Фирми кои не ги плаќаат вработените?

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Мистичен напиша:
Горчо друже, колку од работноспособните кај нас се Џекови, а колку одвај нашле работа, ај да бидем реални.
Мал број на џекови го покажува нивото на стручниот кадар кај нас, затоа напишав дека проблемот е во самите граѓани т.е. одредување на самовредноста. Има и друг фактор, фамилијарно-финансиски грб на работникот, кој секогаш се одржува на психолошко-економски стабилно ниво сo што не се предизвикува појава на радикализам.

Се согласувам, но проблемот не е во нивната незапознаеност со законот, туку во тоа што нема кој да ги заштити од манипулацијата во пракса.
и двете се проблем... изостанува општиот "cause and effect"
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Losha navika kaj narodot, znam mnogu vakvi primeri niz cela drzava, vo skopje pogotovo, najlosho e shto ova se deshava najmnogu na luge koi se od drug grad i koi se nadevaat na nekakov uspeh, poznavam mnogu studenti niz sk shto rabotele a ne dobile ni denar za rabotata, nekoj se odmazduva nekoj nemoze ili ne znae kako! Najchesto e zastapena po kafichite, nema da imenuvam, i najgolem del od oshtetenite rabotnici se studentki od drugi gradovi, ova go garantiram, mnogu dobro poznavam edna takva sluchka: Devojkata dobivashe smrtonosni zakani i ushte eden kup uslovuvanja ako kaze na nekoj ili se odkaze od rabota, zashto? Pa fino kulturno devojcheto si se vrabotilo vo kafichot i po nekolku rabotni dena se sprijatelilo so koleshkite(shto e normalno ama videte do kade ja dovelo) pogotovo so taa sekretarkata od gazdata na koja i gi doverila site tanji i site nejzini moznosti, sekretarkata za dobar kur ja prenesla seta informacija i veke po mesec dena novata kelnerka dobiva ucena... I GG! Na chovekot lichno mu se odmazdiv, zashto kelnerkata mi beshe devojka, samo shto ne ja poznbavav vo vremeto dodeka raboteshe tamu, nego cela rabota ja napraviv po 3 meseci odkako ovaa nashla reshenie! I sega se se nerviram koga go pishuvam ova, uzasno tragichno e luge!!!!
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Imam slusnato za ova, mnogu firmi taka postapuvaat so svoite vraboteni obicno onie taze vraboteni sto se. Kaj nas takov primer e so Pro Credit Bank vrabotuvaat ili probno pa gi otpustaat, posle vrabotuvaat so nezavrseno visoko obrazovanie ni niv ne gi plakaat ili gi plakaat 2000-3000 mesecno zavisno koj kakvi vrski fatil za da edvaj go zaposlat.
 
Член од
10 јули 2007
Мислења
19
Поени од реакции
1
ima bajagi firmi koi gi plakjaat vrabotenite miniumalno, znaci prvo kazuvaat deka prvite nekolku meseci 3000 denari kolku za dzeparlak pa posle demek ke ti nakacat. Mnogu cesto se slucuva posle tie demek "probni" 3 meseci da te sutnat od firmata kako izgovor deka ne se zadovolni od tebe. Toa ic ne mi se dopagja. Neznam kako moze da se zastitat lugjeto za da se vrabotuvaat i da ne im ja vadat taka dusata. Za smetka na mizerno platenite lugje nekoj DEBELO profitira, ali DEBELO. Sepak da ne gi vregjame site firmi. Ima sepak firmi koi sto se definitivno korektni i plakjaat kolku sto treba, bonusi i slicno.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
ima bajagi firmi koi gi plakjaat vrabotenite miniumalno, znaci prvo kazuvaat deka prvite nekolku meseci 3000 denari kolku za dzeparlak pa posle demek ke ti nakacat. Mnogu cesto se slucuva posle tie demek "probni" 3 meseci da te sutnat od firmata kako izgovor deka ne se zadovolni od tebe. Toa ic ne mi se dopagja. Neznam kako moze da se zastitat lugjeto za da se vrabotuvaat i da ne im ja vadat taka dusata. Za smetka na mizerno platenite lugje nekoj DEBELO profitira, ali DEBELO. Sepak da ne gi vregjame site firmi. Ima sepak firmi koi sto se definitivno korektni i plakjaat kolku sto treba, bonusi i slicno.
A bre zlaten!!! Si ja utnal malku!
Ova so minimalni plati e veke covechka sudbina, nesposobnost da raboti neshto drugo ili makedodnska mizerija ili chovechka glupost! Pa site tekstilni firmi imaat 6 meseci obuka(pazi boze), koja e normalno NEplatena ili ke ti dadat 2k denari za sendvich, Dzingo u kratovo im davashe na rabotnicite po 2500 denari u bonovi koi mozea da gi iskoristat samo vo negovite dukani, ima stotici primeri vakvi....
Zborot e za firma kade znaesh deka plata ti e , da recheme, 15k denari a ti ne dobivash ni denar a rabotish 2-3 meseci
 
Член од
22 јуни 2009
Мислења
89
Поени од реакции
3
Ima mnogu firmi koi sakaat da im rabotat bez pari?
Pa kade be ova OVCI LI SE?
Takvi se Bujoto, Skopski pazar, Amati,., Famord, Pekabesko bara i da mu vratis pari ako si odis od tamu!, Makedonija turist,, ,,i non stop pustaat oglasi demek kaj niv ima samo novi rabotni mesta SRANJE, SHIDD, BULL SHID!
SINDIKAT ????
STO E TOA BE KAJ E TOJ SSM, SE PODELIJA NA 100 SENDIKATI, SE BRANKO KONTROLIRA I SI PUNAT PARI U DZEP,
NEMA VEKE STRAJKOVI SENDIKATI IMA PREMNOGU OVCI
ZAR NELI
?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Aбе лесно е за тоа,доколку газдата не плаќа некому,рецептот е следниот:
-се зема една безбол палка и го швркаш неколку пати по грб,без сведоци или без да те види,па после неколку пати такво швркање ќе почне и вишоци да дели.Ова е проверено и во странство,функционира извонредно и беспрекорно.:toe:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Во Македонија се има идено и на порадикални мерки. Пред некои 5-6 години мислам дека беше кога двајца момци од Чаир утепаа газда на сендвичара на Бит Пазар.

Енивејз, јас да си го кажам горкото искуство со Интернационал НИК или скратено ИнтерНИК. Ем го загинав некаде договорот за работа, па немам основа да тужам за 2 плати што ми останаа неисплатени, ем газдата не се врти низ СК па да му ја учукам една.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Aбе лесно е за тоа,доколку газдата не плаќа некому,рецептот е следниот:
-се зема една безбол палка и го швркаш неколку пати по грб,без сведоци или без да те види,па после неколку пати такво швркање ќе почне и вишоци да дели.Ова е проверено и во странство,функционира извонредно и беспрекорно.:toe:

а што ако некој вработен неможе да го напрви тоа стравувајќи за последиците
некаде функционира но не секаде
не е тоа решение, а службиве никако да проверат што се случува во фирмиве.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
а што ако некој вработен неможе да го напрви тоа стравувајќи за последиците
некаде функционира но не секаде
не е тоа решение, а службиве никако да проверат што се случува во фирмиве.
Верувај дека последиците ќе бидат покатастрофални доколку не го направи тоа навреме,плаќање на придонеси и плати не е толку работа на службите колку што треба да биде работа на самите работници.Затоа палката за безбол “му е мајката“ на газдите кој сами си го бараат,без разлика дали бил голем или мал газда,ќе го стигне “божјата“ правда а работникот треба само малку да помогне при нејзиното извршување.Службата како служба може само да го опомени работодавецот,но никогаш нема да го казни како што може оштетениот работник.:toe:
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Верувај дека последиците ќе бидат покатастрофални доколку не го направи тоа навреме,плаќање на придонеси и плати не е толку работа на службите колку што треба да биде работа на самите работници.Затоа палката за безбол “му е мајката“ на газдите кој сами си го бараат,без разлика дали бил голем или мал газда,ќе го стигне “божјата“ правда а работникот треба само малку да помогне при нејзиното извршување.Службата како служба може само да го опомени работодавецот,но никогаш нема да го казни како што може оштетениот работник.:toe:
:pos2::pos2::pos2: закон.само така, секако не ги добиваш платите вака барем ке си го истераш стресот и нервозите,се разбира без сведоци да е инаку си ја наебал уште толку.:helou:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Фирми??

Државата не си ги плаќа вработените!
Државата не можи да се казни сама себе, уствари можи ама тоа ќе биде врв на лудоста одсистемот наш чиновнички.
 
Член од
5 јануари 2009
Мислења
2.654
Поени од реакции
81
во македонија има многу фирми кој не им даваат плата на вработените
 

Kajgana Shop

На врв Bottom