Увоз на половни возила

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako imaš eur1 ili izjava od januari 2012 nema carina,samo 20% ddv se plaka i akciza vo zavisnost od osnovicata.Ako nemaš e 5%. Eur1 ako kupuvaš kola sam od gazda mnogu teško ke izvadiš ili izjava ako napraviš teško deka ke projde,počnaa i ubavi kazni da lupaat na carina za falc izjavi,ili ako izvoznik od gore ne stoi zad nea. Od firma ako zemeš kola može da izvadiš eur1 ili izjava ama kolata ke ja platiš mnogu poskapo ili ke ti nabutaat nekoj krš. Pa sega mislete mu ja.
;)
p.s. Od Italija ako nosiš kola eur1 ili izjava ke projde samo ako se tovari kolata na kamion,posto nemaat col tabli.So redovni tablici eur1 i izjava ne može da se zeme.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Таман имам еден комшија стар, кај него ќе ја паркирам во гаража, и кога ќе дојде некој да ја види...ќе му речам стариов ја продава колата, тој не ја имат запалено 3 години дека возачката му е истечена. Син му живее во Италија ја купил ама сакал да купит некоја поголема и ја остави оваа на стариов. Сакаш верувај-сакаш не, мое е да ти кажам. Колава е сочувана, абе стегната коска е.
Ак прашат абе ова шо штракат вака, замаецот дан е?
Не бе ќе му речам, не е запалена 3 години, требит да се разработит моторот.
А шо мислите?
Од жабар кола не купувам.

Плус, имам 2 у дворо дома, а имам мерак на џип сега. :)
Луки, абе јас не сум жабар, жими се.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11360400058211338&f1=details&slink=23hhz4

http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11360770945168576&f1=details&slink=23hwj8

Чекам мислење од експертот Luki Junior колку би ме чинеле овие коли отприлика со сите давачки.

Сфатив дека имам роднини во Делчево што горе-доле се бават со увоз и би ми помогнале таму, плус сам можам добро да се информирам и колите би ги носел таму во сервис. Јас лаички пресметав околу 4 илјади за првата и околу 7 за втората.
 
L

Luki Junior

Гостин
Значи конкретно за Бугарија, знам еден човек шо увезува коли од Италија, Софијанец е, и нема промашај кај него. Ама Колите не са му баш евтини.
Кола од Враца, Ќустендил не зимај. Најозбилно.
Дупница е исто ногу ризична. Там се донесуват и купуват коли на кило. И најголемите снегове оваа зима на колите там немаше грам снег и сите светеа... Сериозен бизнис, сериозни пари, сериозни заебанции... Одих 2 пати јануари там, за коли со пријатели (јас шофер, и советник) и ништо не ме ареса...

Ако ја купеш од Бугарија, донеси ја на регуларни табли, а после ќе ја одјавеш... Тава ти го викам од повеќе причини.
Ако ја донесеш на цолл табли (транзитни номера), мора одма да ја носеш на терминал. А вака може да си ја возеш наоколо додека не собереш сите документи и наеднаш да си завршеш работа, и да најдеш врски у царина.

Иначе....
Купопродажен договор... Сите нотари у Бугарија си зимат одреден процент од зделката (мислам оти беше 5%... Последен пат коа продавах БМВ-то толко беше). Ако не е од плац регистриран за таа дејност продавајне на коли, ќе најдете некој шо ќе ви напише документ за колко ја ценат самата кола. Нотаријалните такси се покриват или од купувачо или од продавачо (зависи как се договорете претходно). Е сега, може да се договорете со продавачо да ја пишете на пониска цена у договоро, ама па ако биде некој сакатлак и ако одеш на рекламација, рекламацијата официјално ќе ти е по цената на купопродажнио договор. Затава пази се, и отварај очи...


Ако одеш варијанта на цолл табли:
Таблите за 40 лева, Технички преглед 30 лева, плус некакви пари за осигурување (зависи од колата и моторо). Се на се 120-130 лева (65 евра)
Коа ќе се прават документите, ако ја изнесувате оште истио ден од Бугарија, пази која дата ќе се пише на осигурувањето и регистрацијата. Повеќето матни фаци се договарат со полицајци и со осигурителни агенти, да почне осигурувањето од нареднио ден шо е сосем легално. Излезеш од плацо, на 200 метра запира те полиција, и играш оро. Казната за возејне без осигурувајне е 250 евра.

Ако одеш на варијанта нормални табли:
30 лева технички, 40 лева регистрација со таблички. За осигурување може да провереш тука колко пари е http://zastrahovka-bg.com/zastrahovki/calculate_controller.php?contr_action=new, и ќе одбереш на вноски (да платеш само за 3 месеца)

Имаш винетка 10 лева (патарина).
Ако ја купеш од дупница, и ја носеш на регуларни табли, ќе требе да платеш шлеп служба зависи додека е регистриран човеко. Најчесто, авто куќите дават таква помош... Најчесто... не е сигурно...

Или крај краева, вадеш цолл табли и не се замараш со такви глупости, само шо ќе имаш поголема трчканица у македонија и требе да си организиран.

Таксите у Македонија,
5% царина и 18% ддв. Зависи колко ќе ја ценат колата. Ако имаш врски у Царина, ќе ја пријавеш без никаква опрема и без клима. Најосновната верзија... Коа ќе ја плаќаш сумата у Банка, специфично да назначеш парите да стигнат по брза постапка за да можеш колата да си ја извадеш од терминал. Ако не ќе требе да поседе там... А секој ден се плаќа по 15 евра плус. (Евро 1 нема да можеш да извадеш.)
имаш 3 000-4 000 денара за шпедиција.
1000 денара лежарина на терминал.
110 евра тиф + хомологација
Имаш Еко такса некаква..
Некакви ситни давачки у банката.

Откоа минеш царина:
Технички минеш, превод на документите ти требе, плаќаш прва регистрација, плаќаш таблици (1500 денара), и чекаш Потврда од интерпол да не е крадена.

За конкретните коли, мечката ќе е около 1500 евра за царина и ддв, оваа алфата около 1 000ка. (Пази оти овија бројки са моја претпоставка, може да е помалко, а може и да е повеќе).
Ако ти требе помош за у Бугарија за регистрација у Благоевград, ќе ти дадам еден број ќе се јавеш на човеко, ќе ти заврше работа и ќе те упате. :)
--- надополнето: 14 февруари 2013 во 15:09 ---
Не е реклама.
http://e24autohouse.cars.bg/

Оваа е човеко шо носе коли од Италија и Австрија. Исто врше и транспортни услуги, ако некој има кола најдено, за да му ја донесат. Сериозен тип, нејќе заебанции.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Jas od Bugarija nitu pod razno kola ne bi kupil. Koga se vozam navaka od gore da vidite što sve nosat so kamionite. Edna asalna kola nema da vidiš,sve e utepano i ispokršeno.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Сите македонски са или од бугарија или од италија... И тук там по некоја од германија. :)

Ако имаш мерак за Германија, барем и да се прошеташ пиши ми ПП.
Тоа ми е поентата, Valvoline кажува очигледна работа...
Ќе размислам деновиве и ќе ти пишам, фала за деталните совети, за noob како мене ептен значат. :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Može i kaj nas da se najde ubavo. Ke gledaš da e takvo vozilo što e doneseno od zapad so vozenje. I gore ne se navaga taka lesno ko što nekoi si mislat. Na internet izgleda picikato,koga ke dojdeš tamu pa neviden krš. Traži nešto kaj nas,ako stvarno nema asalno pa put pod nogi sam da si doneseš. Da znaeš mercedesite se najgolema mačka u vreka,može da ti se pozlati,ama može i da ti ja odere kožata. Pamet u glava.
:D
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Može i kaj nas da se najde ubavo. Ke gledaš da e takvo vozilo što e doneseno od zapad so vozenje. I gore ne se navaga taka lesno ko što nekoi si mislat. Na internet izgleda picikato,koga ke dojdeš tamu pa neviden krš. Traži nešto kaj nas,ako stvarno nema asalno pa put pod nogi sam da si doneseš. Da znaeš mercedesite se najgolema mačka u vreka,može da ti se pozlati,ama može i da ti ja odere kožata. Pamet u glava.
:D
Знам друже, кај нас е исто - пицнато на слики, доаѓаш и лом направено. Види, јас верувам дека се повеќе може човек да се информира за коливе со помош на Интернет, не да станам експерт, но да речеме ако гледам Ц класа од таа и таа година (модел), да научам се што може за проблемите, опремата, што да се пази и слично...

Порано ај, идеш да гледаш, викаш некој "експерт" и се потпираш на него. Па експертот како ти се погоди, така и колата. :)

Имам уште едно прашање, дали ако ја зимам колата од плац во БГ, ќе ми дадат да ја однесам до некој овластен сервис таму за да ја проверам? Или не смеам јас да возам коли таму, како иде ова?
 
L

Luki Junior

Гостин
Имам уште едно прашање, дали ако ја зимам колата од плац во БГ, ќе ми дадат да ја однесам до некој овластен сервис таму за да ја проверам? Или не смеам јас да возам коли таму, како иде ова?
Зависи од плацо. Некои имат табли, некои немат. Ама најчесто не мрднува од плацо. Приватен човек ќе ти даде 100%.
Бизнисмените, не баш...

Да речеме у Германија си имат Dealer's Plates. За да може да пробуваш, тестираш, ово оно.
У Бугарија нема такво, ќе требе да и платеш цолл табли за да можеш да ја однесеш негде.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Сите македонски са или од бугарија или од италија... И тук там по некоја од германија. :)

Ако имаш мерак за Германија, барем и да се прошеташ пиши ми ПП.
И ја би се прошетал до Германија, ако е гага превозот. хахаха :)
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Дечки, ме интересира како може да се донесе кола кај нас, ми треба за делови. Значи сакам да ја земам од Бугарија, и да ја растурам овде. Постои ли можност да се забаталат давачките у смисол на царини, хомологации и слично?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дечки, ме интересира како може да се донесе кола кај нас, ми треба за делови. Значи сакам да ја земам од Бугарија, и да ја растурам овде. Постои ли можност да се забаталат давачките у смисол на царини, хомологации и слично?
Treba voziloto da se vnese so redovni tabli i posle da se vratat tablicite nazad i da se odjavi vo Bg. Može da go vnese samo nekoj so BG pasoš.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom