Увоз на половни возила

Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Здраво на сите. Ја исчитав темава и не неможам сеуште да направам точна математика.
Сакам да ги споредам моменталните цени во МК и колку би ме коштало увоз од Словенија.
Доколку некој може да ми одговори.
Сакам од Словенија да купам (односно пријател ми ја донесе со возење ) Пежо 206, Голф 4, Пасат (1997-2000 1.9 ТДИ).
Фолксвагените се 1700 ЕУР, а пежото 1200 ЕУР.
Колку ќе ме чинат сите давачки, царини, акцизи хомологации... до регистрација.
Благодарам.
 
Последно уредено:

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Здраво на сите. Ја исчитав темава и не неможам сеуште да направам точна математика.
Сакам да ги споредам моменталните цени во МК и колку би ме коштало увоз од Словенија.
Доколку некој може да ми одговори.
Сакам од Словенија да купам (односно пријател ми ја донесе со возење ) Пежо 206, Голф 4, Пасат (1997-2000 1.9 ТДИ).
Фолксвагените се 1700 ЕУР, а пежото 1200 ЕУР.
Колку ќе ме чинат сите давачки, царини, акцизи хомологации... до регистрација.
Благодарам.
Најубаво и најпрецизно е да си рачунаш..Ако Пежото таму е 1200 евра,тука комплет не би требало да те кошта повеќе од 2400 евра..Значи колку таму,толку и тука комплет со нови таблици,регистрација и другите трошоци..Мој кум царинеше Вектра од Словенија,ја платија 2100 евра таму,тука му испадна околу 3800-3900 евра комплет трошоци..Мада,тој ја царинеше меѓу првите,само што го донесоа законот..Сега нели царината е намалена и акцизата,би требало да е за некое евро поефтино..
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Здраво на сите. Ја исчитав темава и не неможам сеуште да направам точна математика.
Сакам да ги споредам моменталните цени во МК и колку би ме коштало увоз од Словенија.
Доколку некој може да ми одговори.
Сакам од Словенија да купам (односно пријател ми ја донесе со возење ) Пежо 206, Голф 4, Пасат (1997-2000 1.9 ТДИ).
Фолксвагените се 1700 ЕУР, а пежото 1200 ЕУР.
Колку ќе ме чинат сите давачки, царини, акцизи хомологации... до регистрација.
Благодарам.
Јави се на некоја шпедитерска фирма да ти каже точно за царина и акциза. Другите работи ти се познати и сметај.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Проверувам по огласи ѕвонам по луге што продаваат, се договарам.
Најдов неколку што можам да си ги дозволам, крајно до 2300 еур дизел, и 1900 еур бензин ( се двоумам што да биде, дизел, бензин - мислам дека нема да возам многу).
И сега испадна нов момент.
Денес се видов стариот мајстор што ми го сервисираше југото плус и комшија ми е, го прашував за совет околу автомобили, кои се покажани до таа цена како најдобри.
Тој ми вика, дека имал пријател кој носел коли од бугарија, му звонеше пред мене на мобилен да го праша колку пари за него провизија итн.
Мислам дека нема да сакаат да ме сјебат и ми ги земат парите, бар не е таков мајсторов.
Човеков што увезува вика дека терба да си платам сите трошоци за до бугарија и назад, префрлање на наши табли, плус провизија за него 50 ЕУР.
Ќе ве молам за ваше искуство со увоз на автомобили до таа цена ( пунто, астра ц, случајно голф 4, пасат ) и општо за процедурата.
Да не ме кошта поскапо од колку тука веќе увезен да купам, оти викаат дека
Увозниците одат се враќаат со цел камион коли, помали вкупни трошоци и автоматски истото возило ако го земаш сам како во мојов случај, ќе испадне поскапо?
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2014
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво. Дали ќе може некој да ми пресмета колку пари ќе дојде царина ( и хомологација по можност ) за поскапа кола, Audi S5 V8 4.2 Benzin. 2007-2009 година од Германија. Заинтиресиран сум сакам да го купам возилото ама се плашам за царината која ќе е многу висока... Ако може некој нека пресмета. Фала!
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
114
Поени од реакции
37
Здраво. Дали ќе може некој да ми пресмета колку пари ќе дојде царина ( и хомологација по можност ) за поскапа кола, Audi S5 V8 4.2 Benzin. 2007-2009 година од Германија. Заинтиресиран сум сакам да го купам возилото ама се плашам за царината која ќе е многу висока... Ако може некој нека пресмета. Фала!
Чисто сумњам дека некој од нас тука може да пресмета...
Кога се купува толку скапа кола и се лупнуваат толку пари и царината ќе биде висока и скапа нормално
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Некој да не знае колку е царина за алфа ромео 156 1.9 јтд 99 година ?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Владата ги крати роковите - нема веќе увоз на евтини стари автомобили

За 14 месеци Владата го намали рокот на граѓаните за увоз на половни возила со еуро 2 стандардот. Наместо до февруари 2016 – ваквите автомобили ќе можат да се купат од странските авто плацеви до крајот на годината. Оваа одлука ја донесе Владата со образложение дека возниот парк во земјава е значително променет што придонесува за заштита на животната средина.

Автомобилите пак со стандардот еуро 3 ќе може да се увезува во Македонија до 30.6.2015 година, а пак од 1 јули 2015 година во земјава ќе можат да се увезуваат само возила со еуро 4 стандарди.
Од Владата најавија и можен рок од една година за увоз на половни автобуси со стандардот еуро 3. Дел од превозниците ја поздравија оваа предлог владина мерка – но сметаат дека возниот парк со автобуси во гланиот град е доволно обновен пред неколку години .

-------------------
@valvoline Да не имаш повеќе инфо од прва рака?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
bab cula baba rekla :)
Po mediumive sekade ista novost, verojatno i stvarno ke smenat.Vo sluzben vesnik nema nisto. Ako lupnat euro4 ke ostane bugetot bez pari, nema nisto da se uvezuva,eventualno ponekoj golf5. Vreme ke kaze.Mislam deka ke ja stavat euro3 normata za ponatamu. I srbija digna na euro4 pa odma vrati na euro3, bugetot ionaka im e crna dupka, a ni nasiot ne e nisto poaren. Anyway, parite se sega vo prodazba na rezervni delovi.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Па... искрено...носи ли воопшто некој возило со Еуро2 стандард?
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
183
Поени од реакции
289
Владата ги крати роковите - нема веќе увоз на евтини стари автомобили

За 14 месеци Владата го намали рокот на граѓаните за увоз на половни возила со еуро 2 стандардот. Наместо до февруари 2016 – ваквите автомобили ќе можат да се купат од странските авто плацеви до крајот на годината. Оваа одлука ја донесе Владата со образложение дека возниот парк во земјава е значително променет што придонесува за заштита на животната средина.
Автомобилите пак со стандардот еуро 3 ќе може да се увезува во Македонија до 30.6.2015 година, а пак од 1 јули 2015 година во земјава ќе можат да се увезуваат само возила со еуро 4 стандарди.


-------------------
@valvoline Да не имаш повеќе инфо од прва рака?
Образложението е жива утка. Сите оние стари коли (Југо, 101,лада и сл) повторно се на улица, или тие што си ги возеле пак ги возат,или ако ги продале ги вози некој друг. Загадувањето од овие коли продолжува, плус добивме нови 150000 загадувачи со ЕУРО2 кои загадуваат малку помалку од ове постариве. Ако сакавме почиста средина, требаше да се воведе веднаш минимум ЕУРО 4, каде има драстично помало загадување од другите.
Единствено што се се согласувам е фактот дека се овозможи многу луѓе кои немале пари да купат нова кола (или не сакале да инвестираат во нова кола) добиле можност да возат кола од висока класа за малку пари.
Значи загадувањето нема врска во целата приказна, целта беше да се тркалаат што повеќе возила со над 2000 ццм и преку 100 КС, а тоа ќе се врати во буџет повеќекратно, прво преку задолжителна регистрација (ако досега можеше да се криеме со нерегистрирани возила, од 1 Јануари 2015 ќе се види од далеку кој е нерегистриран-налепници при регистрација во 2014)која за овие возила ќе биде солена заради основно осигурување и фонд за патишта-врзано за јачина на мотор, па преку поголема потрошувачка на гориво(поголема потрошувачка преку давачките од акцизи и ДДВ на литар гориво се благослов за буџетот) и.т.н.
А загадувањето ќе ни остане и после 1 Јули 2014, ништо нема да биде поарно.....
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
bab cula baba rekla :)
Po mediumive sekade ista novost, verojatno i stvarno ke smenat.Vo sluzben vesnik nema nisto. Ako lupnat euro4 ke ostane bugetot bez pari, nema nisto da se uvezuva,eventualno ponekoj golf5. Vreme ke kaze.Mislam deka ke ja stavat euro3 normata za ponatamu. I srbija digna na euro4 pa odma vrati na euro3, bugetot ionaka im e crna dupka, a ni nasiot ne e nisto poaren. Anyway, parite se sega vo prodazba na rezervni delovi.
Ахаххахаха треба Еуро 4 одма
 

Kajgana Shop

На врв Bottom