Хомосексуални бракови во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ма ич не ме тангира, то е и поентата, сакаат брак - ете им законска процедура, или 10.000 потписи нек соберат, ил преку свои членови во парламент или влада нека покренат иницијатива.
Исто ко ти ко ќе те стегнат киселини, сам си бараш чарето.
Бива така?
Немој вака, само 10 000 потписи ги спомна. Кажи му и за Коче директорот на гејојте, Боки13, чупето од театарот, Холандија.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Немој вака, само 10 000 потписи ги спомна. Кажи му и за Коче директорот на гејојте, Боки13, чупето од театарот, Холандија.
Повторувањето на тие аргументи не е паралела на повторувањето на истиот вид плачење на несфатените?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Повторувањето на тие аргументи не е паралела на повторувањето на истото плачење на несфатените?
Аргументи?

:D

Лет3 не може да препознае аргумент против хомо браковите и да му излезе аргументот облечен во портокалово и клоца да му удри. Не ме заебавај...
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Аргументи?

:D

Лет3 не може да препознае аргумент против хомо браковите и да му излезе аргументот облечен во портокалово и клоца да му удри. Не ме заебавај...
Шознам, мене муабетите ми фаќаат око. Ете, дури и во наводници да го клам зборот аргументи, пак, оправдано ќе биде неговото повторување наспроти цимолењето на несфатениве против опресијата нивна додека сркаат сутлијаш со сребрена лајца.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Шознам, мене муабетите ми фаќаат око. Ете, дури и во наводници да го клам зборот аргументи, пак, оправдано ќе биде неговото повторување наспроти цимолењето на несфатениве против опресијата нивна додека сркаат сутлијаш со сребрена лајца.
Не секој проблем може да се сведе на социјалниот момент. Ако е хомосексуалецот од сиромашно семејство ќе ти биде поприфатлив?
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Не секој проблем може да се сведе на социјалниот момент. Ако е хомосексуалецот од сиромашно семејство ќе ти биде поприфатлив?
Не би требало. Али чекам да дознаам за постоењето на несфатен изникнат во сиромаштија.

Крај краева, не се работи за поприфатлив/неприфатлив. Всушност, мене неприфатливи ми се либералите во целост, безразлика на нивната сексуална дезориентација.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не би требало. Али чекам да дознаам за постоењето на несфатен изникнат во сиромаштија.

Крај краева, не се работи за поприфатлив/неприфатлив. Всушност, мене неприфатливи ми се либералите во целост, безразлика на нивната сексуална дезориентација.
За првото, не гледам зошто хомосексуалноста би била само кај богатите. Ако е генетски условена како што мислам дека е, тогаш нема причина само богатите да бидат хомосексуалци.

За второто, во ред, но либералноста сама по себе е многу лабава категорија. Јас за себе мислам дека сум многу конзервативен, но не ми смета хомосексуалците да имаат право на брак. Апсолутно не ме допира, ништи не губам, и ми изгледа како чиста злоба од страна на хетеросексуалците да не ги дозволуваат хомо браковите.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ако паметни луѓе мислат дека се оние кои велат не им суди на другите за нивниот начин за живот, остај ги да прават што сакаат и сл. тогаш без навреда ама луѓе свестете се. Дали би сакале вашиот син да биде ПЕДЕР ? ХОМУСЕКСУАЛЦИТЕ се ПЕДЕРИ и крај. Нема културен назив за нив затоа што го ја нарушуваат културата во една земја. Кога друг пат ќе речете тоа е во ред или нека прават што сакаат замислете го вашиот син тинејџер на 16год. како шета за рака со својот дечко. ЌЕ ПОВРАТАМ ОД САМАТА ПОМИСЛА. Секоја чест за министерот и дај боже вакви да бидат сите. Господ создал МАШКО и ЖЕНСКО, за тие да се размножуваат и да го одржуваат овој вид, а не за педери да се пукотат во 9ката. Срамота !
Не го мешај Господ во дискусијава ако си решил да го мешаш носот во туѓ живот и да судиш. Бидејќи како прво, не е христијански од твоја страна, што те прави хипокрит, како второ, не е доволен изговор за некој да се меша во туѓ живот, бидејќи тоа не те прави поинаков многу од муслиманите, кои преку своит екстремистички елементи се обидуваат да влијаат врз животот на сите немуслимани, бидејќи ним "Господ така им рекол".

Инаку нема потреба да замислуваме ништо, имаш побујна имагинација од сите нас во дискусијава.

Тоа дете има право на нормално семејство кое треба да биде супститут на биолошкото семејство а супститут на биолошкото семејство може да биде само семејство во кое има татко и мајка, маж и жена. Неможе затао што се нарекува ,,гланц папир,, супститут на тоалетната хартија да биде шмирглата, неможе затоа што се нарекува ,,брак,, супститут на биолошкото семејство да бидат двајца татковци или две мајки.
Океј, не за посвојување. Што останува за биолошко дете? Тогаш е оправдано, или и тоа не смеат да имаат?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
За првото, не гледам зошто хомосексуалноста би била само кај богатите. Ако е генетски условена како што мислам дека е, тогаш нема причина само богатите да бидат хомосексуалци.

За второто, во ред, но либералноста сама по себе е многу лабава категорија. Јас за себе мислам дека сум многу конзервативен, но не ми смета хомосексуалците да имаат право на брак. Апсолутно не ме допира, ништи не губам, и ми изгледа како чиста злоба од страна на хетеросексуалците да не ги дозволуваат хомо браковите.
Вајстина лабава категорија. Јас пак, не се сметам за конзервативен човек, ниту пак можам да се идентификувам со грото нефатени (либерали)... на планетава. Ваљда треба по некои други категории да се вметнам некаде, иако имало либерални обиди да ме вметнат во - искомплексиран, пример.
Јако е што либерали доста арогантно настапуваат на вакви теми (full of hatred се бе! )

Значи, јас ко поотворен за многу работи, би ми сметало несфатениве (од сексуален карактер) да створат бракови.

Би било нечесно да речам и пресечам дека не би ми сметало. Оти, ако тргнам од тој момент, ќе морам да се ослободам и од други мои „стеги на искомплексираноста“

Во никој случај, тогаш, не би ми сметала зоофилија, педофилија, објектофилија, инцестот, наркоманијата и тн.
Што имам јас со тоа?

Ништо не губам, нели?

Или што вика Фил Охс во неговата Love me, I'm a liberal -

I love Portoricans and Negros, as long as they don't move next door... :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Значи, јас ко поотворен за многу работи, би ми сметало несфатениве (од сексуален карактер) да створат бракови.

Би било нечесно да речам и пресечам дека не би ми сметало. Оти, ако тргнам од тој момент, ќе морам да се ослободам и од други мои „стеги на искомплексираноста“

Во никој случај, тогаш, не би ми сметала зоофилија, педофилија, објектофилија, инцестот, наркоманијата и тн.
Што имам јас со тоа?

Ништо не губам, нели?
Ова е веќе многу пати разглабано. Кај педофилијата некое дете страда, сеедно ќе ти биде? Нема да те допира?

Кај хомосексуалноста никој не страда, двата учесници во врската се своеволно, и наоѓаат задоволство во тоа, не ускратувајќи му го задоволството на некој трет.

Ќе признаеш, очигледно е ова, и досадно повторно да се дискутира. Аргументот од педофилија едноставно не е валиден. И за сите други кои ги спомена, може да се каже нешто специфично, кое ги разликува од хомосексуалноста, само навистина ме мрзи.

Плус, аналогиите се навистина лош начин на размислување, и ништо не се докажува преку аналогија. ;)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Кај зоофилијата и педофилијата разбирам, ама кај другово не знам некој што му смета? Огорчени сте нешто многу :D
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Ја промашуваш поентата, тоа беше дека ако има взаемна слободна согласност на двајца полнолетни - то било во ред. И јас наведов примери на взаемна слободна согласност на двајца возрасни - и сега “аууу то не е нормално“.
Темава е за хомосексуални бракови, а под брак се подразбира заедница регулирана со закон помеѓу 2 возрасни личности. Ти во ваква тема мешаш дрога, брачни изневерувања, полигамија.. Не знам зашто не сфаќаш дека еден човек може да избери дали ќе се дрогира, дали ќе изневерува, дали ќе има односи со 3 жени. Додека еден човек не може да си ја избери сам својата сексуална ориентација.
Приметив кај вас гејојте сите “аргументи“ ви се добри само ако се однесуваат на вас, штом се применат на други ситуации - одма не чинат. То беше пример скоро кога почнавте да свршавате од среќа како во Албанија ете претседникот разговарал со гејојте и им рекол дека имале негова подршка, одма сите станавте Албанофили “ма тоа е држава, ма то е народ, напреден, модерен, пример за следење, влада и политика да се гордееш... а не како овие нашите никакви мизерни беди од човечка багра.... “ па ко ви наведов дека таа иста Албанија во програмата на нивната академија за науки стоји дека пола Македонија треба да и припадне на Албанија дека тоа е цел кон што треба да се стреми нивната влада и политика - “ма то не е важно бе ебате татковини и патриотизам, дај да се швркам јас во газо рает па кој сака нека зема што сака“. Патриотизмо ви иди до каде и аналниот оргазам.
Сега почна да мешаш и патриотизам со хомосексуалност. Иначе, никој не стана Албанофил, ЛОЛ, него на темава беа упатени пофалби за Албанија поради тоа шо се ориентира проевропски, како и нашите соседни земји. А факт е дека моментално Македонија е најзаостаната држава во регионов, па дури почна да заостанува и позади Албанија, тоа е очигледно.

Не знам по кој основ очекуваш хомосексуалците во Македонија да бидат патриоти?
Во државава излегуваат политичари јавно на ТВ и навредуваат цела група на луѓе која е така родена. Ги прикажуваат хомосексуалците како болни, неморални, опасни за државата.
Да не генерализирам, лично јас како хомосексуалец не ја мразам државава и народот во неа, туку чувствувам можеби гнев па дури и малку жал поради тоа шо голем дел од народот е неразвиен, живее со сфаќања од пред неколку века...
Шо тебе би ти сметала лично еутаназија, или некој на улица ако купува дрога и се дрогира? и тоа се базира на твоите хомосексуални принципи за слобода, взаемна согласност и полнолетност.
Еутанзијата е убиство, дрогата е штетна што човек може да го доведи до смрт. А хомосексуалците на никого не наштетуваат, ниту на самите себе ниту на луѓето околу нив.

А ако ти е само за бракови, Oти да не се дозволи брак меѓу брат и сестра (полнолетнни и взаемно согласни, или ете да ви се направи ќеифот - и брат со брат еден солиден хомосексуален инцестен гејски брак? или вујко и внука, или тетка и внука, дедо и внука.... зошто да нема законски полигамен брак, да може еден маж слободно и легално да има 4-5 жени взаемно согласни и полнолетни, или една жена да има неколку мажи.
Не можеш да го користиш инцестот како аргумент против хомосексуалноста. По оваа твоја логика, не би требало да има ниту хетеросексуални бракови, зашто има и хетеросексуален инцест пример брат-сестра.
Примериве што ти неколку години ги користиш како аргументи против хомосексуалците немаат никаква смисла.
 
2

~2A

Гостин
dzimialeksov - Не знам од каде потребата да навредуваш - дека постојат начини, постојат, имаш бујна имагинација, како што заклучивме претходно, искористи ја.

Или не мораш да ја искористуваш, важно одговори на прашањето што ти е поставено, не си ја замарај главата со процесот како ќе дојде до тоа.
Значи си бесчувствително суштество кое ќе искористи жена само за да ја добие својата цел. Нели, според некои си романтики, детето е цутот на љубовта?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Значи си бесчувствително суштество кое ќе искористи жена само за да ја добие својата цел. Нели, според некои си романтики, детето е цутот на љубовта?
Не е прашање на искористување воопшто.


Де бе, до толку би бега од сфаќање? Ајде нека биде хипотетичко прашање, имам биолошки син/ќерка. Што сега?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom