Хомосексуални бракови во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Никаде не споменав дека јадам, ако ти се пронајде јас не сум крив за тоа. позз
Нели ти дојде на темава и кажа дека хомосексуалците ја нарушуваат културата на една земја? Па, пошо форумов е место за дискусија, треба да објасниш како ја нарушуваат културата. Не е во ред ти овде да навредуваш група на луѓе, без да ја објасниш причината.
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Имаме и кај еутаназија “заедничка согласност на две полнолетни личности“
Имаме и кај купопродажба на дрога “заедничка согласност на две полнолетни личности“
Имаме и кај инцесни врски “заедничка согласност на две полнолетни личности“
Имаме и во швалерација и брачни изневерувања “заедничка согласност на две полнолетни личности“
Имаме и во полигамни врски “заедничка согласност на две и повеќе полнолетни личности“
па да легализираме дека доктор во договор и барање на пациент може да го убие, да легализираме продажба на дрога само на полнолетни личности, да одобриме инцестни врски само меѓу полнолетни блиски роднини, да допуштиме полигамни бракови и да ја исфрлиме прељубата како основ за тужби и разводи. Ете ти павијану неколку аргументи кое ти и партнерот ти шимпанзо не ви текни.
Темава е за брак, под брак се подразбира заедница регулирана со закон на две возрасни лица.
Со тоа што ќе се овозможат истополови бракови - никој нема да биде загрозен.
А ти овде мешаш дрога, еутанзија, брачни изневерувања, полигамни врски со брак односно заедница помеѓу 2 возрасни лица, регулирана со закон.
Инцестот е поврзан со хомосексуалноста, колку што е и со хетеросексуалноста, нема никаква смисла да го користиш како контра аргумент против истополови бракови. :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Темава е за брак, под брак се подразбира заедница регулирана со закон на две возрасни лица.
Со тоа што ќе се овозможат истополови бракови - никој нема да биде загрозен.
А ти овде мешаш дрога, еутанзија, брачни изневерувања, полигамни врски со брак односно заедница помеѓу 2 возрасни лица, регулирана со закон.
Инцестот е поврзан со хомосексуалноста, колку што е и со хетеросексуалноста, нема никаква смисла да го користиш како контра аргумент против истополови бракови. :)
Ја промашуваш поентата, тоа беше дека ако има взаемна слободна согласност на двајца полнолетни - то било во ред. И јас наведов примери на взаемна слободна согласност на двајца возрасни - и сега “аууу то не е нормално“. Приметив кај вас гејојте сите “аргументи“ ви се добри само ако се однесуваат на вас, штом се применат на други ситуации - одма не чинат. То беше пример скоро кога почнавте да свршавате од среќа како во Албанија ете претседникот разговарал со гејојте и им рекол дека имале негова подршка, одма сите станавте Албанофили “ма тоа е држава, ма то е народ, напреден, модерен, пример за следење, влада и политика да се гордееш... а не како овие нашите никакви мизерни беди од човечка багра.... “ па ко ви наведов дека таа иста Албанија во програмата на нивната академија за науки стоји дека пола Македонија треба да и припадне на Албанија дека тоа е цел кон што треба да се стреми нивната влада и политика - “ма то не е важно бе ебате татковини и патриотизам, дај да се швркам јас во газо рает па кој сака нека зема што сака“. Патриотизмо ви иди до каде и аналниот оргазам. Шо тебе би ти сметала лично еутаназија, или некој на улица ако купува дрога и се дрогира? и тоа се базира на твоите хомосексуални принципи за слобода, взаемна согласност и полнолетност.
А ако ти е само за бракови, Oти да не се дозволи брак меѓу брат и сестра (полнолетнни и взаемно согласни, или ете да ви се направи ќеифот - и брат со брат еден солиден хомосексуален инцестен гејски брак? или вујко и внука, или тетка и внука, дедо и внука.... зошто да нема законски полигамен брак, да може еден маж слободно и легално да има 4-5 жени взаемно согласни и полнолетни, или една жена да има неколку мажи.
Ова ми е познато, слободата на умот иви е само ако сте вие во прашање, за останати - не важи. Толку од вашето “напредно“ мислење
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ја промашуваш поентата, тоа беше дека ако има взаемна слободна согласност на двајца полнолетни - то било во ред. И јас наведов примери на взаемна слободна согласност на двајца возрасни - и сега “аууу то не е нормално“. Приметив кај вас гејојте сите “аргументи“ ви се добри само ако се однесуваат на вас, штом се применат на други ситуации - одма не чинат. То беше пример скоро кога почнавте да свршавате од среќа како во Албанија ете претседникот разговарал со гејојте и им рекол дека имале негова подршка, одма сите станавте Албанофили “ма тоа е држава, ма то е народ, напреден, модерен, пример за следење, влада и политика да се гордееш... а не како овие нашите никакви мизерни беди од човечка багра.... “ па ко ви наведов дека таа иста Албанија во програмата на нивната академија за науки стоји дека пола Македонија треба да и припадне на Албанија дека тоа е цел кон што треба да се стреми нивната влада и политика - “ма то не е важно бе ебате татковини и патриотизам, дај да се швркам јас во газо рает па кој сака нека зема што сака“. Патриотизмо ви иди до каде и аналниот оргазам. Шо тебе би ти сметала лично еутаназија, или некој на улица ако купува дрога и се дрогира? и тоа се базира на твоите хомосексуални принципи за слобода, взаемна согласност и полнолетност.
А ако ти е само за бракови, Oти да не се дозволи брак меѓу брат и сестра (полнолетнни и взаемно согласни, или ете да ви се направи ќеифот - и брат со брат еден солиден хомосексуален инцестен гејски брак? или вујко и внука, или тетка и внука, дедо и внука.... зошто да нема законски полигамен брак, да може еден маж слободно и легално да има 4-5 жени взаемно согласни и полнолетни, или една жена да има неколку мажи.
Ова ми е познато, слободата на умот иви е само ако сте вие во прашање, за останати - не важи. Толку од вашето “напредно“ мислење
Кажи му и за Коче директорот на гејовите, Боки13, чупето од театарот, 10 000 потписи и Холандија.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614


  • Mladić se osvrnuo na inicijativu "U ime obitelji", ali i ispričao kako je biti gay u Hrvatskoj
P
Foto: Privatan album
POVODOM jučerašnje zagrebačke Povorke ponosa internetski portal srednja.hr donio je priču o 23-godišnjem studentu homoseksualne orijentacije koji se osvrnuo na inicijativu "U ime obitelji", ali i ispričao kako je biti gay u Hrvatskoj.
Dino dolazi iz Pule, radi i studira na zagrebačkom Filozofskom fakultetu. Ovaj se mladić nimalo ne razlikuje od svojih vršnjaka i ostalih mladih ljudi koji žele uspjeti u Hrvatskoj, ostvariti svoje snove, izgraditi karijeru i biti sretno zaljubljeni.
Međutim, Dino je homoseksualne orijentacije, on je gay ili kako su ga mnogi nazivali, peder, piše srednja.hr.
"U vezi sam, i to znaju i moja obitelj, a i obitelj mog dečka. Znaju i svi na faksu i poslu, općenito svi ljudi koji nas poznaju. Ljubavna veza se ne bi trebala skrivati", iskren je Dino koji je još u osnovnoj školi shvatio da ga privlače dečki.
Bilo mu je tada dvanaest godina. Budući da je s majkom imao otvoreni odnos, njoj je prvoj priznao svoju seksualnu orijentaciju, a ona ga nije osuđivala, kao što će mnogi pomisliti. Štoviše, poticala ga je da kaže i ostalim članovima obitelji.
"Upravo zbog majčine velike podrške, a kasnije i od ostalih ljudi, nikad nisam imao problema s prihvaćanjem činjenice da sam gay. Danas sam siguran da to ne bi bilo tako jednostavno da obitelj nije bila uz mene", kaže Dino prema kojem su djeca u školi znala biti okrutna, no nikad nije doživio neka velika zlostavljanja.
Kasnije, kad je upisao srednju školu, stav prema vlastitoj seksualnosti prerastao je iz običnog prihvaćanja u svojevrstan ponos, pa je Dino odlučio da neće nikad skrivati svoju seksualnost. Kad je došao studirati u Zagreb upoznao je brojne ljude koji dijele njegovu orijentaciju, pa time i probleme s kojima se suočava gay populacija. Sjeća se i nekih situacija gdje je bio diskriminiran, pa čak i pod prijetnjama.
"Jednom su me, dok sam izlazio iz gay kluba, dočekali povici i prijetnje jedne skupine BBB – a. Osim toga, prijateljicu i mene su jedanput zamolili da napustimo kafić jer je gospođi koja je sjedila iza nas smetalo što prijateljica i ja pričamo o njenoj djevojci. Konobaru je bilo neugodno zbog toga", govori Dino koji se tada samo mirno podigao i izašao, ne želeći da mu netko ovakvim činom kvari raspoloženje.
Ipak, kad izlazi sa svojim dečkom, Dino se ne upušta u nikakve nježnosti na javnim mjestima. "Zna se dogoditi da se u kinu uhvatimo za ruku i damo si pusu, no izbjegavamo to raditi u centru grada, na trgu i slično. Ipak nam je od svega najbitnija sigurnost, a u Hrvatskoj ne možeš biti siguran da ti neće doletjeti šaka u glavu zbog nježnog poljupca", mišljenja je Dino.
Unatoč tome smatra da Hrvatska nije tako zatucana zemlja kakvom je mnogi smatraju i da se većina stvari promijenila u posljednjih nekoliko godina. Kao najhomofobniji događaj u posljednje vrijeme, Dino izdvaja inicijativu "U ime obitelji".
"Ova inicijativa iza svog slogana i imena krije jednu jako homofobnu ideologiju. Ljudi su nažalost potpisivali a da nisu ni znali što potpisuju. Najžalosnije mi je što su njihovi volonteri bili jako mladi ljudi, jedna generacija za koju sam bio uvjeren da je tolerantnija. Ovakve situacije mogu se smanjiti samo ako ljudi budu iskreni, svjesni sebe i svoje okoline te prihvate druge onakvima kakvi jesu. Jer jedino na taj način će i hrvatsko društvo postati tolerantnije", zaključio je Dino.

--- надополнето: 16 јуни 2013 во 13:41 ---
http://www.index.hr/black/clanak/ispovijest-gay-studenta-u-hrvatskoj-ne-mozete-biti-sigurni-da-vam-nece-doletjeti-saka-u-glavu-zbog-njeznog-poljupca/683602.aspx
--- надополнето: 16 јуни 2013 во 13:48 ---
Купете си ајфон и ќе се излечите од хомосексуалноста:vozbud::facepalm:

http://tehnoklik.net.hr/iphone-aplikacija-koja-lijeci-homoseksualnost
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
42
Поени од реакции
16
Нели ти дојде на темава и кажа дека хомосексуалците ја нарушуваат културата на една земја? Па, пошо форумов е место за дискусија, треба да објасниш како ја нарушуваат културата. Не е во ред ти овде да навредуваш група на луѓе, без да ја објасниш причината.

Секој има свое право на мислење. Јас не навредувам група на луѓе туку група на животни. А тоа како ја нарушуваат културата го објаснив погоре побарај слободно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Кажи му и за Коче директорот на гејовите, Боки13, чупето од театарот, 10 000 потписи и Холандија.
Коче е легален педер уште од 90 сетите, тој е нешо како ветеран. Никој не го гибаше не го тепаше не го малтретираше ради неговата хомосексуална вера и сексуаланиот избор, освен неговиот дечко - геј, кој некаде средина на 90 сетите го киднапирал, држал врзан и се иживувал над него неколку дена физички и психички (пред неколку месеци то дечко си го одзеде животот сечејќи ги вените со парче скршено стакло под дејство на дрога - таков го нашле дома кутра му мајка и несреќниот му брат. Коче си е генерален менаџер на сите гејој во цела Македонија (не етничка туку во рамките на границите на РМ) си има своја организација, фондови, се дружи со амбасадори гостува по телевизии и еднаш годишно ќе пропарадира пред собрание носејќи транспарент дека е геј. Боки 13 направи кариера слава и пари од својот хомосексуален имиџ , му дадоа да води емисија каде гостуваа познати имиња од естрадата, држеше концерти, парадираше во нови скапи гардероби и накити, чупето е режисер, младо кога заврши се вработи во државна институција, гостува со претстави по други театри, даваше интервјуа седбната слободно опуштено по кафиќи. Сето ова докажува дека геј заедницата во Македонија не е ни дискриминирана ни прогонувана ни малтретирана. Хомосексуалството не е забрането а нив никој не ги прогонува.
И покрај тоа вие неколку геја кукате плачете и пиштите дека живеете во страв ?!?! прогонувани !!:??? дискриминрани ??!! и ширите лажна слика за својот народ и татковина лажејќи во своите кодошења по странски земји и дипломатски преставници небаре овде ве бесат и колат а сите до ред живеете ситуирано богато и слободно. Не знам што сакате, ако е тоа некој закон - имате можност да соберете 10.000 потписи и поднесете иницијатива до влада за промена или донесување на закон, или можете да лобирате преку своите колеги гејој пратеници и(ли) министри, собранието или владата да поднесе барање за таков закон. Наместо тоа , седиш овде и завиваш невистини и клевети. Јас овде ти посочувам на кој начин можете да ги добиете тие права и не знам кој ти е изговорт што ете не собравте 10.000 или 20.000 или 50.000 потписи. Немате време? немате пенкала?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Коче е легален педер уште од 90 сетите, тој е нешо како ветеран. Никој не го гибаше не го тепаше не го малтретираше ради неговата хомосексуална вера и сексуаланиот избор, освен неговиот дечко - геј, кој некаде средина на 90 сетите го киднапирал, држал врзан и се иживувал над него неколку дена физички и психички (пред неколку месеци то дечко си го одзеде животот сечејќи ги вените со парче скршено стакло под дејство на дрога - таков го нашле дома кутра му мајка и несреќниот му брат. Коче си е генерален менаџер на сите гејој во цела Македонија (не етничка туку во рамките на границите на РМ) си има своја организација, фондови, се дружи со амбасадори гостува по телевизии и еднаш годишно ќе пропарадира пред собрание носејќи транспарент дека е геј. Боки 13 направи кариера слава и пари од својот хомосексуален имиџ , му дадоа да води емисија каде гостуваа познати имиња од естрадата, држеше концерти, парадираше во нови скапи гардероби и накити, чупето е режисер, младо кога заврши се вработи во државна институција, гостува со претстави по други театри, даваше интервјуа седбната слободно опуштено по кафиќи. Сето ова докажува дека геј заедницата во Македонија не е ни дискриминирана ни прогонувана ни малтретирана. Хомосексуалството не е забрането а нив никој не ги прогонува.
И покрај тоа вие неколку геја кукате плачете и пиштите дека живеете во страв ?!?! прогонувани !!:??? дискриминрани ??!! и ширите лажна слика за својот народ и татковина лажејќи во своите кодошења по странски земји и дипломатски преставници небаре овде ве бесат и колат а сите до ред живеете ситуирано богато и слободно. Не знам што сакате, ако е тоа некој закон - имате можност да соберете 10.000 потписи и поднесете иницијатива до влада за промена или донесување на закон, или можете да лобирате преку своите колеги гејој пратеници и(ли) министри, собранието или владата да поднесе барање за таков закон. Наместо тоа , седиш овде и завиваш невистини и клевети. Јас овде ти посочувам на кој начин можете да ги добиете тие права и не знам кој ти е изговорт што ете не собравте 10.000 или 20.000 или 50.000 потписи. Немате време? немате пенкала?
Благодарам, ова досега го немаше напишано.

А за Холандија нема нешто да кажеш?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Благодарам, ова досега го немаше напишано.

А за Холандија нема нешто да кажеш?
Холандија е гејски елдорадо, таму е хомосексуалноста легална веќе 200 години и донесени се сите закони кои ги бараа од бракови, дискримнации посвојувања... Но тоа не им помогна во нивната душевна болка, во Холандија во депресии, психози и психички болки и страдања, во самоубиства и број на самоубиства - дааалеку водат гејовите. Тоа значи дека во прашање е болест, болест која делува на умот понашањето расудувањето и психата на тие кутри луѓе. Некаде 5 пати повеќе се убиваат гејојте од нормалните, многу повеќе се одаваат на алкохол и седативи, водат и во семејни насилства и органски болести врзани со сексуалната орјентација. Така да и во таа “слободна напредна Холандија“ гејојте живеат со помрачени умови. И во таа слобода нешто ги тера да секокаат од балкуни, да легнуваат под возови, да се фрлаат со камен околу врат во реките, да се предозираат со лекарства, да се занишаат на јамките да си истурат мозоците со пиштол. Не е тоа само една онака наивна едноставна “нормална слободна сексуална орјентација“ слободно и нормално е да одбереш тим за кој ќе навиваш, партија за која ќе гласаш, музика, книга, кола.... но да се сексаш со стотици партнери противприродно и ради то да ти страда душата и умот и најчесто крајот да биде насилен и фатален - е опасна, алармантна и нездрава работа
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Холандија е гејски елдорадо, таму е хомосексуалноста легална веќе 200 години и донесени се сите закони кои ги бараа од бракови, дискримнации посвојувања... Но тоа не им помогна во нивната душевна болка, во Холандија во депресии, психози и психички болки и страдања, во самоубиства и број на самоубиства - дааалеку водат гејовите. Тоа значи дека во прашање е болест, болест која делува на умот понашањето расудувањето и психата на тие кутри луѓе. Некаде 5 пати повеќе се убиваат гејојте од нормалните, многу повеќе се одаваат на алкохол и седативи, водат и во семејни насилства и органски болести врзани со сексуалната орјентација. Така да и во таа “слободна напредна Холандија“ гејојте живеат со помрачени умови. И во таа слобода нешто ги тера да секокаат од балкуни, да легнуваат под возови, да се фрлаат со камен околу врат во реките, да се предозираат со лекарства, да се занишаат на јамките да си истурат мозоците со пиштол. Не е тоа само една онака наивна едноставна “нормална слободна сексуална орјентација“ слободно и нормално е да одбереш тим за кој ќе навиваш, партија за која ќе гласаш, музика, книга, кола.... но да се сексаш со стотици партнери противприродно и ради то да ти страда душата и умот и најчесто крајот да биде насилен и фатален - е опасна, алармантна и нездрава работа
Убаво што ни објасни на сите на темава, вака за прв пат. А можеш уште еднаш за Коче директорот на гејојте, Боки13 и 10 000 потписи?

Бидејќи само еднаш имаш напишано, да не не разбра некој?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Убаво што ни објасни на сите на темава, вака за прв пат. А можеш уште еднаш за Коче директорот на гејојте, Боки13 и 10 000 потписи?

Бидејќи само еднаш имаш напишано, да не не разбра некој?
URL="http://forum.kajgana.com/threads/Хомосексуални-бракови-во-Македонија.64096/page-246#post-5944628"]Хомосексуални бракови во Македонија[/URL]
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Холандија е гејски елдорадо, таму е хомосексуалноста легална веќе 200 години и донесени се сите закони кои ги бараа од бракови, дискримнации посвојувања... Но тоа не им помогна во нивната душевна болка, во Холандија во депресии, психози и психички болки и страдања, во самоубиства и број на самоубиства - дааалеку водат гејовите. Тоа значи дека во прашање е болест, болест која делува на умот понашањето расудувањето и психата на тие кутри луѓе. Некаде 5 пати повеќе се убиваат гејојте од нормалните, многу повеќе се одаваат на алкохол и седативи, водат и во семејни насилства и органски болести врзани со сексуалната орјентација. Така да и во таа “слободна напредна Холандија“ гејојте живеат со помрачени умови. И во таа слобода нешто ги тера да секокаат од балкуни, да легнуваат под возови, да се фрлаат со камен околу врат во реките, да се предозираат со лекарства, да се занишаат на јамките да си истурат мозоците со пиштол. Не е тоа само една онака наивна едноставна “нормална слободна сексуална орјентација“ слободно и нормално е да одбереш тим за кој ќе навиваш, партија за која ќе гласаш, музика, книга, кола.... но да се сексаш со стотици партнери противприродно и ради то да ти страда душата и умот и најчесто крајот да биде насилен и фатален - е опасна, алармантна и нездрава работа

Океј се тоа, ама во случај ако не му дозволиш бракови на хомосексуалците како ќе се промени ситуацијата.
И на крај што тебе толку лично те тангира ако некој се самоубива?
Пример мене ме јадат киселини кога јадам бел леб после 21 часот, па не гледам некој да се загрижи толку за тоа.
Колку што знам болеста не е заразна и не може да се рашири кон останатото население.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Океј се тоа, ама во случај ако не му дозволиш бракови на хомосексуалците како ќе се промени ситуацијата.
И на крај што тебе толку лично те тангира ако некој се самоубива?
Пример мене ме јадат киселини кога јадам бел леб после 21 часот, па не гледам некој да се загрижи толку за тоа.
Колку што знам болеста не е заразна и не може да се рашири кон останатото население.
Сега ќе ти објасни за Коче директорот на гејојте, Боки13, чупето од театарот, 10 000 потписи и Холандија.

Сам си го бараше...

:facepalm:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Океј се тоа, ама во случај ако не му дозволиш бракови на хомосексуалците како ќе се промени ситуацијата.
И на крај што тебе толку лично те тангира ако некој се самоубива?
Пример мене ме јадат киселини кога јадам бел леб после 21 часот, па не гледам некој да се загрижи толку за тоа.
Колку што знам болеста не е заразна и не може да се рашири кон останатото население.
Ма ич не ме тангира, то е и поентата, сакаат брак - ете им законска процедура, или 10.000 потписи нек соберат, ил преку свои членови во парламент или влада нека покренат иницијатива.
Исто ко ти ко ќе те стегнат киселини, сам си бараш чарето.
Бива така?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom