Тулпа

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Ne e za sekoj ovoj muabet, no kako i da e moshnE e otkachen!!!! :)
Во право си братче али јас не замерувам на тоа што луѓето не гледаат по далеку од својот нос и што мислат дека се што постои е се што гледаме има време наредниве десетина години овие работи што ги обожавам ке испливуваат на површина се повеке и се посилно. Дека од гледна точка на фантазија како поим феноменов Тулпа е лудница... Тука немам дилема. Поздрав :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Oва го има и во други философии и правци, се вика поинаку.
Во европската мистична традиција, која се темели на кабалата и херметизмот, ова се вика елементар. Нема своја воља (и не треба да се меша со елементалите кои се природни и се нешто сосема друго).
Може комотно да се наречат материјализирани мисловни форми, кои зависат исклучиво од создателот.
 
Т

Триптико

Гостин
@Црноризец Храбар не сум баш сигурен дека медитација и визуелизација не може да предизвикаат шизофренија. Како пример ќе ти ја посочам кундалини јога, посебно "будењето". За оние кои не знаат, станува збор за една од поопасните јога техники и може да се случи оној кој ја практикува никогаш да не може да се "врати". Ова нема врска со магии, духови и сл. И искусни "мајстори, учители..." кажуваат: Ако сакаш да ја сочуваш психата, не практикувај медитација, посебно не визуелизација сам!
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
@Црноризец Храбар не сум баш сигурен дека медитација и визуелизација не може да предизвикаат шизофренија. Како пример ќе ти ја посочам кундалини јога, посебно "будењето". За оние кои не знаат, станува збор за една од поопасните јога техники и може да се случи оној кој ја практикува никогаш да не може да се "врати". За оние кои не знаат, ова нема врска со магии, духови и сл.
За медитацијата и визуализацијата кои се поблаги форми,веројатноста е или-или зависи од тоа колку јака психа има практикантот.Но паѓањето во транс и разговарање со богови како Амон Ра,Зевс или некој починат светец,ангел,тоа е веќе тешка форма на опсесија,шизофренија.Бидејќи тоа не може да се докаже,никој не може да го потврди тоа дека ако некој вели дека комуницира со некое небесно битие.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
@Црноризец Храбар не сум баш сигурен дека медитација и визуелизација не може да предизвикаат шизофренија. Како пример ќе ти ја посочам кундалини јога, посебно "будењето". За оние кои не знаат, станува збор за една од поопасните јога техники и може да се случи оној кој ја практикува никогаш да не може да се "врати". Ова нема врска со магии, духови и сл. И искусни "мајстори, учители..." кажуваат: Ако сакаш да ја сочуваш психата, не практикувај медитација, посебно не визуелизација сам!
Астралната Проекција знае исто така да биде многу опасна Тулпава исто така. Значи се што не е стручно изведено и е без водство од сигурен и стабилен учител (водич) може да биде и смртно опасно. Али дека го уништува мозокот срамно е да се каже... Не е ова дрога бе луѓе.[DOUBLEPOST=1415921044][/DOUBLEPOST]
За медитацијата и визуализацијата кои се поблаги форми,веројатноста е или-или зависи од тоа колку јака психа има практикантот.Но паѓањето во транс и разговарање со богови како Амон Ра,Зевс или некој починат светец,ангел,тоа е веќе тешка форма на опсесија,шизофренија.Бидејќи тоа не може да се докаже,никој не може да го потврди тоа дека ако некој вели дека комуницира со некое небесно битие.
Разговарање со сеприсутни енергија тн. Исус, Буда, Мухамед... Не е паѓање во транс и луѓето што доспеале до тој степен не халуцинираат туку вистински комуницираат свесно со тие вистински енергии. Според твоево тврдење приучено од ваму таму луѓево што достигнале Нирвана се ненормални... Истражувај малку околу Нирвана ке ти стане појасно.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
@Црноризец Храбар не зборувам за уништување мозок, туку за уништување на психа. Читај малку :)
Разговарај кога ке имаш прилика барем малку со продуховен човек што медитира со години па ке ти стане јасно дали има уништена психа. :)
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Разговарај кога ке имаш прилика барем малку со продуховен човек што медитира со години па ке ти стане јасно дали има уништена психа. :)
Па кажи го еднаш кој е тој продуховен човек,на сите постови го спомуваш ,а го криеш небаре е премиерот.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Па кажи го еднаш кој е тој продуховен човек,на сите постови го спомуваш ,а го криеш небаре е премиерот.
Има доста се повеке и повеке луѓе пристапуваат кон овие работи. Иначе се наоѓа ако се сака по фејсбук има доста групи, настани итн. Ако си имаш мака или потреба за препорака пиши ми во пораки.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Има доста се повеке и повеке луѓе пристапуваат кон овие работи. Иначе се наоѓа ако се сака по фејсбук има доста групи, настани итн. Ако си имаш мака или потреба за препорака пиши ми во пораки.
Ти си тој,тука на форумов бараш муштерии,а јавно не сакаш да кажеш,морало во пораки.Да не си ти оној нов самопрогласен волшебник од Велес,што цел град го имаш излепено со огласи.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Јас знам барем едно дузина луѓе што секојдневно медитираат веќе со години.
Не само што никој не го загубил разумот, баш напротив, помага во смирување, прочистување на мислите, релаксација....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Непретпазливото занимавање со вакви дисциплини, може да доведе до ментални нарушувања.
Болдот е широк поим.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Sekako deka mozhe da si ja unishtish psihata i da otidesh u kurac experimentirajkji so vakvite zaebavancii no kako shto objasni Hrabriot, toa se pravi strikno pod nadzor na nekoj koj ima visok duhoven stepen i ima iskustvo so toa bidejkji vakvite zaebanvacii dokolku se prenasochat destruktivno toa bi bilo haos. Sepak za duh se raboti...... duhot e najbiten.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom