Филозофски факултет

Член од
8 јуни 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Дечки вака. Ич не сум упатена во овие работи. На брат ми му треба моја потврда за редовен студент, за запишување во средношколски дом. Ги исконтактирав на факултет поради тоа што имав специфична ситуација. Јас бев редовен студент но од финансиски и здравствени причино во 5 семестар го прекинав студирањето. Од таму ми рече дека не може во моментов да ми издаде потврда. Кој документ сега треба да му го дадам на брат ми да го однесе за мојот статус во семејството? Треба да идам во завод за вработување или како? Таа од таму ништо не ми кажа и не ме упати. Доколку некој може да ми помогне би ви била МНОГУ благодарна..
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
500
Поени од реакции
159
Нешто ме фати мерак да се запишам вонредно историја, пошто имам завршено еден факултет и моментално обавувам стаж, па нема да можам редовно.
Како полагаат вонредните, какви се професорите, лесно ли е, тешко ли е, има ли литература за секој предмет (или е ебиветар, снаџи се па живи, како на стоматологија)....
Можеш и на колоквиуми да си идеш, професорите воглавно ок, за литература ќе те насочат, нешто на српски, повеќе нешто на наше. А и можеш нешто на нет (гугл букс, ако знаеш англиски). Вонредните сепак се мрцварат, како и останатите вонредни, пошто има некои потешки предмети.Треба да си ептен загреан за историја и да ја познаваш од претходно за (по)лесно да минеш на смеров. :)
 
S

Simon451

Гостин
Дали би ме примиле со 64-5 поени (тука негде) на социјална работа и политика????
 
Член од
23 март 2017
Мислења
9
Поени од реакции
1
Здраво. Утре ми се уписите на филозофскиот факултет- социјална работа и политика. Прво дали има некој од тука што ќе се запишува или е запишан? Друго ме интересира дали знаете со колку бодови примаат бидејќи секој различно кажува. И дали знаете кој треба да биде називот на таксената марка. И ако има некој што е запишан малце подетално за студиите. Ви благодарам.
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој знае каде може да ја најдам литературата Историја на Аргеадите од Нада Проева?
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Дали некој знае каде може да ја најдам литературата Историја на Аргеадите од Нада Проева?
Ако сакаш да ја купиш ја имаш во сервисот а ја има и низ антикварниците низ стара чаршија.
Ако сакаш да копираш или ти треба нешто за кратко тогаш ја имаш во: библиотеката на институтот за историја, библиотеката на касични студии, универзитетска библиотека спроти факултетите, МАНУ..
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
233
Поени од реакции
109
Дечки планирам да се запишам на историја бидејчи ме влечи. Е сега сакам да прашам дали е тешко - лесно, совети, објаснувања како шо се учи колку предмети од прва до четврта, со колку поени се потребни, колку души се запишуваат од прилика. Сигурен сум дека че се запишам на чиста историја, размислувам и за географија ако се најди некој за гео нека кажи шо како оди бла бла + студенскиот дом реновиран е, или еби ветар. Рано мие за факултет но би сакал пред време да се информирам.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Дечки планирам да се запишам на историја бидејчи ме влечи. Е сега сакам да прашам дали е тешко - лесно, совети, објаснувања како шо се учи колку предмети од прва до четврта, со колку поени се потребни, колку души се запишуваат од прилика. Сигурен сум дека че се запишам на чиста историја, размислувам и за географија ако се најди некој за гео нека кажи шо како оди бла бла + студенскиот дом реновиран е, или еби ветар. Рано мие за факултет но би сакал пред време да се информирам.
http://www.fzf.ukim.edu.mk/ddtest21/page/programs/post/istorija_29
Тука имаш се. Од програма до литература. Ако си баш сигурен дека сакаш да запишеш може и да си прочиташ и нешто што ќе ти фати око .. чисто да си знаеш со што фаќаш работа. ( ако ти треба помош со литература пиши слободно.. имам доста книги ќе ти спаковам фолдерче).
Јас студирав на археологија, ама имав доста предмети од историја така да можам да ти кажам дека не е тешко ако сакаш да учиш, ако не, на било кој факултет да се запишеш ќе биде тешко.
Пред да се запишуваш те молам размисли добро.. во однос на иднината со професија историчар. Не е толку ужасна како онаа на археолозите, ама сепак! Мора навистина да посветиш внимание, труд, љубов и живци ако сакаш да успееш. Внимателно и со среќа.

Професорите повеќето се генијални, ќе дискутирате, можеш секогаш да им се обратиш и ако го видат твојот интрес ќе се вложат и тие.
 
Последно уредено:

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Некој ако може да сподели повеќе информации во врска со полагањето на предметот Филозофија кај Бранислав Саркањац на 16. јануари 2018.
Разбрав дека требало да се пушува есеј и дека е лабаво за препишување. Доколку некој имал искуство со овој предмет, би бил благодарен доколку сподели повеќе информации, од каде тема, материјали нешто итн. :)
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали знае некој дали воопшто се запишуваат студенти на институтот по археологија? И отприлика колку луѓе идат?
Исто така на предметната програма за услови за запишување на страницата пишува "завршено високо или вишо образование на сродни факултети или виши школи" што подразбираат под ова?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
500
Поени од реакции
159
Дали знае некој дали воопшто се запишуваат студенти на институтот по археологија? И отприлика колку луѓе идат?
Исто така на предметната програма за услови за запишување на страницата пишува "завршено високо или вишо образование на сродни факултети или виши школи" што подразбираат под ова?
Има. Се запишуваат. За условите битно е средно да имаш. Ова што го пиша, е за пост дипломски.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Постои ли некако број за контакт на студентски прашања ?
 
Член од
1 февруари 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
сакам да запишам социологија, ако има некој некое искуство да ми пише. Лесни се испитите и дали има полагање на колквиумски само?
исто така слушнав муабети дека социологија од оваа година дипломата е признаена и во странство, факултетот бил акредитиран или така нешто, ако знае некој да ми каже. од оваа година гледам различна е програмата па ќе мораме да се снаоѓаме :icon_lol:
исто така да прашам за пријател за безбедност, одбрана и мир. што може да се работи после тој факултет?
 
Член од
27 август 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
би сакала да прашам некој подетално да ми каже за безбедност,одбрана и мир ... која професија одговара на овој смер ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom