Факултет за Електротехника и информациски технологии

Г

Господ

Гостин
Колку е точна информацијата дека мораме 10 пати овој семестар да се појавиме на физичко?
Кај мене у паралелка го дрвеа за тоа пред некој ден.Ќе речам дека иам некоја срцева мана и ќе се појавам надрогиран...не ми се спортува.
Постов е делумно bump.
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Едно прашање...На почетокот не зедов учебник англиски и после то не ни помислив на то,а сеа се мислам дали вредит да купвам или доволно е од тетратка и селф тестој да вежбам(се надевам ке набавам тетратка од некоја педантна колешка:)). Заинтересиран сум за оцена над 7 :)

И уште нешто, ако мојт некој да ми дајт пример за cause and effect домашнава би му бил ногу благодарен...
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
Верка по физика кога има консултации да си ја соберам 6ката?
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Едно прашање...На почетокот не зедов учебник англиски и после то не ни помислив на то,а сеа се мислам дали вредит да купвам или доволно е од тетратка и селф тестој да вежбам(се надевам ке набавам тетратка од некоја педантна колешка:)). Заинтересиран сум за оцена над 7 :)

И уште нешто, ако мојт некој да ми дајт пример за cause and effect домашнава би му бил ногу благодарен...
Тоа зависи колку те бива, може и без отварање книга да добиеш и 10-ка - се' некои елементарни прашања беа на испитот јас кога полагав, 100 пати што се спомнале на предавања.
 
A

apidrone

Гостин
И уште нешто, ако мојт некој да ми дајт пример за cause and effect домашнава би му бил ногу благодарен...
The computer revolution caused people to live in cyberspace instead of reality. So, they have ethical problems. Thus, there is a need for increasing the global computer ethics, which leads to computer ethics introduction in education world-wide.

The introduction of computer ethics in education world-wide was caused by the need for increasing the global computer ethics, since people have ethical problems because they live in cyberspace instead of reality as a result of the computer revolution.

--- надополнето ---

Морав :pos:

 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
3.056
Не сум многу сигурен колку тие од ИКИ го заслужвет звањето "ЕЛЕКТРО" - инженер
се согласувам

--- надополнето ---

Не ми е јасно ни на мене. Неможе да не ти кажале, едноставно не си сакал да слушнеш, или не ти одговарало да се замараш со математика. Обично дилемата на сите им е дали напредно или основно ниво, али вакво нешто првпат гледам со англиски јазик и математика ни како интерна не е земена, а сакаш на Електро? Дали нас не лажеш дека знаеш математика или самиот си се лажеш и тешиш, незнам што е причината.

Ако си просечен ученик по математика, не ни помислувај да идеш на електро/феит/финки како сакаш наречи го. Ако си многу јак по математика, тогаш можеш да земеш во предвид. Не дека нема да ги гураш другите предмети (иако многу се поврзани со математика), али со математиката ќе си имаш огромни проблеми, ќе сањаш интеграли и слично ако не ти идат како што треба и само ќе си влечкаш предмети ради таа математика.
После тоа да претпоставиме дека некако ќе ја завршиш математиката, во многу други предмети пак ќе ти притреба математика, само таму нема да те учат математика, туку претпоставката е ти знаеш математика и задачата треба сам да си ја решиш, а не новиот професор од ново да предава за логаритам или интеграли.
не го плаши детето .. јас со двојки математика се запишав на електро (ксиа) . Ако имаш желба и цел се се може.
 
Член од
28 октомври 2008
Мислења
74
Поени од реакции
1
никола и не сум баш сигурен дека со желбата многу ќе успееш.Во секој случај ако планираш да одиш на електро треба да си добар математика.... А за ова карањево меѓу ИНФО и ИКИ-дефинитивно со ИКИ имаш многу повеќе знаења а ИНФО ти е ништо повеќе од тригодишен курс за програмирање.Значи они не се никакви инженери и толку....
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
никола и не сум баш сигурен дека со желбата многу ќе успееш.Во секој случај ако планираш да одиш на електро треба да си добар математика.... А за ова карањево меѓу ИНФО и ИКИ-дефинитивно со ИКИ имаш многу повеќе знаења а ИНФО ти е ништо повеќе од тригодишен курс за програмирање.Значи они не се никакви инженери и толку....
Engineer - a person who uses scientific knowledge to solve practical problems.
Не знам шо ти е проблемот.
 
Г

Господ

Гостин
ИНФО учат она што ќе им затреба.
ИКИ учат она што ќе им затреба,она што можда ќе им затреба,она што па и не сум толку сигурен дали ќе им затреба,она што може и да не им затреба и она што стварно нема да им затреба.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Физика 1,2 пример.Неам појма зашо ги учам :/
Зошто се упиша тогаш на ИКИ, можеше на ИНФО, програмата не беше скриена. Што знам, мене на ИКИ топ ми е, баш интересно ми стана физика од негде после прв колоквиум, кој не му иде тоа нека оди на ИНФО, негов избор и то е то :)
 
Г

Господ

Гостин
Зошто се упиша тогаш на ИКИ, можеше на ИНФО, програмата не беше скриена. Што знам, мене на ИКИ топ ми е, баш интересно ми стана физика од негде после прв колоквиум, кој не му иде тоа нека оди на ИНФО, негов избор и то е то :)
ИКИ станува покул понатака,а и повеќе ми се усогласува со средно бар понатака:icon_bigg
 
A

apidrone

Гостин
И јас појма неам зошто учам програмирање, ама не се жалам. Напротив, среќен сум што сум научил нешто повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom