Црна Гора - Македонска

Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Crnogordki vladika-gospodar Danilo Petrović, onodobni Crnogorci i ostali koje smo gore naveli, u službenijem dopisima smještaju Crnu Goru u Maćedoniju, a sebe imentuju kao Makedonjane samo po crkovnoj jurisdikciji, jer je Crkva crnogorska nekada bila pod kanonsku nadležnost Makedonske crkve, odnosno Ohridske arhiepiskopije.
Изгледа и Црногорците си го бараат идентитетот. Дали има доказ дека Црна Гора била некогаш под јурисдикција на Охридската архиепископија на Цела Бугарија. За прв пат читам такво нешто. Штип, Скопје, Ќустендил биле под Ипеќската црква, едвај ли Црна Гора некогаш била под Охрид.
Тука треба да се бара, мислам, некое друго објаснување.
Гледам во 1754г. Василиј Петровиќ бил српски владика.



„смјерни митрополит црногорски, скендеријски и приморски и трона српскога егзарх
ВАСИЛИЈ ПЕТРОВИЋ 10. марта
1754. године“

Вукан Мрњавчић <Вукашин Мрњавчевић>; од нације бугарске кнез,:sekss:
Што те буни тука? Така знаел човекот, така и напишал.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
„смјерни митрополит црногорски, скендеријски и приморски и трона српскога егзарх
ВАСИЛИЈ ПЕТРОВИЋ 10. марта
1754. године“



Што те буни тука? Така знаел човекот, така и напишал.

Тоа е српска пропаганда.


Во официјалните документи со странски држави и во неговиот пасош, Василије Петровић се потпишувал како МАКЕДОНЕЦ, Владика Македонски ca Цетиња :toe:


 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Takođe, pismo vladike-gospodara Danila Petrovića ruskom caru Petru Velikom od 28. Januara 1712. Završava se ovako: ''Iz Crne Gore u Makedoniji'' ili prikladniji prijevod ,, Iz Crne Gore regije (pokrajine) u Makedoniji'', a na italijanskom: ''Scritto de montenegro dela regione di Macedonija'' (isto).


U Beču je 15.12. 1714. Izdat pasoš vladici-gospodaru crnogorskom Danilu Petroviću na kojem piše da je Danilo ''biskup iz Makedonje... Sa Cetinja''.
Битушанец, за Данило пишува дека е ''biskup iz Makedonje... Sa Cetinja''

Дали толкувањето на Црногорците е вистина? Дали може да се потврди дека Црна Гора била под Охридската архиепископија?

„Zatim, 1732 god Topal Osman-paša, koga je sultan Mehmed Peti postavio za beglerbega činit-devera, to jest za generalnog inspektora Makedonije, Albanije i Bosne, po dolasku u Albaniju pokuša da oproba sreću protiv naroda crnogorskog i posla priličan broj Makedonjana, Albaneza i Bošnjaka na Pipersku provinciju, đe ih Piperi uz pomoć Kuča sve pobiše"....“

Какви ќе да се тие Македонјани, кои заедно со Албанези и Бошнјаци како испратени од Турците го напаѓаат црногорскиот народ во 1732?
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Сигурно се потурчени македонци. Тука нема ништо чудно. И самите црногорци се тепале меѓу себе (потурчените против христијаните). Ако ја имаш прочитано "Горски Венец" од Петар Петровиќ Његош ќе ти биде јасно.
 
A

anaveno

Гостин
Дали толкувањето на Црногорците е вистина? Дали може да се потврди дека Црна Гора била под Охридската архиепископија?..

videte ja diecezata na Ohridskata Arhiepiskopija okolu 1.000 god. za vreme na Samoil....
:kesa:izvini blgar,da padnes na Samoil?:pos2:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Изгледа и Црногорците си го бараат идентитетот. .
Нешто реченицава не ти е на место- што сакаше со ова да кажеш, ај подобјасни
Кои се тие другите кои си го изгубиле идентитетот, та сега си го бараат?
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75

videte ja diecezata na Ohridskata Arhiepiskopija okolu 1.000 god. za vreme na Samoil....
:kesa:izvini blgar,da padnes na Samoil?:pos2:
Dobro, ama vo tekstot stanuva zbor za 15-18 vek.
Ne mozhe od vremeto na Samuil Crnogorcite da se narekuvaat Makedonjane, koga samiot Samuil bil bugarski car i ne znam Arhiepiskopijata da se narekuvala nekogash makedonska. Do 1767 g. taa si e arhiepiskopija na CELA BUGARIJA.

Mislam ne e od crkvata.
 
A

anaveno

Гостин
si slusnal za romantizam i bajki?
vie se povikavte na imeto blgar.
servite na servus.
shqipot na iljir:vozbud:

sto se isklucok crnogorcite?

tuku,ima i nesto drugo,a toa se vrskite pomegu srednovekovnite familii od Matija so crnogorcite.

no,za toa treba druga tema.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Dokument (ima nekolku) od

Istorija Crne Gore [1835]

"Božjom milošću, MI JELISAVETA PRVA, Imperatorica i Samodržica Sverosijska, i proč., i proč, i proč.:
Blagorodnoj i poštovanoj gospodi Srpskih zemalja u Makedoniji, Skenderiji, Crnoj Gori i Primorju, Crnogorskoga Naroda Gubernatorima, Vojvodama, Kneževima i Kapetanima, a takođe i drugim duhovnim i svetovnim Glavarima - NAŠA IMPERATORSKA blagonaklonost
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
а сеа ќе испадне и дека албанците се македонци
воа е пропаганда
 
R

RAYTHEON23

Гостин
од каде па ова сега...ние сме вреден народ:pos2:

инаку има теза дека всушност словените имаат античко потекло...имено од балканот античките македонци и други племиња се селеле кон југ....за потоа истите по илада години да се вратат назад ама...не ми е верно оти нема антички македонец како со сламка мине дунав...а словените...па и нив ги нема...си ги извадија очите мегусебно....нема словени...заборавете!!!!

напред ту д фјучр:toe:

а сеа ќе испадне и дека албанците се македонци
воа е пропаганда
(најкратко) ДА
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
од каде па ова сега...ние сме вреден народ:pos2:

инаку има теза дека всушност словените имаат античко потекло...имено од балканот античките македонци и други племиња се селеле кон југ....за потоа истите по илада години да се вратат назад ама...не ми е верно оти нема антички македонец како со сламка мине дунав...а словените...па и нив ги нема...си ги извадија очите мегусебно....нема словени...заборавете!!!!

напред ту д фјучр:toe:



(најкратко) ДА
де бе борко бе и тука ли ќе ме јадеш?:kesa:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Не си ја знаеме историјата, затоа се ви е пропаганда.
Единствен организиран систем на владеење како држава кој имал континуитет на овие простори пред падот на источната имеприја била Македонија.
Жена ми по потекло е од Драч, преселени во Драчево, убиле бег, ги задевал жените, преминале во велешко.
кое славјанство де......молим те...ништо од тоа ашшш ветер и магла....

а еве сега историјата и копиљите у МАНУ шо пишеа дека сме словени лижат од земјата...ако ако така:toe:

де бе борко бе и тука ли ќе ме јадеш?:kesa:
не сум ханибал лектор ебаго....

а мило па нели разбираш..се сложувам со тебе=ај агрии:helou:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
ја па помислив и таква теза испаднало па сега ти ја потврдуваш
инаку поздрав
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Чудна работа
Бугарите не постоиме -вештачка нациа, татари
грците се цигани
албанците от кавказ-лажни илири
црногорците се македонци
србите ... за нив незвнам тамо не смеете да чепкане многу :)
баварците читам не биле германци
Та чудно работа како не ви е барем малко срам да обвинувате кој и да че ве негира кога по големи негатори от вас здраве :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom