Хомосексуални бракови во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Оф леле. За нивото на интелигенција ќе оставам да пресудат читателите на оваа наша мала преписка. :)

Значи единствениот "аргумент" кој можеш да го понудиш против хомосексуалните бракови, и единствената причина која можеш да ја наведеш зошто си малициозен спрема хомосексуалците е тоа што го поистоветуваш хомосексуалниот со зоофилија, силување, педофилија...

Не сакам да звучам премногу грубо, но шестмесечно шимпанзо со застој во психичкиот развој може да ја пронајде фаличноста на аргументот. Кај хомосексуалноста имаме , кај сите други го немаме тоа. На глава да се наместиш не можеш да најдеш противаргумент.

Сега, бидејќи навистина сакам да верувам дека си над нивото на шестмесечното шимпанзо, и дека ти е совршено јасно како тој аргумент не е валиден, јас морам да го лоцирам коренот на твојата омраза и презир спрема хомосексуалците во подрачјето на несвесното и потиснатото.

Значи, или си имал некакво хомосексуално искуство, или си имал нагон спрема некој маж. Во најлош случај, си бил злоупотребен како дете.
На овие претпоставки укажува и твоето непрестано, опсесивно компулсивно, полудецениско мантрање на Коче, директор на гејојте, Боки, чупето од театарот, Холандија, 10 000 потписи и теориите на заговор.

Еднаш спомна дека се знаеш со Коче? Да не си имал нешто со него? Ако е така, соочи се со тоа, и престани да шириш омраза по форумот. Овде има еден куп либерални личности, ќе те прифатат.
И ти мислиш дека со ова досадна отрцана теза можеш да го навредиш величествениот Лет 3 !?!
као сега ќе му кажам дека е геј па тој ќе се јади и нервира и живцира. :D пиле малечко наивно.
Имаме и кај еутаназија “заедничка согласност на две полнолетни личности“
Имаме и кај купопродажба на дрога “заедничка согласност на две полнолетни личности“
Имаме и кај инцесни врски “заедничка согласност на две полнолетни личности“
Имаме и во швалерација и брачни изневерувања “заедничка согласност на две полнолетни личности“
Имаме и во полигамни врски “заедничка согласност на две и повеќе полнолетни личности“
па да легализираме дека доктор во договор и барање на пациент може да го убие, да легализираме продажба на дрога само на полнолетни личности, да одобриме инцестни врски само меѓу полнолетни блиски роднини, да допуштиме полигамни бракови и да ја исфрлиме прељубата како основ за тужби и разводи. Ете ти павијану неколку аргументи кое ти и партнерот ти шимпанзо не ви текни.
Медицинските факти и стражувања укажуваат на мноооогу нездрава и по живот опасна состојба кај гејојте. Никој не сака во комшии да му живее пар кој е склон кон психози, биполарни нарушувања, депресии,. напади на паника, обиди за самоубиства, алкохолизам и промискуитет, ризик од бројни органски болести, семејно насилство.... Но еве сепак веалам ако навистина постојат голем број на такви загрозени единки во Македонија и ако успеат на легален начин да се изборат за некои права - нека им биде. Но за 5 души не треба да се менуваат закони. И така немаат иднина и ќе исчезнат од лицето на земјата без трага и потомство.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
И ти мислиш дека со ова досадна отрцана теза можеш да го навредиш величествениот Лет 3 !?!
као сега ќе му кажам дека е геј па тој ќе се јади и нервира и живцира. :D пиле малечко наивно.
Имаме и кај еутаназија “заедничка согласност на две полнолетни личности“
Имаме и кај купопродажба на дрога “заедничка согласност на две полнолетни личности“
Имаме и кај инцесни врски “заедничка согласност на две полнолетни личности“
Имаме и во швалерација и брачни изневерувања “заедничка согласност на две полнолетни личности“
Имаме и во полигамни врски “заедничка согласност на две и повеќе полнолетни личности“
па да легализираме дека доктор во договор и барање на пациент може да го убие, да легализираме продажба на дрога само на полнолетни личности, да одобриме инцестни врски само меѓу полнолетни блиски роднини, да допуштиме полигамни бракови и да ја исфрлиме прељубата како основ за тужби и разводи. Ете ти павијану неколку аргументи кое ти и партнерот ти шимпанзо не ви текни.
Медицинските факти и стражувања укажуваат на мноооогу нездрава и по живот опасна состојба кај гејојте. Никој не сака во комшии да му живее пар кој е склон кон психози, биполарни нарушувања, депресии,. напади на паника, обиди за самоубиства, алкохолизам и промискуитет, ризик од бројни органски болести, семејно насилство.... Но еве сепак веалам ако навистина постојат голем број на такви загрозени единки во Македонија и ако успеат на легален начин да се изборат за некои права - нека им биде. Но за 5 души не треба да се менуваат закони. И така немаат иднина и ќе исчезнат од лицето на земјата без трага и потомство.
Се е во ред, само заборави да кажеш за Коче директорот на гејовите, Боки13, чупето од театарот, 10 000 потписи и Холандија.

;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.896
Поени од реакции
21.368
Не реков дека ти посегна по аргументот Бог е против хомосексуалноста. Реков дека настрана од тој "аргумент" никој не даде рационално објаснување зошто хомосексуалните бракови не треба да бидат дозволени.
Наивно е да се мисли дека тука се работи само и само за хомосексуални бракови иако темата така гласи. Тоа ке биди само уште едно мртвороденче од закон како и многу други. И незнам за другите, мојот став за бракот како таков е дека ми е сеедно дали ке има или ке нема. Но туркањето на нешто низ мала врата кое што реално битно би ми влијаело на мојот и а сечиј друг живот итоа као ми пречи, и затоа сум против хомосексуални бракови или било какви дополнителни права за било која заедница или група. Претходно имам образложено зошто.
А дали е хомосексуалноста е природна. Според мене е природна, но тоа ни оддалеку не ја прави нормална или прифатена како полезна од мнозинското население. Нека се јави барем еден член тука од форумот кој искрено сака и се надева дека детето ке му биде хомосексуалец или со некоја друга грешка на природата, пошто реално гледано таа е само уште една греша на природата како и многу други.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Наивно е да се мисли дека тука се работи само и само за хомосексуални бракови иако темата така гласи. Тоа ке биди само уште едно мртвороденче од закон како и многу други. И незнам за другите, мојот став за бракот како таков е дека ми е сеедно дали ке има или ке нема. Но туркањето на нешто низ мала врата кое што реално битно би ми влијаело на мојот и а сечиј друг живот итоа као ми пречи, и затоа сум против хомосексуални бракови или било какви дополнителни права за било која заедница или група. Претходно имам образложено зошто.
А дали е хомосексуалноста е природна. Според мене е природна, но тоа ни оддалеку не ја прави нормална или прифатена како полезна од мнозинското население. Нека се јави барем еден член тука од форумот кој искрено сака и се надева дека детето ке му биде хомосексуалец или со некоја друга грешка на природата, пошто реално гледано таа е само уште една греша на природата како и многу други.
Види Владе, едноставна е работата. Дискусијата е на тема хомосексуални бракови во Македонија, да или не.

Значи двајца хомосексуалци, Трајко и Петко собрале двата по 25 000 евра, купиле стан, и решиле да живеат заедно. По извесно време едниот од нив, Трајко, гине во сообраќајна несреќа. Сега замисли, Петко нема право да го наследи делот од станот на Трајко, затоа што не постои правна легислатива, односно тие не се официјално во врска. За иронијата да биде поголема, делот од станот на Трајко ќе го наследи неговата фамилија, која сигурно ќе го мрази Петко, затоа што како сите родители ќе мислат дека Петко го направи Трајко хомосексуалец.

Дали мислиш дека ова е праведно?

Ако не е, а не е, навистина не гледам зошто не би се озакониле тие врски. Значи се работи за разбирање на проблемите на твојот ближен. Петко е хомосексуалец, но можеби е многу добар човек. Можеби помага на другите, и придонесува во општеството. Зошто да биде закинат од истото општество?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.896
Поени од реакции
21.368
Види Владе, едноставна е работата. Дискусијата е на тема хомосексуални бракови во Македонија, да или не.

Значи двајца хомосексуалци, Трајко и Петко собрале двата по 25 000 евра, купиле стан, и решиле да живеат заедно. По извесно време едниот од нив, Трајко, гине во сообраќајна несреќа. Сега замисли, Петко нема право да го наследи делот од станот на Трајко, затоа што не постои правна легислатива, односно тие не се официјално во врска. За иронијата да биде поголема, делот од станот на Трајко ќе го наследи неговата фамилија, која сигурно ќе го мрази Петко, затоа што како сите родители ќе мислат дека Петко го направи Трајко хомосексуалец.

Дали мислиш дека ова е праведно?

Ако не е, а не е, навистина не гледам зошто не би се озакониле тие врски. Значи се работи за разбирање на проблемите на твојот ближен. Петко е хомосексуалец, но можеби е многу добар човек. Можеби помага на другите, и придонесува во општеството. Зошто да биде закинат од истото општество?
Не сум адвокат, ама сигурен сум дека тоа може да се реши на многу поедноставен начин без притоа да се дига толкава фама околу тоа, ако им е за тоа. Ама очигледно не е само тоа иако темата така гласи. Еве ти лично претпоставувам немаш ништо против таквите бракови, а дали имаш против посвојување на деца од такви парови како логичен редослед на настаните. Дали би имал против тие да се заштитени со дополнителни права настрана тоа за бракот, нешто како рамковен за хомосексуалци. Да мораат процентуално да бидат застапени во парламенотот, во јавна администрација, во војската полицијата. Знам дека сега засега тоа никој јавно не го бара но реално тое а наскоа во која во иднина би се движеле работите и онака хипотетички гледано дали ти би имал против тоа ако некој утре му текне и јавно да го побара такво нешто како што сега го тупат за бракот на основа на нивната посебност , нормалност , природност обострана согласност и бла бла бла.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не сум адвокат, ама сигурен сум дека тоа може да се реши на многу поедноставен начин без притоа да се дига толкава фама околу тоа, ако им е за тоа. Ама очигледно не е само тоа иако темата така гласи. Еве ти лично претпоставувам немаш ништо против таквите бракови, а дали имаш против посвојување на деца од такви парови како логичен редослед на настаните. Дали би имал против тие да се заштитени со дополнителни права настрана тоа за бракот, нешто како рамковен за хомосексуалци. Да мораат процентуално да бидат застапени во парламенотот, во јавна администрација, во војската полицијата. Знам дека сега засега тоа никој јавно не го бара но реално тое а наскоа во која во иднина би се движеле работите и онака хипотетички гледано дали ти би имал против тоа ако некој утре му текне и јавно да го побара такво нешто.
Јас дискутирам само за хомосексуалните бракови. Инаку не сум за посвојување деца од страна на хомосексуални партнери, затоа што реалноста надвор од таквиот брак ќе биде пресурова за тоа дете. Но внимавај, не е проблемот во самите хомо партнери, туку во надворешната перцепција и прифаќање на тоа дете. И никако не следи по автоматизам дека ако на хомосексуалците им се регулира правно бракот, дека тие веднаш ќе побараат право на посвојување деца. Тоа е приказна во која можат Лет3 или Дивајдер да веруваат, и да плашат мали деца по форуми...

Она другото со рамковниот за хомосексуалци, процентуална застапеност, е сепак во доменот на фантастиката. Тоа хомосексуалците ниту го бараат ниту добиваат ни во најлибералните општества, и реално тие не се ниту политичка сила, ниту бројна популација за тоа да го добијат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.896
Поени од реакции
21.368
Јас дискутирам само за хомосексуалните бракови. Инаку не сум за посвојување деца од страна на хомосексуални партнери, затоа што реалноста надвор од таквиот брак ќе биде пресурова за тоа дете. Но внимавај, не е проблемот во самите хомо партнери, туку во надворешната перцепција и прифаќање на тоа дете. И никако не следи по автоматизам дека ако на хомосексуалците им се регулира правно бракот, дека тие веднаш ќе побараат право на посвојување деца. Тоа е приказна во која можат Лет3 или Дивајдер да веруваат, и да плашат мали деца по форуми...

Она другото со рамковниот за хомосексуалци, процентуална застапеност, е сепак во доменот на фантастиката. Тоа хомосексуалците ниту го бараат ниту добиваат ни во најлибералните општества, и реално тие не се ниту политичка сила, ниту бројна популација за тоа да го добијат.
А зошто би си пикале трн во здрава нога. Кој гарантира дека утре нема да побараат такво нешто кога веке една битка добиле( таа за бракот). Кој гарантира дека нема да побараат и добијат право на посвојување, кога и самите поборници тука на форумот јавно тоа го бараат и презентираат докази дека не само што е пожелно туку е и здраво за едно дете да расте во брачна заедница составена од истополови родители. Да не го споменувам и барањето на некој закон со кој би се спречила нивната наводна дискриминираност и оп ете утре еве ти и рамковен за хомосексуалци. Ако не ми веруваш дека има и такви барања повели прелистај некоја страна наназад и ке се увериш дека нити е тоа моја бујна фантазија нити научна фантастика туку реално барање за кое лобираат. Реално гледано не добиваа ни право на брак во далеку полибералните општества како Франција на пример па ете добија и тоа без да го прашаат народот што мисли и дали сака. Која е гаранцијата дека утре нема да го добијат и тоа право, па во не толку далечна иднина и тој како што го нарекувам јас рамковен за хомосексуалци.
Спрема сето тоа бракот е мачкина кашлица.
Па водејќи се спрема народната подобро да се спречи отколку да се лечи, категорично сум за било какви дополнителни права за било кој, вклучувајки ги и нив па колку сака нека мислат дека се нормални посебни и незнам какви.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А зошто би си пикале трн во здрава нога.
Затоа што некој од најистакнатите луѓе во историјата биле хомосексуалци. Ликот од мојот аватар, многумина го сметаат за најголемиот филозоф на 20 век, бил хомосексуалец. Рембо, по многумина најголемиот поет во историјата, бил бисексуалец. Не мора да бидат ниту филозофи или уметници, многумина од хомосексуалците се корисни членови на заедницата. Доктори, инженери, правници...

Можеме барем толку да им удоволиме, со прифаќањето на хомо браковите. Ним ќе им биде олеснет животот, хетеросексуалците АПСОЛУТНО ништо не губат.

Хомосексуалците се релативно мал број. Сега ги има повеќе во светот, од проста причина што има повеќе луѓе во светот. Инаку, мислам дека тие отсекогаш биле еден стабилен и не многу голем процент од популацијата. Како такви, тие не можат да добијат никакви права без хетеро населението да им одобри.
Од тој аспект, твоите теории дека потоа тие ќе се распиштолат, и ќе бидат некоја закана во општеството, се во најмала рака претерување.
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Едноставно нека добијат права согласно нивната природа а терминот Брак да не се чепка, така ќе се избегне и реакција од МПЦ, уствари пак тие ќе попуваат ама сепак бракот не се чепка тука??
Религијата не го создала бракот, освен тоа државава е секуларна, така што МПЦ нема право ни причина да се меша каде што не и е место.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.896
Поени од реакции
21.368
Затоа што некој од најистакнатите луѓе во историјата биле хомосексуалци. Ликот од мојот аватар, многумина го сметаат за најголемиот филозоф на 20 век, бил хомосексуалец. Рембо, по многумина најголемиот поет во историјата, бил бисексуалец. Не мора да бидат ниту филозофи или уметници, многумина од хомосексуалците се корисни членови на заедницата. Доктори, инженери, правници...

Можеме барем толку да им удоволиме, со прифаќањето на хомо браковите. Ним ќе им биде олеснет животот, хетеросексуалците АПСОЛУТНО ништо не губат.

Хомосексуалците се релативно мал број. Сега ги има повеќе во светот, од проста причина што има повеќе луѓе во светот. Инаку, мислам дека тие отсекогаш биле еден стабилен и не многу голем процент од популацијата. Како такви, тие не можат да добијат никакви права без хетеро населението да им одобри.
Од тој аспект, твоите теории дека потоа тие ќе се распиштолат, и ќе бидат некоја закана во општеството, се во најмала рака претерување.
Јас како што реков бракот како брак и не нешто што неможам да го проголтам, наречиме и параноичен ако сакаш но немам никаква гаранција дека утре нема да се распиштолат со некој дополнителни барања со кои би им удоволиме за да им биде наводно полесен животот. Нити пак ти можеш да гарантираш или да бидеш сигурен, нити пак било кој друг. А тоа дека имало интелектуалци, филозофи и други истакнати личности нити спорам нити негирам, напротив никој и не тврди дека тие се ненормални во смисла на ментално заостанати туку се мисли на нешто друго. Но тоа воопшто и не мие пресудно за да си го променам својот став во врска со бракот и се друго како за хомосексуалците така и за сите други групи и заедници.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Јас како што реков бракот како брак и не нешто што неможам да го проголтам, наречиме и параноичен ако сакаш но немам никаква гаранција дека утре нема да се распиштолат со некој дополнителни барања со кои би им удоволиме за да им биде наводно полесен животот. Нити пак ти можеш да гарантираш или да бидеш сигурен, нити пак било кој друг. А тоа дека имало интелектуалци, филозофи и други истакнати личности нити спорам нити негирам, напротив никој и не тврди дека тие се ненормални во смисла на ментално заостанати туку се мисли на нешто друго. Но тоа воопшто и не мие пресудно за да си го променам својот став во врска со бракот и се друго како за хомосексуалците така и за сите други групи и заедници.
Батка каде бевт(м)е сите кога едно друго малцинство, многу поопасно од ова, од кое ти си се исплашил ко ѓаол од крст, доби на сила еден куп работи на штета на мнозинството?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.896
Поени од реакции
21.368
Батка каде бевт(м)е сите кога едно друго малцинство, многу поопасно од ова, од кое ти си се исплашил ко ѓаол од крст, доби на сила еден куп работи на штета на мнозинството?
Добра забелешка, човек на грешките се учи. Зарем треба да ја повториме истата грешка и по втор пат.
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Јас како што реков бракот како брак и не нешто што неможам да го проголтам, наречиме и параноичен ако сакаш но немам никаква гаранција дека утре нема да се распиштолат со некој дополнителни барања со кои би им удоволиме за да им биде наводно полесен животот.

Правата се остваруваат сами по себе, бидејќи со тие права никој никого не загрозува. Исто, ниту утре, задутре ниту било кога, никој нема да те праша тебе, мене ниту било кој друг за тоа какви права треба да им "се дадат" на хомосексуалците. Треба да знаеш дека никој хомосексуалец не бара права као да треба некој да му даде права, туку се бори за права, а неминовно е дека тие права се остваруваат секаде, бидејќи тие права никого не загрозуваат.
Она што мене ми е стварно чудно, е политиката што моментално се води во Македонија. Не знам, можеби тоа е тактика на моменталната партија што е на власт, зашто знае дека поголемиот дел од населението без некоја причина, мрази хомосексуалци, па со изјавите на такозвани политичари дека додека они се на власт, хомосексуалците во Македонија нема да добијаат никакви права, можеби всушност се начин за да ги освојуваат гласовите на мнозинството.
Едвај чекам да слушнам што ќе изјавуваат истите тие политичари кога во скоро време и Македонија ќе треба да се ориентира проевропски како што моментално се ориентираат соседните земји, а тука се вклучени и правата на ЛГБТ популацијата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
И никако не следи по автоматизам дека ако на хомосексуалците им се регулира правно бракот, дека тие веднаш ќе побараат право на посвојување деца. Тоа е приказна во која можат Лет3 или Дивајдер да веруваат, и да плашат мали деца по форуми...
ти бе некој потпароол на гејојте дда не си им? ..Овластен преговарач?
Гарантираш дека нема да бараат посвојување на деца ако им се даде брак?? имаш црно на бело со потпис и печат таква гаранција или така ти дојде онака дур размислуваш “кога јас би бил педер не би сакал дете да посвојам...“
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom