Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Со оваа цена нема да се соберат толку затоа што со помалку пари повеќе ќе се вози, и помалку гориво ќе се троши, а со тоа помалку акцизи и ДДВ.
А како беше она пониска цена поголема побарувачка или не важи во овој случај?:)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Според мое мислење, ќе ги покачуваат акцизите, бидејќи тоа е голема ставка во приходите на буџетот
Но прашање е колку време ќе траат овие ниски цени на нафтата?
Кралот арапски рече нема шанси повеќе 100 долари барел, цената на нафтата или ќе се стабилизира или ќе паѓа, нема да има покачување така попаметни луѓе од мене предвидуваат.[DOUBLEPOST=1421402455][/DOUBLEPOST]
А како беше она пониска цена поголема побарувачка или не важи во овој случај?:)
Од Охрид до Скопје ако одиш по работа два пати неделно и немаш потреба повеќе, дали би одел три пати иако горивото е поевтино?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Според мое мислење, ќе ги покачуваат акцизите, бидејќи тоа е голема ставка во приходите на буџетот
Но прашање е колку време ќе траат овие ниски цени на нафтата?
http://faktor.mk/2015/01/16/strmen-pad-shefot-na-lukoil-smeta-deka-tsenata-na-naftata-bi-mozhela-da-padne-na-25-dolari/
СТРМЕН ПАД: Шефот на „Лукоил“ смета дека цената на нафтата би можела да падне на 25 долари

Додека не рикне некоја држава и војна да настане ќе паѓаат. Работава е кој ќе преживее ќе раскажува.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Кралот арапски рече нема шанси повеќе 100 долари барел, цената на нафтата или ќе се стабилизира или ќе паѓа, нема да има покачување така попаметни луѓе од мене предвидуваат.[DOUBLEPOST=1421402455][/DOUBLEPOST]

Од Охрид до Скопје ако одиш по работа два пати неделно и немаш потреба повеќе, дали би одел три пати иако горивото е поевтино?
јас само кажувам што прочитав. Секаде е забележан пад на побарувачката кога се зголеми рапидно цената на нафтата...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.682
Со оваа цена нема да се соберат толку затоа што со помалку пари повеќе ќе се вози, и помалку гориво ќе се троши, а со тоа помалку акцизи и ДДВ.
Да, бидејќи цените се пониски возилата ќе почнат помалку да трошат...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
акцизата е фиксна. државата не губи ни денар со намалувањево на цените, туку мислам дека и повеќе ќе заработи... да, приливот од ддв-то ке се намали, ама сите луѓе да почнат да тураат само 10% повеќе гориво одошто претходно турале со скапата цена, државата од акцизите повеќе ќе земе одошто од намалениот профит од ддв... на друг некои форуми, во принцип автомобилски, почнаа луѓе да се фалат како одамна не напуниле до капаче, а сега прават така пак... ете ти и поголем профит за државата...

така да, без гајле, нема баш да ги кренат акцизите....
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Ако цената на нафтата паѓа, а во овој случај доларот се качува еве го стасува до 53$....тоа значи дека америте ќе изгубат конкурентност на пазарот...ај некој ако има запознаен од оваа област нека ми каже дали грешам, или имаат бенефит америте од ситуацијава.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
http://kajgana.com/gorivata-poevtinuvaat-od-15-do-3-denari

Горивата поевтинуваат од 1,5 до 3 денари


Малопродажната цена на горивата се намалува од ноќеска на полноќ од 1,5 до 3 денари во зависност од нафтениот дериват, соопшти во понеделникот Регулаторната комисија за енергетика.




Најмалку поевтинува еуросуперот БС-95 за 1,5 денари за литар, со што новата цена ќе изнесува 59 денари.

За два денара се намалува цената на еуросуперот БС-98, на 60,5 денари за литар.

Малопродажната цена на еуродизелот (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит и со тоа цената на овој вид гориво ќе изнесува 48,50 ден/лит.

Најмногу за три денари поевтинува екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1), кое ќе се продава по 37 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 1,610 ден/кг, со што новата цената на М-1 НС изнесува 21,282 денари за килограм.

Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-то дневен период е за 11,19 % пониска од просечната цена на сурова нафта по која беа формирани тековните цени на нафтените деривати. Курсот на денарот во однос на доларот, пак, во изминатиот 14-то дневен период изнесуваше 52,9475 ден/$ и е за 1,443 % повисок од курсот на доларот по кој беа формирани цените, се вели во образложението на регулаторите.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Е фала богу сега ќе ја стиснам малце на отворено :)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.975
Поени од реакции
35.654
Мене на плин ми е ама нишо не поевтинал овај пат ќе се задоволам со 28 ден :)
Да остане така и супер е. :) ... Со 1000че полнам цела боца 40 литри , и возам скоро 400 км градска. :D
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Да остане така и супер е. :) ... Со 1000че полнам цела боца 40 литри , и возам скоро 400 км градска. :D
јас со 1000 че исто 40 литри ама 500 км поминувам. 1.4 мотор со 90 коњи
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
кај мене троши 9 до 10.5 литри на 100. Треба уште 25 денари да го намалат за да ве стигнам.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Денес имаше нова корекција на цената - во надолен тренд се разбира. Мислам дека некаде за 70 центи поевтини за барел или некаде 45 не сум сигурен него сакав да кажам ако остане вака или паѓа на следното заседание на регулатрона пак ќе поевтини
 

Kajgana Shop

На врв Bottom