Фирми кои не ги плаќаат вработените?

Член од
13 октомври 2010
Мислења
26
Поени од реакции
4
и во Газела и во Пинтија,во Луксор ако сакаш да земеш пари мора да крадеш,да се снаогаш,да брцаш по туѓи џебови,да лижеш дупе на газда,шеф.Заради таквото функцинирање на фирмата,газдата не ги плаќа,, а дел од вработените го крадеа без усул,си праеја опасни пари,исплеткан синџир на прљаво работење.Затоа веќе не работат,под клуч се.Отиде јабана Луксор:vozbud:
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Некоја нова компанија од која би се пожалиле?
 
Член од
6 март 2014
Мислења
2
Поени од реакции
9
Некоја нова компанија од која би се пожалиле?
Вака, да почнам јас сеа нов член сум на кајгана форумов меѓутоа доста се занимавав со работа и да ти објаснам. Feeling In, Goni-Teks, Lines In - НЕ ОДИ ! ГОТОВ СИ АКО ОТИДЕШ, НИ ПЛАТА НИ НИШТО!
Pro Credit Banka - Обука на млади банкари, ти се молам ова не се лажи воопшто, со врски влегуваат вработените, и овие од обуката ДОМА! ЌЕ ОДАТ! а има како магаре да работиш за без пари, бев член 2 месеци и ништо тапа. Можеби ќе ти дадат сертификат, можеби не, сеедно никој не те ебе со тој сертификат можеш газ да си избришеш а работа има до 4 сабајле.

ПОУКА: АКО ПРВИТЕ 2 МЕСЕЦИ НЕ ТИ ДАДАТ ПЛАТА - БЕГАЈ!!!!! Не си губи време за џабе, бидејќи ако компанијата ти касни плата 2 месеци, сигурно имат некој проблем, што нема да го решат за 2 месеци сигурно.
Доколку не ти платат, пријави ги анонимно и нека го јадат, ич да не ти е гајле, зашто некој друг ги зема парите а ти нема да видиш ништо од нив.

ПОУКА 2: Секаде кај што барааат да вложиш пари за да работиш треба да знаеш дека ТИ СИ КЛИЕНТ А НЕ ВРАБОТЕН!!!!!!!!!!
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
^Многу убаво кажано, фала ти на споделеното мислење, а другите не се срамете или плашете да ги споделите вашите искуства/совети
 

CUCULIGA

Баксуз
Член од
12 август 2012
Мислења
84
Поени од реакции
53
АД Окитекс кај Државна, текстилна фирма,во администрација работев. Прво многу несериозна фирма,кога имаат потреба ке те држат,кога не ќе те шутнат, па ќе ти се јават за пак да одиш. Ветуваат многу, ништо не исполнуваат ќе ти кажат за плата убава сума, после ќе ти префрлат 4 иљадарки за цел месец и ај создравје. Памет за другпат ми е, се надевам ќе им се запали тоа фирмата со се нив лажливи копилиња внатре :sick:
 
Член од
6 март 2014
Мислења
2
Поени од реакции
9
АД Окитекс кај Државна, текстилна фирма,во администрација работев. Прво многу несериозна фирма,кога имаат потреба ке те држат,кога не ќе те шутнат, па ќе ти се јават за пак да одиш. Ветуваат многу, ништо не исполнуваат ќе ти кажат за плата убава сума, после ќе ти префрлат 4 иљадарки за цел месец и ај создравје. Памет за другпат ми е, се надевам ќе им се запали тоа фирмата со се нив лажливи копилиња внатре :sick:

Ej zimi sve pred da dadam otkaz vamu, del od kompanijata mi kazaa deka pri krajot na mart ke se prefrlele vo Okiteks. Propast znaci ej!

Mene mi ostanaa za mnogu plati dolzni, i so tatko mi spremam tuzba. Dokolku ste prijaveni ili imate faktura ili neshto slicno, ne se dvoumete i vednas kontaktirajte so advokat i zemete si gi parite. Ne cekajte na obekanje na firmata. Jas mislam deka vo momentot koga ke im se javi advokatot za opomena pred tuzba kje ve iskontaktirat za nacinot kako da vi gi vratat parite. Mozebi ke izgubite 5% ili 10% od toa shto vi dolzat ama sigurno ke si go zemete delot.
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
1
c
АД Окитекс кај Државна, текстилна фирма,во администрација работев. Прво многу несериозна фирма,кога имаат потреба ке те држат,кога не ќе те шутнат, па ќе ти се јават за пак да одиш. Ветуваат многу, ништо не исполнуваат ќе ти кажат за плата убава сума, после ќе ти префрлат 4 иљадарки за цел месец и ај создравје. Памет за другпат ми е, се надевам ќе им се запали тоа фирмата со се нив лажливи копилиња внатре :sick:
АД Окитекс кај Државна, текстилна фирма,во администрација работев. Прво многу несериозна фирма,кога имаат потреба ке те држат,кога не ќе те шутнат, па ќе ти се јават за пак да одиш. Ветуваат многу, ништо не исполнуваат ќе ти кажат за плата убава сума, после ќе ти префрлат 4 иљадарки за цел месец и ај создравје. Памет за другпат ми е, се надевам ќе им се запали тоа фирмата со се нив лажливи копилиња внатре :sick:
Za ovaa firma"okitex" znam i jas.imam slusano od mnogu losi raboti! Bremeni zeni otpustsle,im kratele i do 20% od platite, losa struktura na sefovi imalo,,,so osnovno obrazobanie!! A onoj so fakultet ic da ne razmislue da se vraboti tamu!!!!!!karue na od biro sto mu davale vraboteni!!!!beter bil od grcine sto imale pogoni u istocna mk.sramota u femesno vreme!!!pozdrsb sto si napustila tamu!!!!mnogu losa firma bila!!!
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
http://faktor.mk/archives/107124?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=kichevski-rabotnici-godina-i-pol-bez-plata-izlegoa-na-protest

Абе пи*ка му матер да е*ам, не знам по кој да пцувам по раководството или вработените. Абе 18 месеца не земале плата, абе глуперди глупави, како можевте толку да издржите без плата бе мамата ваша да е*ам.....мрш мамата ваша скапана, па сега правда ке барате, на такви безмозочни не знам што треба да и се направи.....па сега ке излегувале намедиуми да ја запознале владата и ујп....абе сиктер бе тамо бе, ѓубриња, 18 месеци без плата работеле....мрш
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Сами си го бараме, еден месец нема плата, два месеца нема плата-барај си чарето, ама во генетаки код ни е да бидеме мазохисти и тоа е
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
МОБ- Македонска опера и балет, не е фирма, туку државна инситуција ако може да ја наречам, а види богати и тие не давале пари, не со месеци туку со години ги лажеле вработените. Е сега кај оделе парите? Па кај си бе директоре срце он на мајка? И така МОБ се најде на црната листа на Кајгана форумот. Дејан Прошев е директорот инаку.

https://www.facebook.com/dejan.proshev?fref=ts

http://maktel.mk/News.aspx?id=6009
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
МОБ- Македонска опера и балет, не е фирма, туку државна инситуција ако може да ја наречам, а види богати и тие не давале пари, не со месеци туку со години ги лажеле вработените. Е сега кај оделе парите? Па кај си бе директоре срце он на мајка? И така МОБ се најде на црната листа на Кајгана форумот. Дејан Прошев е директорот инаку.

https://www.facebook.com/dejan.proshev?fref=ts

http://maktel.mk/News.aspx?id=6009
Додека луѓето не почнат агресивно да си ги бараат парите и тоа чекање од два месеци, ништо. Три години пари да ти нема исплатено, треба да си навистина наивен. ЈБГ остана од комунизамот верба во системот
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Како што кажа еден член претходно, не ти даваат плата 2 месеци- Бегај! Ама ај си се надеваме, па после закони имало не смеело да се касни повеќе од 15 дена со плата
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
заебано е штом е вака :

“Ние ви предлагаме”
… динамична и предизвикувачка работа - шефот ќе те шутка по цел ден, ќе видиме колку би издржал.

… наградување поврзано со постигнатите резултати - ние те лажеме дека ти плаќаме, ти ќе не лажеш дека работиш.

… одлична плата плус бонус - платата е мизерна, но од време на време ќе ти фрламе по некој денар.

… постојан договор за работа со шест месеци пробен период - ако истраеш половина година, ќе можеш и договор да потпишеш

… работа во меѓународна екипа - албанци, роми … .

… служебен телефон - ќе ти досадуваме деноноќно.

“Од вас очекуваме”
… чесност и лојалност -

… умешност за работа во групи- ќе носиш на грбот два - тројца некадарници.

… возачка дозвола - ќе ни бидеш курир, снабдувач, шофер на шефот, шофер на жената на шефот, ќе треба понекогаш да ги возиш и децата на шефот и љубовницата .

… одличен англиски - нема кој да ни ја преведува документацијата , а преведувачите наплаќаат скапо .

… англискиот е предност - не дека ќе има со кого да разговараш, но може да е од полза.

… добро владеење на Autocad е предност - компјутерите ни се стари и немаме Autocad, но по неколку години може да ни е од корист.

… подготвеност за чести патувања- по цел ден ќе го обиколуваш градот и улиците, нема да имаш време дури ни за еден сендвич.

… високо образование со специјалност која одговара на објавената позиција - абе и ние не знаеме точно каков специјалист ни треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom