатите 2000 години нешто избери. Дали би си одел со нешто апропо ситуацијата, како, Stairway To Heaven? Или ќе избереш нешто македонско, фолклорно како По друм одам мајче по друм шетам или Лихнида кајче веслаше. Може нешто од АБА, Dancing Queen и онака да поттрчнуваш по златните скали нагоре. Можда нешто од Ана Бекута, Имам један живот, нешто така, југословенски или од Тома - Тужно лето. Не верувам да избереш од инструметалките на Моцарт или Бетовен нешто, што знам. Еве може новата од Тамара со ДНК ќе ти ја свират, не знам како се викаше.

Тој детал ми фали и комплетна слика да добијам онака.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Mислиш вака?

He[DOUBLEPOST=1449685823][/DOUBLEPOST]
За почеток: Господ != Исус

Инаку, се убо, се изначитав, само едно нешто ми фали за да ја доловам комплетната слика ако ти, Лет3, би бил Бог. Која песна ќе ти свири кога ќе се враќаш горе на небото, овие со харфите, трубите и ред други инструменти што ќе ѕрнкаат? Не мора од поглед на што музика имало тогаш, еве од сето музичко творештво минатите 2000 години нешто избери. Дали би си одел со нешто апропо ситуацијата, како, Stairway To Heaven? Или ќе избереш нешто македонско, фолклорно како По друм одам мајче по друм шетам или Лихнида кајче веслаше. Може нешто од АБА, Dancing Queen и онака да поттрчнуваш по златните скали нагоре. Можда нешто од Ана Бекута, Имам један живот, нешто така, југословенски или од Тома - Тужно лето. Не верувам да избереш од инструметалките на Моцарт или Бетовен нешто, што знам. Еве може новата од Тамара со ДНК ќе ти ја свират, не знам како се викаше.

Тој детал ми фали и комплетна слика да добијам онака.
He cyм размислував за конкретна тема али сигурно нешто шо цел народ би го слушал или потпевнувал додека се вознесувам на небото, некои мислат дека некоја класична музика или некој инструментал би бил погоден, но јас лично би одбрал нешто од Ипче Ахмедовски или од брат му Јашар или нешто од Синан или Митар, Халид, значи она што народ обожава да го слуша и пее во мигови на најголема радост, ко ќе се роди син или мажи ќерка, дома најчесто се пушта таква музика а не панк.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
He[DOUBLEPOST=1449685823][/DOUBLEPOST]
He cyм размислував за конкретна тема али сигурно нешто шо цел народ би го слушал или потпевнувал додека се вознесувам на небото, некои мислат дека некоја класична музика или некој инструментал би бил погоден, но јас лично би одбрал нешто од Ипче Ахмедовски или од брат му Јашар или нешто од Синан или Митар, Халид, значи она што народ обожава да го слуша и пее во мигови на најголема радост, ко ќе се роди син или мажи ќерка, дома најчесто се пушта таква музика а не панк.
Biva ?


PS: Poso si bog nemoras povikuvacki da vrtis!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Истото тоа што го направил и Исус :)
Мене ми пречи шо Исус ја остаи работата недоречена, нејасна, конфузна, контрадикторна.... 2000 години не можат луѓето да се договорат шо точно сакал да ни каже и поучи, од почеток почнаа раздори и делења во христијанството, сите тврдат дека баш тие се најупатени во тајните на учењето на Исус, па еден куп други се од друга вера, па еден куп се атеисти.... Исус ич не ја разјасни ни дефинира неговата вера, ги остаи луѓето поразделени од колку пред да се јави. То е се последица на неговото би рекол недоволно појавување експонирање и докажување дека е тој госпот. Исто така и јасно не кажа „Ти ова ќе праиш, ти она ќе праиш, ова смее она не смее, вака ќе славите вака ќе праите....“ ако треба и листа на работи ќе напишиш, точка по точка и нема после шо до векови да си вадиме очи дал била парабола ил не дал то шо рекол било така или не било така....
Му недостига одлучност, решителност, јасност.
Ако си веќе госпот и си решил да се појавиш пред народо, па ќе го напраиш то ко шо треба. госпотски, на никој да не му текни ни после 10.000 години простор за сомнеж дал било ил не било така.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Шчо би направил?

Ако мислиш што не би направил е ЧОВЕЧКОТО СУШТЕСТВО.

Благодарам,[DOUBLEPOST=1449698258][/DOUBLEPOST]
Би дупел невернички.
со мантија или без? :D
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
не оди во офтопици, шо би напрајил ти да беше на местото на Исус?
Јас би нешто посуптилно на пример Пица.(Секое дополнително објаснување е сувишно)
П.С Pizza is love, pizza is life.
П.С2 Кога веќе сме на оваа тема има некоја страница за сите пицерии што вршат достава во Скопје пошто од вчера му се молам на Исус и уште никој/а не ме изненади со пица. :cuc::cuc::cuc:[DOUBLEPOST=1449712236][/DOUBLEPOST]
Мене ми пречи шо Исус ја остаи работата недоречена, нејасна, конфузна, контрадикторна.... 2000 години не можат луѓето да се договорат шо точно сакал да ни каже и поучи, од почеток почнаа раздори и делења во христијанството, сите тврдат дека баш тие се најупатени во тајните на учењето на Исус, па еден куп други се од друга вера, па еден куп се атеисти.... Исус ич не ја разјасни ни дефинира неговата вера, ги остаи луѓето поразделени од колку пред да се јави. То е се последица на неговото би рекол недоволно појавување експонирање и докажување дека е тој госпот. Исто така и јасно не кажа „Ти ова ќе праиш, ти она ќе праиш, ова смее она не смее, вака ќе славите вака ќе праите....“ ако треба и листа на работи ќе напишиш, точка по точка и нема после шо до векови да си вадиме очи дал била парабола ил не дал то шо рекол било така или не било така....
Му недостига одлучност, решителност, јасност.
Ако си веќе госпот и си решил да се појавиш пред народо, па ќе го напраиш то ко шо треба. госпотски, на никој да не му текни ни после 10.000 години простор за сомнеж дал било ил не било така.
Па добро твојов поглед е од денешна гледна точка. Тогаш немало такво нешто што ние го дефинираме како религија. Исус имал одредени учења што и не се нешто комплицирани или двосмислени како на пример сакај го ближниот, стандардните не лажи, не кради...

Кај него новост е што вели сакај го непријателот, сврти го другиот образ ако те шлапнат по едниот и ваљда има уште некое како на пример царството божјо им припаѓа на децата биди како нив...

Јас не се сложувам со овој да го наречам екстремен пацифизам али за тоа време мора да се напомене сепак бил доста прогресивен поглед.

Е сега за останатите срања во библијата нема да коментирам. Дали постои Госпот или не, не знам ама знам дека библијата е напишана од човечка рака и сега кој дел од тоа е Господов збор треба секој сам да си одлучи.

П.С Во врска со мисијата на Исус никој не може да го спаси човештвото освен самото себе така да не гледам смисла во тоа на месијата(доколку постоел или ќе постои) да се гледа како на суштество кое ќе мафне со магично стапче и се ќе биде ок)

П.С2 Новиот месија
http://make-everything-ok.com/
 
Последно уредено:

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.648
Поени од реакции
11.644
Би ја прошетал целата земјина топка од крај до крај сегде каде живеат луѓе, не само низ Јудеја туку низ сите континенти, и тоа на некој огромен орел или змеј и тоа направени од метал а очите од рубини. Би кружел на нив над андите, би летал преку килиманџаро, гоби, австралија, мексико, америка германија, русија, јапонија... добро да ме видат сите и да знат дека не сум обичен чоек туку нешо посебно и специјално.
Ете го
13ddpurple_sky_2_by_eagle_photography.jpg
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Би ги пратил американците во русија, русите во америка и би ги вратил сите назад...нека се дешава нешто!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Видел нема модератор и не причекал ни еден ден, него само неколку саати после оставка отворил глупа тема.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Видел нема модератор и не причекал ни еден ден, него само неколку саати после оставка отворил глупа тема.
Не оди офтопик, шо би напраил ти да беше на местото на Исус?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom