Тулпа

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Тулпа е феномен препознатлив во Тибетанскиот Будизам. Поточно постои една методна техника на визуализација со која можете да створите дух кои физички ве прати. Доста долго време постоело верување дека тоа е една измислица и лага покултурно речено мит. Се додека Alexandra David Neel не посетила еден тибетански лама со чија помош го препатувала целиот Тибет за 12 години имала таква прилика и привилегија да биде иницирана со најтајните учења. Таа со визуализација успеала да створи еден мал монах кои ја следел насекаде и после шест месеци го дискреирала. После искусвото на сопствена кожа јавно потврдила дека тоа е вистинско битие кое може да се создаде на таков начин. Во Тибетанскиот Будизам феноменов се смета за реална можност и стварност. Господинот Драго Плечко при средби со лами и нивни објаснувања исто така лично го потврдува феноменот Тулпа. Драго Плечко е познат хрватски алтернативец и истражувач магистер по Биохемија автор е на шест книги и многу други дела и учесник е на осум светски сосаноци за парапсихологија и слични дисциплини.
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
Тулпа е феномен препознатлив во Тибетанскиот Будизам. Поточно постои една методна техника на визуализација со која можете да створите дух кои физички ве прати. Доста долго време постоело верување дека тоа е една измислица и лага покултурно речено мит. Се додека Alexandra David Neel не посетила еден тибетански лама со чија помош го препатувала целиот Тибет за 12 години имала таква прилика и привилегија да биде иницирана со најтајните учења. Таа со визуализација успеала да створи еден мал монах кои ја следел насекаде и после шест месеци го дискреирала. После искусвото на сопствена кожа јавно потврдила дека тоа е вистинско битие кое може да се создаде на таков начин. Во Тибетанскиот Будизам феноменов се смета за реална можност и стварност. Господинот Драго Плечко при средби со лами и нивни објаснувања исто така лично го потврдува феноменот Тулпа. Драго Плечко е познат хрватски алтернативец и истражувач магистер по Биохемија автор е на шест книги и многу други дела и учесник е на осум светски сосаноци за парапсихологија и слични дисциплини.
Постои некоја глупост во која што не веруваш?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
А за тоа ,,методната техника на визуелизација,, можеш нешто да подобјасниш?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
Во која секта ве учат вака бре...
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Има една доста добра creepy pasta со оваа тематика
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Тулпа е феномен препознатлив во Тибетанскиот Будизам. Поточно постои една методна техника на визуализација со која можете да створите дух кои физички ве прати. Доста долго време постоело верување дека тоа е една измислица и лага покултурно речено мит. Се додека Alexandra David Neel не посетила еден тибетански лама со чија помош го препатувала целиот Тибет за 12 години имала таква прилика и привилегија да биде иницирана со најтајните учења. Таа со визуализација успеала да створи еден мал монах кои ја следел насекаде и после шест месеци го дискреирала. После искусвото на сопствена кожа јавно потврдила дека тоа е вистинско битие кое може да се создаде на таков начин. Во Тибетанскиот Будизам феноменов се смета за реална можност и стварност. Господинот Драго Плечко при средби со лами и нивни објаснувања исто така лично го потврдува феноменот Тулпа. Драго Плечко е познат хрватски алтернативец и истражувач магистер по Биохемија автор е на шест книги и многу други дела и учесник е на осум светски сосаноци за парапсихологија и слични дисциплини.
Леле што човек уште нема да прочита.Да се створи дух,а после кога нема да ти биде потребен да се уништи.Ова божем е правење фолдер,или инсталирање програм на компјутер,заврши работа,па после избриши го.Ако човекот може да ствара духови,тогаш човекот е Бог,а не обратно.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
А за тоа ,,методната техника на визуелизација,, можеш нешто да подобјасниш?
Визуализацијата прави чуда многу често се користи и во медитации значи преку визуализација се истакнува нашата вистинска моќ како битија и се што е навидум невозможно се остврува со силна желба или потреба преку визуализација.[DOUBLEPOST=1415874756][/DOUBLEPOST]
Не сум бил ниту во затвор, па знам дека не е добро да бидам таму.
Во случајов тоа е така затоа што колективната свест така те убедила. Во нашево оштесто ова е невозможно и ненормално... А и домашните учења се многу битни тоа е да речам првиот ефект кон светот како ке ти го одсликаат од дете целиот живот ке гледаш преку него. Сепак темава е за луѓе на кои им се допаѓа ова.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Визуализацијата прави чуда многу често се користи и во медитации значи преку визуализација се истакнува нашата вистинска моќ како битија и се што е навидум невозможно се остврува со силна желба или потреба преку визуализација.
И јас имам слушнато за визуализација и медитација,ама никогаш не сум пробал да ги применувам.А не дај боже да применувам и да паѓам во транс.Бидејќи тие техники не се ни најмалку безазлени,постојат и негативни последици.Постои можност и да се развие шизофренија тоа е многу опасно,бидејќи за нејзе не постои трајно излекување.
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
Во случајов тоа е така затоа што колективната свест така те убедила. Во нашево оштесто ова е невозможно и ненормално... А и домашните учења се многу битни тоа е да речам првиот ефект кон светот како ке ти го одсликаат од дете целиот живот ке гледаш преку него. Сепак темава е за луѓе на кои им се допаѓа ова.
Здравиот разум ме убедил, не колективната свест. Темата е и за луѓе кои мислат дека ова се тешки глупости. Лудилото никој не го приметува кога е внатре.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Црноризец, брад, веруваш во живот после ВМРО?
Најискрено не :D не сум партиски љубител или пристрасник али ова што се случува е за машала... Да не ја гнасиме темава овие учења шират љубов меѓу луѓето не поделби и омраза како по партиите.[DOUBLEPOST=1415875049][/DOUBLEPOST]
Во која секта ве учат вака бре...
Прво едуцирај се малку па после какај по темава.[DOUBLEPOST=1415875205][/DOUBLEPOST]
Леле што човек уште нема да прочита.Да се створи дух,а после кога нема да ти биде потребен да се уништи.Ова божем е правење фолдер,или инсталирање програм на компјутер,заврши работа,па после избриши го.Ако човекот може да ствара духови,тогаш човекот е Бог,а не обратно.
Според ова што го напиша сакаш да кажеш дека Тибетанциве се луѓе што немаат друга работа па ајде ке ги лажеме луѓето на планетава.[DOUBLEPOST=1415875468][/DOUBLEPOST]
И јас имам слушнато за визуализација и медитација,ама никогаш не сум пробал да ги применувам.А не дај боже да применувам и да паѓам во транс.Бидејќи тие техники не се ни најмалку безазлени,постојат и негативни последици.Постои можност и да се развие шизофренија тоа е многу опасно,бидејќи за нејзе не постои трајно излекување.
Незнам кои те излажал али срамно е ова што го читам. Ако те води некомпетентен учител кон медитација може да има неубави последици али дека се фаќа шизоренија далеку е од вистината. Визуализацијата пак ни малку не е опасна. Ако во ова има опасност што да речат луѓето што работат Хипноза...
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Најискрено не :D не сум партиски љубител или пристрасник али ова што се случува е за машала... Да не ја гнасиме темава овие учења шират љубов меѓу луѓето не поделби и омраза како по партиите.[DOUBLEPOST=1415875049][/DOUBLEPOST]
Прво едуцирај се малку па после какај по темава.[DOUBLEPOST=1415875205][/DOUBLEPOST]
Според ова што го напиша сакаш да кажеш дека Тибетанциве се луѓе што немаат друга работа па ајде ке ги лажеме луѓето на планетава.
А кој не лажат,сите лажат.Не биди пристрасен,се сваќај со самокритика,ништо не прифаќај здраво за готово.Јас познавам многу учења и техники,ама чисто информативно.Секогаш се држам до здравиот разум и до рационализацијата.Ниту поп,ниту оџа,ниту будист па кој сака нека биде не може да ме убеди дека лудоста е подобра од мудроста,ниту дека лековерноста е подобра од скептицизмот.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
А кој не лажат,сите лажат.Не биди пристрасен,се сваќај со самокритика,ништо не прифаќај здраво за готово.Јас познавам многу учења и техники,ама чисто информативно.Секогаш се држам до здравиот разум и до рационализацијата.Ниту поп,ниту оџа,ниту будист па кој сака нека биде не може да ме убеди дека лудоста е подобра од мудроста,ниту дека лековерноста е подобра од скептицизмот.
Почни да учиш духовни учења не религиски. Во духовните учења се наоѓа правата мудрост само треба да почнеш за да ти стане јасно. Не ме сваќај погрешно не ти наметнувам ништо ова прими го како совет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom