Тргување со валути-FOREX

F

FARANG

Гостин
Што е битно кај сум работел, ти кажав во една од големите австралиски банки, било која од нив прави годишен профит поголем од буџетот на Македонија. Што направив направив не се секирај ти за мене и читај убаво пред да влечиш заклучоци без врска. Не реков дека го напуштив форексот ради нервози него дека не вредат нервозите кога има цел куп подобри бизнисни во овој дел на светот. Конкретно сега имам фирма што произведува градежни метеријали во Тајланд и Индонезија а продвавам се во Австралија, Кореа и Јапонија. На некој продукти правам и по 500-600% чист профит ;), целосно сум во контрола на бизнисот и немам речиси никаков ризик со оглед на тоа дека муштериите плаќаат депозит за секоја порачка.

Него не е битно тоа, факт е дека се прават пари ако имаш прави информации. Сам призна тоа. Незнам што се силиш за џабе.

Тоа дека битно било знаењето еве ти уште еден факт со 30% до 40% профитабилни транзакции пак можеш да направиш профит и да си во ќар. Посмешно е и тоа што тие што имаат над 60% профитабилни транзакции се уствари и помалку профитабилни затоа што пропуштаат прилики да кешираат чекајќи ја правата :pos:. Таков процент на реализација да имаат професиите каде што ти треба вистинско знаење еве да речеме пилот, хирург, архитект или најобичен банкар, па што знам, би било катастрофа. Пилотот би бил мртов после 3-4 дена, хирургот во затвор после месец дена, архитектот би има 6 од 10 згради паднато... Она што во МКД сега се нуди во форма на едукација 2-3 дена курсеви од некојси трејдери од ваму и таму па запишувње на нивните платформи каде те дерат на спредот ако го рачунаш за едукација незнам што да ти кажам. Имање на капитал и дисциплина се каде каде побитна работа ама ајде.

Во право си иначе овде секој може да напише што сака. Еве ти препорачуваш минимум 1000 УСД за да почнеш со форекс.:facepalm: Со 1000ка ако некој издржи повеќе од 3 месеци секоја чест... Ако прати планови и не се коцка може да заработи 50-60 долари месечно за 12-14 саати работа дневно.

Незнам што ти беше фората со Лисон, типот е каде каде постар од мене, ти реков знам луге што работеле со него. Станува збор за трејдер не за бог или англиска кралица, ама ајде...
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
22
Поени од реакции
11
Во Скопје во Стопанска Комора има репрезенти на Admiral Markets FOREX брокерот. Дали некој бил досега и што ќе каже доколку бил?

Во "Капитал" имаше расправија околу Bitcoin-от дека Богов (НБРМ) не ја признава како законско платежно средство во Македонија. Што беше интересно во темата е дека Богов ниту еднаш не спомна дека го оспорува FOREX работењето во Македонија.

Значи, добив совети (незнам дали се веродостојни) дека доколку почнам да тргувам на FOREX, уплатата на средствата на некој брокер треба да гласат со дознака уплата за примање некакви услуги, а повлекувањето на евентуалната добивка да биде со дознака извршени некакви интернет услуги. Потоа следува плаќање на персонален данок доколку тргуваш како физичко лице и како наводно државата нема да те гони за нелегални работи. Ми ја препорачаа Тутунска Банка, а дали би можело да се тргува и од Комерцијална?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
70
Поени од реакции
43
Што направив направив не се секирај ти за мене и читај убаво пред да влечиш заклучоци без врска. Не реков дека го напуштив форексот ради нервози него дека не вредат нервозите кога има цел куп подобри бизнисни во овој дел на светот.
Значи сепак било поради нервози. Зошто си се нервирал толку кога ти биле сервирани 99% ако не и 100% сигурни информации?
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 11:03 ---
Конкретно сега имам фирма што произведува градежни метеријали во Тајланд и Индонезија а продвавам се во Австралија, Кореа и Јапонија. На некој продукти правам и по 500-600% чист профит ;), целосно сум во контрола на бизнисот и немам речиси никаков ризик со оглед на тоа дека муштериите плаќаат депозит за секоја порачка.

Господ да ти придајт. Секогаш ме радвит кога ќе слушнам дека некој нашинец се обогатил во странство.
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 11:05 ---
Тоа дека битно било знаењето еве ти уште еден факт со 30% до 40% профитабилни транзакции пак можеш да направиш профит и да си во ќар. Посмешно е и тоа што тие што имаат над 60% профитабилни транзакции се уствари и помалку профитабилни затоа што пропуштаат прилики да кешираат чекајќи ја правата :pos:. Таков процент на реализација да имаат професиите каде што ти треба вистинско знаење еве да речеме пилот, хирург, архитект или најобичен банкар, па што знам, би било катастрофа. Пилотот би бил мртов после 3-4 дена, хирургот во затвор после месец дена, архитектот би има 6 од 10 згради паднато... Она што во МКД сега се нуди во форма на едукација 2-3 дена курсеви од некојси трејдери од ваму и таму па запишувње на нивните платформи каде те дерат на спредот ако го рачунаш за едукација незнам што да ти кажам. Имање на капитал и дисциплина се каде каде побитна работа ама ајде.
.

Како ли ти успеа да ги поврзиш пилот, хирург и архитект со Форекс незнам, можеби ти фали да вметниш овде уште една „часна сестра“ :pos: ?
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 11:06 ---
Во право си иначе овде секој може да напише што сака. Еве ти препорачуваш минимум 1000 УСД за да почнеш со форекс.:facepalm: Со 1000ка ако некој издржи повеќе од 3 месеци секоја чест... Ако прати планови и не се коцка може да заработи 50-60 долари месечно за 12-14 саати работа дневно.
.
Зарем малку ли се 50-60 долари на 1000 УСД почетен влог?!? :facepalm:
Колку ли мислиш ти треба да се заработува од вака скромна сума на почетен влог од 1000УСД? Јас реков дека таа сума е доволна за да почне некој воопшто да заработува нешто. Да види дали го бива или не. Не реков дека од тоа ќе заработи којзнае колку.

Ако некој успее да заработи месечно 50-60 долари на почетен влог од 1000 УСД, тоа е исто како како да заработил месечно 500-600 долари на 10000 УСД почетен влог! или 5000-6000 долари на 100000 УСД почетен влог!!! Малку ли се?

50-60 долари заработка месечно на почетен влог од 1000УСД е сосема солидно, се разбира дека од тоа не може да се живее, но е добар показател дека некој го бива, и ако е константен во таа заработка, треба да размислува да го зголеми почетниот влог.

Ти како добар трејдер би требало да го знаеш ова.




Убаво си зборуваше за градежниот бизнис што ти требаше сега ова со Форексот.:)
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
356
Поени од реакции
237
Форехот е голем ризик - ако не знаеш шо праиш па и да знаеш лесно може тие 1000 да ги изгубис и + од дзеб да требе да дадеш, ризикот се намалува со поставување на стоп лосс ама и тој стоп лосс некогаш не ти важи посебно преку викенд кога си ги оставил твоите трејдови а за викендот се случи некоја новост која не ти е во полза и маркетот почне со 200 300 пипса спротивно од тоа ти што си го оставил = -1000ка - 1000ка од дзеб. Секој што бил на форех повеке од 2 3 години го знае ова и предупредува дека кога ти е најдобро е најдобро да се отказеж да ги извадиш парите и да си дадеш бан на поголемите ризици.
 
F

FARANG

Гостин
Значи сепак било поради нервози. Зошто си се нервирал толку кога ти биле сервирани 99% ако не и 100% сигурни информации?
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 11:03 ---



Господ да ти придајт. Секогаш ме радвит кога ќе слушнам дека некој нашинец се обогатил во странство.
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 11:05 ---



Како ли ти успеа да ги поврзиш пилот, хирург и архитект со Форекс незнам, можеби ти фали да вметниш овде уште една „часна сестра“ :pos: ?
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 11:06 ---


Зарем малку ли се 50-60 долари на 1000 УСД почетен влог?!? :facepalm:
Колку ли мислиш ти треба да се заработува од вака скромна сума на почетен влог од 1000УСД? Јас реков дека таа сума е доволна за да почне некој воопшто да заработува нешто. Да види дали го бива или не. Не реков дека од тоа ќе заработи којзнае колку.

Ако некој успее да заработи месечно 50-60 долари на почетен влог од 1000 УСД, тоа е исто како како да заработил месечно 500-600 долари на 10000 УСД почетен влог! или 5000-6000 долари на 100000 УСД почетен влог!!! Малку ли се?

50-60 долари заработка месечно на почетен влог од 1000УСД е сосема солидно, се разбира дека од тоа не може да се живее, но е добар показател дека некој го бива, и ако е константен во таа заработка, треба да размислува да го зголеми почетниот влог.

Ти како добар трејдер би требало да го знаеш ова.




Убаво си зборуваше за градежниот бизнис што ти требаше сега ова со Форексот.:)


Кај прочита дека нервозите биле поради трејдовите? Едно со друго немаат врска. Едноставно неќев да дремам толку саат пред компјутер плус уште некој други работи окулу целиот сет ап кој немаа врска со тргувањето. Се на се не вредеше бар за мене.

Го поврзав со струки за кој треба ВИСТИНСКО ЗНАЕЊЕ. Со часна сестра или коцкар е може посоодветно поготово за типично балканскиот менталитет. Незнам што толку ти е смешно, факт е дека е релативно проста работа - секој трејд има 3 резултати може да иде нагоре, надоле или остане исто... Нема некоја филозофија, ако има дисциплина и капитал и еднаш од три пати до погодиш (значи чиста среќа) пак можеш да правиш пари. Каде е тука знаењето што е толку битно... Знаење треба ама далеку од тоа дека е ТОЛКУ БИТНО. Тоа е се што ти зборам. Со сила се правиш будала...

Никој не рече дека се малку, ама се НЕДОВОЛНО за плата. Значи да ги тепаш тие саати за 50-60 долари НЕ ВРЕДИ. Тебе очигледно времето ти е евтино или не ти игра улога. Тоа е грешка. 95% од трејдерите што пропаѓаат се баш тие со малку капитал затоа што заработката им е минимална и брзо го напуштаат планот и почнуваат да се коцкаат. Пред да ми кажеш ова е само почетен влог бла бла бла, размисли малку дали е добра идеја таков почетен влог воопшто, пак ќе дојде до коцкање релативно брзо. Статистички подобро е поголем влог уште од почеток (или пробај се на лажни пари) за да може трејдерот да учи реално и да се одвикне (да ги намали) емотивните одлуки. Повторно пак се враќаме на она што цело време ти го зборам дека е подобро кога се тругува во група/тим/фирма како сакаш, каде може да се вметнат процедури за внатрешна контрола и со тоа да се избегнат вакви ризици. Во МКД никој не треба ни да помисли да тргува без да има баре 20 000 долари. За да имаш 20 000 долари да ризикуваш на форекс треба да имаш барем 100 000 долари во разни инвестиции за се тоа да е оправдано и правилно. Со 20 000 долари да правиш и 2-3% месечно имаш солидна плата. Проблемот е што во МКД реално нема многу народ што може тоа да си го дозволи. Со други зборови сите што притискаат народ да тргува форекс не им правите услуга на лугето него ги навлекувате на нешто што е ризично. Без соодветна диверсификација форексот и не треба баш да се пипа. Во Македонија за жал ретко кој го разбира тоа.

Градежниот бизнис тоест трговија со градежни материјали е супер. ;) Каде каде по профитабилно, со многу помалку ризик, многу помалку саати работа од моја страна и нон стоп шетање по интересни места и со луѓе за разлика од boiler room средина...

Поздрав
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Zakluchok: Minimum 8 meseci analiziranje, i rabotenje na demo smetka. / Slabo bi se napravile tuka pari.
Da pochnam voopshto ili da ne ni pochnuvam ? Imam otvoreno demo smetka i utre sum na seminar da vidam za shto se raboti. Plus imam i nekoi video prezentacii koj treba da gi razgledam. Mislenja?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Zakluchok: Minimum 8 meseci analiziranje, i rabotenje na demo smetka. / Slabo bi se napravile tuka pari.
Da pochnam voopshto ili da ne ni pochnuvam ? Imam otvoreno demo smetka i utre sum na seminar da vidam za shto se raboti. Plus imam i nekoi video prezentacii koj treba da gi razgledam. Mislenja?
И осум години да анализираш џабе ти е. Треба да прогнозираш (предвидуваш) идни движења врз основа на анализи и очекувања за движењето на некој курс, идекс,цени и сл. Демо сметката не ти е репрезент. Друго е кога вложуваш без ризик и друго е кога пари од џеб ги ставаш на коцка. Јас повеќе од 5 пати во најмала рака ги имам дуплирано тие 50.000 евра од демо сметката, ама реално немам пари кои ги ги наменил за форекс. Така да, ако се одлучиш на ова треба да си посветен 100% и да имаш огромни познавања од економија и финансии.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
И осум години да анализираш џабе ти е. Треба да прогнозираш (предвидуваш) идни движења врз основа на анализи и очекувања за движењето на некој курс, идекс,цени и сл. Демо сметката не ти е репрезент. Друго е кога вложуваш без ризик и друго е кога пари од џеб ги ставаш на коцка. Јас повеќе од 5 пати во најмала рака ги имам дуплирано тие 50.000 евра од демо сметката, ама реално немам пари кои ги ги наменил за форекс. Така да, ако се одлучиш на ова треба да си посветен 100% и да имаш огромни познавања од економија и финансии.
Ja gledav vchera nekoi videa okolu forex, i ima povekje opcii, mozhesh da kopirash nekoj koj pravi pari i ti da pravish pari preku nego i slichno.
Kje razgledam poubavo da vidam za shto stanuva zbor, zashto mozhe da se napravat pari na toa, iako bi trebalo povekje vreme da pomine za da se skonta celata situacija.
Kje vidam kakva e igrata ako mi se dopagja, i mozham da ja sovladam kje igram. :) Fala ti.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Во Скопје во Стопанска Комора има репрезенти на Admiral Markets FOREX брокерот. Дали некој бил досега и што ќе каже доколку бил?

Во "Капитал" имаше расправија околу Bitcoin-от дека Богов (НБРМ) не ја признава како законско платежно средство во Македонија. Што беше интересно во темата е дека Богов ниту еднаш не спомна дека го оспорува FOREX работењето во Македонија.

Значи, добив совети (незнам дали се веродостојни) дека доколку почнам да тргувам на FOREX, уплатата на средствата на некој брокер треба да гласат со дознака уплата за примање некакви услуги, а повлекувањето на евентуалната добивка да биде со дознака извршени некакви интернет услуги. Потоа следува плаќање на персонален данок доколку тргуваш како физичко лице и како наводно државата нема да те гони за нелегални работи. Ми ја препорачаа Тутунска Банка, а дали би можело да се тргува и од Комерцијална?
Mozhe da se trguva i od Komercijalna.[DOUBLEPOST=1404138041][/DOUBLEPOST]
И осум години да анализираш џабе ти е. Треба да прогнозираш (предвидуваш) идни движења врз основа на анализи и очекувања за движењето на некој курс, идекс,цени и сл. Демо сметката не ти е репрезент. Друго е кога вложуваш без ризик и друго е кога пари од џеб ги ставаш на коцка. Јас повеќе од 5 пати во најмала рака ги имам дуплирано тие 50.000 евра од демо сметката, ама реално немам пари кои ги ги наменил за форекс. Така да, ако се одлучиш на ова треба да си посветен 100% и да имаш огромни познавања од економија и финансии.
Inache bev na sostanok i mi fakja oko igrata, samo treba da ja proucham ushte. A ti ako 5pati u najmala ruka si gi dupliral tie 100.000 jura od demoto, treba da rabotish so realni pari..
Zashto ne e golema razlikata pomegju demoto i vistinskata... demoto e za uchenje, a ako si prael na demoto pari kje praish i vo zhivo. :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Mozhe da se trguva i od Komercijalna.[DOUBLEPOST=1404138041][/DOUBLEPOST]
Inache bev na sostanok i mi fakja oko igrata, samo treba da ja proucham ushte. A ti ako 5pati u najmala ruka si gi dupliral tie 100.000 jura od demoto, treba da rabotish so realni pari..
Zashto ne e golema razlikata pomegju demoto i vistinskata... demoto e za uchenje, a ako si prael na demoto pari kje praish i vo zhivo. :)
Не тргуваш со исто срце на демо и реално.:D
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
22
Поени од реакции
11
Zatvorete ja temava, denes (16.08.2014) na site pecateni mediumi na naslovnata strana i radijata ima, a veruvam pokasno ovoj den i televiziite ke izjavat deka ministerstvo za finansii ke vrsi inspekcija na smetkite vo bankite i dokolku najde deka fizicko lice vlozuvalo(bez razlika dali povlekol sredstva ili ne) na online stranska berza (hartii od vrednost, opcii, FOREX i drugi derivati i instrumenti), ke gi kaznuva od 1500EUR do 3000EUR. Na zdravje i blagodarnosti do nasata mila Makedonija sto ne rastrgnuva vo sekoj pogled. Bye Bye FOREX od Makedonija.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
356
Поени од реакции
237
Па плаќаме данок да му се сневиди па секоја година им ги пријавувам средствата од форех, и 10 % персонален данок плаќам. Како смеат да ми ги гледаат сметките без никаков налог, кај е приватноста на обичниот граѓанин, каква е оваа банана држава, ЌЕ УГНЕТУВАМЕ КОЛКУ МОЖЕМЕ!!! И што останува сега средствата на бугарска сметка и таму бар до 15000 еура нема потреба од никаков данок. МАКЕДОНЧе ти ја укинувам можноста да заработиш пари ако сакаш да заработиш сели се од Македонија - булшит , абре ЛУДАЦИ не гледате ли дека секоја година по 5000 млади ви бегаат во странство(Од моето градче веќе 60+ фамилии се одселија-ЦЕЛИ ФАмилии) - пошто тука се кинат од работа а во странство за 2 дена ги земаат истите пари од истата работа што тука ја работат цел месец, БАШ ДОБАР ПР - Македонци селете се ако сакате да живеете - мотото на државата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom